Achtergrond oo Hij werd lijfwachtvan Mussert,een luizenbaan metveel prestige, weinigzweet en 18 gulden perweek. WOII Nedernazi ooo Klaas-Carel Faber is de laatste grate' voortvluchtige Nederlandse oorlogsmisdadigeruitdeTweede Wereldoorlog. Hij nam deel aan executies en martelingen. Zijn onbekende levensverhaal. Vijfde plaats 5fc Joden s|c Indonesie Dwangarbeid MaasstadPers Woensdag5mei20io Arnold Karskens Een echte knokker was Klaas-Carel Faber met zijn stierennek en ei- genwijze mond- trek. Trots schreef hij aan zijn ou- ders hoe hij anti- Duitsers aanpak- te in Hoogezand: 'Een heb ik er in het ziekenhuis geslagen met een gebro- ken neusbeen en gekneusde rib.' De fors uit de kluiten gewassen Faber had het fanatisme niet van een vreemde. Geboren op 20 januari 1922 alszoon van banketbakker Pie- ter Faber aan de Haarlemse Wagen- weg, in een gezin met drie zonen en een dochter, kreegde jonge Klaas het fascisme met de paplepel ingegoten. 'Ik was reeds voor den oorlog pro- Duitsch, daar ik veel familie en be- kenden in Duitschland had', zal hij later verklaren in documenten in Ne- derlanden DuitslandwaarDePmde hand op heeft weten te leggen. Al ver voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog trad Klaas toe totdeNationale leugdstorm. Hetna- tionaal-social istische gedachtengoed droeg hi j zo overtuigend uit dat hi j in de derde klas van de hbs door zijn joodse directeur van school werd ge- stuurd. In de avonduren colporteer- de, verspreidde en plakte hij folders en affiches van de extreem-rechtse Nationaal-Socialistische Beweging. Over die tijd meldt hij: 'Ik heb bijna alle marschen die destijds door de N.S.B. georganiseerd werden meege- lopen.' De stoerdoenerij compen- seerde deels een oerbujgerlijk be- staan; overdag werkte hij in een herenmodezaak en volgde les op een textielschool. Zijn kansen groeiden toen op 10 mei 1940 Duitse militairen Neder- land binnenstormden. Twee maan- den later meldde hij zich aan als vri j- williger bij de Waffen SS Standarte Westland in Miinchen. Maar in plaats van deel uit te maken van een Neder- lands onderdeel probeerden ze hem Hannie Schaft. spaarnestad in te lijven bij het Duitse leger. 'Ik wilde dit niet, weigerde dan ook te tekenen en den eed aan den Fiihrer af te leggen en werd naar Holland te- ruggezonden', meldt hij in Duitse rapporten. Daarbij trok het vooruit- zicht ingezet te worden als kanon- nenvlees aan het front evenmin. Klaas-Carel voeldezich beteropzijn plek als strijder in de achterhoede en trad aan als instructeur in vaste dienst bij de WeerAfdeling, de geunifor- meerde tak van de NSB waar hij lec- tuur- en kerstpakketten voor solda- ten samensteldeen verzond. Gevolgd in februari 1942 door een baantje als inspecteur bij de prijsbeheersing in Rotterdam. In mei 1942 zag hij zijn kans schoon en werd lijfwacht van NSB- leider Mussert - een luizenbaan met veel prestige, weinigzweet en een be- taling van 18 gulden per week. Een kolfle naar de hand van Klaas-Carel die in zijn NSB-dossier, stamboek- nummer 100647, stond omschreven als 'ijverig en betrouwbaar' en 'een net persoon en beschaafd in zijn op- treden.' Begin 1944 mocht hij naar Schalkhaar waar hij zeven maanden een opleiding tot politieofficier volg de. Laaiend wraakgevoel Het rustige bestaan werd in juli 1944 wreed verstoord toen vader Pieter Fa ber, een notoire NSB-er, werd dood- geschoten door verzetsffijdster Han nie Schaft, bekend als 'het meisje met het rode haar'. Bij Klaas en zijn twee jaar oudere broer Pieter ontstond 'een laaiend wraakgevoel' volgens een Nederlands reclasseringsrap- port. Ze gingen zich te buiten aan martelingen en liquidaties toen ze als Wachtmeesters der Staatpolitie werden gedetacheerd in Groningen bij een regionale afdeling van de Duitse geheime politie, de Sicher- heitspolizei (SIPO) en de geheime dienst, de Sicherheitsdienst (SD). Zo begeleidde Klaas-Carel Faber vijf verzetsmensen; Johannes Borg- dorff, Derk Breukelaar, Roelof Ra- dersma, Johan Wagenaar en Andries Wedzinga naar hun executieplaats in Faber heeft mee geschoten Klaas-Carel Faber (88) staat num- mer vijf op de lijst van de tien meest gezochte nazi's van het Si mon Wiesenthal Centrum in Jeru- zalem. De kansen dat hij zijn le- venslange straf uitzit zijn klein maar niet onmogelijk. Faber staat gesignaleerd en zou als hij in Nederland komt direct kun- nen worden opgepakt. Wanneer nieuw bewijsmateriaal wordt ge- vonden, is volgens het Openbaar Ministerie in Miinchen een her- opening mogelijk. Nabestaanden van slachtoffers van Klaas-Carel Faber wachten al 6sjaar op recht- vaardigheid. Exlooop 19 September 1944. Aange- komen moesten de arrestanten op hun buik liggen waama het vuurpe- loton, onder wie Klaas-Carel, zich opstelde. 'Ik durfde echter de conse- quentie van niet schieten eigenlijk niet te aanvaarden. Zodoende had ik mijn pistool dus ook gereed', ver- klaart hij later. Zijn broer Pieter zou in zijn plaats hebben geschoten. Me- deschutter Helmut Schaper wijst echter naar Klaas-Carel Faber die vol gens hem 'een' persoon doodschoot. Ook een ander lid van het executie- peloton wijst in zijn richting. 'Ik ben van mening dat Faber ook een per soon heeft doodgeschoten.' Een maand later, op 28 oktober 1944, werkte Klaas-Carel Faber in het Drentse gevangenenkamp Wes- terbork samen met zijn broer op- nieuw mee aan een executie. Omdat Tijdens de Tweede Wereldoorlog (1939-1945) kwamen ruim 200.000 Nederlanders om, onder wie de helft joden. In Nederlands-lndie kwamen enkele miljoenen mensen om, onder wie 20.000 Nederlanders. 30.000 Nederlanders verloren het leven door dwangarbeid en 7.900 militairen stierven in de strijd.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 18