WKVoetbal SPITS DROGBA GEOPEREERD ORANDE WARM ONTHAALD MIKELNIET FIT GENOEG Drieoefenduels, drietegengoals De verdediging van Oranje ligt ondervuur. En datisnietvoor heteerst. Verdediging Fundering met volop gebreken 'Met ons speltype ligt het snel open, dat brengt gevaar met zichmee' OOO Ivoorkust Nederland Nigeria ijc Lekker blijven dromen Verdiensteliik Bluffertje MaasstadPers Woensdag g juni 2010 Helaas heeft Oranje ook de Kleine Vier Iwan Tol ROTTERDAM De meningen Zijn kritiek was een beetje verholen, niettemin niets ontziend. Het was de dag dat Ruud Gullit zich aanschurkte tegen de toch al meedogenloze kri tiek op de verdediging van het Neder- lands elftal en in de Volkskrant zei: 'Ik zeg niet dat Nederland een slechte defensie heeft. Alleen kunnen wij nietzoals de Italianen op onze verde diging leunen.' Was Oranje een huis, dan is het uitzicht van bovenaf feno- menaal, de inrichting op de eerste etage prachtig, maar vertoont de fun dering volop gebreken. Gullit is niet de enige criticaster. Velen met hem duiden de defensie als de achilleshiel van Oranje. De kritiek: de laatste linie bestaat uit te jonge ver- dedigers (Gregory van der Wiel, 22 jaar), te oude (Giovanni van Bronck- horst, 35 jaar) of uit spelers die de Europese subtop niet ontstijgen (Jo- ris Mathijsen van Hamburger SV en John Heitinga van Everton). Bij blessures of schorsingen dreigt helemaal een ramp, want dan moet bondscoach Bert van Marwijk een be- roep doen op Andre Ooijer (afge- dankt bij PSV), Edson Braafheid (moeizaam seizoen bij Bayern Miin- chen en Celtic) ofKhalid Boulahrouz (kwam dit seizoen slechts 630 minu- ten in actie voor VfB Stuttgart) De spelers zelf kennen de kritiek. Ze lezen kranten en zien regelmatig de praatprogramma's voorbijkomen waarin ze onder vuur worden geno- men. 'ledereen magzijn meningheb- ben, ik stoor me daar niet aan', zegt John Heitinga, om er even later heel wat vinniger aan toe te voegen: AVe moeten daar maar eens van afstap- pen in Nederland, steeds maar weer dat commentaar op de verdediging. Giovanni van Bronckhorst nam de schuld van het Hongaarse doelpunt van Balazs Dzsudzsak op zich. pro shots Maar ik besef maar al te goed dat we een heel goed WK moeten spelen om de kritiek te laten verstommen.' De feiten In aanloop naar het WK speelde Oranje acht kwalificatiewedstrijden. Dat leverde 24 punten op, 17 goals voor en slechts 2 tegen. Uitmuntende cijfers. Daarentegen kan de defensie in de afgelopen drie oefenduels heel wat minder overtuigende rapportcij- fers overleggen. Zowel tegen Mexico (2-1), Ghana (4-1) als Hongarije (6- 1moest de verdediging een tegen- doelpunt incasseren. Als een veenbrand laaide de alou- de kritiek weer op. Heitinga: 'Natuur- lijk wil je als verdediger altijd de nul houden, maar dat lukt niet altijd. Maar ik vind dat we keer op keer be- wezen hebben dat we achterin geen cadeautjes weggeven. We hebben de afgelopen weken een doelsaldo van 12 voor, 3 tegen. En dan nog is er kri tiek.' Het verweer De verdedigers van Oranje geven zelf als eersten toe dat zij niet tot de top van Europa behoren. 'Wij hebben niet Manchester United of Barcelona als werkgever achter onze naam staan', beseft Heitinga. 'Maarwe heb ben allemaal genoeg bagage om een goed WK te kunnen spelen.' Ter on- dersteuning van die opmerking: dit seizoen schakelde Heitinga als verde diger van Everton in de wedstrijd te gen Manchester United Wayne Rooney probleemloos uit. Naar ver- luidt staat Heitinga hoog op het ver- langlijstje van Manchester City. Zaterdag, tegen Hongarije, stond het Nederlands elftal al na zes minuten op achterstand. Een lange bal van achteruit bij de Hongaren kwam te- recht bij Balazs Dzsudzsak. De PSV er kreeg aan de rechterkant alle tijd en ruimte om Van Bronckhorst binnen- door te passeren en de bal in de lin- kerkruising te schieten. Schuldbe- wust zei Van Bronckhorst over die treffer: 'Daar had ik beter moeten in- grijpen. Ik had hem naar zijn rechter- been moeten dwingen.' Jon's Mathijsen Daarbij benadrukken de verdedigers dat ze het niet alleen kunnen. Omdat het gevaar bij het Nederlands elftal voorin ligt, speelt Oranje hetgrootste deel van zijn wedstrijden op de helft van de tegenstander. Gevolg is dat de verdediging mee naar voren schuift, waardoor er vaak een gapend gat ach ter de defensie komt te liggen. E6n steekbal kan dan al dodelijkzijn. 