Achtergrond 'I! 'P Gooi het stereotiepebeeld van een suffe boer maar in degierput.Er staat een nieuwe generatie vrouwen klaar die geniet van het leven en met de voeten in de mest staat. Boerderij Slim me vrouwen op het erf Ester de Groot (20), melkveehouderij Zoetermeer Lisette van der Burg (21), melkveehouderij Berkel en Rodenrijs, vlakbij Zoetermeer OO -L s De boer(in) is troef 5j< Niet zonder problemen Achterban MaasstadPers Woensdag 19 mei 2010 Boer op hakken k heb altijd gedacht: ik kan het gewoon, wat ze 00k zeggen.' lister de Groot is vast- beraden, ze wil de veehouderi j van haar ouders overnemen. 'Mensen zeggen altijd tegen mij: jij kunt geen boerworden, jij bent vrouw.' Daartrekt de 20-jarige zich niks van aan. 'Ik kies ervoor tegen de stroom in te gaan. Mensen snappen datalleen nietzogoed.' Of Ester over een paar jaar aan het hoofd van het familiebedrijf staat, is nog een beetje de vraag. Ze heeft vier zussen, onder wie drie potentiele opvolgsters. 'Maar waarschijnlijk ga ik het overnemen hoor', zegt Ester. Toen haar ouders op vakantie waren, heeft ze alles in haar eentje gerooid. Toen merkte ik dat het echt hard werken is, zeven dagen per week. Maar ik vind het erg leuk, juist om alle verantwoordelijkheid te hebben.' 'Als ik poep sta te scheppen vraagt mijn moe- der wel eens: is dit nu echt wat je wilt?', vertelt Ester. 'Echtwaar', zegtzedan. Estervindtdevrij- heid van het boerenleven fijn. 'Je kunt je eigen tijd indelen. Als ik morgen naar het strand wil, dan doe ik dat gewoon.' Daamaast li jkt het Ester leuk een boerenbedrijf te runnen. 'Het is heel veelzijdig, van admini- stratie tot werken met koeien.' Esters moeder zag het niet zo zitten 'dat haar meisje elke ochtend om vijf uur in de melkput moest staan'. Om het werk lichter te maken is een melkrobot aangeschaft. 'De robot melkt de koeien, dus ik hoef pas om half zeven op te staan. Dan begin ik direct met voederen.' Daarvoor maakt Ester zich nog even op en hijst ze zich in haar speciaal voor vrouwen ge- maakte overall. 'Getailleerd en met een paarse rits', zegt ze trots. 'Boerzijn betekent niet dat je er niet leuk kan uitzien.' o a, ikwil boerworden.' Metdiewoorden verraste Lisette van der Burg twee jaar geleden haarvader. De melkveehouder had met vier dochters niet verwacht dat er een bedrijfsopvolger zou komen. 'Dat is toch een beetje gek voor een meisje', zegt Lisette. Maar na vier jaar hoveniersopleiding besloot ze dat ze liever met koeien werkt. 'Mijn vader reageerde heel afwachtend', zegt de 21-jarige. Meehelpen op de veehouderi j.doet Lisette van jongsafaan, maar een boerenbedrijf runnen is andere koek. 'Ik heb zelf 00k enorm getwijfeld of ik het wel kon', zegt ze. Maar na twee jaar fulltim'e meewerken op de boerderij, plus het volgen van een opleiding voor agra- risch ondernemerschap, is die twijfel weg. 'De volgende stap is naar een maatschap gaan voor de overname', zegt Lisette. Afgelopen periode was een 'test' voor de boe- rin. 'Mijn vader had zijn been in het gips en ik heb zes weken lang alles zelf gedaan. Dat ging ontzettend goed, hoewel het een drukke peri ode was.' Daarnaast beviel het Lisette uitste- kend om de touwtjes in eigen handen te heb ben. 'Ik vind het bijna jammer dat hij weer aan de slag kan', geeft ze toe. Om vijf uur's ochtends staat Lisette op om de koeien te melken. 'God wat een tijd, denk ik wel eens.' Toch is boer zijn Lisettes droom- baan. 'Het zijn de kleine dingen waar ik van geniet, die het de moeite waard maken. Kalfjes die geboren worden, gras zien groeien. Zulke momenten zijn voor mij een bevestiging dat dit echt is wat ik wil.' Tegelijkertijd vindt Lisette het belangrijk om een meisje te bli jven. Daarmee doelt ze op haar uiterlijk. 'le ziet niet aan mi j dat ik boerin ben. Nou ja, alleen aan mijn handen.' Ze spreekt wekelijks af met haar vriendinnen, die studeren. En's weekends gaat ze vaak op stap. 'Boer zijn is mijn leven, maarik zorg ervoor dat ik 00k van het erfafkom.' o De toekomst van de boer is de boerin, zegt Boerderij- columnist Lidy Deutekom in het meinummer. 'Over tien jaar is hier zelfs de hoofdredacteur vrouw.' In Zweden werd onlangs een Nederlands Oboerengezin bedreigd toen boerin Florence Kuijer in de directie van een zuivelfabriek stapte. Bij de Tweede Kamerverkiezingen in 2006 werd maar een persoon met voorkeurstemmen de Kamer in geholpen: boerin Annie Schreijer-Pierik (CDA).

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 22