Actueel 'De beerput is opengegaan' Stadswachters kan je voor alles inzetten DOSSIERS STAPELEN OP VRAGEN OVER UNIFORM VAN MELKETIER TOT BOA Stadstoezicht Wethouder Kriens en directeur Lugte reageren 'Op individuele gevallen kunnen en willen we niet ingaan' Intimidatie Honderden meldingen Advocaat er wordt geschreeuwd en gedreigd' OOO Politiek Toelichting op de dienst Stadstoezicht 5k Geen roostervrije dagen Een baan als Stadswacht? Uniform haalt landelijke pers MaasstadPers Woensdag 14 april 2010 'We ma ken serieus werk van geweld1 Van de redactie ROTTERDAM De verontrustende berichten uit de gelederen van Stadstoe zicht Rotterdam houden de ge- moederen op het stadhuis en het hoofdkantoor van Stadstoe zicht aan de Wijnhaven bezig. Sinds onze berichtgeving vorige week, laten 00k politiek en di- rectie van zich horen. Wethou der Jantine Kriens, verantwoor- delijk voor de organistatie van de dienst neemt de signalen van de medewerkers van Stads- tozicht uiterst serieus. Over de manier waarop de ontevreden medewerkers hun gal spufen zegt ze: „Een publiek internet- forum is niet de eerst aangewe- zen plek om je grieven te uiten. De Ondernemingsraad van Stadstoezicht is daar wel de plek voor. Deze moet de klach- ten verzamelen, bekijken wat terecht en onterecht is, en wer- ken aan een oplossing om de ontevredenheid van de mede werkers weg te nemen.Ook bij leroen Lugte, de directeur van Stadstoezicht gaan de uitspra- ken van zijn medewerkers niet in de koude kleren zitten. „We hechten erg aan de veiligheid van onze medewerkers en heb- ben juist daarom vorig jaar een nieuw portofhienetwerk in ge- bruik genomen. Het systeem werkt prima, op een paar kleine opstartprobleempjes na", zo laat hij weten. Medewerkers worden wel eens geschorst, ver- volgt hij. Maar dat doen we al- leen na een zorgvuldige proce dure. Het salaris wordt niet au- tomatisch verlaagd, maar dat kan wel een bijkomende sanc- tie zijn", reageert hij op een aantijging van een medewerker die na zijn schorsing van schaal zes naar schaal drie werd gede- gradeerd. Zoals voor zoveel me dewerkers geldt, is zijn zaak ook nog in behandeling bij de rechter. En over gewelddadig- heden tegen zijn medewerkers zegt Lugte: „Geweld is ver- schrikkelijk. We maken er seri eus werk van. Het is heel etg als je niet gehoord wordt na een incident. Daarom wordt van al- le incidenten aangjfte gedaan. Het afgelopen jaar is dat van de 170 meldingen 134 keer ook gebeurd." Werken in de eigen wijk levert gevaarlijke situaties op voor de Stadstoezichters. Een medewer ker moest na een verzoek tot overplaatsing toch in zijn eigen wijk blijven werken. Hij is toen zelf maar verhuisd. „Datisver- velend", zegt Lugte. Niemand hoeft in zijn eigen wijk te wer ken. Het is bespreekbaar en we kijken samen naar overplaat sing." O Ondanks het feit dat veel Stadstoezichters een aantal politietaken hebben overgenomen, is het verschil duidelijk. hh Na berichtgeving in de Maas stadPers over wantoestanden binnen Stadstoezicht hebben we ontzettend veel reaches ge- had. Het nieuwe uniform, door MaasstadPers 'het piccolopakje' genoemd, kon rekenen op re- gionale en landelijke aandacht maar is zeker niet het enige on- genoegen waar de medewerkers van Stadstoezicht mee rond lo- pen. Het uniform is, zoals wij al meldden, de druppel. Verhalen over intimidatie en bedreiging door de directie, de afdeling Personeel en Organisatie en de interne rechercheur, voeren de boventoon. Elke dag melden zich nog steeds vele medewer kers bij ons met hun verhaal. Met vuistdikke dossiers in de hand doen zij emotioneel ver- slag van hun situatie. Zo ook 'Bert', een medewer ker die al meer dan twaalf jaar bij de dienst werkt. Hij werd vijf weken geschorst omdat hij vol- gens de interne rechercheur, een voormalig Amsterdamse politieagent en bedrijfsrecher- cheur bij Hoffmann Bedrijfsre- cherche, zijn werk niet naar be- horen had gedaan. 'Bert' is ver- bijsterd over de manier waarop hij behandeld is. „Ik dacht dat er met het nieuwe beleid een ffisse wind zou waaien maar ik werd door de rechercheur en een dame van P&O behandeld alsof ik een crimineel was. De verhoortechnieken van de re chercheur zijn erg intimide- rend. Ik moest een brief onder- tekenen waarmee ik akkoord ging met schorsing maar dat weigerde ik. Desondanks stond ik drie uur later op straat. We ken daama kreeg ik een brief van directeur Jeroen Lugte. Daarin stond dat ik met 'weder- zijdse instemming' was ge schorst. Dat klopte niet. Ik kon bezwaar maken maar de brief kreeg ik pas in handen na de bezwaarperiode van zes weken. Tk ben ten einde raad naar het Advocaten Collectief gestapt." Ton Rhijnsburger, ambtenare- nadvocaat bij het Collectief, herkent de gang van zaken bij Stadstoezicht. „Wij behandelen momenteel tientallen zaken van medewerkers, en we doen dat al jaren", zegt Rhijnsburger. Volgens de ambtenarenadvo- caat is er zeker sprake van inti midatie van de directie naar voornamelijk de Buitendienst. „Er wordt geschreeuwd en ge dreigd. Het wordt ongelooflijk hard gespeeld. Het is erger dan ik ooit bij andere diensten heb meegemaakt." De medewerkers zijn bang dat hun identiteit be- kend wordt ij de directie. Na onze publicatie vorige week kregen ze naar eigen zeggen te maken met woedende reaches van dustermanagers. 