Actueel De onmisbare man Linkse lefverbleekt net zo voorde deurdreigt wegte lopen snel als de huizenprijs daalt Tf CRUSH VIDEO'S M0GENWEER STUUR 'M NAAR BDLEVELD VS Concierges in New York Hypotheekrente Gevolgen gebagatelliseerd Je wordt een soort familie. De meeste bewoners maken graag een praatje.' 'Wat is instorten? Dat huizen een paar procenten minder waard worden.' Argus Nederlands luchtruim vrijwel asvrij OOO WAAR IS <s$»« De AS van De WIELBN?! 1 r**s Vrije meningsuiting Vingerafdrukkenbrief 9|e Geen last van as 9|c Ramptelevisie MaasstadPers Woensdag 21 april 2010 Hij zorgt voor de boodschappen, de hond en de post: de doorman in New York. Maar nou is hij boos. Petra Janbroers ROTTERDAM 'Een prettige dag verder nog, meneer Smit. Danku, meneer Johnson, ikzal uw post op tijd in de bus gooien. Goedemorgen, mevrouw Bell, ik weet het, Fifi wordt om 11 uur voor haarwekelijksehondenpedicureop- gehaald, dat komt in orde.' U kent hem vast wel, van de film of in het echt, de doorman in New York. In uniform staat hij voor het flatge- bouw, niet zelden op een rode loper en onder een even rode luifel waar de naam van het sjieke gebouw in gou- den letters op prijkt. De doorman glimlacht altijd en houdt een beleefd praatje met bewoners als ze de deur uitstappen. En's avonds snelt hij toe alsze thuiskomen. Hij houdt het por- tier open, overhandigt brieven en de kleding die terug van de stomerij is, en drukt op de liftknop van de juiste verdieping. 'Nog een prettige avond, mevTouw. De boodschappen zijn bo- ven afgeleverd en ik heb uw afwasma- chine weer aan de praat gekregen.' Manusje-van-alles Onmisbaar zijn ze, de 30.000 door men en concierges van New York; voor de bewoners van de talloze con dominiums, huurappartementen en koopflats, maar 00k voor de hotels en op scholen. Ze zijn postbode, vuilnis- man, liftbediende, plantenverzorger, bewaker en reparateur. En volgens Raymond Herrera (41), een van de zes doormen van The Park Gramercy, een gebouw met circa honderd flats in Manhattan, vervult hij nog een rol: 'Jewordteensoortfamilie. Demeeste bewoners maken graag een praatje met me. Hetlijktsomsweltherapie.' Maar de onmisbare manusjes- van-alles vinden het tijd dat ze 00k naar behoren beloond worden; ge- middeld verdienen ze 40.000 dollar per jaar. Daarom zijn ze nu, via hun vakbond, in onderhandeling met de eigenaren van de gebouwen over sala- risverhoging, pensioenregelingen en Desnoods gaat hij staken. epa ziektekostenpremies. Desnoods gaan ze staken. 'Het wordt een complete chaos als de concierges weg zouden lopen', zei de 30-jarige Mira Gross gisteren tegen The New York Times. 'Het is dan net of zo'n gebouw helemaal op slot gaat.' Ze herinnert zich de vorige staking nog, negentien jaar geleden alweer, detoen 11-jarige mocht liftbediende spelen in het vijftien verdiepingen tellende gebouw waarin ze toen woonde. Dat was het enige leuke. Ze weet 00k nog dat de vuilnis zich to- Doorman Raymond Herrera renhoog in de gangen opstapelde. 'Bewoners probeerden de boel zelf te runnen, maar dat werkte totaai niet.' Een leven zonder doorman is voor veel New Yorkers ondenkbaar. Stel, je moet zelf beneden naar de voordeur om de bestelde pizza op te halen. Want een vreemde tot aan je flat laten komen, daar peins je in New York niet over. Mary Ann Rothman ziet echter een lichtpuntje: 'Dit is een uit- gelezen moment om eens met de bu- ren te communiceren. Want welke New Yorker kent zijn buurman?' O De huizenprijzen zullen flink dalen als de hypotheekrenteaftrek wordt beperkt, zeggen de experts. Nee hoor, zeggen de linkse partijen. Dirk Jacob Nieuwboer ROTTERDAM Ze hebben wel lef, die linkse partijen. Zo'n vier miljoen Nederlandse huis- houdens hebben een eigen huis. Een groot deel profiteert van de hypo- theekrenteaftrek. Maar met de verkie- zingen in zicht zeggen ze doodleuk: 'Helaas, die aftrek gaat eraan!' Moedig, dat zeker, maar hoe ver- kopen ze dat lastige verhaal? De link se partijen kunnen buigen op de steun van veel deskundigen die al ja- ren pleiten voor een beperking. Maar pas op, zegt bijvoorbeeld DNB-president Nout Wellink. Dat moet je doen als het economisch goed gaat. 'Daar is het nu niet het mo ment voor.' Zijn schrikbeeld: een in- storting van de huizenmarkt. Pas wel op, waarschuwden 00k negen hoogleraren vorige week. De aftrek moet eraan, adviseerden ze de Sociaal-Economische Raad (SER). Maar: de huizenprijzen kunnen dan wel dalen met 5 tot 10 procent. Pas goed op, schreven de ambte- naren die megabezuinigingen moes- ten bedenken. Snoeien heeft veel voordelen, maar de huizenprijzen dalen wel met 8 tot 12 procent. En dan beginnen die moedige par tijen toch een beetje te schuiven. Het loopt wel los 'Ik denk dat die prijsdaling mee zal vallen', zegt Jolande Sap, Kamerlid van GroenLinks. En zi j is niet de enige die de verwachte prijsdaling relati- veert. 