OOO 'Laatst zagik door een raam de loop van eengeweer. Dat heb ik doorgegeven aan de politie. Envan dmgsdealers noterenwe hetkenteken.' ooo Deacceptatievangeweld in de Rotterdamse deelgemeente Charloisgaatver. Middenstanders vinden een overval met een pistool niet zo erg. 'Zolang ze maar niet slaan.' OORLOG ACHTER DE Misdaad Gangsters nemen Charlois in W Connectie Crime Woensdaggjuni20io Annexatie Sjaarloos r\ MaasstadPers juni20io Het slaehout is n sleutel hanger Doorgaans riskeert onze oorlogs- verslaggever Arnold Karskenszijn leven in Congo of Afghanistan. Nu sturen we hem langs 'brand- haarden' in eigen land. Arnold Karskens ROTTERDAM |aap van Schijndel (62), bril en kort gri js haar, voelt of het hek van de brandgang is af- gesloten. 'Anders sluipt ge- boefte via de achteringang m dehuizenbinnen.'Dezevrij- dagavond verbetert hij met een groep wijkbewoners de leefbaarheid in Rotterdam. Daar is alle reden toe: de Maasstad is volgens de misdaadmeter van het Algemeen Dagblad, die de criminaliteit in Ne- derland meet, de op een na onveilig- ste stad. En deelgemeente Charlois, met 63.000 inwoners, scoort fors la ger dan het toch al lage stadsgemid- delde. Zes van de acht wijken waren tot februari geheel of gedeeltelijk be- stempeld alsveiligheidsrisicogebied, zodat politie burgers preventief mag fouilleren op het bezit van wapens. Gehuld in gele fluoriserende hesjes met daarop 'Burgerblauw Buurtpre- ventie' gedrukt, struinen de mannen en vrouwen van vooral middelbare leeftijd de tuinloze straten af. "We kij- ken of de verlichting in portieken werkt. t)f er geen valgevaar bestaat door losse straatstenen en ofvuilcon- tainers niet zijn verstopt tegen zwerf- vuil,' zegt laap. Ingrijpen mogen ze niet, alleen rapporteren. Hij wijst naar een woonhuis. 'Laatst zag ik door een raam de loop van een ge- weer. Dat heb ik doorgegeven aan de politie. Van groepen die in drugs dea- len noteren wij het autokenteken.' De Bas Jungeriusstraat is met roodwitte linten afgezet. Een agent duwt een verdachte in een busje. Een steekpartij in de sfeer van huiselijk geweld bij Nederlanders, verklaart een donkere buurvrouw leunend te gen de deurpost. Ze hoort tot een van de tientallen verschillende nationali- teiten in de wijk. Meer zegt ze niet en knikt met haar hoofd: 'Ga maar kij- ken.' Zelf is ze niet bang voor geweld. 'Ik bemoei me nergens mee, heb ik ook geen last.' Door de portofoon roept de centrale tegen de vrijwilli- gers van Burgerblauw: 'Pas op je vei- ligheid! Goudgekkenland De grens van geaccepteerde misdaad is inmiddels ver opgerekt in de wijk. Aan de Pleinweg, waar het verkeer uit de Maastunnel raast, werd bij een fo- tozaak een rolluik geforceerd en de deurruitingeslagen. Bij binnenkomst liggen de glassplinters nog op de mat. De 64-jarige eigenaar zegt door de telefoon klanten af. Zijn camera voor pasfoto's is samen met een laptop ge- stolen. De daders, twee Surinaamse broers uit de buurt, zijn gepakt om- dat een buitenlandse buurtbewoner ze zag lopen en de politie belde. De inbraak is lastig maar overkomelijk. 'Wanneer ze met een wapen je zaak binnenlopen en dreigen met 'je geld of je leven of anders schieten we je dood' en weglopen met hun buit; dat vinden winkeliers niet zo erg meer.' PWSfSBUU* ^Prepe ar*ewijk De situatie in Charlois wil de win- kelier niet vergelijken met een echte oorlog. De harde confrontatie ont- breekt namelijk. 'Echte mannen heb je niet meer op Zuid, zoals de haven- arbeiders in de jaren zeventig die las- tige vrijgezelle Turken op het Afri- kaanderplein wegjoegen. De strijd is voorbij.' De Nederlanders hebben verloren, meent hij. Ouderen respec- teren sinds jaar en dag een avond- klok. Wie in het donker niks op straat heeft te zoeken, blijftbinnen. De winkelier wijst naar het belen- dende Chinese restaurant waarvan de eigenaars al tweemaal zijn overva'l- len. Je verdedigen kan nauwelijks. Een honkbalknuppel mag je niet in je zaak hebben. Een politieagent deed hem wel een tip aan de hand. Hij zei: 'Hang er een bos huissleutels aan en noem het een sleutelhanger.' Mid denstanders in de Zuidwijk doen uit angst voor agressie van dieven geen aangifte meer van winkeldiefstal. Bij het gesprek zit Frank (47). Hij runt een computerzaak in de Tarwe- wijk aan de overzijde van de straat. De Tarwewijk scoort het allerlaagst op de gemeentelijke veiligheidsindex van 2010, namelijk 3,9 punten op tien, categorie 'probleemwijk'. Het gemiddelde cijfer van de stad be- draagt 7,3. 'Hier zie je geen huizen met kogelgaten, maar wel een con- stante strijd tussen criminelen en po litie. 'Oost-Europeanen vinden het hier een goudgekkenland. Marokka- nen dagen je uit en vragen: "Wat doe je hier? Je hebt hier niks te zoeken...', terwijl ik op Zuid bengeboren.' Rotzooi in de tuin Frank telt de Nederlandse huishou- dens in zijn straat en komt tot drie. Hij ergert zich vooral aan de rotzooi die nieuwkomers op straat kieperen, alsof ze nog nooit van een vuilnisop- haaldienst hebben gehoord. 'Mijn buurman komt uit Tsjetsjenie. Ikdurf hem niet aan te spreken op zijn ge- drag. Ik ben bang dat hij me dood- schiet omdat hij me niet begrijpt.' De man van de fotozaak knikt. 'Alle Nederlanders hier in de buurt zijn ontevreden. Hier tegenover woont eenvrouwvantachtigjaar, die klaagt erover dat ze alle rotzooi in de Het vissers- en landbouwdorp Charlois werd in 1895 ingelijfd bij de zich uitbreidende stad Rotterdam. 0 De naam Charlois (spreek uit: Sjaarloos) stamt af van het midden-Franse graafschap Charolais in Bourgondie. De Franse connectie bestaat nog steeds. Op 3 juli start en finisht de proloog van de Tour de France 2010 in Charlois.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 4