Actueel ii Hou maar op met euro's sparen ooc Enjahoor,hij stoptermee Rotterdamse Yannick palmt Amsterdam in DODE ALBANEZEN GEVONDEN RECHTER WIL DEN HAAG Eurocrisis Wapen u tegen inflatie Argus SpeurneuzenTNT zoeken weggegooide brieven 37 Opera Servie Spanje Kommaneuker Toch netjes MaasstadPers Woensdag 12 mei 2010 De jonge chefdirigent van het Rot- terdams Philharmonisch maakt in- d'ruk met een vlammende uitvoe- ring van Puccini's Turandot. Dirk Koppes ROTTERDAM Als een topsporter in vrijetijdsshirt betreedtYannickNezet-Seguin deor- kestbak van het Muziektheater. Een stormachtig applaus is zijn deel. De Canadese dirigent van het Rotter- dams-Philharmonisch beloont het enthousiasme met een energieke opening van de opera Turandot. Giacomo Puccini's macabere portret van een Chinese prinses die al haar falende aanbidders laat onthoofden, is bij Nezet-Seguin in goede han- den. Als je zo energiek en enerverend inzet, bestaat het gevaar dat je te vroeg piekt. Gelukkig bewijst Nezet-Seguin dat hij op zijn 35e al de spanning en dramatiek tot het eind kan volhou- den. Sterker: hij bewijst een waardige opvolger van Valeri Gergiev te zijn in het opzwepen van het Rotterdamse orkest. Hij wordt geholpen door een ster- ke Lise Lindstrom, die haar prinses Turandot zowel een ijskoude macht- hebber als een weifelende vrouw laat zijn. Een moeilijke rol, want lange tijd is ze een Chinees ijskonijn, dat haar huwelijkskandidaten laat ont hoofden. Pas aan het eind ontdooit ze, bij de avances van haar aanbidder prins Calaf. De mooiste rol heeft Anna Maria Martinez als slavin Liu, die verliefd is op de prins en haar le- ven opoffert om hem te redden. Zij kreeg van Puccini fraaie aria's mee. Jammer genoegnegeert prins Calaf in het derde bedrijf haar martelaar- schap, als een autistische aanbidder houdt hij het vizier op prinses Turan dot gericht. Het decor van Raimund Bauer is een prachtige rode massieve burcht, die aan de Verboden Stad doet den- ken. De keizerverschijntzwevend als een halfgod aan zijn onderdanen. Vergeleken met een versie in Peking waarbij allerlei bombastische tiere- lantijnen en een enorme cast aan fi- guranten worden ingezet, is de Tu randot in het Amsterdamse muziektheater compact. En daardoor krachtiger. O Puccini: Turandot, www.dno.nl, t/m 30/5 Als de euro verder zakt, is bijna ie- dereen slechter af. Wie behoren tot de kleine groep winnaars en hoe be- scherm je je tegen een verdere da- ling? Jan-Hein Strop ROTTERDAM Europa heeft de schuldencrisis even tot bedaren gebracht, maar meer 00k niet. De euro is gisteren weer terug- gezakt tot het niveau van voor de monstersteunregeling van 750 mil- jard. Slecht nieuws? Niet voor ieder- een. Wie een tophypotheek heeft met een rente die in 2004 langdurig is vastgezet, ziet de koers van de euro lachend dalen. Want een zwakke munt betekent in de regel hogere inflatie. En dat be tekent op zijn beurt dat schulden minder waard worden. Als je dat als slimme huizenkoper hebt gecombi- neerd met de historisch superlage rente van zes jaar geleden, verdien je liggend geld, aangenomen dat je in- komen en de waarde van het huis meegroeien met de geldontwaarding. Ook exporteurs die vooral buiten de Eurozone hun omzet halen, hebben de vlag uitgehangen. Dikke pech Voor de rest van Nederland is het dikke pech: een voor langere tijd ver- zwakte zwakke euro kost iedereen koopkracht, omdat de import van goederen duurder wordt. Dat valt tot nu toe mee, en dat merk je vooral aan de energieprijzen. De handel in olie vindt nu eenmaal plaats in dollars en voor een vat zullen meer euro's moe- ten worden neergeteld. Metenigever- traging werkt de hogere olieprijs door in de gas- en elektriciteitsprijzen. Hogere inflatie is ook vervelend voor pensioengerechtigden, want het is maar de vraag of pensioenfondsen bereid zijn te compenseren ('indexe- ren') voor de geldontwaarding. Er is nu mede dankzij de kredietcrisis veel gedoeover versobering van de oude- dagsvoorziening en daarbij gaan de meeste ingewijdenervan uit dat voor al de pensioenuitkeringen daarvan de dupe zijn, niet de premie. Van sparen met een spaarrekening is de lol ook wel af. De rentes zijn zo laag dat spaargeld bij een hogere in flatie nauwelijks rendeert. Het ziet er niet naar uit dat in die situatie snel verandering komt. 