'Dat zagjebij het doelpunt van de Honga ren', zegt Mathijsen. 'Met ons spelty pe ligt het snel open, dat brengt ge vaar met zich mee.' Ergo: hoe minder alert Oranje voorin is bij balverlies, hoe kwets- baarder de defensie wordt. Van Mar wijk: 'Je moet in zijn totaliteit zo staan dat je niks weggeeft. Een keer gebeurde dat niet en het was meteen raak.' Daarom zal de bondscoach te al ien tijde voor Dirk Kuijt als rechter- spits op het WK kiezen. De kwets- baarheid van de defensie ligt daaraan ten grondslag. Als geen ander bezit Kuijt de kwaliteit om met zijn werk- lust en loopvermogen de opbouw van de tegenstander te storen, zodat de verdedigers de tijd hebben om de organisatie op orde te brengen. Want verdedigen is niet alleen een zaak van verdedigers, besluit Boulah rouz. 'De verdediging begint bij de aanval, net zoals de aanval bij de ver dediging begint. We moeten het met elkaardoen. Enverderlachikomalle kritiek. ledereen praat elkaar toch al lemaal maar na.' O De operatie aan de elleboog van Ivoorkust-vedette Didier Drogba is goed veriopen en de medische staf van het land verwacht een 'snelle rentree'. Het is echter nog onduide- lijk of hij mee kan spelen op het WK. Drogba kwam in een oefenduel te gen Japan in botsing met Marcus Tulio Tanaka. De spits van Chelsea verliet met een van pijn vertrokken gezicht het veld en werd vervolgens naar een ziekenhuisgebracht. Het personeel van het luxe hotel Hil ton Sandton in Johannesburg heeft het Nederlands elftal gisteren warm onthaald. Ruim vijftig in het oranje gestoken Afrikanen dansten, zongen en bliezen op de vuvuzela toen de se- lectie van bondscoach Bert van Mar wijk even voor het middaguur arri- veerde. Enkele Nederlandse suppor ters deden vrolijk mee. De spelers wisten het gebaar van het personeel wel te waarderen. Ze konden bijna niet geloven dat de per- soneelsleden zo'n anderhalf uur voor aankomst al hossend voor het hotel stonden. Het Nederlands elftal arri- veerde rend 9.45 uur onder teezicht van tientallen militairen en agenten op het internationale vliegveld Tamilu van Johannesburg. Ze reisden met een oranje spelers bus onder zw are bewa- king richting het Hilton Sandton. Op de zijkant van het voertuig staat de tekst: 'Let niet op de grote vijf, maar pas op voor de oranje elf.' Met de grote vijf bedoelen Zuid-Afrikanen de oli- fant, leeuw, buffel, neushoorn en het luipaard. De Nigeriaan John Obi Mikel kan niet meedoen aan het WK. De mid- denvelder van Chelsea is amper her- steld van een knie-operatie en vond het risico te groot om in Zuid-Afrika in actie te komen. 'Hij heeft gezegd dat hij zijn carriere niet op het spel wil zetten', zei een official van de ploeg. Het wegvallen van Mikel is een fikse tegenvaller voor Nigeria. Hij is een zeer belangrijke kracht voor het team van Lars Lagerbiick. Nwankwo Kanu ziet Nigeria ver komen bij het WK. 'De finale halen is onze droom en ons doel.' En wij maar denken dat wij sheid met de jaren komt. Het eerste WK-succesje is een feit: de Nederlandse OAvalon-Chanel Weijzig is derde geworden bij de missverkiezingen voor het WK. Argentinie won. Ooit van Jong Tae-se gehoord? Wij ook niet. Maar daar gaat verandering in komen, want de spits van Noord-Korea heeft beloofd elk WK-duel te scoren.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 29