Economie Groene luiers, biologische prakjes ■J Mi De Witte Keizer 'EEN TWEET IS VEEL ZUINIGER' Ecomama's Webwinkels doen het goed Norm www.dewittekeizer.nl 'Een baby in wegwerpluiers produceert 600 kilo afval per jaar. 22 OOO Open huis in de modelwoning Zaterdag 24 april, 11.00 -13.00 uur Lj Verwey Vastgoed 010 - 266 00 00 C02-uitstoot Twitter Virtueel besparen De woontoren in het Laurenskwartier MaasstadPers Woensdag2i april 2010 NATASJAVAN DEN BERG 'onen in 3- en 4- Keuken Vissersdiik 21. Rotterdam Verhuurinformatie e Keizer' nkels ei Willem Twitter heeft zijn ecomarketing een nieuwe draai gegeven. De aanbieder van microblogs heeft onlangs op een conferentie becijferd dat het posten van een bericht op Twitter niet veel C02-uitstoot oplevert: het zou gaan om zo'n 0,02 gram per 'tweet'. Een zoekopdracht uitvoeren in Google kost het tienvoudige, zo zei een Twit- ter-ingenieur. Spamberichten zijn volgens een recente studie nog slech- ter: die produceren per stuk zo'n 0,3 gram koolstof. Maar Twitter moest Ook toegeven dat het berekenen van de emissie per bericht niet eenvoudig is, gezien de grote mate van interconnectiviteit van op internet aangesloten appara tus en de energie die het kost de apparaten te maken. Bovendien is het energieverbruik van Google ook hoger om de simpele reden dat het bedrijf veel groter is dan Twitter, dat zijn dagelijkse emissie schat op 50 miljoen gram. Ter vergelijking: een gemiddelde auto stoot op jaarbasis het vijfvou- dige uit. Nuon heeft de website nuonenergiebesparen.nl gelanceerd, waarop je in 3D je eigen huis virtueel kunt nabouwen om te zien waar besparing mogelij k is. Een van de grootste proble- men is dat we in het open- baar steeds hufteriger zijn. Laten we daar eens een campagne over maken. Want het is blijkbaar zo normaal geworden om afgesnauwd te worden dat we ook niet meer we- ten hoe we moeten reageren als mensen wei aardig zijn. Zo ongeveer zal het gesprek bij de koffieautomaat gegaan zijn ten kantore van Stichting Ideele Recla me, SIRE. Het resultaat is de cam pagne 'Aardige mensen, hoe gaan we er mee om'. Nu heb ik sowieso niet veel met die SIRE-spotjes om- dat ze zo weinig de echt grote pro- blemen bespreken, en daarbij staat zo'n moreel toontje mij niet aan. Er is echter een belangrijker argument om tegen deze campagne te zijn. Vorige week sprak hoogleraar Henriette Prast op een symposium van de Nederlandse Vrou wenraad over duurzaam voedsel. Zij vertelde over haar onderzoek naar gedrag en hoe de overheid dit kan bei'nvloe- den. Uit onderzoek blijkt keer op keer dat mensen zich graag houden aan de norm en aan de standaard- optie. Datgene wat de meeste men- sen doen dus. Alsje dus wilt dat mensen zich aan de norm houden, moet je die communiceren. In het spotje van Sire wordt gedaan alsof de meeste mensen asociaal gedrag vertonen, ze introduceren dus ei- genlijk de nieuwe norm. Prast gaf verschillende voorbeel- den van mislukte pogingen om ge drag te bei'nvloeden. Zoals een creche die iets wilde doen aan ou- ders die net na sluitingstijd hun kind kwamen ophalen. Zij besloten een boete van vijf euro te geven als ou- ders te laat kwamen. Het gevolg van de maatregel was averechts. Veel meer ouders kwamen te laat. De ou- ders vonden nu dat ze in hun recht stonden als ze te laat kwamen, ze betaalden ertenslotte voor. De overheid zou er goed aan doen om zich ook als het gaat om het bevorderen van duurzaam ge drag te verdiepen in de gedragswe- tenschap, want burgers zijn zeer goed in hun gedrag te bei'nvloeden, maar dat is ingewikkelder dan ge- woon verbieden en beboeten. O P.S. Ik ben op de dertiende plaats beland op de GroenLinks-lijst. Natasja van den Berg is freelance gespreksleider en schreef het boek Praktisch Idealisme. Duurzame moeders willen alleen nog maar eco en bio voor de baby. Webwinkels voor groene babyspul- len