De Kwestie NIEUWE D66 BESTUURDER POSITIEF STEUNEN MaasstadPers ZOBEZIEN Gebruikt de politie onnodig veel geweld, en hoe ver mogen de dienders gaan in het nieuwe zero-tolerance beleid van Aboutaleb? Politiegeweld Repressief beleid om de stad veiliger te maken 'In het huidige debat verwach- ten we teveel van de politie' OOO MARCO PASTORS Politiek Open brief aan fans Van preventie naar repressie Aapjes kijken met mama Alexandria'66 zoekt het ver weg ju Hottentottentuinententoonstelling r\ MaasstadPers Woensdag 5 mei 2010 Hard optreden is gevolg van In de singel voor ons huis op Zuid zitten veel wa- tervogels. We hebben reigers, waterhoentjes, meer- koeten en 00k eenden na- tuurlijk. De zwanen die er vo- rig jaar een nest hadden ge- bouwd, bivakkeren nu een straat verderop, dus al met al kunnen we rustig spreken van stadsnatuur. Vooral de eenden, op zich het minst bij- zonder, zorgen er voor dat er altijd wat te kijken is. Ze lig- gen vaak in de berm, op de rand van het asfalt, en trek- ken zich niks aan van het voorbijkomende, soms voor- bijrazende verkeer. Af en toe vliegen ze zelfs over onze huizenrij heen om achter in alle rust over straat en stoep te kuieren. Als er iemand aankomt, dan waggelen ze gewoon de andere kant op. Wat een verschil met de eenden die ik pas in het Vechtdal in Overijssel zag. Zodra ze in de gaten kregen dat er iemand aan kwam, op honderden meters afstand, spurtten ze weg. Mooi ge- zicht, nek gestrekt, extra aan- drijving via de poten en in formatie de lucht in. Zo werd me weer eens duidelijk dat waar je bent opgegroeid gra te invloed heeft op hoe zeker je je voelt, en dat verkassen naar een vreemde omgeving dus heel veel vraagt. Ik denk dat Overijsselse eenden zich het liefst zoveel mogelijk ver- stoppen als je ze meeneemt naar Rotterdam. Dat doet dus 00k niemand. Dat verstop-gedrag zie je in Rotterdam 00k bij veel gei'mmigreerde Marokkaanse en Turkse vrouwen. Pirn werd het als een van de eer- sten gewaar, en was er door geraakt, ik denk dat het mid den jaren negentig was. Gra te hoofddoeken, jassen tot de enkels, blik naar de grand en langzaam vooruit schuifelen. Alles om die grate boze we- reld niet te laten zien dat je bestaat, alles om niet de aan- dacht te trekken. En als je goed naar ze kijkt, zie je dat ze jonger zijn dan je zou den- ken, rand de twintig. En dan al zo oud. Als ze weg konden vliegen, zouden ze het doen. Die vrouwen zijn niet geluk- kig, 00k al hebben ze het ma- terieel beter dan in hun ge- boorteland. Maar in hun om geving is er niemand die er iets van zegt Pirn, die vrou wen weten niet wat ze aan je hebben gemist O te hoge verwachtingen Esma Linnemann ROTTERDAM Het Rotterdamse politiecorps staat zwaar onder druk, na de kritiek op het harde optreden tegen 1-mei demonstranten. Gebruikte de politie onnodig hard geweld, en hoe ver mogen de dienders gaan in hun zero- tolerance beleid? Veertien arrestanten en een totaal ontregelde menigte. Dat is de oogst van de 1-mei de- monstratie afgelopen, zaterdag. Zo'n 200 mensen - onder meer van de socialistiche groep De Rode Morgen- kwamen op de been om te demonstreren tegen het kapitalisme tijdens de Dag van de Arbeid. Onder die de monstranten waren mensen die spandoeken en stokken droegen, verboden volgens de vergunning. Toen de politie sommeerde de stokken in te le- veren, weigerde een groep. De politie greep in, met paarden en met honden; veertien mensen werden naar het bureau afge- voerd wegens belediging en zware mishandeling. Vandaag volgt een debat in de gemeente- raad over het harde politieop- treden in de gemeenteraad. Want was dit politie-optreden tegen 200 ogenschijnlijk vreed- zame betogers wel nodig? Wim van Wijk, mede-organisator van de 1-mei demonstratie, heeft zijn condusies al getrok- ken. 