Crime OOO 'Ik durf hem niet aan te spreken, ikben bang dat hij me doodschiet.' ooo Bewoners in deze buurt 4 Wij laten de bond niet in de straat uit 5 Wij vegen de straat Veel wijken slechter af Het buurtpreventieteam struint de straten afen rapporteert. frankgroeuken Kitty en Henk Kruidenier in hun juwelierszaak (linksonder) hh 1 Wij groeten elkaar als goeie buren 2 Wij verwelkomen nieuwe buren 3 Wij organiseren straatactiwiteiten Mensen maken de Stad tuin gooien.' Frank: 'Ze pesten je weg om er een pension van te makenDat trekt lieden aan met weinig geld en manieren.' Frank durft overigens best metzijn naam voluit in de krant. Zijn collega schudt zijn hoofd: 'Doe dat nou niet. Zo direct liggen bij jou de ruiten er uit.' Ouderen herinneren zich Charlois op Zuid als een gegoede midden- standswijk. 'Je moest een bepaald inkomen hebben', zegt een wijkbe- woonster, 'anders mocht je hier niet wonen.' Toen had je nog een C&A en V&D. Op dit moment is de gemid- delde l^eftijd van de Nederlandse middenstander ver boven de vijftig jaar. longe gezinnen zijn weggetrok- ken. Nu wenst een Afrikaans gezin van- af campingstoeltjes op straat voorbij- gangers een 'goedenavond'. Verderop herstelt een glazenzetter de etalage- ruit van een reisbureau. De nacht er- voor vloog een voorwerp naar bin nen. Kosten: rond de zes- tot zevenduizend euro. De reden is een raadsel. 'Boze klanten heb ik niet', zegt de eigenaresse. Gelukkig gebeur- de het toen ze thuis was, zo voor- kwam ze een confrontatie. Veertien overvallen De brutaliteit van overvallers in de Maasstad grenst aan die van misda- den gepleegd in conflicten: onnodig gewelddadig en niemand ontziend. Juwelierswinkel Hes aan de Pleinweg van Kitty (64) en Henk Kruidenier (68) werd op 30 juli vorig jaar over vallen. Het was de veertiende keer. Oost-Europese gangsters graaiden de vitrines leeg en sprongen op de rug van Kitty. Twee wervels braken. Ik lag 52 dagen plat.' Ze is nog zwak, maar met de knie die 00k geblesseerd raak- te, gaat het beter. 'Ik kan weer traplo- pen.' Echtgenoot Henk kreeg zware klappen op zijn hoofd en moest met een paar dozijn hechtingen herstel- len. 'De geestelijke impact was enorm,' verzucht hij. Zittend aan een pastafeltje voor ringen en horloges weigeren ze echter het hoofd in de schoot te leggen. Tegen belangstel- lenden zeg ik altijd dat het goed gaat.' Kitty knikt: "We houden niet van kla- gen.' In de zaak bespieden videocame- ra's elke hoek van de winkel. Boven de deur een apparaat dat een overval- ler een DNA-douche geeft zodat hij dagen later nog traceerbaar is. 'Een vijftiende overval is reeel', zegt Henk. Vijftig jaar staan ze al in de zaak. Kitty: We hadden nog geen glas voor de sieraden, kun je nagaan.' De neer- waartse spiraal in de wijkbegon in de jaren tachtigbi j de eerste overvalEen man sloeg met een geweerkolf op hen in. Kitty hoefde drie maanden haar ogen niet op te maken, Zo blauw als ze waren. Vroeger had je twaalf juwe- liers op Zuid. Nu zijn we de laatste van de oude garde.' Stoppen vinden ze geen alternatief. De winkel is hun kind en het werk is plezierig; klanten stappen alleen naar binnen als ze in een goede bui zijn. Kitty: 'Daarbij hebben de laatste overvallers ons pensioen weggehaald. Van de buit is niks teruggevonden.' Het proces tegen de drie overval lers moet nog beginnen. Zeven getui- gen wil de advocaat, terwijl de overval op video is vastgelegd en werd uitge- zonden bij Opsporing Verzocht. Henk: 'Spijt tonen ze niet. Bij een pro-for- mazitting lagen ze met elkaar te dol- len.' Burgerblauw-coordinator )aap van Schijndel roeptzijn vrijwilligers binnen voor de koffie. Hoewel met 57 procent in de meerderheid in Charlois stappen deze avond weer geen buitenlanders mee. Jaap: 'Ze zijn van harte welkom, maar onder nieuwkomers bestaat blijkbaar wei nig animo.' O Met z'n achten Charlois teltacht wijken: OOud-Charlois, Carnisse, Tarwewijk, Heijplaat, Wielewaal, Zuidwijk, Pendrecht en ZUidplein. 9|e Shopwalhalla Het allergrootste overdekte winkelcentrum van Nederland staat op het Zuidplein in Charlois en wordtbevolktdoorl55ondememers. 5jc Groen Met ongeveer 225 hectare is het Zuiderpark in Charlois het grootste stadspark van Rotterdam. MaasstadPers Woensdaggjuni20io „.i Onselenstraat, Blankenburgstraat en Den Hertigstraat Tientallen miljoen euro's zijn ge- spendeerd, maar in de Tarwewijk en Zuidwijk blijft de leefsituatie ver onder de maat, zegt oppositieleider Ronald Tol voor Leefbaar Rotterdam in de deelgemeente Charlois. Hij verwijt het college (PvdA, SP, CDA en CU/SGP) van 'pappen en nathou- den'. Veiligheid en woningverbete- ring moeten de speerpunten zijn, stelt hij. 'Maar in de Mijnkintbuurt van de Tarwewijk staan nog steeds krotten en wisselen doorde praktijken van huisjesmelkers de bewoners drie tot vijfmaal per jaar. De deelgemeente houdt lievereen straatfeest. Daar be- strijd je in mijn ogen alleen de symp- tomen mee.' In de wijk Pendrecht is de situatie verbeterd, maar dat heeft niks te maken met beleid, meent hij. 'Daar zijn huizen geslooptwaardoor de overlastgevende bewoners van- zelfvertrokken.' 'Schrijnend', zo classificeert Leef baar Rotterdam de situatie op 'Zuid'. Rotterdam heeft haar doelstelling uit 2005 om achterstandswijken binnen vijf jaar uit de wereld te helpen niet gehaald. Onveilige wijken zijn in- middels verdwenen, maar er be- staan nog steeds zes van de tien probleemwijken. V/ier liggen op Zuid, met name in de wijken Char lois en Feijenoord. In heel Rotter dam zijn 17 wijken anno 2010 slech ter af dan in 2005. Deelgemeente Charlois weigert bij monde van communicatiemedewerker Ron de Koning uit te leggen welke stappen worden ondernomen om de crimi- naliteitenoverlasttebedwingen. O

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 5