Actueel Ik raad u aan gewoon boos te worden' Serry. we're Ontwerp zelf uw keuken, goedkoper kan niet! bespaar 20-40% Keukens direkt van de fabriek Kroongetuige vangt bot bij rechtbank STRAFZAAK IN 0KT0BER DOOR Aswolk Hulp van ambassades blijft uit Afgebeelde keuken Manhattan 150 cm. 240 cm. Apparatuurset: oven, gaskookplaat, afzuigkap en koelkast nu 1077,- Eenvertalerwas niet te vinden op het Russische visumbureau. 22 OOO Hulp of advies nodig: info@keuken-site.nl of tel. 010 - 451 88 44 Showrooms in: Liquidatieproces Wilders sjg Toch een bon MaasstadPers Woensdag 28 april 2010 De ambassades draaiden overuren tijdens de vliegstop rond de IJslandse aswolk. Maar of je daar als gestrande reiziger nou iets aan had? Wij niet, in ieder geval. Morel van Leeuwen Arjan Terpstra ROTTERDAM Kuala Lumpur, vorige week woens dag. Arjan Terpstra zit met zijn vrien- din en zoontje vast in de Maleisische hoofdstad en belt met de Nederland- se ambassade. De vliegvelden gaan mondjesmaat weer open, ziet hij op televisie. Wat kan de ambassade voor hem betekenen, qua steun in den vreemde? Maar de ambassade doet en weet niets, zo blijkt. De website heeft nul informatie voor gestrande Nederlanders. Het online telefoonnummer blijkt al een halfjaargeledenvervallentezijri; pas via een omweg is het nieuwe nummer te vinden. En als er eindelijk contact is, is de houding defensief. Nee me- neer, we hebben geen informatie op de website staan 'omdat we bang zijn informatie te geven die later niet blijkt te kloppen, en waar mensen ons aan kunnen houden.' Na enig aandringen komt er een tip, op sa- menzweerderige toon, over de om- gang met de supervriendelijke Malei- siers. 'U moet stevig aandringen bij het Maleise luchtvaartpersoneel, ge woon boos worden. Daar zi jn ze hier erg gevoelig voor.' Volgens het ministerie van Buiten- landse Zaken waren op 21 april zo'n 10.000 Nederlanders wereldwijd ge- strand. En datzijnalleen nogde men- sen van wie de 155 ambassades en de ambassade naar de vliegvelden en deelden nummers uit van een Neder- landse arts en tandarts ter plekke. Ca- nel: 'Onze prioriteit lag bij de huma- nitaireen medischegevallen.' Ookop de vliegvelden van Bali, Moskou en Singapore was volgens haar ambas- sadepersoneel aanwezig. 'Dit was door de schaal een unieke situatie natuurlijk', zegt Lionel Veer, consul-generaal in Miinchen en on- der meer oud-ambassadeur in Kroa- tie. 'Maar er zijn geen specifieke regels voor elke mogelijke ramp. Er wordt van de ambassadeurs en consuls ver- wacht dat ze in noodsituaties hande- len naar bevinden. De consulaire bijstand kan per geval verschillen.' Moskou Journalist Merel van Leeuwen zat met drie vriendinnen vast in Mos kou, met een verlopen visum. Een ambassademedewerkster verwees consulaten op de hoogte waren dat ze niet temg konden. De buitenlandse posten zijn na het sluiten van het Eu- ropese luchtmim geinformeerd, ver- telt BZ-woordvoerster Ozlem Canel. In New York togen medewerkers van hen naar het bureau van Foreign Mi gration Services (FMS) om de visa te verlengen. 'Maarikhebnogvannie- mand gehoord dat het is gelukt', zei de ambassadedame weinig opbeu- rend. In het propvolle kantoortje van FMS ging alles in het Russisch, de verwijzingen bij de loketten en de in te vullen formulieren. Bij de am bassade had niemand bedacht er een vertaler naartoe te sturen, maar met hulp van landgenoten die al twee uur aan het worstelen waren en twee Russische dames die Engels spraken, stonden ze een uur later weerbuiten, met een gratis visum tot het einde van de maand. Een dag later belde een van de vriendinnen weer met de ambassa de, want