I I i I I Actueel I Wie hebben ergefeald? M VEEL ZAKKERS IN RDAM GEEN CRISIS IN SCHIEDAM VERBINDEND ORNAMENT Reunie Internaat Het Posthuis 'De herinnerin gen, de jaren die voorbij gaan en hyves' Schieveste Miljoenenverlies Iedereen haakte af maar Schie dam ging door de plannc met ten OOO Rotterdamse havisten maken examen slecht Van kerk naar miljoenen hotel**** 13 Luchtbrug tussen Oogziekenhuis en Visio 5k Zo gaan de wie-hie-ken Anne Frank spreekt Turks •k Straatvoetballen in ere MaasstadPers Woensdag 5 mei 2010 Op zock naar de verloren broertjes Van de redactie ROTTERDAM Hij was nog maar 16 jaar oud en eigenlijk twee turfen hoog toen hij in de krant een PTT ad- vertentie zag. „Ze zochten men- sen om de post rond te brengen bij het kantoor in Rotterdam", vertelt Douwe Harder. De nu 62-jarige Harder, kan er hon- demit over vertellen. „Het was in die jaren heel normaal dat je zo jong al aan het werk ging en dat je daarvoor je ouderlijk huis verliet. Wij woonden in Breda en mijn ouders vonden Rotter dam dichtbij genoeg om me te laten gaan", zegt Harder. In 1964 verliet hij zijn ouderlijke woning om in Rotterdam in het Internaat Posthuis te gaan wo- nen. Als leerling-besteller kreeg hij een opleiding bij de PTT en woonde hij met ruim 250 an- dere jongens uit het land bij de familie labaaij uit Rotterdam. Vader, moeder en dochter Je- anette Jabaaij ontvingen de jon- ge jongens allerhartelijkst, weet Harder nog. De herinneringen, de jaren die sneller voorbij gaan ails je eenmaal op leeftijd bent en de moderne technologie maakten dat Harder en Jeanette tot het idee kwamen een reunie te organiseren. „Ik heb een Hy- vespagina en op een dag ont- ving ik een berichtje van Jeanet te. Van het een kwam het ander en toen we een keer uit eten wa- ren, opperde haar man om een reunie te organiseren. Wij wa- ren namelijk zo leuk bezig met herinneringen ophalen dat het Havo-scholieren in de vier grote steden halen minder vaak hun eindexamen dan leeriingen elders in Neder- land. Vooral in Rotterdam ligt het slagingspercentage onder het landelijk gemiddelde. Ook in Den Haag, Utrecht en Am sterdam doen havisten het iets minder goed. Zeeland en Limburg hebben daarentegen de hoogste aantallen geslaag- den. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend gemaakt Ook vwo'ers scoren slechter in Rot terdam. Van de vier grate ste den maken de eindexamen- kandidaten in Rotterdam hun examen het minst Flevoland heeft het laagste slagingsper centage van het land. Deze maand gaan ruim 200.000 vmbo-, havo- en vwo-leerlingen op voor hun eindexamens. lets minder dan de helft daarvan heeft havo of vwo gedaan. eigenlijk voor de hand lag. En zo zie je maar. Zo zit je te eten en even laten zit je bij Paul de Leeuw om een oproep te doen." Het Posthuis staat nog steeds aan de Westersingel in Rotterdam, alhoewel het geen internaat meer is en allang niet meer eigendom van de PTT. Harder herinnert zich de vele jongens, tieners nog maar, die overal vandaan kwamen. „Ik kwam uit Breda en was eigen lijk de meest 'lokale' jongen in de groep. De meesten kwamen van ver. Friesland, Groningen, Limburg en Overijssel", memo- reert hij. Eenmaal bij de PTT kregen de jongens eerst een opleiding van anderhalf jaar. Daarna mochten ze officieel aan de slag, op het oude Postkantoor naast het Centraal Station. „Post die naar het Groningen moest, ging toen nog mee in de posttrein. Heel anders dan je je nu kunt voorstellen." Inmiddels zijn ruim 170 'verloren broers' weer gevonden maar zijn Harder en de mensen van de reunie-commissie nog op zoek naar zeker 70 broertjes die ze in oktober 2010 op de reunie willen zien. O www.intemaathetposthuis.nl De vervallen Havenkerk in het centrum van Schiedam wordt snel opgeknapt. Dat denkt de gemeente Schiedam, nu het ministerie van 0C&W 1 miljoen euro beschikbaar heeft gesteld. Het ministerie stelt als voor- waarde dat de plannen om de kerk om te vormen tot een 4 sterren hotel echt doorgaan. Vorig jaar werd dat plan door projectontwikkelaar Hylkema Consultants stilgelegd als ge- volg van de kredietcrisis. De ontwikkelaar en de ge meente zullen gezamenlijk een stichting oprichten om meer fondsen te kunnen werven, waama de hotelplannen als- nog kunnen worden gefinan- cierd. In totaal is er tien mil joen euro nodig. De oppositie- partijen Gemeente Belangen en Progressief Schiedam vre- zen dat