WK Voetbal 4 5 6 o Cijfer: 4 cijfer: 8 Cijfer: 7,5 Cijfer: 8 Cijfer: 7 Cijfer: 6 Eindcijfer: JAPAN BLIJ MET OEFENDUEL DROGBAIS WEERTERUG Cijfer: 5 4c 4c OOO met hem wenveg en de boHdseoadv Tegen Ivoorkust Arm geopereerd Overmars Letten Cafe MaasstadPers Woensdag 9 juni 2010 langs de Mandela-meetlat maar is de loyalist op wie Van Mar- wijk altijd kan terugvallen. mm nam een team dat bestaat uit kliekjes. Het laatste team is, volgens de bonds- coach, ronduit succesvoller. Team- building vind ik een te vriendelijke term. De beste teams zijn meestal niet de vriendeli jkste teams.' Leidjetroe- penvan ach- teruit, maar laat ze zelf geloven dat zevoorop lo- pen. Stamhoofd Jongin- taba had grote in- vloed op Man- dela.Toenzijn voorbeeld mwilde verga- *0 deren metzijn achterban ver- f zamelde ieder- een zich in een cirkel. Jongintaba wachtte net zo lang met spreken totdat ie- dereen zijn zegje had gedaan. Hij probeerde een sfeer van consensus te bereiken. 'Het is wijs mensen te overtuigen en ze laten denken dat het hun ideeen zijn', aldus Mandela, die 00k geregeld sprak over zijn jongere jaren toen hij schaapsherder was. 'Een kudde kun je 00k alleen k k Mvan achteruit leiden.' Van Marwijk voldoet niet helemaal aan het idee van het scheppen van consensus. De bondscoach zegt dat een goede leider de richting aangeeft, maar 00k mee- dogenloos kan zijn. Hij wil spelers ruim- te geven zo- dat ze niet opgesloten zitten, maar zich- zelf kunnen ontwikkelen. Ook gelooft hij niet in een proces van teambuilding. Sterker nog, volgens Van Marwijk zijn er onderzoe- ken gedaan naar de presta- ties van een team dat net- jes met elkaar omgaat en Weet wie je vijanden zijn en probeer erachter te komen wat hun favoriete sport is. A1 aan het begin van zijn gevangen- schap begon Mandela Afrikaans te studeren, zodat hij de taal van zijn onderdrukkers kon spreken. Ook probeerde hij de cultuur van zijn te- genstanders te begrijpen en hij zorg- de er zelfs voor dat zijn kennis van het rugby, de blanke sport in Zuid- Afrika, werd bijgespijkerd. De media zijn de laatste jaren al tijd de grote vijand van Oranje ge- weest. Vraag maar aan Louis van Gaal, Dick Advocaat en Marco van Basten. Onder Van Marwijk is dat duidelijk niet zo. De verhoudingen met joumalisten zijn uitstekend, op persconferenties worden scribenten door Van Marwijk amicaal met de voornaam aangesproken en volgt er soms een grapje. ledereen kan goed schietzelden uit zijn slof. Dat is ook te danken aan de uitstekende persaf- deling van het Nederlands elftal. Houd je vrienden dichtbij, maar je rivalen nog dich- terbij. De meeste mensen die Mandela uit- nodigde om mee te spreken, ver- trouwde hij niet helemaal. Hij was niettemin flatteus en gaf ze cadeau- tjes, belde ze wanneer ze jarig waren en was aanwezig bij begrafenissen van familieleden. Op deze manier dacht Mandela dat hij controle op zijn tegenstanders kon hebben. Ze waren gevaarlijkerzonderzijn directe aanwezigheid dan in zijn omgeving. Wat dat betreft heeft Van Marwijkveel bijgeleerd. Tijdens zijn periode bij Feyenoord kon hij moeizaam over- Sneijder, aan de andere kant geeft hij de laatste wel de ruimte om zijn ka- rakter te behouden. Toen Sneijder zich tijdens het trainingskamp in See- feld misdroeg, beschermde Van Mar wijk hem later. Ook na kinderlijk ge- dragvan de middenvelder tijdens een reservebeurt in de kwalificatiewed- strijd tegen Schotland, brandde de bondscoach hem niet af. Sneijder spurtte na de wedstrijd De Arena uit, omdat hij niet in de basis stond. chen Het gaat er wel degelijk om hoe je eruit ziet, en vergeet nooit te glimla- EPA weg met belangrijke spelers in zijn selectie. Die groeiden langzaam uit totzijn tegenstanders. In het boekDe Dag van Pimen Pierre over het seizoen waarin de Rotterdamse club de UEFA Cup won, wordt uiteengezet hoe Paul Bosvelt, HenkTimmeren met name Pierre van Hooijdonk weinigvertrou- wen hadden in de coach. Volgens de laatste werd Van Marwijk niet ontsla- gen, omdat de spelers hem wel een aardige man vonden. De bondscoach Van Marwijk zal dat soort gedrag nu niet meervan zijn spelers accepteren, hoewel hij zijn selectie wel de ruimte geeft om hun persoonlijkheid nietteverliezen. Aan de ene kant veroordeelt hij domme tackles van Nigel de Jong en Wesley 7Niet8 is zwart of wit. Het gaat erom dat je uiteinde- lijk bereikt wat je wilt. Welke