'Er is geen reden voor de Europese Centrale Bank om de rente snel te verhogen door het zwakke herstel en de problemen van zuidelijke lidstaten', legt Rabobank- econoom Hans Stegeman uit. Verwacht vanuit Den Haag geen compensatie voor dit alles. De ko- mende vier jaar staan vooral in het teken van bezuinigingen en lasten- verzwaring, terwijl er in de polder weinig ruimte is voor loonstijging, alweer door de zwakke economische omstandigheden. 'Maar overdrijf het effect van de lage euro niet', vervolgt Stegeman. 'Er komt pas echt een probleem als grondstoffen heel duur worden en Hij oogde zowaar een beetje emoti- oneel, de Britse premier Gordon Brown, toen hij gisterenavond in bijzijn van vrouw en kinderen zijn aftreden bekend maakte. Brown gooide de handdoek in de ring nadat onderhandelingen tussen de Liberal Democrats en Browns La- bour-partij op niets waren uitgelo- pen. Na afloop van een korte rede voor de deur van de premierswo- ning op Downing Street 10 toog Brown naar de koningin om zijn ontslagaan te bieden. Onderhandelingen tussen de Lib- Dems en de Conservative Party le- ken gisteren wel wat op te leveren, zeker toen de Conservatievenleider David Cameron eerder op de dag aangaf de Liberalen een referendum te gunnen over het Engelse kiesstel- sel. Het is bijna zeker dat de Lib- Dems en de Conservatieven op korte termijn een regering zullen presen- teren, en dat David Cameron de op volger van Gordon Brown zou wor den. O F0T0:ANP Europa in crisis blijft, terwijl de rest van de wereld het wel goed doet.' Wie zich tegen de gevolgen van een klappende euro wil beschermen, kan een gedeelte van zijn spaargeld omzetten in andere valuta, bijvoor- beeld in Zwitserse franken, die sterk in waarde zij n gestegen. Ook het vast- zetten van je hypotheekrente is een optie, nu veel marktkennersverwach- ten dat de rente zal stijgen. Dan blij- ven je maandlasten in iedergeval ge- lijk. Goud En dan is er natuurlijk goud, het be- faamde anti-inflatiewapen dat door allerlei grondstoffengoeroe's wordt aangeprezen. Maar omdat goud al sterk in prijs is gestegen, is een veili- ger alternatief het overwegen waard: inflation linked obligaties, uitgegeven dooronder meer Frankrijken Duits- land. Hoe hoger de inflatie, hoe ho- ger de rente op de obligaties. Alsdatteexotischis, rest nog maar een ding: zuinig aan doen O In Rudnica, in het Servische district Raska, is een massagraf ontdekt waarin ongeveer 250 Albanezen uit Kosovo begraven liggen. Zij zijn ge- dood tijdens het conflict in Kosovo eind jaren negentig. Dat heeft de Ser vische aanklager Vladimir Vukcevic, belast met de opsporing van oorlogs- misdaden, bekendgemaakt. Rudnica ligt in het zuidwesten van Servie, niet ver van de grens met Ko sovo. Vertegenwoordigers van het Servische Openbaar Ministerie en Eu- lex, de missie van de Europese Unie in Kosovo, troffen het massagraf aan in een steengroeve. 'Dit is eens temeer een bewijs dat Servie zijn donkere verleden niet uit de weg gaat en be reid is al degenen die misdaden heb ben begaan, voor de rechter te bren- gen', aldus Vukcevic. Tijdens het con flict over Kosovo brachten de Servi sche veiligheidsdiensten de lijken van honderden etnische Albanezen over naar locaties in Servie. Het regime van president Milosevic wilde zo voorkomen dat het van oorlogsmis- daden kon worden beschuldigd. De in Spanje omstreden en ambiti- euze onderzoeksrechter Baltasar Garzon Real wil enige tijd bij het In- ternationaal Strafhof (ICC) in Den Haag gaan werken. Garzon heeft de instantie die toezicht houdt op de magistratuur in Spanje gevraagd hem toe te staan 'elders speciale diensten te verlenen'. De jurist die Pinochet aanklaagde ligt in eigen land ondervuurvanwege vermeend misbruik van het recht.' Een Duitse man die op staande voet was ontslagen omdat hij 80 cent verkeerd had ingeboekt, kan weer aan het werk. Koningin Beatrix betaalt de kosten voor het onderhoud van plezierjacht De Groene Draeck voortaan uit eigen zak.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 37