De Ondernemer 1 f G GEEN DAKLOZENKRANT GELD VOOR VEILIGHEID FOUTEINCASSO Hoe hopeloos je situatie ook is, als een deur dichtvalt, opent zich een andere. Erkan Demirci weet er alles van. ESPRESS" Netwerken Koffie, iets lekkers en brainstormen Haven Duurzame tijdelijke contracten? Interview 'From rags to riches' is Demirci op het lijf geschreven 'Ze hebben mijn oom ontvoerd en vermoord, voor geld!' Bob Smit OOO Oost-Europeanen Subsidie Belastingdienst VANDERKWAST Huiseigenaren laten geld liggen Schuld bedrijven relatief laag Winter zorgt voor hoge kosten MaasstadPers Woensdag 7 april 2010 n De beste manier om je onder- neming een boost te geven is naamsbekendheid en netwer ken. Samen een bakkie leut nuttigen en met elkaar van ge- dachten verwisselen, levert af en toe geniale invalshoeken op. Dat begreep Saul Klein, mede- oprichter van het wereldbe- roemde Skype, al ver voor zijn tijd. Hij ontwikkelde OpenCof- fee. Een concept dat internatio- naal opgeld doet. Het is een toegankelijk, laagdrempelig po dium voor ondememers. Ook Capelle aan den Ijssel is massaal aan de OpenCoffee be- gonnen. Sinds maart vinden maandelijkse bijeenkomsten plaats die ondememers de gele- genheid geeft elkaar te leren kennen en van gedachten te wisselen. De toegang is gratis en belangstellenden kunnen zich melden bij Kijk voor meer info op www.opencoffeeCapelle.nl of www.opencoffeedub.nl O Het Havenbedrijf Rotterdam heeft een overeenkomst geslo- ten met Brightbox HR voor de implementatie van de digitale inhuurdesk voor tijdelijk perso- neel. Een transparante systeem zorgt ervoor dat alle aanbieders van flexibel personeel en zzp- ers tijdelijke opdrachten van het Havenbedrijf kunnen in- zien en daarop kunnen in- schrijven. De inhuurdesk biedt gelijke kansen voor iedereen, afhankelijk van de gunningscri- teria van de opdracht. Na een online selectie volgen gesprek- ken met de kandidaten waama de opdracht wordt verleend. In april starten ook de gemeenten Slochteren, Hoogeveeri en Meppel met de digitale inhuur desk. Paul Hofrnan, directeur Hu man Resources van het Haven bedrijf: "Maatschappelijk ver- antwoord ondememen staat hoog in het vaandel." O Van uitzichtloze uit- kering tot miljoenen Ivo van Woerden ROTTERDAM Tien jaar geleden kreeg Erkan Demirci nog een uitkering. Nu staat hij aan het hoofd van Speedy Transport, een bedrijf met een miljoenenomzet, woont hij met zijn ouders in een groot huis in Barendrecht en rijdt hij in een peperdure wa- gen. 'Er is een Turks gezegde: Als de ene deur achter je dicht valt opent zich een andere.' Betrouwbaarheid en eerlijk- heid zijn de belangrijkste pijlets om een succesvol bedrijf op te bouwen, vindt Erkan Demirci (31). De gezette zakenman zit in het kantoor van Speedy Transport dat een loods be- huisd vlakbij Rotterdam Air port. Een gigantische breed- beeldtelevisie is zijn computer- scherm. In het kantoor staan een waterpijp en borden met Arabische opschriften die hem herinneren aan de afkomst van zijn familie. Zijn doel is altijd geweest de familie bij elkaar te houden. 'Ik heb mijn nek uitge- stoken.' Demirci is zelf in Nederland geboren. Toen hij 19 was werk- te hij in de haven, waar hij ront- genfoto's van laswerk onder de zeebodem maakte. 'Een heel specifiek beroep', zegt hij. Hij verdiende er goed mee. Vijfdui- zend gulden per maand, maar ik hield er niets aan over.' Alles ging op aan zijn familie die pro- beerde uit te vinden wat er met hun vermoorde oom was ge- beurd. 