Opening Ploxe resf#MSojtf! "Z," gratis Bakker Henk Saakes: strijder voor eerherstel van dwangarbeiders uit WOII. Nieuwaan het Binnenwegplein Rotterdam Vrijdag 16 april 11.00 uur 8 OO Kofi aPpeln Elke dag vers en huisgemaakt Ambachtelijk en authenthiek Gebruik van bij voorkeur biologische en natuurlijke ingredienten Heerlijk lunchen op de dakterrassen Bereiding van gerechten in het zicht van de gast Voor iedereen een passende portie: sharing met familie en vrienden 2e en 3e etage Oude Binnenweg 34 (aan Binnenwegplein, kruising Karel Doormanstraat/Oude Binnenweg) Open maandag t/m donderdag en zaterdag van 09.00 - 18.00 uur, vrijdag 09.00 - 21.00 uur, zondag 11.00 - 18.00 uur J^" Woensdag 14 april 2010 MaasstadPers april 2c Een Friese stijfkop bleef hangenii Frank Willemse VLAARDINGEN Ik heb honger en terreur meegemaakt' zegt Henk Saakes. Hij moest als 18- jarige als dwangarbeider in Duitsland werken. Eerst als bakkersknecht maar later in concentratiekampen en 'ar- beitslagers' in de Elzas. Dwang arbeiders werden na de oorlog met de nek aangekeken. Saakes wil echter eerherstel voor de half miljoen mannen die als ar- beider in Duitsland moesten werken. 'Ik kan niet tegen onrecht,' vertelt Saakes (87). Hij zit op zijn praatstoel in de Vlaardingse wijk Holy waar hij met zijn vrouw sinds 1970 woont en heeft het onrecht en de onmen- selijke behandeling die hij kreeg als dwangarbeider in Duitsland. 'Ik heb mensen afge- ranseld zien worden en ben zelf 00k in elkaar geslagen'. Hij heeft er een haat tegen alles wat moffen is aan overge- houden. Hij gaat niet graag naar Duitsland vanwege zijn jeugdherinneringen. Hij moet niets van Duitsers hebben. Dat begon al in 1940 toen zijn ou- derlijk huis achter het Hofplein plat werd gebombardeerd en 00k de banketbakkerij van zijn vader in de Van der Duynstraat. In de woonkamer staat als vaas een groot metalen voorwerp. Het is een Duitse bom die als blindganger werd gevonden door de familie toen die zocht naar huisraad en papieren tus- sen al het puin. De bom ging dwars door het dak tot aan de kelder. Als frisse 17-jarige knaap ging hij na de Ulo de oorlog in. Toen een stevige jongen, vijf jaar later een volwassen vent die nog maar 48 kilo woog. Over wat er in die tussentijd al- lemaal gebeurde, heeft hij een lijvig boek geschreven. 'Dwang arbeider tijdens de Tweede We- De Duitse bom die ooit het ouderlijk huis doorboorde, is nu een souvenier in huize Saakes. robkamminga reldoorlog'. Een persoonlijke geschiedenis over zijn oorlogs- jaren in Rotterdam, Straatsburg, Zwarte Woud en Reims. Een persoonlijke getuigenis van wat hij als jongeman meemaakte op de grens tussen Duitsland en Frankrijk. Hij vertelt nog hoe gelukkig hij was dat hij niet als Frontar- beider naar Riga in Rusland werd gestuurd. Omdat hij bak ker was bij zijn vader werd het het door de Duitsers bezette Straatsburg in Zuid Duitsland. Een avontuurlijke tijd die om-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 8