zijn booming business. losca Westerhof ROTTERDAM 'Als je echt milieubewust bent, dan neem je geen kinderen', zegt Stefanie Iris Weiss. Weiss is een Amerikaanse schri jfster en heeft verschillende boe- ken uitgebracht over hoe je een duur zaam leven kunt leiden. Een kind krijgen is volgens de bewust kinder- loze zowat het slechtste dat je het mi lieu kunt aandoen. Niet omdat je in een mensenleven enorme hoeveelhe- den CO2 uitstoot, maar omdat baby's enorme afvalproducenten zijn. De meeste vrouwen stellen hun kinderwens echter boven het milieu. Geen ramp, want na groene auto's en zelfs groene seks blijkt er ook al een oplossing te zijn voor duurzaam moederschap. 'Ecomama's denken na over hoe je als moeder op een duurzame wijze voor het gezin kunt zorgen', zegt Elma Stitzinger. Stitzin- ger is samen met Froukje Wattel schrijfstervan Het ecomama boek. Het boek staat vol tips en adressen voor een ecolicious moederschap. Groene luiers, rompertjes van na- tuurlijk katoen, rubberen ramme- laars, drinkflesjes zonder plastic en biologische babyprak jes. 'Het kan te- genwoordigallemaal', zegt Stitzinger. Niet omdat grote ketens als Prenatal zich op de groene babymarkt hebben gestort, maar omdat ecomama's zelf het heft in handen hebben genomen. Omdat de moeders in de winkels niet konden krijgen wat ze wilden, zi jn ze zelf op zoek gegaan naar milieuvrien- delijke producten. Vervolgens zijn ze die ook gaan verkopen op het web. Loes Aalders van KaatjeKatoen 'De webwinkels van ecomama's ne- men een enorme vlucht', zegt Stitzin ger. 'Ze duiken overal op', zegt ook Paula Nordhauzen, oprichtster en webmaster van de grootste ecoma- masite van Nederland. Bijna twee- duizend groene moeders komen er samen om elkaarte tippen over groe ne babyspullen, verkrijgbaar bij ver schillende webwinkels. Nordhauzen heeft zelf nog geen webwinkel, maar is wel bezig met het opzetten van een biobabykledinglijn. Katoen en bamboe 'Ik verkoop wasbare luiers van katoen en bamboe', zegt Loes Aalders van webwinkel KaatjeKatoen. Wasbare luiers zijn voor ecomama's een must. 'Een baby in wegwerpluiers produ- Voor duurzame baby-inkopen moet je vooral op internet zijn. ceert 600 kilo afval per jaar. Dat staat gelijk aan de hoeveelheid die een ge zin van vier personen zonder baby produceert', zegt Aalders. 'Maar in de winkels is er heel weinig aan biologi sche luiers, dus kom je al snel bij een webwinkel terecht.' Aalders haalt de luiers uit landen als Amerika en Oos- tenrijk, voorlopers op het gebied van groene babyspullen. 'Als ecomoeder slaag je beter online dan offline', zegt ook Manon Gagic, tevens eigenaresse van een webwin kel. Vrouwen vragen steeds meer naar bepaalde biologische babypro- ducten. Omdat dat in winkels nog niet voldoende te krijgen is, komen ze naar mij.' Gagic heeft de online winkel sinds een jaar en het loopt ontzettend goed. 'Andere niet-groene webwinkels, waar ik ook wel contact mee heb, groeien minder snel.' Billencreme Daar komen ketens als H EMA, H&M en Prenatal langzamerhand ook ach- ter. 'De grote bedrijven beginnen het eindelijk op te pikken', zegt Nord hauzen. 'HEMA en H&M bijvoor- beeld komen steeds meer met kin- derkleding van biologisch katoen en Philips heeft babyflesjes op de markt gebracht van roestvrij staal', aldus de ecomama. Ook Prenatal komt met twee ecoproductlijnen, namelijk voor speelgoed en kleren. Maar met die producten moet je wel oppassen. 'Je kunt de winkels minder vertrouwen. Ze gebruiken duurzaam als marketing en stunten met woorden als ecologisch en bio logisch. Je moet goed de verpakking lezen om te controleren of dat echt hetgeval is', zegt Nordhauzen. 'Soms ontdek je dan dat alleen de verpak king biologisch afbreekbaar is', zegt Gagic. Dan kom je alsnog met niet- ecologische billencreme thuis O

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 22