Achtergrond Samen met broer Piet leefde hij zich tussen de bedrijven door uit met knuppels en stokken. POO 19 Siert Bruins d Oorlogsmisdaden ifs Doodstraf jjc Boere MaasstadPers Woensdag5mei20io Klaas-Care! Faber. beeldbank wo2-oorlogs- en verzetscentrum groningen vol- oot. itie- ben per- iber r in Ves- op- idat ze niet over de vereiste karabijn en staalhelm beschikten, werden die snel gezocht. In een latere verklaring aan de Duitse justitie meldt Klaas- Carel Faber: Tegenover werd op on- geveer vi jf meter afstand de arrestan- ten opgesteld. Ik heb mee geschoten, of ik een van de arrestanten heb ge- raakt kan ik niet zeggen. Nadat het executiepeloton had geschoten, zijn de gevangenen door leden van de Bij de Nederlandse justitie staat 00k oud-SS'er Siert Bruins (1921) gesignaleerd. De Beul van Appin- gedam was als lid van de Sicher- heitsdienst verantwoordelijk voor de moord op de joodse onderdui- kers Lazarus en Meijer Sleutelberg in april 1945 en schoot hij 'op de vlucht' verzetsstrijder Klaas Dij- kema dood. Bij verstek werd hij na WOII ter dood veroordeeld, later omgezet in levenslang. In 1980 werd hij in wegens Beihilfe door een Duitse rechtbank veroordeeld totzevenjaarcel, waarvan hij er vijf uitzat. Hij woont in Altenbrec- kerfeld, Sauerland. Ordnungspolizei door pistoolschoten in het hoofd nachgerichtet'. De lijken van de verzetsmensen Iman Van den Bosch, Hendrik Ridder, Henri Rots, AdriaanVeen, DerkterVeldenMien- te Viersen werden verb rand in het crematorium van Westerbork. In een litanie aan terreur was Faber verderonderanderebetrokken bij de executie van de verzetslieden Esmee van Eeghen, Luitje Kremer, Krijn van der Helm en elf arrestanten op 8 april 1945 in Norg. Ook nam Klaas-Carel Faber deel aan razzia's, zoals op 3 maart 1945 in Grijpskerk waarbij twee onderduikers werden doodge- schoten. Tussen de bedrijven door leefde hij zich met knuppels en stok ken, samen met broer Piet, uit op verdachten in hetSIPOenSD-hoofd- kwartier, het Scholtenhuis, op de Grote Markt in Groningen. In de rechtszaak na de oorlogwerd hem het medeplegen van 22 moor- den ten laste gelegd. Volgens justitie hebben de broers 'belangrijk meer moorden en doodslagen op hun ge- weten... Ze waren in feite beroeps- moordenaars geworden, die nog op een heel ander niveau stonden dan onze Silbertanne-klantenDe Silber- tanne-moorden waren represailles op anti-Duitse elementen waarvan er ruim 50 werden gepleegd. Het verweer van Faber dat de exe- cuties rechtmatig waren omdat het partizanen betrof, houdt geen stand, want de geexecuteerden hebben nooit een proces gehad. En evenmin dat vanaf September 1944 Hitlers Niedermachungsbefehl bestond waar bij op verdenking van verzetsactivi- teiten al de kogel stond. Op 9 juni 1947 werd tegen Klaas- Carel Faber de doodstraf uitgespro- ken wegens 'hulp aan de vijand' en 'meervoudige moord tezamen en in verenging na kalm beraad en rustig overleg, opzettelijk en met voorbe- dachten rade van het leven te bero- ven.' Destrafwerdop 14 januari 1948 omgezet in levenslang. Pieter Faber werd op 10 juli 1948 geexecuteerd voor de moord op 27 personen. Zelfverhuisde Klaas-Carel naarde Koepelgevangenis in Breda. Tweede Kerstdag 1952 tijdens het draaien van een film sloop hij metzesandere veroordeelde oorlogsmisdadigers, onder wie SS'er Herbertus Bikker, naar het kolenhok, pakte twee lad ders en klom over de muur. Hand- langers met auto's vervoerde het ze- vental linea recta naar Duitsland. Nederland vroeg om uitlevering en tussen half januari en begin april 1953 zit Faber vast, maar het Duits gerecht in Diisseldorf verwierp het verzoek, onder andere omdat Faber door een verordening 'Erlass des Fuhrers'van 19 mei 1943 aanspraak kon maken op de Duitse nationali- teit. Alleen Duitse getuigen Haarlems Dagblad-verslaggever Cees van Hoore meent echter dat Faber die heeft vergaard omdat twee-func- tionarissen van de zogenaamde Ein- wanderer Zentralstelle voor de rechter een valse verklaring aflegden over niet-bestaande Duitse voorouders van Faber. 'Daarover is een uitge- breid rapport gemaakt door een hoogleraar in Miinchen, waarmee nooit iets is gedaan.' In 1957 kreeg Klaas-Carel een nieuw proces voor het landgericht in Diisseldorf en werd vrijgesproken van Totschlags. De vraag rijst of er sprake was van een rechtmatige rechtsgang. Niet alleen was Faber in Nederland al veroordeeld voor moord en de deelname aan moord, wat een tweede proces voor dezelfde feiten volgens internationaal recht onrechtmatigmaakt. In het proces in Diisseldorf werden alleen Duitse ge tuigen gehoord die niet onwelwil- lend tegenover Faber stonden. Belas- tende verklaringen van Nederlanders kwamen niet voor in het dossier. Na deze dubieuze vrijspraak vond Klaas-Carel Faber emplooi bij de Audi-fabfrieken in het Beierse Ingol- stadt en sindsdien woont hij in de wijk Piusviertel in een flatgebouw in de Rossinistrasse. Spijt heeft hij nimmer betuigd. Zijn moed als knokker is wel verdwe- nen. Wie aanbelt en vraagt om een gesprek krijgt als reactie: 'Dan kunt u langwachten.' O ior en jd- De Bijzondere Rechtspleging veroordeelde 14.000 Nederlanders voor oorlogsmisdaden en hulp aan de vijand. Daarbij zijn 154doodstraffen uitgesproken, waarvan er 40 zijn uitgevoerd, waaronder die tegen NSB-oprichter Anton Mussert. De Nederlandse SS'er Heinrich Boere is in maart wegens drievoudige moord in Aken tot levenslang veroordeeld. 1 Voor het W.A. Scholtenhuis, hethoofdkwartiervan de bezetters, op de Grote Markt Groningen. anp

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 19