Actueel 1 I I i I I Jongeren raken de weg kwijt in doolhof aan sites Tegenstanders hopen dat Obama uitglijdt over de olie I DIEFALSNOG GEVONDEN [uii?IN ROTTERDAM^ ooo Katrinaluiddehetdefinitieve eindevandeloopbaan van Bush in. Een gewaarschuwd mensteltvoortwee. VS 'Heckuva job, Barry!' Vooral meisjes met anorexia kunnen elkaar enorm opjutten op zo'n site.' Sites en potjes 'Het is te simpel om alle schuld in de schoenen van BP te schuiven.' Gripopjedip.nl ArgUS Utrecht verbiedt straatmuzikanten IK WORD NU INGEHuuRD DOOR DE GEMEENTE Of\ HANG JONGEREN WEG Te JAGEN. Sabel Boudewijn M www.uitburo.nl/rotterdam buro nieuwe Luxor Theater oude Luxor Theater jfc Stilte... 9fe Noodtoestand ch MaasstadPers Woensdag5mei20io Er zijn zoveel websites voor jonge ren met problemen, dat ze averechts werken. De doelgroep raakt de kluts kwijt. Tijd voor onderlinge samen- werking. Josca Westerhof ROTTERDAM GGZ's, jeugdzorgen maatschappelijk werk lanceren de ene na de andere hulpsite voor jongeren met psychi- sche of sociale problemen. De theo- rie is dat op deze manier, via internet, lastig bereikbare jongeren makkelij- ker aangesproken kunnen worden. De jongeren die het web opgaan omdat ze ergens mee zitten, komen echter een wildgroei aan hulpsites tegen. Hulpmix.nl, klikvoorhulp.nl, pratenonline.nl, gripopjedip.nl; noem maar op. Vorige week nog ging die van GGZ Amsterdam online: mindmasters.nl. 'Het is niet bij te houden', zegt Frank Schalken, directeur van e-hulp. nl, een kenniscentrum op het gebied van online hulp. 'Er zijn meer dan honderd hulpsites voor jongeren, af- komstig van organisaties als jeugd- zorgof maatschappelijk werk.' Volgens Schalken is het helemaal niet nodig dat er zoveel van die sites zijn. 'Ikadviseer organisaties als GGZ en Jeugdzorg dan ook om samen te werken, zodat ze niet allemaal het- zelfde gaan doen'. Ongerust Ook Nicole Nijland, e-health-onder- zoekster aan de Universiteit van Twente, vindt de hoeveelheid sites niet handig. 'Er ontbreekt structuur. Terwijl jongeren dat wel nodig heb- ben.' Recent onderzoek van de Britse kindertelefoon naar tieners en het zoeken van hulp op internet toont aan dat het scala aan hulpsites ave rechts werkt. Uit het onderzoek blijkt dat jongeren die het web opgaan met hun problemen, alleen nog maar on- geruster worden van alle informatie die ze tegenkomen. 'Het kan inder- daad helpen om via hulpsites met lotgenoten te praten', zegt John Ver- maas, hoogleraar jeugdpsychologie aan de Universiteit van Tilburg. Maar hij benadrukt dat het ook slecht kan zijn. 'Meisjes kunnen elkaar enorm op- jutten via internet, vooral meisjes met anorexia', zegt Vermaas. Net als op zogenoemde pro-ana-sites zetten meisjes elkaar aan tot extreme ver- magering door het uitwisselen van tips, zoals 'slik aspirines om je stof- wisseling te verhogen'. Geld Toch blijven GGZ's en centra voor jeugdzorg vrijwel ongecoordineerd hulpsites bouwen. Van Friesland (fierfrysland.nl) tot Limburg (klik- voorhulp.nl) en Amsterdam (mind- masters.nl) doet elke instelling mee. 'De overheid stimuleert dat er nieuwe, laagdrempelige oplossingen komen voor de problematiek van jongeren', zegt Rik Koekenbier van GGZ Amsterdam. Die stimulans be- staat vooral uit geld. De nieuwe site van GGZ Amsterdam wordt volledig betaald door de gemeente. John Vermaas, jeugdpsycholoog Zonder samenwerking is het pro- bleem moeilijk op te lossen. Fenne Verhoeven van de Universiteit van Twente werkt aan een keurmerk voor de sites. 'Het is voor de jongeren veel te verwarrend. Via dit keurmerk wil- len we ze nog enigszins begeleiden'. Haar collega Nijland ziet maar een oplossing en dat is een hoofd- website. 'Een site, een soort wiki. Die kan dan wel weer linken naarde sites van de verschillende instanties.' O Hulpmix.nl: 500.000 euro per jaar. Kinderpostzegelfonds, VSB Fonds en provincies betalen samen 225.000 euro, deelnemende in- stellingen - Jeugdzorg Gelderland, Overijssel en Zuid-Holland, GGZ De Bascule, GGZ Eindhoven en de Kempen - ook 225.000 euro. Klikvoorhulp.nl: verschillende gemeentes in Limburg geven 100.000 per jaar. Daarnaast krijgt de site waarschijnlijk een subsidie van 15.000 van de provincie. Mindmasters.nl: volledig be taald door gemeente Amsterdam. Begroting ligt voorlopig op 220.500 euro. O Petra Janbroers ROTTERDAM George Bush traag, toen in 2005 New Orleans onder water liep? Hij vloog al de tweede dag na de vernietigende orkaan over het gebied om de gevol- gen met eigen ogen te zienNee, dan Barack Obama. Die wachtte maar liefst acht dagen voor hi j de olieramp in de Golf van Mexico tot nationale noodsituatie uitriep. En toen nog eensvier voor hij zelf, afgelopen zon- dag, naar Louisiana kwam om pools- hoogte te nemen. De milieuramp is Obama's Katrina, zo roepen de con- servatieven in de Verenigde Staten. Let maar op, het wordt zijn politieke Waterloo, hopen ze. 