Achtergrond Va 00c Karzai is zeeremotioneel, heeft geregeld driftbuien en handelt impulsief. Precies het gedrag vaneenverslaafde. U 9 (B OOO Voel je een dag Afghaanse XTREME X12 I X15 MfiTORBAHPEN 120" b0"1' rnc Pirelli C®J Bridgestone €15» 170-60-11 .cine. Bunion Michelin C152 G118 180-55-11 icmm Bridgestone €195 Mictietin C169 120-10-H tL Pirelli Continental 190-50-11 Mictietin Continental C125 C138 C179 C189 ANZIO VISION VOOR OA faidlSkoda Honda, BMW. Seat. Renault. Flat an meer_ MaasstadPers Woensdag 14 april 2010 HOILANDSE H006TE gengesproken door Karzais westerse bondgenoten. Hij is een held Hoe heeft het zo ver kunnen komen? Hoe kan het dat de man die nog geen tien jaar geleden gezien werd als de redder van Afghanistan, nu door sommigen wordt gezien als de Gekke Henkie van Zuid-Azie? Want laten we niet flauw doen. Hamid Karzai is een held. Op 7 okto- ber 2001de tweede dag van de oor- log in Afghanistan, stapt hij achter op de brommer van een vriend en rijdt vanuit Quetta in het zuidwesten van Pakistan) de grens over richting Kan dahar. Hij is uitgeweken naar het buurland omdat hij wordt bedreigd door de taliban. Die hebben in de ga- ten dat hij zo ongeveer de enige is die de Pashtun, de grootste bevolkings- groep in Afghanistan, kan verenigen in het verzet tegen het gruwelregime van de talibs. Als talibanleider mullah Omar in de gaten krijgt dat Karzai zich na een paar dagen in de buurt vanTarin Kowt bevindt (inderdaad, in Uruzgan), stuurt hij een klein leger op hem af. Karzai weet na hevige gevechten ter- nauwernood te ontsnappen, mede dankzij voedsel en wapens van de VS (gedropt door helikopters) Ook Washington heeft namelijk in gaten hoe waardevol Karzai is. Hij iseenzeervooraanstaand Pashtun, is hoog opgeleid, spreekt perfect Engels en ziet er ook nog eens heel erg sjiek uit in zijn traditionele Afghaanse kle- dij. Als er iemand is die het nieuwe Afghanistan kan gaan leiden, dan is hij hetwel. Dat blijkt ook in Bonn, in december Ook vrouwen bezorgen Karzai de grootste problemen. reuters 2001. Op een speciale conferentie wordt niet alleen een interimregering gevormd onder leiding van Karzai, maar weet de nieuwbakken president ook nog eens 4,5 miljard dollar los te peuteren. Twee jaar later werd op zo'n zelfde conferentie in Berli jn nog eens acht miljard toegezegd. Weer twee jaar later tien miljard. Ook interna- tionale troepen stromen toe. Op dit moment zijn er bijna 90.000 buiten- landse troepen in Afghanistan, onder wie nog even 1.880 Nederlanders, aangevoerd door de Amerikaanse ge- neraal Stanley A. McChrystal. Endemische corruptie Sinds zijn strijd met de taliban in de bergen van Uruzgan is de ster van Hamid Karzaiechtergestaaggedaald. De verwachtingen waren zo hoog en zo irreeel dat het eigenlijk ook alleen maar kon tegenvallen. En misschien hebben Peter Galbraith en zijn me- decritici ook wel gelijk. Misschien kan Karzai de druk niet meer aan. Zelfs voor iemand met de beste bedoelingen is het bijvoorbeeld on- mogelijk de endemische corruptie uit te bannen. In Afghanistan is voor geld alles te koop, ook loyaliteit. Bi- zar zijn de verhalen van talibs die de ene dag verbeten strijd voeren tegen mujahedien van de Noordelijke Al- liantie en zich de volgende dag dood- leuk aansluiten bij de vijand omdat ze daar beter betaald krijgen. Het klinkt vreseli jk aanmatigend, maar het gaat daar gewoon zo. Ook Karzai heeft zich er niet aan kunnen ontworstelen. Een treurig voorbeeld daarvan is zijn broer Ahmad Wali. Om onduidelijke redenen, die som migen