Achtergrond OO 'We hebben wat steken laten vallen, want nu is het beeld van betutteling ontstaan terwijl het echtnietis omrokerste pesten.' OOO 5|c Gat in de markt 5J: Oogconctact sfe Chemisch stokje MaasstadPers Woensdag 21 april 2010 rookverbod blijft hangen SP, D66 en GroenLinks stemden op 3 juli 2007 in meteen algeheel rookver bod in de horeca. Opeens was 00k een meerderheid van's lands grootste horecabedrijven vooreen snelle invoering. En diezijn de baas bij KHN. Onder het mom redden wat er te redden valt, ging de brancheorganisatie halsoverkop ak- koord met rookvrije restaurants en hotels en vroeg Klink uitstel voor ca fes. Toen dat niet lukte, steunde zij maar gewoon het volledige rookver bod, 00k voor kleine cafes. Het belangrijkste principe van KHN werd opeens 'gelijke monniken," gelijke kappen'. Dan maar een rook verbod voor iedereen zodat er geen oneerli jke concurrentie ontstaat. Pre- cies de lijn van Klink, die nog steeds het 'gelijke speelveld' als leidraad van zijn rookbeleid hanteert. 'Ze hebben niets gedaan voor het leeuwendeel van hun leden, de kleine horeca, en hun oren laten hangen naar de grote, zoals Van der Valk, die voor het rookverbod waren', zegt Van Schendelen. Van der Valk besloot snel door te berekenen dat de schoon- maakkosten van roken hoger dan zijn wat je ermee verliest. Klein^ cafes voelden zich in de steek gelaten en sloten zich aan bij de Stichting Red de Kleine Horeca-on- dernemer (KHO), die strijdt tegen het rookverbod en nu zo'n 1.200 le den telt. KHO-advocaten vertegen- woordigden cafes Victoria en De Kag- chel, wat leidde tot de vrijspraken bij de gerechtshoven van Den Bosch (12 mei 2009) en Leeuwarden (3 juli). Hpt rookverbod voor de ongeveer 10.000 cafes zonder personeel stond daardoor ruim een half jaar op losse schroeven. Detelefoonbomen, zoals op de Amsterdamse Zeedijk, waar- mee cafes elkaar voor controleurs waarschuwden, verdwenen in de la. Maar op 23 februari 2010 vernie- tigde de Hoge Raad de vrijspraken en sindsdien is er weer juridische duide- lijkheid rond het rookverbod. Dat geldt voor de hele horeca en de VWA controleert. A1 zijn de kroegen die het verbod negeren tijdens een avondje stappen nog makkelijk te vinden. Schuld van tabakslobby Dat hoort nu eenmaal bij de invoe ring van een wet, vinden voorstan- ders als STTVORO, want eigenlijk gaat het heel goed met het rookverbod. En als je naar de cijfers kijkt, dan is het creeren van een rookvrije werk- plek in de horeca sneller gegaan dan in de rest van het bedrijfsleven waar die vanaf2004 verplicht was. Van Gennip vindt dat het even mis is gegaan toen in de media het beeld ontstond dat alle cafes het verbod ne- geerden. 'Het beeld dat iedereen de asbakken terugzette gaat dan als een self-fulfilling prophecy werken, terwijl eigenlijk alle restaurants, grand cafes en hotels rookvrij zijn en de klanten dat wel prima vinden.' Nederland had naar Engels voor- beeld het rookverbod in de markt kunnen zetten met een focus op ge- zondheid, door te benadrukken dat het tot minder hartinfarcten leidt. 'Daar hebben we wat steken laten val- len, want nu is het beeld van betutte ling ontstaan terwijl het echt niet is om rokers te pesten', bekent Van Gen nip. "We hebben het wel geprobeerd, maar toen heerste al heel erg dat sen timent van die ziel ige cafes.' Dat beeld is heel duidelijk gevoed door de tabaksindustrie. 'Zij hebben besloten om de kleine cafes de spreek- buis te laten vormen tegen dit besluit en Stichting Red de Kleine Horeca- ondernemer opgericht en gefinan- cierd. Eigenlijk hebben ze dus gepro beerd om de bestaande wetgeving te ondergraven door verzet te creeren. Vanuit dat oogpunt heeft de tabaks industrie het heel slim gedaan.' Dat KHO geld kri jgt van de tabaks industrie, ontkent secretaris Wiel Maessen. 'Ik zou willen dat ze ons fi- nancierden, dan hadden we tenmin- ste geld om al die leugens te ontmas- keren. Wij betalen alles uit eigen zak via bijdragen van 1.200 kroegeigena- ren en sympathiserende klanten.' Hij verwacht dat het rookverbod verder onder vuur komt te liggen als het Gerechtshof in Arnhem zich op 4 juni buigt over de terugverwezen za- ken van De Kagchel en Victoria. Want bij winst voor de cafes ontstaat on- duidelijkheid en bij verlies gaat KHO in beroep, desnoods tot in Europa. De toekomst En terwijl een succesvol rookverbod vooral gebaat is bij duidelijkheid en rust, staat het naast de rechtszaak nog heel wat te wachten. Eind deze maand presenteert Klink de resultaten van een RIVM/ TNO-onderzoek naarventilatiesyste- men. Sinds vorig jaar zomer wekt hij de illusie dat dit wel eens de uitkomst zou kunnen zijn voor de eenmansza- ken die geen ruimte hebbenvoor een rookhok. Saillant detail: door de or- ganisaties werd al twee keer eerder onderzoek gedaan. Eerdere conclu- sies: speciale systemen verdringen zeker 90 procent van de rook. 'Er is helemaal niets nieuws om te onderzoeken, het is allemaal al eens gedaan', zegt Bart Hendriksen van van Extreme Air-Products dat lucht- zuiveringsinstallatiesvoorrookruim- tes levert. 'Klink verspeelt geld.' Om tot een conclusie te komen moet je namelijk een bepaalde maximum- waarde hebben (zoals 0,5 procent zwerfrook) en die is de onderzoekers niet gegeven. Het ministerie zegt dat die waarde juist na het onderzoek in een Kamerdiscussie kan ontstaan. Volgens Van Schendelen heeft hij van bronnen binnen het ministerie en de VWA vernomen dat er nog een verrassing in het verschiet ligt. 'Het ministerie heeft een decentralisatie van het rookverbod in de maak. De handhaving van deTabakswet moet worden doorgeschoven naar de ge- meenten.' Maar volgens het ministe rie klopt dat absoluut niet. Ten slotte komen er verkiezingen aan en willen verschillende partijen een aanpassing van het verbod. Tot de nieuwe regering blijft er dus een zweem van'onduidelijkheid rond het verbod hangen. Toepasselijk dus wat de Kamer er vorige maand mee deed: controversieel verklaren. O In reactie op het rookverbod werden in Nederland Oallerlei alternatieven op de markt gebracht: van de Super Smoker tot het drankje Liquid Smoking. Naast gezondheidsaspecten heeft het verbod voor ©rokers 00k andere voordelen. Smirten werd in 2008 een hype: een samenvoegsel van to smoke en to flirt. Tabak bevat meer dan 4.000 chemische stoffen. rv- to-» Meer dan vijftig van deze stoffen hebben - kankerverwekkende eigenschappen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 21