De Kwestie NIEUW COLLEGE ONE FLEW OVER THE... MaasstadPers Om de haverklap roept onze burgemeester dat hij harder wil optreden tegen geweld, maar hoever reikt zijn macht eigenlijk? Staatsrecht Aboutaleb is nu eenmaal groot geworden door stoere praat 'Rotterdam is erg goed in het optreden tegen flutdelictjes' OOO MARCO PASTORS m&mzi Deelgemeente Feijenoord Reageren ^rvvwinaas stadpewg' Gekkenhuis Een geletterde Kaap sjs En daar gaat onze rust... jjj Rechts, links, rechts...oversteken MaasstadPers Woensdag 3 februari 2010 Nadat onze hooligans eerst het onschuldige evenement Sunset Grooves met hun optreden hadden verziekt, daarbij de dood een hunner veroorza- kend, hebben ze afgelopen donderdag bij de Kuip dezelf- de dag nog laten zien dat het een terechte beslissing was om de bekerfinale niet alleen in Rotterdam te laten spelen. Waar de politie vorigjaar in Hoek van Holland gedurende de hele dag gedogend had opgetreden, was daar don- derdagavond echter geen sprake van. De ME was pa- raat en de provocaties van de hooligans zijn goed aange- pakt. Zo heeft iemand die zijn auto als wapen leek te widen gaan gebruiken en alvast zijn motor op toeren aan het brengen was een klap op zijn voiture gekregen. Bij de schermutseling erna, waarbij ik begreep dat de bestuurder met hulp van de politie door het zijraampje is uitgestapt, heeft hij 00k nog klappen ge kregen. Kijk, dat widen we nou. Als ze toch net zolang doorgaan tot ze gestagen worden, dan kun je ze maar beter snel slaan. Dat is eigen- lijk zelfs humaan. En waarom zouden er eerst risico's aan de fatsoenlijke kant moeten worden gelopen? Normale mensen peinzen er niet over om tegen de politie in op- stand te komen. Ik begrijp sowieso niet waarom de politie niet snel- ler geweld gebruikt bij provo caties. Ik heb deze vraag al vaak gesteld, 00k aan zoge- naamde criminologen (dat zijn sociologen die bij de poli tie werken), maar nog steeds geen onderbouwd antwoord gekregen. Streng optreden helpt niet, is hun mantra. Maar onderzoek waar dat uit blijkt, is mij nooit getoond. Afgelopen donderdag zou wel een begin van nieuw be- leid kunnen zijn wat mij be- treft. Provocaties met geweld beantwoorden. En dan kijken wie er de sterkste is. Alleen nog wat meer aanhoudingen verrichten, het waren er maar een paar. Allemaal oppakken en drie nachten vasthouden. Dan hebben ze wat uit te leg- gen op school of werk, en gaat het 00k vrije dagen kos- ten. Ooit komt hun baan dan in gevaar en komen er pro- testen van hun omgeving. Misschien protesteert die nu 00k al nu hooligans met hun gedrag van het afgelopen jaar mijn club Feyenoord zo bena- deeld hebben. Dat is wel heel optimistisch gedacht, maar ja, ik ben dan 00k een idealist O Stoere taal en veelgebak- ken lucht van burgemeester Van de redactie ROTTERDAM Zomaar een willekeurig politie- persberichtje op een doorde- weekse dag: 'op maandagmid- dag werden politiemensen ge- hinderd in hun werk en uitge- scholden door een groep jonge- ren'. Niets vreemds onder de zon want jongeren hebben van nature geen respect voor autori- teit, zou je zeggen. Niet wat Leefbaar Rotterdam betreft. Raadslid Dries Mosch stelde in de actualiteitenraad op hoge poten vragen aan burgemeester Aboutaleb. Of de burgemeester het normaal vindt dat 'groepen jongeren op deze manier de po litie belagen' en hij eiste dat te gen 'groepen jongeren die den- ken de politie ongestraft te kun nen belagen en uitschelden maar keihard opgetreden moet worden', dat soort taal. Abouta leb, immers groot geworden door harde taal uit te slaan, re- ageerde zoals hij wel vaker doet: stoer en vrij impulsief. Hij heeft politieagenten opdracht gegeven om iedereen die hen beledigt, hard aan te pakken. Naar eigen zeggen heeft hij bij een rondgang langs politiebu- reaus gemerkt dat beledigingen en middelvingers geen priori- teit hadden. "Het gezag van de politie is problematisch tanen- de en dat stoort mij. Een mid- delvinger naar een agent is on- toelaatbaar. Je wordt keihard aangepakt en desnoods vastge- zet." Leefbaar Rotterdam in het algemeen en Dries Mosch in het bijzonder waren zeer opge- togen over deze Zero Tolerance houding van onze burgemees ter. Maar hoe terecht is die op- getogenheid eigenlijk? Kan Aboutaleb al zijn stoere taal wel waar maken of trekt hij te vaak een grote broek aan? „De Rot- Kijk uit hoor, voor het beledigen van een politieagent mag je een nachtje brommen. shutterstock terdamse burgemeester zegt va ker dingen die