(flc% Sport tot 60% kortini AAD VLUCHT HET KASTEEL UIT BESTEVELD IN DE KUIP Oranje en alleandere landen hebben een extra probieem op het WK:de hoogte. Vooral Maarten Stekelenburg moet oppassen. OPzOP LAGERWMRD WK Minder luchtweerstand op hoogte 'Het heeft effect op de ballen. Ze zijn geneigd iets meer te zwabberen' OOO in f' Onze klassieke collectie maakt plaats voor de uitbreiding van onze moderne afdeling. DE gelegenheid om een klassieke 'topper' te kopen voor een ongekend lage prijs! Topmerken waaronder: 3B, Finkeldei, Lotus, Frommholz, Grange, Millenerpoort Uesian uestgn Sparta Test Topscore 5|c Stresskip MaasstadPers Woensdag 19 mei 2010 Snelle ballen zijn nieuwe vijand op WK Fokko Ebbens ROTTERDAM Diego Maradona dacht vooraf nog wel dat het niets zou uitmaken. Voet- ballen in de Andes op 3.637 meter boven zeeniveau - zo moeilijk kon het nietzijn. In La Paz, de hoofdstad van Bolivia, deed de bondscoach van Argentinie mee aan een demonstra- tiewedstrijdje van een uur, om zo aan te tonen dat voetballen op grote hoogte geen probieem is. Als een 47- jarige veteraan dat volhield, dan moesten zijn topfitte spelers daar 00k toe in staat zijn. Maar precies een jaar later ging hij in datzelfde La Paz met het grote Argentinie hard onderuit tegen de alpinisten van Bolivia: 6-1 Hoogtestage Dat Maradona de omstandigheden heeft onderschat, blijkt uit andere in- ternationale voetbalwedstrijden in de Andes. Spelers van de bezoekende club die massaal aan het zuurstof moeten - het is meer regel dan uit- zondering. 'Het typische van hoogte is de lagere zuurstofspanning. Daar- door kun je niet op 100 procent func- tioneren', vertelt inspanningsfysio- loog Louis Delahaije. Als trainer van Rabobank verblijft hij op dit moment met een aantal wielrenners in de Sierra Nevada voor een hoogtestage. 'Het probieem van de lage zuurstofspanning is op te los- sen door lange ti jd op grote hoogte te verblijven. Het lichaam zal zich dan aanpassen door de zuurstofopname te vergroten.' Het is de reden waarom Bert van Marwijk ti jdens het WK in Johannes burg verblijft. De Zuid-Afrikaanse stad ligtbijnatweeduizend meter bo ven zeeniveau. Delahaije: 'Oranje ar- riveert acht dagen voor de eerste wed- strijd in Johannesburg. In die periode heeft het lichaam voldoende tijd om te acclimatiseren. Belangrijk is wel dat je oplet met wat je doet. In eerste instantie zullen 00k de kwaliteit van het slapen en het herstelvermogen lager zijn. Met intensieve trainingen moet je de eerste dagen oppassen.' Oud-trainer Hans Westerhof Maar de hoogte speelt in Zuid-Afrika nog een heel andere rol. Frans Hoek, oud-keeperstrainer van onder meer Ajax en FC Barcelona, maakte voor het eerst kennis met dat probieem in Denver, op een hoogte van 1.600 me ter. 'Ik was daar in 1993 voor een de- monstratietraining voor een aantal Amerikaanse coaches. En tot mijn verbazing waren al die ballen langer onderwegengingenzeveel sneller. Ik kan een bal wel aardig raken, maar daar schoot ik ze erg makkelijk van het ene doel in het andere doel.' Hoek twijfelt zelfs aan de afmetingen van het veld. Maar een snelle meting le- vert niets afwijkends op. 'Het veld was ongeveer 105 meter, geheel vol- gens de reglementen. Heel opmerke- lijk.' Het heeft alles te maken met de geringe luchtweerstand op grote Uitdaging straks voor keeper Maarten Stekelenburg: de geringe luchtweerstand op grote hoogte. hollandse hoogte hoogte, vertelt Delahaije. 