WK Voetbal Klaveijassen of Playstation? Dit Oranje zit er net tussenin -4- Quincy Owusu-Abeyie, Ghana Een onhandelbare egotripper KINDEREN NIETWELK0M NOG MEER KRITIEK OP JABULANI GEENVLUCHT BID FINALE KRUm/AT Acceptatie Generatieverschillen zijn belangrijk sfc Eenheid? 26 000 'Een schandaal' WK-bal Onderzoek WK voor vrouwen Record MaasstadPers Woensdag 9 juni 2010 Geen paniek. De concurrentie heeft 00k voldoende spelers die de eenheid kunnen verstoren. X Geen trainer Nee toch. Is het hem echt? die Quincy op Jazeker. In 2005 was Quincy de openbaring van het WK het rechte pad voor spelers jonger dan twintig jaar. De geboren Amster- kreeg, zelfs Ar- dammer rende in het shirt van Jong Oranje iangs alle te- sene Wenger genstanders. Zandzakken leken het, zo snel was Quincy. niet. pro shots De toeschouwers dachten getuige te zijn van de geboorte van een nieuwe wereldtopper. En waarom 00k niet? Wacht eens even. Waarom heb ik de laatste jaren dan niets van hem gehoord? Ai. Helaasiserdelaatstevijfjaarietsmisgegaanmetonze voetballende cheeta. Omdat hij bij Arsenal niet doorbrak, vertrok hij naar Spartak Moskou om vervoJgens door te reizen naar Celtade Vigo, Birmingham City, Cardiff City, Portsmouth en tot slot Al-Sadd. Aardig rijtje voor een jon- genvan slechts24. Wat is zijn probleem? Aan zijn kwaliteiten kan het toch niet liggen? Helemaal mee eens. Al in de jeugd van Ajax had hij pro- blemen. Voetballen kon hij wel, maarbij zijn mentaliteit stelden de Amsterdammers vraagtekens. Quincy kon uit- eindelijk vertrekken. Onhandelbaar, luidde de verkla- ring. Gelukkig weet peetvader Arsene Wenger bij Arsenal altijd wel raad met dit soort jongens. Valt tegen. Zelfs Wenger liet hem uiteindelijk vertrekken. Ook bondscoach Foppe de Haan had genoeg van hem. Hij noemde zijn pupil onhandelbaar, een woord dat Quincy vaker had gehoord. Niet dat de aanvallerzich daar iets van aantrok. Hij keerde Nederland de rug toe en be- sloot zich beschikbaar te stellen voor zijn tweede vader- land, Ghana. Lekker is dat. Loopt 'ie straks dus onze makke defen- sie kapot? Waarschijnlijkniet. Ook in Ghana zijn ze niet zoblij met het gedrag van Quincy. Oud-bondscoach Claude le Roy vond hem een ego zonder enig besef van teamgeest. De kans is dus groot dat hij ti jdens het WK op de bank zit en daar zijn eigen team saboteert. O Alsof Bert van Marwijk het met speuren naar de ideale opstelling nog niet moeilijk genoeg heeft, moet hij ook nog de verschillende generaties op elkaar afstemmen. Fokko Ebbens ROTTERDAM Erik Metgod noemt het een probleem van alle ti jden. George Best had het in de jaren 60. Lange manen, korte broekjes - een echte dandy. Kon in die tijd helemaal niet. Dertig jaar la ter stuitte Fernando Redondo op een vergelijkbaar probleem. Zijn lange haren schoten in het verkeerde keel- gat bij bondscoach Daniel Passarella. De keuze was simpel: een bezoekje aan de kapper of geen WK. Gepikeerd koos de Argentijnse sterspeler voor de laatste optie. Zomaar een botsing van twee stij- len? Metgod schudt het hoofd. De conflicten vloeien waarschijnlijk voort uit een generatieverschil. 'Het is geen terugkerend fenomeen, het is altijd aanweziggeweest inde voetbal- lerij. Het probleem is alleen nog nooit onderzocht.' Twitter Als consultant van managementbu- reau Karacter richt Metgod zich op het ontwikkelen van teams. Daarbij probeert hij sport en het bedrijfsleven te verbinden. De 26-jarige Haarlem- merstudeerde Beleid, Communicatie en Organisatie aan de VU en heeft daarnaast jarenlang op het hoogste amateurniveau gespeeld. Kan ook niet anders met oud-internationals als 00m (John) invader (Edward). In het bedrijfsleven is generatie- management inmiddels een geac- cepteerd begrip. De conservatieve voetbalwereld blijff achter. Wetenschap- pelijke onder- zoeken over de invloed van ver schillende generaties op een team lig gen voor het opra- pen. Maar de vertaal- slag naar het voetbal is nog niet gemaakt. Daar is Metgod nu mee bezig. In samenwerking met AZ begon hij in 2008 een onderzoek naar de verschil lende generaties in het voetbal. Het was het seizoen dat Gertjan Verbeek overhoop lag met de oudere spelers van Feyenoord. Een beter voorbeeld voor een botsing van generaties is bi j na niet denkbaar. 