de gemeente ook met extra financiele steun zal ko- men. Verantwoordelijk Wet- houder Siljee ontkent dat Feitenonderzoek naar Schieveste en Gusto blijkt een rapport over falende be- stuurders en geslepen pro- jectontwikkelaars. Frank Willemse SCHIEDAM Schieveste betekende risico's maar ook kansen. Dat beken- nen anonieme bestuurders en ambtenaren. Die kansen ble- ken ijdel en de risico's op drijf- zand gebouwd. Vorig jaar be- reikte de Schiedamse schatkist de bodem: 80 miljoen verlies op grondexploitaties. In op- dracht van de gemeente(raad) onderzocht Deloine wie faalde en verantwoordelijk is voor de financiele wanorde bij Schie veste. Schieveste zou de luxe 1 oca- tie worden met 'een integrale bouwmassa van kantoren, ho tels, recreatie, onderwijs, hore- ca, winkels en woningen'. Een modem centrum van activitei- ten op het snijpunt van vijf ver- voersstromen. Het plan kende vijf plangebieden of fasen die elkaar financieel overeind zou- den houden. Dat bleek vooral een kaar- tenhuis. Rotterdam haakte als eerste af waarbij het OBR waar- schuwde over de financiele haalbaarheid van Schieveste. Berekeningen van het OBR met ambitieuze woningen lieten zien dat het resultaat van Schie veste negatief zou worden. Andere afhakers volgden. Bijvoorbeeld het Urban Enter tainment Centrum, het UWV en het Albeda College. Natuur- lijk zat het economisch klimaat tegen en haakte de binnenge- haalde projectontwikkelaars een voor een af. Maar Schiedam ging onverdroten door met de ambitieuze plannen. Waarbij, zo luidt de teneur in het rapport van Deloitte 'er geen toets van financiele haalbaarheid werd uitgevoerd'. Vrij vertaald: niet gelet op de centen en risico's maar alle aandacht werd gericht op het project- en planmanage- ment. De aandacht ging vooral naar 'potentiele vestigers'. Ter- wijl het intern met ingehuurde ambtenaren ook niet soepel liep. Afdelingen werkten iangs elkaar heen. De gemeenteraad als contro- leur krijgt ook kritiek. Die heeft zitten slapen. Het rapport noemt dit fijntjes: 'Wei zich druk maken om mogelijke con- currentie voor centrumwinke- liers maar de wezenlijke finan ciele risico's kregen geen aan dacht van de raad.' Als voorbeeld noemt het rapport de kosten voor een ont- sluitingsbrug over de Schie voor het UEC. Dit voor Schiedam miljoenen kostende bouwplan is niet terug te vinden in de stukken die naar de raad gin- gen. Wei kan de raad weten dat het bouwrijp maken van de voormalige stortplaats, met bo- demsanering en kabelverplaat- sing, een tekort van 11,7 mil joen voor Schiedam oplevert. Zakelijk blijken wethouder of ambtenaar slechte onder- handelaars over grond. Zoals bij het Gusto-terrein dat tegen een dertig procent Je lage prijs werd verkocht. Om het daarna weer duur terug te kopen voor woningbouwplannen. Maar er ging meer mis. Bouwcontracten bleken niet waterdicht waarbij claims van projectontwikke- laars te verwachten zijn. Op de vraag, wie er nu precies scbuld heeft, concludeert het rapport minder stellig. De plannen da- teren al tien jaar terug zodat de schuldvraag blijft hangen in 'de vele mutaties van verantwoor- delijken zowel bestuurlijk als ambtelijk'. Het blijft dus een raadsel waar het financieel mis is gegaan. Deloitte schrijff: 'Her- ziening van boekwaarde had voor de hand gelegen. Het is onbekend of dit eerder bestuur lijk bekend was'. O Rogier Groeneveld van bureau 'Mens als Maat' is winnaar van de ideeenprijsvraag voor een luchtbrug tussen de gebouwen van het Oogziekenhuis Rotter dam en Koninklijke Visio. Het ontwerp 'Verbindend orna ment' verbindt de gebouwen niet alleen fysiek, maar ook ar- chitectonisch met elkaar. De lange, horizontale lijst met de- coratief en repetitief patroon past architectonisch naadloos bij beide gebouwen. Zaterdag is het de Nationale Molen en Gemalendag. ODelfland houdt een wedstrijd; fotografeer het ultieme 'drogevoetengevoeT en win kaartjes voor Madurodam. Tijdens een voorstelling lazen bekende Turken en Nederlanders pagina's uit het dagboek van Anne Frank. Ze hopen een brag te slaan tussen de culturen. Vandaag wordt door wethouder Lamers het Crayff Court op het Nachtegaalplein in Charlois geopend. De opening valt samen met de Straatvoetbaldag. Het begin van Internaat het Posthuis trok jongens uit het hele land. Douwe Harder is er pas later komen wonen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 13