'De politie wilde ons als voorbeeld nemen voor alle an dere groepen die willen de monstreren tegen deze over- heid. Onze demonstratie is ge woon keihard neergeslagen.' Volgens het 1-mei comite spaarde de politie kinderen noch vrouwen. Ook Vincent Veneer van de SP is niet te spreken over het politieoptre- den: "Er was absoluut geen De politie mag iedereen die zich beledigend uit hard aanpakken. vincentvan dordrecht agressieve sfeer tijdens de de monstratie, totdat de politie op- trad. Het leek wel alsof ik naar beelden uit het buitenland keek, ergens waar een dictatori- aal regime aan de macht is." Te- genover de SP staat de Partij van de Arbeid, die vooralsnog vindt dat het politieoptreden wel geoorloofd is. "Maar bo- venal vind ik dat burgers ook naarzichzelf moeten kijken. De Alexandra van Huffelen (42) wordt door D66 Rotterdam voorgedragen voor de porte- feuille Duurzaamheid, Binnen- stad, Buitenruimte en Groen. Eerder droeg D66 Korrie Lou- wes voor voor de post Arbeids- marktontwikkeling, Innovatie, Hoger onderwijs en Participa- tie. Van Huffelen studeerde Be- stuurskunde, werkte in de ja ren '90 onder andere vijf jaar bij het Ministerie van VROM, en bekleedde de afgelopen tien jaar verschillende topposities bij het energieconcem Essent in Nederland en in Duitsland. Duurzaamheid is de rode draad door de carriere van Van Huffelen. Zo was Van Huffelen de afgelopen jaren bij Essent verantwoordefijk voor de ont- wikkeling en implementatie van duurzame energie en energiebesparingsprojecten. Van Huffelen is daamaast ac- tief in de culturele sector. betogers weigerden mee te wer- ken." Volgens hoofddocent be- stuurskundige aan de Erasmus Universiteit, Steven van der Walle is de 1 -mei demonstratie vooral exemplarisch voor de scheef gegroeide relatie mssen de politie en de burger in Rot terdam. "In het huidige veilig- heidsdebat verwachten we zo veel van de overheid, dat de po litie het eigenlijk niet meer fout kan doen. De consequentie is dat de politie de zwaarste mid- delen inzet om dat te bereiken. Daarvan is niet alleen deze de monstratie, maar ook een zwaar middel als preventief fouilleren een voorbeeld." O Feyenoord heeft in een open brief de supporters opgeroepen de club donderdag op positieve wijze te steunen tijdens de tweede bekerfinale donderdag. Mario Been, Giovanni van Bronckhorst en Gerard Meijer doen een klemmend beroep op de supporters om kwetsende spreekkoren of andere zaken die niets met voetbal te maken hebben achterwege te laten. De politie luistert te weinig naar haar bur gers, en zet te zware middelen in om de veiligheid te handhaven. Dat zijn de condusies van de jaarlijkse rapportage van het Centrum voor Criminaliteitspreventie en Veiligheid (CCV). In Trend- signalement 2010 zet het CCV honderd ontwikkelingen op een rjjtje: avondklokken, bur- gersurveillanten, weekendar- rangementen in de politiecel, hufterhutten, stadionverbo- den, winkelstraatmanagers, led-gevelverlichting en een hardere aanpak van 12-min- ners. Ook onderzoeker Arthur Ringeling, verbonden aan de Erasmus Universiteit en de Politieacademie, constateert dat de politie steeds harder ingrijpt 'Het corps staat on der een grote politieke druk om te scoren, door de manier waarop het huidige debat wordt gevoerd, kunnen ze bijna niet anders dan keihar- de targets stellen." (g> Discussieer meer op www.maasstadper5.r1l Bezorgklachten: Telefoon: 0900 - 4245 726 www.maasstadpers.nl/bezorgklachten Prins Hendrikkade 16a 3071 KB Rotterdam Postbus 1162,3000 BD Rotterdam Telefoon: 010 -4699 500 Fax:010 -4699 504 www.maasstadpersjil info@maasstad.nl Sluitingstijden: Advertenties: tot maandag 15.00 uur Redactie: tot dinsdag 9.00 uur Redactie: K. Moerman en A Dorst Telefoon: 010 - 4699 527 redactie@maasstad.nl Hoofdredacteur M.GJ. lochemsen Advertenties: Telefoon: 010 - 4699 525 Fax:010-4699 504 advertentie@maasstad.nl Commercieel directeur: F. de Roon Oplage: 365.205 MaasstadPers is een uitgave van PLM Lokale Media in samenwerking met Dagblad De Pers Algemene voorwaarden zijn op aanvraag beschikbaar In Blijdorp is een moederdagroute uitgezet langs de vele dierenmoeders en hun baby"s. Alle mensenmoe- ders die de dierentuin bezoeken wacht een verrassing Alexandria'66 gaat samenwerken met FC Utrecht om de voetbaljeugd op te leiden. Bijkomend doel is talen- t§n t,e vinden voor de jeugdopleiding van FC Utrecht. Tm *.vm« te, Uat4 ev w V et tt et ett et tt rtnn T'llinrtVl in DaI In juni is het evenement Verborgen Tuinen in Rot terdam. Tijdens dit weekend stellen meer dan 100 tuinliefhebbers hun tuinen tentoon voor publiek.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 2