'Nou wat is huizenmarkt in- storten?', bagatelliseerde PvdA-lijst- trekker lob Cohen onlangs in Nova. 'Dat betekent, nou, wat zal het zijn, een paar procenten, dat huizen dan minder waard worden.' Een paarprocenten klinkt een stuk minder erg dan 10 procent. En dat 10 procent bij een gemiddeld huis van zo'n 250.000 euro een waardeverlies betekent van 25.000 eurozul je al he lemaal niet snel horen. Zeker 00k niet uit de mond van SP'er Paulus Jansen, die zelfs rekening houdt met prijsstijgingen. Zijn partij wil dat over tien jaar alleen nog bezitters van hui zen tot 350.000 euro de hypotheek rente kunnen aftrekken. 'Je zult een opwaarts effect zien onder die grens omdat mensen daar gaan zoeken.' Geleidelijk Een ding is erg verstandig: alle partij en willen de beperking zeer geleide lijk invoeren. Dat is het eerste advies van experts. Ze gebruiken het dan 00k gretig als argument om de prijsstij- ging te relativeren. 'Het overgrote deel van de huizen kri jgt pas over heel veel jaar met de aftrek te maken', zegt PvdA-lijsttrekker Job Cohen Sap van GroenLinks. 'Ik denk niet dat de prijzen van die huizen veel gaan dalen. Dat zou heel irrationeel zijn.' Maar is dat wel zo? Ook in het voor- stel van de SER-economen wordt de beperkinggeleidelijkingevoerd. Des- ondanks vrezen ze een prijsdaling van 5 tot 10 procent. En ook de amb- tenaren schrijven 'Hoe geleideli j k een transitie ook is, de huizenprijzen pas- sen zich snel aan, waardoor de be- staande huiseigenaren een vermo- gensverlies ervaren.' Maar niet getreurd: de tijd heelt in dit geval alle wonden. AVe zien tege- lijkertijd dat ieder jaar huizen meer waard worden', zegt Cohen bijvoor beeld. 'Dus het gaat er eerder om dat huizen mindersnel meerwaard wor den dan dat er sprake is van het in storten van de huizenmarkt.' Zijn conclusie: 'dan wordt het minder meer'. Het is oncontroleerbaar. Het is ook wat ongelukkig dat Cohens par- tijgenoot Mariette Hamer op dezelf- de avond nog beweerde dat de hui zenprijzen over dertig jaar 'misschien ietsje hoger' zouden zijn. Maar zelfs als Cohen gelijk krijgt, dan heeft een groep daar niks aan: de mensen die in in 2008, ofvlak daarvoor, toesloegen op de oververhitte woningmarkt Die kopers betaalden vaak de hoofdprijs, zagen door de kredietcri- sis de prijzen van hun huizen al dalen met zo'n vijf procent. En nu dreigt opnieuw een verlies van minstens vijf procent. Velen zullen blijven zitten in hun huis, maar sommigen zullen met groot verlies hun huis moeten verko- pen. Kleine groep 'Maar wij schatten in dat dit zich niet in grote mate voor zal doen', relati- veert Kamerlid Ernst Cramer van de ChristenUnie, meteen. Volgens SP'er Jansen krijgen bij zijn partij hoog- stens mensen met een huis van meer dan 350.000 euro een probleem. 'En die groep kan het relatief makkelijk opvangen.' Over eventuele compen- satie hebben ze dan ook niet nage- dacht. GroenLinkser Sap wil daar zelfs niet over denken. 'Dit gaat zich gewoon niet voordoen.' O GroenLinkser Sap: 'Ik denk niet dat de prijzen veel gaan dalen.' hh Het Amerikaanse verbod op de ver- koop van video's van dieren die wor den gedood of gemarteid, is illegaal. Het schendt de vrijheid van menings uiting. Dit heeft het Hooggerechtshof in Washington bepaald. De zogeheten 'diergruwelijkheids- wetmoest onder meer de versprei- ding van crush video's voorkomen. Daarop zijn beelden te zien van vrou- wen op hoge hakken die kleine dieren vermorzelen. Gemeenten moeten geen 'actiebrie- ven' in ontvangst nemen van burgers die bezorgd zijn over de opslag van vingerafdrukken. Dat zei staatssecre- taris Ank Bijleveld van Binnenlandse Zaken gisteren in de Tweede Kamer. Ze reageerde daarmee op kamervragen naar aanleiding van een artikel in De Pers van afgelopen maandag, over een actie van burgerrechtenorganisatie Privacy First. Die organisatie had bur gers opgeroepen om gemeenten een brief te laten ondertekenen, waarin staat dat de gemeente garant staat voor de veiligheid van de opgeslagen vingerafdrukken. Binnenlandse Za ken adviseerde vervolgens aan alle Nederlandse gemeenten zulke brie ven niet in ontvangst te nemen. Bij leveld zei gisteren dat 'gemeenten geen enkele vrijheid hebben' om via die brieven 'een garantie aan burgers te geven'. Bijleveld: 'Mensen moeten bij ons zijn, want wij hebben die wet zo gemaakt'. En: 'Dit is geen uitlok- king om een actie tegen ons te star- ten. Maar de gemeente is niet het goede adres. Wij wel.' Het ruimteveer Discovery is dinsdag veilig geland in het Kennedy Ruimtevaartcentrum in de Amerikaanse staat Florida. Omroep Brabant stuurt een touringcar naar Spanje om op het vliegveld van Girona gestrande reizigers op te halen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 17