IUITVERKOOP tot 60% kortini U NAAIT EN BENT NIET EERLDK' BUITENGAATS Hoeveelde EU op dit moment ooktestellen heeft met Griekenland,voorniet-economen is delangjarigeturbulentieiussen Brussel en Turkije eengroterprobleem. OPzOP LAGERWAARD Essay Gestuntel komt ons duur te staan De Europese Unie moet boeten voor de lichtzinnigheid van de laatste decennia. 'Er is geen 'gematigde islam'. Die term is lelijk en beledigend.' OOO Onze klassieke collectie maakt plaats voor de uitbreiding van onze moderne afdeiing. DE gelegenheid om een klassieke 'topper' te kopen voor een ongekend lage prijs! Topmerken waaronder: 3B, Finkeldei, Lotus, Frommholz, Grange, Millenerpoort Uesian LJestgn Jack de Vries Moet dat liou? He Obami YOERIALBRECHT MaasstadPers A f" I £214pS I Woensdag 12 mei 2010 Turkije heeft Europese vrienden nodig ROTTERDAM De Gri'ekse oosterburen proberen officieel nog steeds lid te worden van de Unie. Maar het Turkse electo- raat en 00k de Europese kiezer heb- ben er allanggeen trek meer in. Toch doorgaan met onderhande- lingen waarvan niemand meer seri- eus op de beoogde uitkomst hoopt, is de internationale struisvogelpolitiek van het moment. Niemand wil zich branden aan het onderwerp door er ietsovertezeggen. Dus ontstaat er een gevaarlijk va cuum. Dus dobbert een groot land aan de rand van de Unie doelloos op de baren van de internationale diplo matic. Schaakspel De vraag is: welke kant gaat Turkije op? En dat is een belangrijke vraag in de geopolitieke stormen die de inter nationale gemeenschap tegemoet gaat. De toch al steeds instabielere wereld kan een Turkije zonder anker erecht nietbij hebben. De regio waar Turkije zich in be- vindt is de meest gecompliceerde en potentieel gevaarlijkste van het mo ment. Achter Turkije begint de Kau- kasus, waar Rusland en Amerika el- kaar in een gecompliceerd schaakspel de invloed over de Kaspische olie en de oliepijpleidingen hetwisten. In dat conflict worden oudevetes tussen Georgiers, Armeniers, Abchazen, Tsetsjenen, Ingoesjen, Azeri'sen min- stens een vijftiental andert volken ingezet. De oude wonden die door de Sovjets zijn gestagen, zijn nog tang niet geheeld. En'de tegenstellingen tussen christenen en islamieten zijn groot. Onder Turkije begint het Twee- stromenland van Eufraat en Tigris: Irak, dat uit een heel diepgat probeert te kruipen, de Syrische dictatuur, die steeds openlijker de kant van Iran kiest en een smerige rol blijf spelen in Libanon. En de dictatuur in Iran, waar Ahmadinejad graag met zijn vingers aan de atoomknop zou wil- len zitten. Aan de noordkant van de Zwarte Zee, tegenoverTurkije, is Oe- kraine niet bepaald een toonbeeld van stabiliteit. En ondertussen stort Griekenland in. De Europese Unie moet boeten voor de lichtzinnigheid en goedgelovigheid waarmee ze de Griekse regeringen van de afgelopen decennia heeft bejegend. Gedwarsboomd In eigen land maakt de regering van Recep Tayyip Erdogan er 00k een potje van. Religieuze minderheden als Alawieten, Grieks-orthodoxen, Armeniers en Aramese christenen (die nog steeds de taal van )ezus spre- ken) zijn hun Ieven nietzeker in Tur kije. Ze mogen meestal geen religi euze voormannen opleiden en wor den economisch gedwarsboomd. )e zou misschien denken dat iemand als Erdogan, die zelf bloot heeft ge- staan aan vervolging vanwege zijn conservatief religieuze (islamitische) opvattingen, milder zou zijn nu hij zelf de lakens uitdeelt. N iks is minder waar. 11 ij doet op dit moment pogin- gen verlost te raken van seculiere on- afhankelijke officieren van justitie en rechters. Er ligt een twintigtal amen- dementen klaar in hetTurkse parle- ment die de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht aan banden moeten leggen. Een goed voorbeeld is het proces tegen officier van justitie Ilham Cihaner, die zijrfonderzoek tegen illegale religieuze organisaties die madrassas leiden, geld witwassen en wegsluizen naarTsjetsjenie en Pa- lestina, onderbroken zag door een arrestatie vanwege staatsondermij- nende activiteiten. Cihaners uitdij- ende onderzoek stuitte 00k op ban den tussen deze groepen en deTurkse regering. Er woedt in Turkije een strijd