hij niet waar kan maken", zeggen staatrechtdes- kundigen desgevraagd. „De burgemeester kan helemaal geen hogere straffen opleggen of verzinnen, dat is aan de rech- ter", zegt Ybo Buruma, hoogle- raar strafrecht aan de Radboud IJniversiteit. „Aboutaleb kan hooguit opdrachten geven in het kader van de openbare orde handhaving. Dan zal hij aan de strafrechtelijke driehoek (OM en politie, red.) moeten vragen of zij prioriteit willen geven aan vervolging wegens belediging van politieambtenaren." De vraag is of je daar als stad op zit te wachten? In onze stad De deelgemeente Feijenoord heeft een nieuwe coalitie en een nieuw dagelijks bestuur. PvdA, CDA en GroenLinks in de deelgemeente Feijenoord heb ben elkaar gevonden in een co- alitieakkoord dat donderdag- avond 22 april wordt onderte- kend in de vergadering van de deelraad Feijenoord. Deze ver gadering, waarin 00k het nieu we dagelijks bestuur geinstal- leerd, begint om 20.00 uur.De drie partijen zijn het eens over waar ze zich de komende jaren voor inzetten. Het terugdrin- gen van de armoede, het be- vorderen van de participate en het versterken van het wel- zijnswerk en de gezondheid van de inwoners zijn speer- punten. Maar in het coalitieak- koord "Feijenoord verant- woord vooruit" staat 00k dat de coalitiepartners zich sterk maken dat minder jongeren voortijdig zonder diploma de school verlaten en veiligheid. zijn we erg goed in het optre den tegen zogenoemde flutde- licten', ooit ingezet door Ivo Opstelten. U herinnert zich vast de grote publieke actie tegen kauwgom. De politietop con- centreert zich graag op akke- fietjes op schoolpleinen, ver- keersovertredingen en nu dus 00k beledigen van ambtenaren. Want hoe erg sommigen deze delicten 00k doen overkomen, Asim B. (26) moet twee jaar worden opgenomen in een in- richting voor stelselmatige da- ders (ISD), omdat hij tijdens het strandfeest in Hoek van Hol land andere hooligans heeft opgestookt. Dat heeft de recht- bank in Rotterdam dinsdag be- paald. De rechters achten be- wezen dat B. anderen heeft aangezet tot geweld tegen feestgangers en de politie. verdienen ze echt de hoogste prioriteit? Wat doet de politie bijvoorbeeld tegen georgani- seerde misdaad en hoeveel pro- cent van de gemelde woningin- braken wordt 00k daadwerke- lijk opgelost? De politie geeft op onze vragen vooralsnog geen antwoord. Vraag u 00k eens af wat de gevolgen zijn van al dat geroep om meer blauw op straat. Direct gevolg is vol- gens Buruma dat de recherche wordt ontmanteld. „Terwijl Rotterdam juist heel erg trots mag zijn op zijn traditie van goede rechercheurs. Om over het Cold Case Team van Rotter dam, dat een uitstekende naam heeft, nog maar te zwijgen." Voor recherche is volgens de hoogleraar dus blijkbaar geen geld en belangstelling, maar als een schoolmeester bang is voor de ouders van zijn lieverdjes dan is er altijd genoeg blauw om hem te hulp te schieten. „Het is een keus", zegt Buruma, „Niet de mijne." Wat je van Aboutaleb's be- leid 00k vindt, feit blijft dat hij de macht heeft om de politie een bepaalde kant op te laten gaan. Met dit signaal zegt hij dat hij het goed is als een poli tieagent een hooligan een klap geeft en dat kan het gedrag van de politie 00k beinvloeden, zegt Buruma. „Maar ik vind het wel belachelijk over the top.' O Bezorgklachten: Telefoon: 0900 - 4245 726 www.maasstadpers.nl/bezorgklachten Prins Hendrikkade 16a 3071 KB Rotterdam Postbus 1162,3000 BD Rotterdam Telefoon: 010 -4699 500 Fax: 010 4699 504 www.maasstadpers.nl info@maasstad.nl Sluitingstijden: Advertenties: tot maandag 15.00 uur Redactie: tot dinsdag 9.00 uur Redactie: K. Moerman en A Dorst Telefoon: 010-4699 527 redactie@maasstad.nl Hoofdredacteur: M.GJ. lochemsen Advertenties: Telefoon: 010-4699 525 Fax:010 -4699 504 advertentie@maasstad.nl Commercieel directeur: F. de Roon Oplage: 365.205 MaasstadPers is een uitgave van PLM Lokale Media in samenwerking met Dagblad De Pers. Algemene voorwaarden zijn op aanvraag beschikbaar Katendrecht krijgt een letterencafe. Vanaf 1 Septem ber opent Tsjechov a Co zijn deuren aan de Delistraat met een dagelijkse literaire programmering. Op Rotterdam Airport wordt sinds gisteren weer ge- ©vlogen met toestellen van Transavia. Het aswolk- vliegverbod is grotendeels opgeheven. Een onderzoek naar schoolfietsroutes in de Alblas- ©serwaard is genomineerd voor de allereerste Natio- nale Verkeersveiligheidsprijs.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 2