'Bij lage snelheden is het verschil minimaal, bij hoge snelheden is het verschil be- ter waarneembaar. Daarom zal een voetballer ti jdens een sprint hier niets van merken, maaropdebal verwacht ik dat het meer invloed heeft. Denk 00k aan de Olympische Spelen van 1968 in Mexico Stad. Zelden werden er zo veel records gebroken. Versprin- gen, hoogspringen, discuswerpen. Allemaal onderdelen zonder duur- component, waarbij luchtweerstand een grote rol speelt.' Hans Westerhof kwam als oefen- meester van het Mexicaanse Chivas Guadalajara en Necaxa veelvuldig in de hoofdstad van het land. 'En ik heb wel gemerkt dat de ijle lucht op grote hoogte effect heeft op de bal. Ballen zijn geneigd iets meer te zwabberen, vooral de ballen die van nature al een soort zwabber hebben.' Hoek ervoer tijdens zijn verblijf op hoogte geen opmerkelijke zwab ber. Een kleine verandering van rich- ting, terwijl de bal door de lucht zweeft, noemt hij het resultaat van de traptechniek van de voetballer. Mexico Stad, gelegen op een hoogte van ruim tweeduizend meter, was in 1986 het toneel van een ander groot evenement: het WK. lean-Ma rie Pfaff, destijds doelman van Belgie, herinnert zich vooral de aanpassings- problemen van zijn lichaam. Maar een bal die anders door de lucht vliegt? Zou best kunnen, maar de doelman had er geen moment last van. Kwestie van de juiste voorberei- ding, stelt Pfaff. 'Ik was een profes sional. Tijdens de trainingen in Mexi- Kariaalweg 39-53, Capelle a.d. IJssel, Tel. 010 4507466 Fax 010-4588992, info@lagerwaard nl, www.lagerwaard.nl Trainer Aad de Mos keert komend sei- zoen niet terug bij Sparta in de Jupiler League. De Rotterdamse dubleiding heeft officieel afscheid genomen van de 63-jarige Hagenaar, die mogelijk weer in het buitenland aan de slag gaat. Ook zijn vaste assistent Martin Koopman en Geert Meijer, de coach van het beloftenteam, zijn vertrokken op het Kasteel. De Mos was als inte- rimcoach anderhalve maand werk- zaam bij Sparta. Hij volgde de ontsla- gen trainer Frans Adelaar op. De voor- malige coach had als enige opdracht Sparta in de eredivisie te houden. Daar slaagde hij niet in. Sparta degra- deerde zondag na een 1-1 tegen Excel sior. Sparta heeft tevens afscheid ge nomen van dertien spelers, onder wie vijf voetbal lers uit het beloftenteam. Uit de A-selectie vertrekken Sander van Gessel, Charles Dissels, Cor Varke- visser, Adoleye Adeleye, Edwin van Bueren en de huurlingen Milano Koenders, Romano Denneboom en Darko Bodul. De jeugdinternationals Nick Viergeveren Erik Falkenburgzijn dicht bij een overgang naar AZ. Stadion De Kuip in Rotterdam be- schikt over het beste veld in de ere divisie. Dat blijkt uit de jaarlijkse uitverkiezing door de Vereniging van Contractspelers (WCS). Afgelopen seizoen gaven alle aanvoerders van de eredivisiedubs na elke wedstrijd een beoordeling voor het veld waarop was gespeeld. De Kuip liet de nummer een van vo- rigjaar, het Philips Stadion, ruim achterzich. Eindelijk weer goed Nederlands nieuws uit de cricketwereld: Alexei Kervezee maakte maar liefst 130 runs voor zijn county Worcestershire. De Portugese coach Fernando Santos houdt ®het na drie jaar voor gezien bij het Griekse PA0K. Hij lijdt te veel onder de stress.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 20