WK Voetbal fetuecJCtttii Christian POulsen, Denemarken Psychopaat op voetbalschoenen C flu KRUrrVAT ID tl £1 OOO Hoe vaak won het organiserende land? 193011934119381195011954119581196211966119701 1974119781198211986119901199411998 URU ITA FRA BRA ZWE CHI ENG MEX DUI ARG ZKO JAP WK-bal i wedstrijd, 2 ballen He De Jabulani MaasstadPers Woensdag 9 juni 2010 I meer uitbarsten igen. cDa- taris luwe 'Een dags link, acht, naar rweg dgar. male t van >eps- 1 lijn krijgen. Taument: 'Hiddink riep ons bij elkaar. Hij zei: 'Ikga nu weg. Als ik terugkom, hebben jullie met elkaar gepraat.' Blind heeft toen het woord genomen, maar dat heeft weinig in- druk op me gemaakt. Zij praatten over dingen waar ik niets aan kon ver- anderen.' De Kock: 'Ik was niet een topper qua voetballer, maar als persoonlijk- heid heb ik daar mijn zegje over ge- daan. Wat? Pff, het is veertien jaar geleden? Denk je dat ik dat woorde- lijk kan herhalen? Wat mij bijstaat: het was een Ajax-probleem.' Tegen Frankrijk gaat het mis als uitgerekend 'rebellenleider' Seedorf De foto die het verhaal vertelde van de proble- men tussen blank en zwart tijdens het EK in 1996. GUUSDUB- BELMAN/HH een penalty mist in de strafschoppen- serie. Na afloop wordt hij getroost door Christian Karembeu en een paar donkere medespelers. De rest zit dan al in de kleedkamer, blij dat het toer- nooi erop zit. Taument: 'Achteraf heel jammer. We hadden ver kunnen komen. Maar in het collectieve geheugen weten mensen nog maar drie dingen van dit toernooi: penalty van Seedorf, uit- spraak van Davids en die foto.' Het is niet de mooiste foto van Dubbelman geweest, 00k niet zijn beste. Maar wel eentje met heel veel impact. Overal ter wereld wordt de foto overgenomen, als bewi js van een Geen paniek. De concurrentie heeft 00k voldoende spelers die de eenheid kunnen verstoren. schisma tussen blank en zwart. Bio- toop Oranje als symbool voor een mislukte integratie van een land. Misverstanden Was er nou werkelijk sprake van een raciaal probleem? Nee, denken De Kock, Taument en Akermann. 'De donkere jongens van Ajax trokken veel met elkaar op, maar ik vermoed daar geen raciale oorzaak achter', zegt Taument. 'Ze waren een groep in een groep, en dat is nooit goed. Daar zat de onvrede. Maar ik geloof niet dat dat een blank-zwartkwestie was.' Dubbelman: 'Maar elke Surina- mer draagt de geschiedenis van het land met zich mee als-ie tegenover een Nederlanderstaat. We weten wei nig van het land. Sportverslaggevers zouden verplicht een keer in hun le- ven naar Suriname moeten om dat land en de cultuur te begrijpen. Dat scheelt een hoop misverstanden en onbegrip.' In spaarzame publicaties onderstreepten Davids, Seedorf en Bogarde min of meer de mening van Dubbelman. Taument: 'De les die je uit 1996 kunt trekken is dat je kleine dingen direct moet oppakken. Anders gaat het borrelen, net zo lang totdat het een vulkaan wordt.' Hiddink stelde direct na het toer nooi nieuwe, strenge huisregels op. Hij voegde de door alle groeperingen gerespecteerde Frank Rijkaard toe als assistentbij het WK in Frankrijk, twee jaar later. Hij moderniseerdezijnbe- geleidingsstaf onder meer door oud- hockeycoach Hans Jorritsma als teammanager aan te stellen. Van die professionalisering profiteert Bert van Marwijk nu nog steeds. Het is alleen daarom al bijna on- denkbaar dat een dergelijk schisma tussen verschillende groepen in de huidige selectie opnieuw zou kun nen ontstaan. Bovendien heeft de tijd zijnwerkgedaan. DeSurinamersvan toen hadden in elk geval een veel sterkere band met hun moederland. Jongens zoals Nigel de long en Gre gory van der Wiel, die een generatie later zijn opgegroeid, voelen zich eer- der Amsterdammer dan Surinamer. En wie naar Robin van Persie luistert, hoort zelfs eerder een Marokkaanse straatjongen dan een zoon van een Nederlands kunstenaarsechtpaar. De omgekeerde integratie zogezegd. Niemand die er bang voor hoeft te zijn dat een foto zoals die van Guus Dubbelman deze zomer gepubli- ceerd kan worden. O Ziet er nogal aaibaar uit, die Poulsen. Vrouwen beminnen hem om zijn witblonde haren, die op het ritme van de wind voor zijn gezicht zweven. Tel daar zijn dromerige ogen en zijn tandpastaglimlach bij op en voila - het Deense equivalent van Brad Pitt is een feit. Mooi klaar mee. Moet ik mijn vrouw nu bij de tv weg- houden? Niet nodig. Poulsen heeft buiten de lijnen misschien de uitstraling van een echte casanova, eenmaal in het veld sneeuwt die eigenschap volledig onder bij zijn andere ka- raktertrekken. Achter zijn blonde lokken en lach schuilt namelijk een psychopaat. Als verdedigende middenvel- der van Juventus gaat hij tekeer als een beest. Geen tegen- stander is veilig. Waar moet ik aan denken? Aan Brad Pitt in Fight Club Zoiets. Nog geen vier jaar geleden speelde hij met Schal- ke'04 tegen AC Milan. Hij had maar een taak: Kaka neu- traliseren. Deed-ie wel aardig. Alleen de manier waarop verdient niet de schoonheidsprijs. Elke keer als de scheids- rechter de andere kant op keek, gaf hij de Braziliaan een schop of een ferme tik. In diezelfde wedstrijd beukte hij 00k Gennaro Gattuso, toch niet de minste, bewusteloos. Milan-coach Carlo Ancelotti: 'Poulsen is een lafaard die geen voetbal zou moeten spelen.' Foei! Zeg dat wel. Maar het kan nog gekker. Tijdens de beladen EK-kwalifkatiewedstrijd tussen Denemarken en Zweden stompte hij spits Markus Rosenberg hard in zijn maag. Dan zal hij wel een goede reden hebben gehad. Was dat maar zo. Omdat de grensrechter het incident zag, kon Poulsen inrukken. Zijn teamgenoten bleven verbijs- terd achter. Bondscoach Morten Olsen noemde het een zwarte dag voor het Deense voetbal. En toch is-ie er weer bij in Zuid-Afrika? Poulsen heeft misschien zijn tbs-momentjes, hij heeft ookzijn kwaliteiten. Nu maar hopen dat hij Wesley Sneij- der tijdens de wedstrijd in lohannesburg heel houdt. O Poulsen heeft de uitstraling van een casanova. EPA Kampioen 2e plaats 3e plaats 4e plaats Kwartfinale Laatste 16 ie ronde 2006 2010 De eerste WK-bal van Adidas was de Telstar /CAT uit 1970: De gouden accenten stonden symbool H&y voor de 18-karaats gouden WK-trofee. In de WK-finale 1930 konden Uruguay en Argentinie ©het niet eens worden over de maat van de bal, zodat elke helft met een andere maat werd gespeeld. Dabulani betekent 'feestelijk vieren'. Adidas heeft de bal elf kleuren gegeven, die symbool staan voor de elf Zuid-Afrikaanse stammen in het WK-gastland.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 23