'Maar er zi j n veel meervoorbeelden. Beenhakkersprak in de jaren tachtig over de patatgene- ratie. Foppe de Haan had het als bondscoach van long Oranje over de iPod-generatie. Hij .was van mening dat deze generatie niet communi- ceerde. Maar via onder meer Twitter en Hyves com- municeert deze generatie mis- schien wel meer dan ooit.' En dan is er nog Marco van Bas ten. Als bondscoach had hij conflicten met Edgar Davids, Claren ce Seedorf, Ruud van Nistelrooij en Mark van Bommel. Stuk voor stuk voetballers uit dezelfde ge neratie. Toeval? Waarschijn lijkniet. Metgod: 'Wat een generatie precies is? Tussen je tiende en 25e levensjaar bouw je je normen en waarden op. Deels heeft dat te ma- ken met je opvoeding, maar belang- rijker zijn de gebeurtenissen in de wereld. Denk aan de oorlog, de wel- vaart en de crisis in Nederland. Maar ookaandeaanslagenvan 11 Septem ber. Mensen die in die tijd zijn opge- groeid, kijken heel anders naar een andere cultuur. Die tijdgeest wordt je perspectief, je meetlat. En de rest van je leven leg je daar alles tegenaan.' Hij noemt een generatie een breuklijn. Eentje die in wrijving kan resulte- ren, ook tij- dens het WK. 'Zo kla- verjassen de ervaren spelers vaakgeza- menlijk. En we kennen allemaal hetverwijt aan de jonge generatie dat ze zich te- rugtrekken op hun kamer en op hun Playstation spelen. Maar dat doen ze ook gezamenlijk. Waarom moeten alleen de jonge jongens zich verdie- pen in het kaarten en de oudere spe lers zich niet in de Playstation?' Kaartclub Om de valkuilen van de verschillende generaties te omzeilen en de saamho- righeid te vergroten, hamert Metgod op acceptatie. Ook de samenstelling van de technische staf speelt een grote rol in het voorkotnen van gene- ratieconflicten. Bewijzen kan hij het niet, maar op basis van zijn onderzoek is het zeer aannemelijk dat Van Bas- ten op dat gebied een fout heeft gemaakt. Door met John van't Schip en Rob Witsch- ge - de 'kaartclub van Van Basten' - allemaal mensen van dezelfde ge neratie om zich heen te verza- melen, werk- te hij genera- tieproblemen met een deel van zijn spelers in de hand. Wat dat betreft staat Oranje er op dit moment beter voor, vertelt Metgod. 'Tussen Bert van Marwijk, Dick Voom, Phillip Cocu en Frank de Boer zit al veel meer verschil. Maar waarom niet nog een jonger iemand toevoegen? Bijvoorbeeld iemand die niet op hoog niveau heeft gevoetbald, maar ervoor gekozen heeft zich te verdiepen in het trainersvak. Al is zo- iets tricky in de voetbalwereld, dat wordt niet geaccepteerd.' Neemt niet weg dat hij op basis van zijn onderzoek een goed gevoel heeft over de kansen van het Neder- lands elftal in Zuid-Affika. De samen stelling van de waarschijnlijke basis- elf verkleint de kans op generatieconflicten. Metgod: 'Het zijn bijna allemaal jongens van 24 tot 27 jaar - dezelfde lichting, dezelfde generatie en in grote lijnen dus de zelfde normen en waarden. Daarnaast is er geen grote kliek van veel oudere jongens. De kans dat zij dwarsliggen is dus klein. Ik denk dat de samen- hang best aardig is. In theorie wordt Oranje wereldkampioen.' O De Franse bondscoach Raymond Do- menech heeft de uitsluiting van tweehonderd kinderen van een trai ning van het Franse elftal donder- dag 'een schandaal' genoemd. De kinderen werden woensdag weggestuurd doorde beveiliging omdat er meer dan drieduizend mensen, waarop gerekend was, bij de training zouden zijn geweest. Domenech: 'Het zijn kinderen, geen hooligans.' Er komt steeds meer kritiek op de of- ficiele WK-bal. Eerder uitte Rafael van der Vaart al zijn zorgen over het zwabbereffect van de Jabulani, nu is er ook uit het Braziliaanse kamp felle weerstand tegen het leder. 'ledereen heeft een hekel aan deze WK-bal', zei de Braziliaanse bondscoach Carlos Dunga gisteren. De oud-speler van Brazilie is ook boos op FIFA-bestuur- der Jerome Valcke, die eerder deze week stelde dat de Brazilianen met de kritiek op de bal een excuus zoeken voor het geval ze slecht presteren op hetWK. 'Hij heeft nog nooit op een veld ge- staan. Hij weet vooral goed hoe hij moet praten. Ik nodig hem uit eens met ons mee te trainen en te zien wat de bal doet. Dan praten we daarna wel verder.' Op het trainingskamp in Seefeld oefende het Nederlands elftal met de nieuwe bal. Het duurde even voordat spelers de Jabulani onder controle kregen. De Braziliaanse doelman Julio Cesar zei eerder dat de Jabulani 'een goedkope supermarktbal' was. Voor sommige Nederlanders gaat de liefde voor het voetbal wel erg ver. Zij zijn zelfs bereid hun vlucht te missen om Nederland in de halve of finale van het WK te zien spelen. Dat blijkt uit onderzoek van luchtvaart- maatschappij easyJet. Ook zorgt een groot gedeelte van de Nederlanders ervoor dat ze tij- dens het WK op hun vakantie de meeste wedstrijden van Oranje kunnen zien. Duitsland, dat is nou eenheid. Hoewel, tussen 1950 en 1956 had Duitsland liefst drie nationale teams: West-Duitsland, Oost-Duitsland en_ Saarland. Drie keer raden welk land als enige zowel een WK voetbal voor mannen als voor vrouwen won. Zucht.. Duitsland natuurlijk, wie anders? En omdat we toch bezig zijn over onze oosterburen: Duitsland werd vier keer tweede op een WK. Ze kwamen elf keer tot de halve finale, een record!

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 26