Actueel Boodschappen uit het verleden I DONG EN GELUKKIG OPBOUW CENTRAAL Bezoek de open dag op 28 april van 15.00 tot 17.00 uur! Vergeten verhalen Gastarbeiders vertellen woonbron OOO MaasstadPers Woensdag 21 april 2010 Chefchouen, het witte dorp in het Rifgebergte in Marokko. hh/martun dejonge Jongeren Het wait wel mee met de ge- zondheid van de jeugd. Acht op de tien jongeren van 12 t/m 18 jaar vindt zijn of haar gezondheid goed' tot 'zeer goed'. Een op de twaalf jon geren heeft overgewicht Het aantal jongeren dat alcohol drinkt lijkt te dalen, maar nog steeds is het alcoholgebruik onder jongeren hoog. Dit zijn een paar condusies uit het gezondheidsonderzoek van de GGD Hollands Midden on der jongeren in Midden-Hol land. Verleden Herinneringen van de WO II en de wederopbouw. Bevrijdingsdag staat voor de deur. Daarom organiseren Bi- bliotheek Ommoord en Ta lent District Oost op maandag 3 mei om 11.00 uur een mid- dag dat in het teken staat van de Tweede Wereldoorlog en de wederopbouw van Rotter dam. Gastsprekers vertellen over hun ervaringen uit de oorlog en tevens wordt uw kennis op de proef gesteld door middel van een quiz. Van de redactie ROTTERDAM Na ruim veertig jaar is er nog al- tijd weinig bekend van de gast arbeiders van het eerste uur. Ze kwamen hier veelal als analfa- beten, werkten in de glastuin- bouw van Bleiswijk, de lamel- lenfabriek of de texielhandel. Nederlanders vonden ze wel exotisch en daarom interessant, echte problemen waren er nog niet. Ze trouwden in land van herkomst, kregen kinderen en haalden hun kinderen naar Ne- derland. Ze spreken slecht of geen Nederlands, zijn lichame- lijk versleten door het werk in de fabriek en hun kinderen en kleinkinderen verooizaken nu grote integratieproblemen. Zo, even in een notendop alle cliches over Marokkaanse gast arbeiders die je maar kunt ver- zinnen. Of ze kloppen, kan u nu zelf uitvinden want Kosmo- polis Rotterdam organiseert een RifTour door onze stad. RifTour is een reizende tentoonstelling met foto's, verhalen en liedjes van en over Marokkaanse gast arbeiders die veertig jaar gele- den naar Nederland kwamen. Een speciale bus toerde in de zomer van 2009 door Noord- Marokko en deed daar verschil- lende steden aan waar in de ja- ren zestig en zeventig gastarbei ders werden verworven voor de Nederlandse fabrieken. Doel was om het arbeidstekort dat in Nederland heerste, teniet te doen. Zo werden de ervaringen en migratiefamilies terugge- bracht naar de dorpen van her komst. Kosmopolis Rotterdam haalt de bus dit voorjaar 00k naar Rotterdam om 00k men- sen hier bekend te maken met deze geschiedenis. Aanstaande vrijdag, zaterdag en zondag staat de RifTour Bus in het wijk- park aan de West Kruiskade. Hier gaan zondag jongeren en ouderen met elkaar in gesprek over de betekenis van migratie, onder leiding van historicus en televisiemaker Abdelhakim Chouaati, bekend van Ab en Sal. Naar aanleiding van de ten toonstelling wisselen ouderen verhalen uit en blikken terug op hun migratiegeschiedenis waar jongeren veelal weinig van we- ten. Met als gevolg dat veel jon geren 'ontworteld' zijn geraakt. Hoe was het toen, wat is er in de tussentijd gebeurd, en hoe is het nu? Later staat de bus onder andere op de Afrikaandermarkt, het Theater Zuidplein en op het Dunya Festival op 30 mei. De bus zal aanhaken bij verschil- lende interessante, mooie of zelfs ontroerende evenemen- ten. Op vijf van de locaties ver- toont filmmaker en kunstenaar Daniela Swarowsky "Messages from Paradise" (Boodschappen uit het paradijs). Dit project geeft in filmbeelden een indruk van het idee dat jongeren heb- ben over migratie. Marokkaan se jongeren in Noord-Marokko en in Nederland praten over wat er gebeurt wanneer ze el kaar ontmoeten in de zomerva- kantie in Marokko. De misver- standen zijn nagenoeg bekend. Marokkanen uit Europa zijn ar- rogant, vinden de Marokkanen daar. En Marokkanan daar den- ken dat hier het paradijs is, vin den Nederlandse Marokkanen. Ze bespreken hoe ze elkaar zien, maar ze vertellen 00k over hun leven en dromen. Bezoe- kers krijgen gelegenheid te re- ageren op de film. Ze kunnen 00k readies schrijven over de tentoonstelling in de bus of ideeen over migratie. Op deze manier worden jongeren be- trokken bij het migratieverhaal van hun ouders of grootouders, een verhaal dat lang geleden al begon maar dat zo steevast een belangrijk deel vormt van hun eigen identiteit. Voor meer in- formatie over de RifTour kunt u kijken op www.kosmopolis.nl O 55-plusappartementen in groene omgeving Vierkamerwoningen op de eerste t/m achtste verdieping U vindt er bovendien een gezellige bewonersruimte. De Briand- en de Albert Schweitzerplaats liggen nabij uitvalswegen. Winkels, medische voorzieningen en openbaar vervoer zijn op loopafstand. In de onlangs gerenoveerde knikflats in de groene ruit Huurprijzen van Ommoord zijn nu verschillende appartementen Te Woon. De ruime appartementen hebben een eigentijdse uitstraling en voldoen helemaal aan de eisen van nu. De appartementen zijn ruim van opzet en varieren qua oppervlakte van 84 m2 tot 120 m2. De flats hebben een eigen complexbeheerder. Vanaf circa 670,- indusief servicekosten (huurtoeslag niet mogelijk). Koopprijzen Koopgarant (25 korting) vanaf 102.000 k.k. Koopcomfort vanaf 136.000,- k.k. VvE-bijdrage 127,- per maand. Woonbron Makelaars Postbus 22070 3003 DB Rotterdam T: 0900 - 0250 E: info@woonbronmakelaars.nl Kijk 00k op www.huiskopenmetkorting.nl denkt durft doet

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 14