SPECIALE BEWARING ORANJE ITALIAAN LEIDT FINALE ZWARE STRAF V00RT0TTI oo§ verkeerde plek Bauke, rechtdoor met de pet t uitgekozen Bauke Mollema droegeen onderbroek onderzijn koersbroek. 'Hijiseenbeetje gestoord.' Johannesburg Giro Rabo-kopman zal nooit verzuipen in het peloton 'Bauke doet volledig zijn eigen ding. Hij is met niemand te vergelijken.' In Zuid-Afrika Europa League Vier duels Vakantiedagen Daar gaan we weer Andere dag a.u.b. MaasstadPers Woensdag 12 mei 2010 Oranje heeft tijdens het WK Johan nesburg als uitvalsbasis gekozen. Dom, dom, dom, zegt inspannings- fysioloog Raymond Verheijen. Redactie sport ROTTERDAM Deelnemers aan het wereldkampi- oenschapvoetbal inZuid-Affika kun- nen komende maand het beste op eenhoogtevan llOOmeterverblijven. Dat zegt de Nederlandse inspan- ningsfysioloog Raymond Verheijen, die voor de derde keer met Zuid-Ko- rea naar een WK gaat. Een aantal landen, waaronder Ne- derland, bivakkeert tijdens de WK op 1700 meter in Johannesburg. Op ad- vies van Verheijen heeft Zuid-Korea het 600 meter lager gelegen Rusten- burg als locatie gekozen. 'Een speler verliest aan explosiviteit als hij we- kenlangop 1700 meter verblijft', al- dus Verheijen, die het afgelopen jaar uitvoerig onderzoek deed naar spor- ten op hoogte. 'Het lichaam past zich aan deze extreme hoogte aan, maar de sporter verkeert wel in een con- stante verhoogde staat van paraat- heid zodat hij zijn reserves langzaam opeet', vervolgt de Nederlander. Vol- gens de inspanningsfysioloogzullen voetballers tijdens het WK op grote hoogte minder snel herstellen. Bondscoach Bert van Marwijkvan het Nederlands elftal voorziet geen problemen. 'Iedereen heeft zo zijn eigen theorie. Maar ik vertrouw erop dat we in Johannesburg goed zitten. We hebben ons namelijk 00k door experts laten voorlichten. Bovendien zijn we niet de enige ploeg die in Jo hannesburg verblijft.' O Thijs Zonneveld ROTTERDAM Wielrennerszijn meelopers. Kijknaar een willekeurig wielerpeloton in een willekeurige koers: iedereen lijkt op elkaar. De oorbelletjes, de getatoe- eerde racefietsjes, de geschoren be- nen, de dure brillen en de kinky hoes- jes over de schoenen: ze lijken wel verplicht. Het beste voorbeeld van de groepsdruk is misschien de stand van het wielerpetje. Twintig jaar geleden droeg iedereen de pet met de klep omhoog, tegenwoordig is dat niet cool meer. In het peloton van de Giro d'ltalia rijdt niemand met de klep omhoog. Behalve Bauke Mollema. Anders Want Bauke doet nu eenmaal alles anders. Altijd gedaan 00k. Zes jaar geleden fietste hij nog door de Gro- ningse polder op een paarse racefiets merk Roestbak. Met om zijn schou- ders een Rabo-shirt maat XXXXXL en een onderbroek onder zijn koers broek. De route was simpel: recht door naar de horizon. Pas op zijn achttiende reed hij zijn eerste wed- strijdjes. Hij negeerdeandererenners die tegen hem zeiden dat je geen on derbroek onder je zeem draagt. Dat maakte hij toch zeker zelf wel uit. Rabobarik-ploegleider Erik Dek- ker: 'Bauke doet volledig zijn eigen ding. Hij is met niemand te vergelij- ken. Of het nu goed gaat of juist slecht: hij volgt zijn eigen weg. Hij trekt zich niets aan van wat anderen doen.' - Zijn carriere verloopt met een cur ve die zo steil is dat je het flauw zo vinden als je het zou lezen in het jon- gensboek. In zijn tweede jaar pakt hij een rit in een Spaanse etappekoers, in hij water zag branden.' Tot voor kort woonde Mollema op een studentenkamertje van twee bij drie in Groningen. De douche met beschimmelde muren, deelde hij met negen anderen. De ploeglei- ding van Rabobank drong erop aan dat hij verhuisde, omdat ze