vriendjespolitiek noemen, staat deze Karzai aan het hoofd van de provinciale raad van Kandahar. Dat is overigens niet alleen de ge- boortegrond van de Karzai's, maar ook van talibanleider mullah Omar. Ahmad Wali is niet alleen de machtigste man in het zuiden van Afghanistan, maar ook een van de rijkste. Hij wordt ervan beschuldigd tot over zijn nek in de drugshandel te zitten, politieke tegenstanders te in- timideren en zelfs banden te hebben met de CIA. Als dat allemaal waar is, en dat iszeer waarschijnlijk, dan han delt hij dus in drugs met de taliban (een grote speler op de markt), die met de opbrengst wapens kopen voor hun strijd tegen de Amerikanen, die vervolgens via de CIA Ahmad Wali betalen voor inlichtingen. Ahmad Wali zit echter nog steeds waar hij zit. Zijn broer de president kan, wil of durft hem niet weg te stu- ren. Dat heeft voor een groot deel te maken met familie- dan wel clanver- banden. Ook uit die hoek is de druk op de president enorm. Aan de an- dere kant weigert hij toe te geven dat hij de corruptie op deze manier mede in stand houdt. Sterker: volgens Kar zai is de corruptie de schuld van het Westen. Dat is heel slordig met zijn hulpbudgetten, waardoor er het no- dige achterblijft in de zakken van deze of gene. Daar kan ik dus niks aan doen, redeneert Karzai. Geen geld eigenlijk, een Afghaanse boerka. In Breda zit een hande- laar die ze verkoopt voor 16 euro per stuk. 'Nieuwe kwaliteit, met gezichtsbedekking.' Ander heikel punt: de lieve vrede. Af ghanistan is een lappendeken van volkeren en stammen. Karzai heeft als tactiek gekozen om zoveel moge- lijk verschillende groepen bij het be- stuur te betrekken. Dat lijkt verstan- dig. Maar in de praktijk betekent dit dat er nogal wat mensen in de rege- ring en het parlement zitten met een dubieus verleden als het gaat om oor- logsmisdaden, corruptie en drug. Belangrijke bondgenoten Iemand als de Oezbeekse generaal Abdul Rashid Dostum vermoordde ti jdens de oorlog duizenden kri jgsge- vangenen, maar is nog steeds een be langrijke bondgenoot van de presi dent. Ook Mohamed Qazim Fahim, een van de running mates van Karzai bij de laatste verkiezingen, wordt ern- stig verdacht van drugshandel. Zij vertegenwoordigen echter belangrij ke groepen in de samenleving en kunnen nietzomaaropzijgeschoven worden. Hoe graag Karzai het mis schien ook zou willen. Ondertussen is voor iedereen pi jnli jk zichtbaar dat Afghanistan nog steeds de grootste opiumproducent terwereld is. Dan zijn er ook nog de vrouwen. De weerzin van het Westen tegen de taliban kwam vooral voort uit de ma nier waarop zij vrouwen behandei- den. Een belangrijke boodschap die Karzai meekreeg was dan ook: weg met de boerka's! Dat ook voor de ta- libantijd vrouwen in boerka's liepen, met name in de steden, deed niet ter zake. Afghanistan is wat dat betreft nog steeds een heel erg conservatief land. Wil je dit aanpakken, dan schop je tegen heel wat schenen. Toen Karzai uit electorale overwe- gingen een wet ondertekende die voorschrijft dat vrouwen niet zonder hun man naar buiten mogen en dat ze hun echtgenoot geen seks mogen weigeren, was de wereld te klein. Te- recht natuurlijk. Maar als hij het niet had gedaan, had hij heel veel Afgha- nen tegen zich in het hamas gejaagd en misschien zijn herverkiezing wel kunnen vergeten. Het is nooit goed in Afghanistan. Soms wordt dat Kar zai wel eens te veel. O estein 65, Rotterdam - 010 481 04 34 kcMM Prijzen zijn inclusief BTW en exclusief montage

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 21