'Yvon' (35) heeft een jaarziek thuis ge- zeten. Tijdens haar werk is zij door een groep burgers in el- kaar geslagen. Ze liep ernstige verwondingen op en wordt momenteel nog behandeld voor het mentale trauma dat zij toen opliep. „Ik was die dag zonder goede apparatuur de straat opgestuurd. Mijn porto- foon haperde en dat had ik al een paar keer aan mijn leiding- gevende verteld. Ik kan nog steeds niet over straat zonder over mijn schouder te kijken. Van de dienst kreeg ik te horen dat ik de schuld eerst bij mezelf moest zoeken. De dienst is juri- disch aansprakelijk voor de schade als zij de medewerkers onveilig op pad stuurt dat pro- beert de dienst koste wat kost te voorkomen en daarom mocht ik geen aangifte te doen. Tij dens mijn gesprek met de be- drijfsarts werd alleen genoteerd dat 'werknemer niet lekker in haar vel zit1. Bij een volgend ge sprek met de bedrijfsarts zat mijn leidinggevende er gewoon bij! Ze overtreden elke mogelij- ke regelgeving. Als je het er niet mee eens bent mag je ontslag nemen zeggen ze dan. Maar ge- lukkig is de beerput nu open." Reset ICS De redactie van de Maasstad Pers heeft het er maar druk mee: sinds vorige week staat de telefoon roodgloeiend, stroomt de mailbox vol en komen medewerkers van Stadstoezicht spontaan langs met vuistdikke dossiers om bij ons hun verhaal te doen. Op onze site www.maasstad- pers.nl wordt heftig gediscus- seerd over de wantoestanden binnen de dienst De teneur van de verhalen en getuige- nissen is dat er een extern on- derzoek moet komen naar de gang van zaken binnen de dienst. Waar de medewerkers allemaal bang zijn om hun identiteit prijs te geven, wor den wij lastig gevallen door de dienst Die willen dossiers in- zien die in osn bezit zijn, zodat adequaat door de directie gere- ageerd kan worden op de aan- tijgingen. De privacy van de medewerkers wordt echter door ons beschermd. De fracties van Leefbaar Rot terdam en de PvdA, samen goed voor 28 zetels, hebben vragen gesteld over de nieuwe uniformen van de dienst Stadstoezicht, zo melden de partijen in een persbericht De partijen vinden dat de 'apen- pakkies' afbreuk doen aan de autoriteit die Stadstoezicht zou moeten uitstralen. Volgens Ro nald Sorensen van Leefbaar Rotterdam dwing je geen au toriteit af met een pakje dat zo uit een Louis de Funes-film zou kunnen komen. "ledere neu- trale buitenstaander meent hier van doen te hebben met een stoomtreinmachinist en een piccolo," schrijven Ronald Sorensen en Leo Bruijn (PvdA) - nu eens eensgezind - aan het college van Burgemeester en Wethouders. Aanleiding is de onvrede onder het personeel over het uni form, zo schrijven de partijen op hun site. Voor Rotterdammers hoort de medewerker van Stadstoezicht intussen tot het straatmeubi- lair, zo gewoon zijn ze in onze ogen al. Wie weet nog dat het fenomeen Stadswachter da- teert uit de jaren tachtig? Toen langdurig werklozen aan het werk werden gezet om het aantal werklozen te verminde- ren. Later kregen ze naam Melketiers, naar voormalig mi nister Melkert van Sociale Za ken. Begin deze eeuw fuseer- den het Parkeer Bedrijf Rot terdam, Rotterdam Veilig en de Reinigingspolitie. Er wer ken honderden mensen in verschillende sectoren. Veel Stadstoezichters mogen niet alleen parkeebonnen uit- schrijven maar ze zijn ook zo- genoemde Buitengewoon Opsporings Ambtenaren (B0- A's). Sinds januari hebben de Stadstoezichters ook politiet aken gekregen en mogen ook overtredingen beboeten. In een e-mail aan alle Stadstoezichters van cluster Oost laat de manager weten dat er Vrijwilligers' wor den aangewezen om te werken. Stadstoezicht zoekt stadswachten! Dat staat op de site. ©'Een job om trots op te zijn', staat er prominent. Meer info op www.rotterdam.nl/werken-bij-stadstoezicht. Vooral het zogenoemde Piccolopakje van Stadstoe zicht heeft het nieuws gehaald. Zelfs De Wereld Draait Door vond het de moeite waard.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 5