wegjebewandelten metwienssteun je dat doet, is niet zo belangrijk. Daarom stond Mandela onder meer op goede voet met dictators zoals Muammar Gaddafi en Fidel Castro. Ze stonden achter hem in de tijd dat de Verenigde Staten Mandela nog als een terrorist zagen. Van Marwijk is ook een pragmati- cus, anders dan Van Basten die jaren- lang vasthield aan een speelsysteem dat niet het maximale uit zijn selectie haalde. Pas onder druk van deopinie van bepalende spelers veranderde hij zi j n visie. Van Marwi j k borduurt daar nu op voort, maar zal nooit zo lang hebben gewacht om in te grijpen. Mandela is een van die persoonlijk- heden die een kamer binnenstapt en door zijn fysieke aanwezigheid en ge- laatsuitdrukking meteen respect af- dwingt. George Washington had dat ook, Jan-Peter Balkenende weer niet. In de sport had Boris Becker het, Mar co van Basten en Ruud Gullit een beetje. Volgens auteur Richard Sten gel, die de biografie van Mandela schreef, was zijn glimlach nog het be- langrijkste. Voor de blanke Zuid-Afrikanen betekende zijn vrolijke voorkomen dat er geen bitterheid in de man zat. Voor de zwarte bevolking was hij een gelukkige strijder die klaar was voor de macht. Toch weet Stengel dat er achter die glimlach veel wrok zit. De kunst is om die niet aan anderen te laten zien. Van Marwijk is niet ie- mand die met zijn persoonlijkheid een joelende zaal binnenstapt en stilte afdwingt. In dat opzicht voldoet hij niet aan de omschri jving van regel 6. Aan de andere kant hij heeft wel de uitstraling die bij een bondscoach van Nederland past. Van Marwijk is een calvinist, doet geen rare dingen, rookt gewoon een shagje en biljart nog altijd met oude vrienden. Doe maar normaal, dan doe je al gek genoeg. Die houding had het Nederlands elftal nodig na het schreeuwende tijdperk van Van Gaal, het schichtige regime van Ad vocaat en de onverklaarbare jaren van Van Basten. 8Stoppen is ook een vorm van leiderschap. Als hij had gewild, zou Mandela waarschijnlijkzijn leven lang president van Zuid-Afrika kunnen zijn. Dat is nooit zijn bedoelinggeweest. Hij koos ervoor om de voorwaarden te creeren, niet om het schip te sturen. Als een van de weinige presidenten vertrok hij uit eigen wil. Van Marwijk heeft zijn contract bij de KNVB verlengd tot en met het EK van 2012. Niettemin is er een clau- sule opgenomen dat bij tegenval- lende prestaties in Zuid-Afrika de verbintenis kan komen te vervallen. De bondscoach heeft geen moeite om bi j een slecht resultaat op het WK plaats te maken. Hij beschikt niet over het karakter om koste wat kost op het pluche vast te blijven zitten. 6,4 De Japanse bondscoach Takeshi Okada is blij met de oefenwedstrijd die zijn selectie vandaag speelt te gen Ivoorkust. Volgens hem is dat de ideale voorbereiding op het ope- ningsduel met Kameroen, opI4juni. 'Ivoorkust is een uitstekend team en hopelijk kunnen we leren van die wedstrijd.' Okada, die hevig onder vuur ligt in eigen land, kan waarschijnlijk weer een beroep doen op midden velder Shunsuke Nakamura. In de laatste oefenwedstrijd tegen Enge- land moest hij nogtoekijken wegens een enkelblessure. Aanvaller Yoshito Okubo trainde woensdag weliswaar nog apart van de selectie, maar is fit genoeg om tegen Ivoorkust in actie te komen. Daarmee heeft Okada geen problemen meer met blessures in zijn selectie. Japan en Kameroen zijn tijdens het WK ingedeeld in dezelfde groep als het Nederlands elftal. Nederland en Japan ontmoeten elkaar op 19 juni in Durban. Denemarken completeert de WK-poule E. Amper vier dagen nadat hij tijdens een oefeninterland tegen Japan zijn arm brak, is Didier Drogba terugge- keerd in de selectie van Ivoorkust. De sterspeler van de Olifanten werd met succes geopereerd aan zijn rechteronderarm. Of hij mee kan doen in de eerste WK-wedstrijd te gen Portugal is nog niet duidelijk. Aanvankelijk werd gevreesd dat Drogba het WK aan zich voorbij moest laten gaan. 'Waarom mag Marc Overmars nog voor ons spelen, hij is toch gekocht door Engeland?' (Een vriendin tijdens het WK 1998 in Frankijk) Tegen de Letten moet we vol op de counter spelen.' (Zangeres Karin Bloemen voorbeschouwend tijdens het EK 2004 in Portugal) 'Het is maar voetbal.' (Opmerking in het cafe, twee minuten nadat Nederland is uitgeschakeld voor de finale op het WK van 1998)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 31