het luchtruim was weer open. Maar de medewerkster wist niets en herhaalde alleen maar wat zij de avond ervoor op nu.nl had ge- lezen. En ze verwees naar de site van KLM. Het is allemaal niet zo erg, als je zelfredzaam bent en een beetje lo- gisch nadenkt. Als je online bent, kun je een hoop zelf regelen en dat is maar goed ook, want op veel steun hoef je niet te rekenen. Dat weer- spreekt Canel. AVij hebben ook be- dankjes gekregen, maar dat lees je nooit in de media.' O De rechtbank vindt nader onder- zoek naar de aantijgingen van Peter la Serpe tegen het OM niet nodig. Merel van Leeuwen AMSTERDAM Frits Lauwaars, de voorzitter van de rechtbank in Amsterdam, was giste- ren heel duidelijk. De deal die een kroongetuige maakt met het Open- baar Ministerie overzijn getuigenbe- schermingsprpgramma wordt getoetst door het college van procu- reurs-generaal en het ministerie van Justitie. Zo is het in de wet geregeld. Dat zo'n toetsing wordt gedaan door louter OM'ers en het ministerie waar- onder het OM valt, li jkt de rechtbank niet te deren. Volgens Lauwaars kan een straf- rechter zo'n deal slechts marginaal beoordelen. Als een kroongetuige meent dat hem een oor is aangenaaid, kan hij naar de civiele rechter stap- pen. 'Ik dacht dat het de rechtbank is die toetst, maar dat is dus niet zo. In deze moet ik het OM feliciteren', ver- zuchtte Nico Meijering, advocaat van een van de medeverdachten. Zijn col- lega Marnix van der Werf vindt dat de rechtbank zich met deze uitspraak 'diskwalificeert'. Tussen wal en schip Volgens La Serpe is hij bedrogen door het OM bij het maken van de deal over een veilige toekomst na zijn de- tentie. Nu de rechtbank onderzoek daarnaar heeft afgewezen, is het af- wachten hoe de kroongetuige zich tijdens het vervolgvan hetgrote liqui datieproces zal opstellen. Zijn advocaat Jan-Peter van Schaik wilde daar niets over zeggen. 'De kroongetuigenregeling is gecompli- ceerd en je ziet tot wat voor fricties het leidt. De vraag is of deze regeling wel geschreven is voor mensen zoals La Serpe die op eigen initiatief naar de politie stappen. Het OM had geen en- kele verdenking tegen hem.' La Serpe heeft onder meer ver- klaard dat hij een van de moorde- naars is van vastgoedhandelaar Kees Houtman eind 2005. Van Schaik vindt dat La Serpe 'tus sen wal en schip is geraakt'. Zijn cli ent zal zijn zaak voorleggen aan een civiele rechter. Maar zo'n traject duurt lang en de negen medever dachten hebben daar voorlopig niets aan. O De rechtbank in Amsterdam heeft de uitspraak in de strafzaak tegen Wil ders gepland op 2 november, op de dag af zes jaar na de moord op Theo van Gogh. De strafzaak tegen de PW- voorman, die wordt vervolgd voor haatzaaien, aanzetten tot discrimina- tie en groepsbelediging, wordt vanaf 4 oktober weer voortgezet. Aanvan- kelijk wilde het Openbaar Ministerie (OM) in Amsterdam hem niet vervol- gen, omdat hij gewraakte uitspraken in kranten en op internet in het kader van het maatschappelijk debat had gedaan. Het gerechtshof in de hoofd stad dacht er anders over en zag mo- gelijk strafbare feiten in de uitspra ken van Wilders over de islam. Voordat de zaak bij de rechters in Amsterdam weer aan bod komt, wor den eerst nog drie getuigen-deskun- digen achter gesloten deuren ge hoord. Het gaat onder anderen om islamdeskundige Simon Admiraal en arabist en islamkenner Hans Jansen. Het OM zal op 12 oktober de strafeis tegen Wilders formuleren en toelich- ten. Automobilisten die vandaag denken gratis te Q kunnen parkeren, opgelet. Niet alle parkeerwachters leggen het werk neer.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 22