bang wa- ren dat hij ziek zou worden. Maar Mollema had zelf niet zo'n zin in een verhuizing. En dus gebeurde het niet. Pas vorig seizoen verkaste hij naar een ruimer bemeten optrekje. Hij liep prompt Pfeifferop. Mollema wordt wel eens de nieu- we Robert Gesink genoemd. Dat is een misverstand. Ze kunnen allebei klimmen en ze zijn allebei zo mager zijn derde jaar wint hij in dienst van de opleidingsploeg van Rabobank de Ronde van de Toekomst, in zijn vier- de jaar rijdt hij doodleuk tussen de beste renners van de wereld naar bo- ven. Iedereen is onder de indruk. Be halve Bauke zelf. Rabobank-ploegleider Nico Ver- hoeven: 'Hij kan voor en naeen koers in de auto stappen en onmiddellijk in slaap vallen. Aan piekeren doet hij niet. Hij kent geen stress. Onder druk is hij abnormaal rustig.' Collega Lars Boom: 'Bauke is een beetje gestoord. Maar wel op een prettige manier. Hij is, eh.een beet je wereldvreemd. Totaal geen wiel- renner zoals alle andere renners in Ploegleider Erik Dekker het peloton. Voorbeeld? Tijdens de Ronde van de Toekomst zaten we aan tafel met de hele ploeg. Werden er drie gigantische kommen met spag hetti gebracht, waaruit iedereen kon gaan opscheppen. Bauke schoofzo'n kom onderzijn kin en begon te eten. Zeiden wij: 'He Bauke, da's voor ie dereen hoor.' Hij keek ons aan alsof Oranje wordt tijdens hetWK24uur per dag bewaakt door speciaal ge- trainde agenten, net ais alle andere nationale teams. 'We eten, drinken en slapen bij het team', verduidelijkt de Zuid-Afrikaanse verbindingsoffi- cier Willem Pretorius (37), die aan het hoofd staat van de Oranje-bevei- liging. Daarnaast rijdt de Nederland se afvaardiging in politiekonvooi van het Hilton in Johannesburg naar de trainingslocatie van de Universi- teit van Witwatersrand, zo'n vijftien minuten verderop. Verder worden alle trainingskampen en stadions rond de klok bewaakt. Zo'n 40.000 agenten zijn fulltime bezig met de be- veiliging tijdens het WK. 'De Zuid- Afrikaanse politie werkt volop samen met korpsen en inlichtingendiensten uit andere landen', voegt Pretorius toe. Volgens hem hebben de autori- teiten veel geld gei'nvesteerd in trai ning en materiaal voor de politie. Een zegsvrouw van de KNVB meldt dat Oranje altijd goed beveiligd is en dat het verschil bij dit WK vooral zit in de beveiliging random fans. De finale van de Europa League tus sen Atletico Madrid en Fulham staat vanavond in het Duitse Hamburg on der leiding van de Italiaanse scheids- rechter Nicola Rizzoli. Dat maakte de Europese voetbalbond UEFA bekend. De 39-jarige Rizzoli had dit seizoen de leiding bij maar liefst acht Champions League-wedstrijden. Hij floot onder meer de tweede kwartfinale tussen Manchester United en Bayern Miin- chen. Francesco Totti mist de beslissende fase in de Italiaanse competitie. De aanvoerder van AS Roma is vier duels geschorst voor de rode kaart die hij opliep in de bekerfinale tegen Inter- nazionale. Inter won de wedstrijd met 1-0. Totti werd van het veld ge- stuurd na een gemene trap op de en- kel van Inter-speler Mario Balotelli. De aanvaller daimde dat Balotelli hem beledigde en dat hij uit boosheid reageerde. Romelu Lukaku, het 17-jarige talent van Anderlecht, heeft een week vakantie gevraagd bij zijn middelbare school. Hij is moe na een zwaar voetbalseizoen. Louis van Gaal is tijdens een uitzending van Sport 1 ®boos geworden op een journalist die vond dat hij tij dens het kampioensfeest rustiger had moeten zijn. 0 Bosnie heeft gevraagd om een andere datum voor de WK-finale, want op 11 juli herdenkt het land de genocide van Srebrenica.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 42