MaasstadPers i ooo r BLESSURE VOOR RON VLAAR V tomeem matures in Oefenwedstrijden van het Nederlands elftal: niemendalletjes of nuttige meetmomenten?'Hetwasaltijdzovan...Nouja,jeweetwel hoedatgaat.' Oranje De zin en onzin van oefenduels 'Je moet de oefenwedstrijden en het toernooi los van elkaar zien. 'Pas als je op een toernooi aankomt, is iedereen echt gretig.' Geldverspilling Oranje MaasstadPers - Woensdag26 mei 2010 If 2"| Niet te veel snoepen voor het eten... Fokko Ebbens ROTTERDAM Liefst vier eindtoernooien voetbalde Johnny Rep. Hij noemtde oefenwed strijden in de voorbereiding belang- rijk. Vooral voor de bondscoach. Daarna zwijgt hij enkele seconden. De WK-topscorer van Oranje denkt even na. 'Maar volgens mij heb ik maar weinig goede oefenduels ge- speeld. Het was altijd een beetje zo van.Nou ja, je weet hoe dat gaat.' Voordat bondscoach Bert van Marwijk met zijn seiectie naar Zuid- Afrika vertrekt, speelt Oranje drie wedstrijden. Na het onderonsje met Mexico volgen nog ontmoetingen met Ghana en Hongarije. Voormalig international Hans van Breukelen vindt dat die oefenwedstrijden on- misbaarzijn in de ideale voorberei ding. 'Ze zijn bedoeld om je rustig in de stemming te brengen en zo naar het hoogtepunt van je voetbalcarriere toe tewerken.' Ian Zwartkruis, hij nam tijdens het WK van 1978 de eindverantwoorde- lijkheid over van Ernst Happel, legt uit hoe een bondscoach naar die oe fenwedstrijden kijkt. 'Ze moeten ge- speeld worden om het systeem erin te slijpen. Simpelweg je internationals oproepen en ze hoppa laten spelen, is onmogelijk. )e moet de juiste af- stemmingvinden.' Zo speelde Oranje in de aanloop naar het succesvolle WK van 1974 liefst negen oefenwedstrijden, vooral tegen amateurs. En tijdens die duels ontdekte bondscoach Rinus Michels de vruchtbare samenwerking tussen Arie Haan en Wim Rijsbergen in de achterhoede. Opzetgeslaagd. Helaas zijn oefeninterlands in veel Nieuwfenomeen: het uitzwaaiduel. Dat loopt niet altijd goed af. In 2004 verloor Oranje met 1-0 van lerland. anp Oud-doelman Hans van Breukelen gevallen teleurstellend, gezapigook. Vooral voor het publiek. Het is het tussendoortje waarvan de spelers we- ten dat ze niet te veel moeten snoe pen, omdat ze's avonds nog uitge- breid eten in een restaurant met een Michelin-ster. En stel je voor dat je voor het hoofdgerecht al voLzit. Oud-international Adri van Tig- gelen vertelt dat hij nooit warm liep voor de verplichte nummers voor aanvang van een groot toernooi. 'Na een lang en zwaar seizoen stond ik in eerste instantie niet te springen. Ze- ker als je weet dat je basisspeler bent. Part- time? En een trainer zal niet opeens een heel ander systeem spelen. Hij bor- duurt voort op de oude spelwi jze. Op twee a drie posities na staat de opstel- ling al vast. Daarom moet je in de voorbereiding ook niet te veel spelen. Niet ten koste van alles jezelf willen bewijzen. Fit blijven, dat is het be- langrijkste.' Gevolg is wel dat oefenwedstrij den niet altijd de gewenste uitkomst hebben. Denk aan de wedstrijden te gen de amateurs in 1974. Omdat Mi chels 's ochtends hard traint, zijn de resultaten in de avonduren minder. Zo verliest Oranje zelfs van het Ne derlands amateurelftal. Niet echt goedvoorde moraal. Hetzelfdegeldt voor de nederlagen tegen Bulgarije en lerland in de aanloop naar de eindtoernooien van 1988 en 2004. Zwartkruis: 'Daarom moet je met heel specifieke ogen naar die wed strijden kijken, zeker als het resultaat tegenvalt. Als bondscoach is dat wel eens moeilijk te vertalen naarde pers, omdat zij een verhaal moeten heb ben. Het gaat er vooral om dat het intern goed zit.' Van Breukelen: 'Het grappige is dat ik altijd hoop dat er in de voorbe reiding iets fout gaat. Op dat moment Adri van Tiggelen kun je er nog van leren en verbeter- punten aanbrengen. Zo'n nederlaag is de manier om een profvoetballer nog scherper te krijgen. Daar komt bij dat je de oefenwedstrijden en het toernooi los van elkaar moet zien. Tijdens oefeninterlands ga je niet tot het gaatje, omdat je geen krankzin- nige blessure wilt oplopen.' Gretig Het zou ook niet de eerste keer zijn dat Oranje een teleurstellende voor- bereidingafwerktenuiteindelijkeen bevredigend toernooi speelt. Denk aan 1988. De verklaring is volgens Van Tiggelen simpel. 'Die oefeninter lands zeggen niets. Pas als je op een toernooi aankomt, is iedereen echt gretig.' Dat een optimale voorbereiding geen garantie voor succes is, bewees Denemarkenin 1992. Omdat Joego- slavie op het laatste moment uitge- sloten werd van deelname, begonnen de Denen zonder voorbereiding aan het toernooi. Ze wonnen. Onder meer door in de halve finale Oranje uitteschakelen. Van Breukelen: 'Wij hebben des- tijds vooral van onszelfverloren door die wedstrijd te onderschatten. Neemt niet weg dat de Denen een goede ploeg hadden en zonder enige vorm van druk konden voetballen. Dan kan het een keer gebeuren dat je zonder voorbereiding zo'r toernooi wint. Maar ik bli jf er bij dat een goede voorbereiding meer dan de helft van het werk is.' Maar ach, waar hebben we het over. Per oefenwedstrijd van Oranje haalt de KNVB circa de zes ton op. Zin heeftzo'n interland dus altijd. O Johfrach.nl Met een oefenwedstrijd tegen Mexi co bereidt het Nederlands elftal zich vanavond verder voor op het wereld- kampioenschap in Zuid-Afrika. Bondscoach Bert van Marwijk benut de krachtmeting onder meer om nog enkele spelers aan het werk te zien. Een dag na het duel in Freiburg wil hij bekend maken welke vier voetballers uit zijn voorlopige seiectie op 5 juni niet op het vliegtuig naar Johannes burg stappen. Voor Ron Vlaar ziet het er slecht uit. De centrale verdediger heeft het op de trainingen zichtbaar moeilijk met het hoge niveau van veel van zijn ploeggenoten. Hij raakte giste- ren ook nog eens geblesseerd. Vlaar kreeg last van de hamstring die hem in de slotfase van de competitie ook bij Feyenoord hinderde. Ryan Babel hoopt nog wel dat hij net als vier jaar geleden naar het WK mag. De aanvaller herstelt voor- spoedig vaneen hamstringblessure. Het zou heel goed kunnen dat Van Marwijk hem toch de voorkeur geeft boven Jeremain Lens. PSV gaat niet verder met Andy van der Meyde. De club liet gisteren weten de eenzijdige optie in het contract van de 30-jarige aanvaller niet te lichten.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 21