'Hij was autodealer in Polen', zegt Demirci. 'Op een dag zijn twee Russen langsgeko- men. Ze hadden het plan een auto te stelen en naar Rusland te rijden. Ze hebben mijn oom ontvoerd en vermoord.' Zijn andere oom, die een shoarma- zaak uitbaatte in Utrecht ging de"Straatkrant niet meer ver kopen. Dat heeft de stichting Straatkrant besloten, zo blijkt uit berichten uit dagblad Trouw. De Stichting beroept zich op uitspraken van demis sionair minister Piet Hein Don ner van Sociale Zaken. De mi nister vindt dat de Bulgaren en Roemenen nog geen recht hebben op vrije toegang tot de arbeidsmarkt Voordat de Oost-Europeanen aan het werk mogen in Nederland moeten zij in het bezit zijn van een arbeidsvergunning. Een vergunning dat overigens zeer moeilijk te bemachtigen is. Volgens de Stichting Straat krant mogen de Bulgaren en Roemenen de krant niet meer verkopen in Dordrecht, Leiden en Rotterdam. Om accute fi- nanciele problemen te voorko- men, gaat het verbod eind mei pas in, zo laat de Stichting we- ten. De mensen om Dermirci heen hadden slechte dingen gedaan, hij niet vincent van dordrecht erheen om koste wat kost te achterhalen wat er was gebeurd en het lijk te vinden. Demirci hielp financieel. Demirci: 'Ik verdiende zoveel geld, maar ik hield niets over. Toen dacht ik: als ik niet werk zit ik in hetzelf- de schuitje.' Hij kreeg een uitkering en zette zes maanden Icing de bloe- metjes buiten met zijn vrien- den. Tot hij werd gebeld dat hij een rei'ntegratietraject in moest bij Challenge Sports. Dat open- de zijn ogen. 'De mensen om Met de VKB-regeling (Regeling Veiligheid Kleine Bedrijven) kunt u als ondernemer een fi- nanciele bijdrage van de over- heid aanvragen voor de veilig- heidsmaatregelen die u neemt in uw zaak. Nog steeds worden veel onder- nemers slachtoffer van crimi- naliteit in hun zaak. Deze was al van kracht in 2009 en krijgt nu een vervolg in 2010. mij heen hadden slechte din gen gedaan. Ik niet. Ik voelde dat ik al in de samenleving thuishoorde.' Hij kreeg een baan bij een autoverkoper en haalde onder- tussen alle diploma's die hij no- dig had om voor zichzelf in het transport te beginnen. 'Ik had 175 euro en huurde een auto. Dat koste 156 euro. Ik kende de verhuurder en hoefde daarom geen borg te betalen, anders was het niet eens gelukt.' En nu, zeven jaar later, bezit zijn be drijf 25 vrachtwagens, 30 be- stelwagens en 160 voertuigen voor de verhuur. Zijn geheim: We rijden altijd met dubbele bemanning op vrachtwagens. Met twee chauffeurs verlies je geen tijd. De een kan slapen ter- wijl de ander rijdt.' Met Speedy Transport heeft hij de mogelijkheden gevonden om zijn familie bij elkaar te houden. Ze werken bijna alle- maal voor hem. 'En vijfenvijftig anderen', zegt Demirci. Daar om werkt hij zelf ook als een bezetene. 'Ik ben zeven dagen per week hier. Ik sta's ochtends rond een uur of acht op, ga naar de zaak en ben hier tot negen a tien uur 's avonds. Vakanties houd ik ook niet lang vol. Pas ging ik voor acht dagen naar Amerika met een goedkoop re- tourticket maar op dag vijf heb ik een drie keer zo duur enkelt je terug gekocht. Want zodra ik stop met werken, gaat alles weer net zo hard naar beneden als dat ik het heb opgebouwd. En ik hou ook gewoon niet van lanterfanten.' O Er is deze maand iets fout ge- gaan met