Economie Beleggen met hoofd en hart, dat kan:in de verregaande effecten van klimaatverandering. Ditzijn vier grate trends om de komendejaren in degaten te houden. DILEMMA Klimaat Zonne- en kernenergie maken sterke comeback Olie OOO 9|e Zoem... 9fc Koude computer Als warme broden MaasstadPers Woensdag 28 april 2010 Verdienen aan een warmere aarde (an-Hein Strop ROTTERDAM ICeen klimaatverdrag geen probleem De kans dat er alsnog een mon- diaal klimaatakkoord komt, is vol- gens waarnemers klein. Na de mis- lukking van de VN-conferentie in Kopenhagen afgelopen december is de wereld daarom terug bij af: grote vervuilers als de VS en China beslis- sen zelf in welk tempo ze groener worden. Dat lijkt niet erg op te schieten met China dat nog altijd in hoog tempo kolencentrales bijbouwt en de Ame- rikaanse president Obama die van- wege politieke tegenstand hoogst- waarschijnlijk niet in staat is om een systeem voor C02-handel cap and trade) te introduceren, zoals Europa dat al wel heeft. Maar ondertussen denderen de Chinese investeringen in hernieuw- bare energie door, waarmee het land nu al de grootste producent van zon- nepanelen en windturbines ter we reld is. Amerika kijkt op deze groei- markt tegen een achterstand aan en is met overheidssteun begonnen aan een inhaalrace - van elektrische au to's tot en met algenbrandstof. 'Duur- zame energie is als een mondiale wa- penwedloop verworden', zegt Simon Webber, professioneel klimaatbeleg- ger van de Britse vermogensbeheer- der Schroder daarover. Opvallend is dat toegenomen klimaatscepticisme op deze ontwikkeling geen invloed heeft gehad. Daar komt bij dat de effecten van de kredietcrisis langzaam wegebben, zodat kredietverlening voor groene energieprojecten weer op gang komt. Probleem was - en tot op zekere hoogte is - dat het aanleggen van bij- voorbeeld een offshore windpark erg kapitaalintensief is. Nu banken weer adem kunnen halen, concludeert Webber, is financiering weer gemak- kelijker. Kortom, 00k zonder klimaatverdrag zal er volop vraag zijn naar klimaat- vriendelijke technologie. 20nverwachte kansen Bij klimaatbeleggen zijn duur- zame energie en energiebespa- ring de meest voor de hand liggende categorieen om bedrijven in te zoe- ken. Maar klimaatverandering heeft effect op allerlei typen ondernemin- gen. Neem de staalindustrie, die ener- gie-intensief is en daarom veel C02 genereert. Omdat koolstof in Europa een prijs heeft en die prijs door het handelssysteem vermoedelijk zal gaan stijgen, profiteren straks staal- makers die zuinig werken door ge- bruik te maken van gerecycled staal: die hebben nameli jk een kostenvoor- deel. 'Dit soort effecten zijn vaak com plex waardoor ze moeilijk te herken- nen zijn. Daarom zie je deze voorde- len vaak nogmiet verwerkt in de koers', legt belegger Webber uit. An- der voorbeeld is de fabrikant van ge- netisch gemodificeerde landbouwge- wassen Monsanto. Vooral random de tropen zal meer vraag ontstaan naar gewassen die beter tegen droogte kunnen en zal Monsanto naar ver- wachting goede zaken kunnen doen. 3Zonne-energie is terug Makers van zonnecellen en zonnepanelen waren voor de crisis sterk gehypet, met absurde beurskoersen als gevolg. Die bubbel plofte hard. Maarde sterren staan in- middels een stuk gunstiger voor deze industrie, want 00k al is zonne-ener- gie nog altijd in sterke mate afhanke- lijk van overheidssubsidie (feed in- vergoedingen), de kosten gaan hard omlaag. Dat gaat dankzij de toegenomen concurrentie in zo'n snel tempo dat in zuidelijke Europese landen al dit jaar 'netpariteit' wordt bereikt: het moment dat een kilowattuurzonne- stroom even duur is als stroom uit het stopcontact. Gunstig effect hiervan is dat zonne-energie voor haar ontwik keling niet langer afhankelijk is van subsidie. In Nederland laat netpari teit overigens nog wel even op zich wachten. 