tus sen seculieren en religieuzen waarvan de uitkomst nog niet duidelijk is. De religieuze Erdogan lijkt soms een Turkse Fortuyn, die afrekent met de oude politieke elite, en soms een isla- Erdogan (links) ziet zijn Iraansecollega Ahmadinejad als een vriend. anp mitische christen-democraat, die de vrije markt, Europese Unie en respect voor geloof bepleit. Ik at niet tang geleden met Ali Ba- bacan, toen nog minister van Buiten- landse Zaken en nu van Economi- sche. Als je hem hoort, heb je het idee met een degelijke WD'er te spreken. Open, economisch georienteerd en geestig. Maar als je dan zijn zwaarbe- hoofddoekte vrouw ziet, blijft de vraag of hij niet van de moslim-SGP is. Freak Toen hij op bezoek was in Londen noemde Geert Wilders Erdogan ten overstaan van de internationale pers een 'total freak'. Wie een aantal van de uitspraken van Erdogan naast elkaar legt, ziet wel aanleiding tot enige ver- ontwaardiging. Erdogan zei bijvoor- beeld, in verband met de Turkse ge nocide op de Armeniers, dat'het voor moslims onmogelijk is om genocide te plegen' en 'dat Turkije geen mis- daad heeft begaan en dus 00k geen excuses hoeft aan te bieden'. Er zou intemationaal zeerveel constematie Premier Tayyip Erdogan losbarsten als Angela Merkel derge- lijke uitspraken over de joden zou doen. Ook bestaat er volgens Erdo gan geen gematigde islam. In 2007 zei hij het zo op de ty: 'Het woord ge matigde islam is lelijken beledigend. Er is geen gematigde islam; islam is islamOok steekt Erdogan niet onder stoelen of banken dat Ahmadinejad een vriend van Turkije is. Dat resul- teert in een nieuwe buitenlandse po- litiek, lijkt het. Tot voor kort wasTur- kije de enige vriend van Israel in de regio. Maar daar lijkt verandering in tekomen. Ottomanen Als deTurken zich minder op Europa gaan richten, zullen ze aansluiting moeten zoeken bij Arabische staten in het Midden-Oosten. Daar over- heerst vaak het oude zeer ten opzich- te van de vroegere koloniale over- heersers. Maar recent lijkt de geza- menlijke erfenis uit de Ottomaanse tijd ook als een diplomatiek voordeel gezien te worden. De Panturkisten zien graag een unie met Oezbeken, Azeri's, Kazachen en andere etnisch Turkse volken in Ceotraal-Azie. De Europese Unie laat het alle- maal op zijn beloop. Het is onbegrij- pelijk dat wij een strategisch belang- rijk land met goede economische vooruitzichten sinds 1963, het jaar van het eerste associatieverdrag met Europa, aan het schofferen zijn door nooit helderheid te verschaffen. Brussel zou duidelijk moeten zijn over de koers, over de eisen aan de Turken en het einddoel van de onder- handelingen: lid worden van Europa of niet. Het gestuntel komt ons op den duur duur te staan. O Kariaalweg 39-53, Capelle a.d. IJssel, Tel. 010-4507466 Fax 010-4588992, info@lagerwaard.nl, www.lagerwaard.nl CDA-bewindsman Jack de Vries (De- fensie) doet een stap terug in media- en campagneactiviteiten omdat hij al enige tijd een werkvloervriendin heeft. In een verklaring stelt de CDA- er: 'Ik erken dat de oorzaak is gelegen in een relatie op de werkvloer. 0m die reden is al eerder besloten deze werk- verhoudingte beeindigen. Ik wil de komende tijd gebruiken om te zoeken naar een goede oplossing voor onze prive-situatie. Ik hoop dat dit wordt gerespecteerd.' De Vries woont tijde- lijk op een kazerne in Den Haag. Om dat zijn woonplek aan hoge veilig- heidseisen moet voldoen, zou hij op korte termijn niet ergens anders te- recht kunnen. De betrokken mede- werkster, zijn adjudant, heeft een an dere functie gekregen. Grappen over de escapades van de oud-spindoctor van premier Jan Peter Balkenende - die naam maakte met de opmerking 'u draait en u bent niet eerlijk' richting PvdA-leider Wouter Bos-vinden in campagnetijd gretig aftrek. 'U naait en u bent niet eerlijk', twittert SP-spindoctor Barry Smit. gen chauffeur op Tasmanie heeft een vierjarig meisje uit zijn bus verwijderd omdat haar pas niet werkte. 'Loop maar naar school'. De regisseur Dematra maakt een film over de Indonesische jeugdjaren van Barack Obama, 'ter inspiratie van de kinderen'.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 38