'Eight days! Heckuva job, Barry!' gilde de rechtse oerstoker Rush Lim- baugh dit weekend op tv, een verwi j- zing naar Bush' roemruchte compli- menten tijdens het Katrina-debacle aan de falende directeur van het Fede ral Emergency Management Agency (FEMA), Mike Brown: 'Brownie, you're doing a heck of a job'. Kort erna moest Bush hem ontslaan wegens wanpres- taties. De uitspraak staat zo'n beetje voor alles wat op regeringsniveau misging tijdens en na orkaan Katrina. De lakse houding en (vooral door links) vermeende desinteresse van George W. Bush voor het lot van de arme zwarte inwoners van New Or leans en het getroffen gebied aan de Golf van Mexico luidden het defini- tieve einde van zijn carriere in. En nu is het geen water maar olie die het gebied, de bewoners en de rest van de wereld in zijn greep houdt sinds de explosie op 20 april en het zinken twee dagen later van het Deep- water Horizon olieplatform op zo'n 85 kilometer uit de kust van Louisia na. Een gewaarschuwd mens telt voor twee, zou je zeggen, en een zwarte president in de context misschien wel voor vier. Het Witte Huis is dan ook laaiend over de aanval van rechts en beweert sinds de dag van de explosie boven op de zaak te zitten. Heeft de president niet meteen de staatssecre- taris voor Binnenlandse Zaken naar de regio gestuurd? De Kustwacht in- Een Belgische filmploeg heeft de man gevonden die in 1960 de sabel van de Belgische koning Boudewijn roofde. De opmerkelijke diefstal had plaats in Congo. Het was op de avond voordat de Belgische koning de toenmalige kolonie onafhankelijk zou verklaren. De diefstal door een Congolees werd destijds vastgelegd door de Duitse fo- tograaf Robert Lebeck. De Duitser ging later zelf op zoek naarde dief, maar die was spoorloos. Protest in Boothville, Louisiana; Obama rijdt juist langs. hollandse hoogte gezet bij het blussen van het vuur en het zoeken van de elf vermisten na de explosie? En zich door de bobo's van British Petroleum, eigenaar van de olie en uitbater van het platform, la. ten briefen over de vooruitgang? 'Op 28 april realiseren federate deskundigen dat het olielek veel ern- stiger is dan BP deed geloven', schrijft Media Matters for America, een jour- The New York Times nalistieke organisatie die naar eigen zeggen 'conservatieve misinformatie corrigeert'. Er blijkt niet 160.000 liter per dag in zee te lekken maar circa 800.000 liter. BP had de regering er- van verzekerd de olievlek onder con sole te houden. Kortom, Obama heeft zich aan het lijntje laten hou den en de BP-bazen hebben de dames en heren in het Witte Huis voorgelo- gen. De kritiek op de manier waarop de regering-Obama op de olieramp heeft geanticipeerd wordt in Amerika dan ook steeds luider, ook uit minder verdachte hoek. Volgens The New York Times is het 'te simplistisch om alle schuld van deze catastrofe in de schoenen van BP te schuiven. De fe derate regering had ook zelf wat snel- ler kunnen reageren in plaats van te wachten tot de oliemaatschappi j een bplossing heeft gevonden voor de verspreiding van de olievlek.' Het klinkt allemaal bekend. Af- wachten, slechte communicatie, bu reaucratic, onderschatting van de si- tuatie, en een ander als schuldige aanwijzen. Nude kritiek toeneemt en de olie aan land dreigt te komen met alle ecologische en economische ge- volgen van dien, zet de regering alle zeilen bij. Zo moest BP op het matje komen en heeft het te verstaan gekre- gen dat alle kosten van het opruimen van de olie voor zijn rekening zijn. De oliegigant heeft toegezegd econo mische slachtoffers van de ramp, zo als vissers, te zullen compenseren. Ter versterking van eigen gelederen heeft Obama nog een oude bekende opgetrommeld: de commandant van de kustwachtThad Allen, de man die in 2005 'Heck of a job Brownie' ver- ving, moet de rampbestrijding gaan coordineren. Allen was ongeveer de enige die het indertijd goed deed. O 010 484 33 33 www.luxortheater.nl Posthumalaan 1, 3072 AG Rotterdam De kassa is elke dag geopend van 12-18 uur za-zo 1-9/5 U/20.00u Chicago Jazzy musical met Mariska van Kolck, Thorn Hoffman en Joke de Kruijf ma 10/05 20.00u Los Lobos Feest van rootsrock, latin en blues en bekend van 80's hit la Bamba 010 484 33 33 www.luxortheater.nl Kruiskade 10, 3012 EH Rotterdam De kassa is elke dag geopend van 12-18 uur do 06/05 20 OOu Gare du Nord Love for Lunch Een eigentijdse mix van jazz, blues en dance vr-za 07-08/05 20.00u Jandino neemt je met ongekende charme mee in zijn wereld Buena Vista diwo 11-12/05 20.00u Sonne Wallis de Vries Kaka Possa. Over de valkuilen van het veertigersschap Bezoek ook www.rotterdamsuitburo.nl voor meer informatie, trailers en een overzicht van alle acties. Twee minuten niet twitteren tijdens ©Nationale Dodenherdenking. Twitteraars riepen elkaar op dat om 20.00 uur te doen. InAmsterdamgeldt4en5meieen Onoodverordening. Burgemeester Asscher besloot dat in verband met de veiligheid.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 15