4Wij willen uranium Kernenergie is helemaal terug op de agenda. Het wordt in de VS, China en delen van Europa ge- zien als de manier om verzekerd te zijn van een betaalbare, betrouwbare en schone want C02-vrije energie- voorziening, die de afhankelijkheid van kolen en aardgas vermindert. Zo geeft Obama voor ruim 8 miljard dollar garanties op leningen aange- gaan voor de bouw van nieuwe reac- toren. China bouwt op dit moment zelfs 28 nieuwe kerncentrales. Leveranciers van materialen voor al die nieuwe centrales gaan hier na- tuurlijk veel pleziervan hebben, net als de delvers van uranium. Of het Nederlandse Delta een tweede kern- centrale mag gaan bouwen, hangt sterk af van deverkiezingsuitslagvan 9 juni. O NATASJAVAN DEN BERG Tussen al die nieuwsitems rond de congressen van poli tieke partijen, stond 00k een berichtje over de olieramp bij Lousi- ana. Een aantal dagen geleden nog werd bericht dat er geen milieu- schade zou zijn omdat er geen lek was, nu bijkt er 160.000 liter olie per dag te lekken. De plas olie in de Golf van Mexico heeft nu een diameter van ongeveer 32 kilometer en de af- stand tot de kust van de staat Louisia na bedraagt circa 40 kilometer. De Golf van Mexico is het leefge- bied van meer dan 3.300 zeedieren, waarvan zes bedreigde walvissoor- ten. De stranden zijn de enige beken- de nesten van Kemp's Ridley, de meest bedreigde zeeschildpadden in de wereld. De Golf is 00k de thuisha- ven van een van de grootste popula tes kleine dolfijnen. Deze regio bevat 00k nog eens vijf miljoen hectare wetlands, het leefgebied van drie- kwart van alle migrerende watervo- gels in de VS. Het is het belangrijkste visserijgebied van Noord- Amerika. Omdat de zee ingesloten is door land, en slechts met een kleine doorgang tussen Florida en Cuba verbonden is met de oceaan, wordt de olievervui- ling als het ware opgesloten. Toen ik me afvroeg wat de bijdrage van individuen kan zijn om dit soort rampen te voorkomen, liep ik vast. Want lekkages als deze komen veel vaker voor. Gelukkig in minder gecon- centreerde vorm. Sommige schattin- gen suggereren dat er jaarlijks 175 miljoen liter per jaar de zee in sijpelt bij oliebronnen. Daarbij komt nog bij- na 300 miljoen liter olie per jaar in zee door het lozen van zeeschepen. Het enige echte antwoord om dit soort ongelukken te voorkomen is het stoppen met de olie-economie. Dat zou voor mij persoonlijk betekenen dat ik alles wat in mijn leven mogelijk wordt gemaakt door olie in de ban zou moeten doen. Dat is natuurlijk een zinloos experiment, want bijna alles in mijn huis is gemaakt met be- hulp van olie. Maar er zijn wel hoop- volle alternatieven in beeld. Ik blijf een groot fan van plastics gemaakt van aardappel of mais bijvoorbeeld. Maar een omschakeling naar een nieuwe economie die niet meer ver- slaafd is aan olie, daarvoor moeten we toch bij de politiek zijn. Systeem- wijzigingen kunnen alleen door een collectief worden afgedwongen. Deze ramp zou bijvoorbeeld niet voor niets zijn als president Obama nu zijn besluit om meer boringen toe te staan zou heroverwegen. Praktisch idealisme betekent soms dat je de politiek moet gebruiken. Want indi- vidueel gedrag gaat die lekkages niet voorkomen. Een economie die gebaseerd is op onschadelijke zon en windenergie wel. Jammer dat zoveel natuur de prijs betaalt alvo- rens wij zover zijn. Leuk al die initia- tieven om diersoorten te redden van de ondergang, maar voorkomen blijft beter dan genezen, 00k hier. O Natasja van den Berg is freelance gespreksleider en schrijver van o.a. het boek Praktisch Idealisme. Een deel van de horeca in Haarlem wordt sinds kort bevoorraad met een elektrische, klimaatneutrale vrachtshuttle. Pas op, je hoort hem niet! De Finnen weten hoe het moet: die Douwen serverruimtes in de kelder van een kathedraal in Helsinki. Scheelt veel koeling en dus energie. De elektrische Nissan Leaf is net te koop in Japan, maar nu al is tweederde van de beoogde verkoop dit jaar gehaald.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 25