de incasso van de maandelijkse termijn. Bij zo'n 7.000 mensen is er tweemaal ge'incasseerd. De oorzaak ligt in een techni- sche storing. Gemeentebelas- tingen werkt aan het herstel van de fout Maandag 29 maart en dinsdag 30 maart zijn er testen uitgevoerd om defini- tief vast te stellen welke men- sen door deze fout getroffen zijn. Inmiddels is in kaart wel ke mensen het betreft en wor den maatregelen getroffen om de fout te herstellen. Gemeen- tebelastingen betreurt het ont- staan van de fout en biedt daarvoor excuses aan. Terugstorten van termijn Deze week wordt de te veel gei'ncasseerde termijn terugge- stort, waardoor de situatie wordt hersteld. Mensen waar- bij dubbel ge'incasseerd is, hoe- ven dus niet zelf het bedrag via de bank te laten stomeren. ERNEST Ik kom Bob Smit in een weekend drie keer tegen. Op vrijdagavond loop ik hem tegen het lijf in cafe De Schouw op de Witte de Withstraat. Het is druk, mijn lievelingsbardame staat ach ter de toog: Tineke. Ze is mis- schien Nederlands felste te- genstander van het rookver- bod. Tmeke verzamelde meer dan 40.000 e-mails van men- sen die net als zij vinden dat er gerookt moet kunnen wor den in De Schouw. In het cafe passen misschien 80 mensen. Ik ben als cafebezoeker in De Schouw, ik drink bier. Bob Smit werkt Hij heeft een zwarte sloof om zijn middel en haait bierglazen op. Zo ook mijn glas. Als ik in beschon- ken toestand naar huis ga, moet hij de bar nog schoon- maken. De volgende dag kom ik Bob Smit tegen in Lof der Zoetheid aan het Noordplein. Ontbijt, lunch en zoete za ken' staat er op de ramen ge- schilderd. Ik kom bijna elk weekend in deze sprookjes- achtige winkel. Bob Smit is er minstens zo vaak. Maar hij eet niet net als ik van wortel- notentaarten, rozenaardbei- enchocolaatjes en marshmal- lows van ananas, kokos en vanille. Hij doet de afwas. De sloof is ingewisseld voor een schort Als ik voldaan naar huis ga, kijkt hij tegen een to- renhoge stapel borden aan. Op zondag kom ik Bob Smit ten slotte tegen in de Bob Smit Gallery, Eendrachts- plein 16. Hij draagt sloof noch schort Hij heeft een pak aan en loopt op zwarte schoenen die omwikkeld zijn met gou- den folie. De galeriehouder laat mij werk zien van vier verschillende kunstenaars. Foto's, tekeningen, schilderij- en. Om dit werk te kunnen tonen, haalt Bob Smit op vrij- dag glazen in De Schouw en wast hij op zaterdag af in Lof der Zoetheid. Tk heb alles over voor de kunst' zegt Bob Smit, 'want er is niets dat me meer ver- vult' Ik ken dichters, compo- nisten, schilders, maar nie- mand heeft zoveel over voor de kunst als Bob Smit De huur van zijn galerie aan het Eendrachtsplein is hoger dan mijn maandsalaris. Kunste naars zijn bang, vrezen voor hun rug en willen een voile buik. Bob Smit is niet bang. Heroi'sch st hij op de barricaden voor de kunst. O Ernest van der Kwast is schrijver. In april verschijnt zijn nieuwe boelc Mama Tandoori. c£- Huizenbezitters betalen onnodig te veel aan hypo- theekrente. De hypotheeklasten kunnen in veel geval- len ruim 500 euro per jaar lager uitvallen. De schuld van Nederlandse bedrijven is relatief laag. In andere landen is de schuldenlast hoger, schrijft het Financieele Dagblad. Gemeenten zijn door de strenge winter veel meer geld kwijt aan het repareren van wegen die bescha- digd raakten door de vrieskou. 6

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 7