Loopbaan O Consument niet snel naar een ander merk Goed werkgeverschap niet vanzelfeprekend ZWANGERSCHAPSVERLOF LEZEN EN SCHRDVEN PATENT PARADE We blijven liefst in dezelfde auto rijden. Vakantie boeken we bij een reisbureau en we wassen met hetzelftle middel als onze ouders. Gaat de computer de leraar vervangen Merkentrouw Nederlander minder avontuurlijk Prijsaanbieding geen reden voor overstap naar altematief Werkplezier Veel te verbeteren Resultaten onderzoeken geven te denken st OOO Minister vindt verlenging niet nodig Een op de vijftien werkenden laaggeletterd 100-jarig bestaan Rijksoctrooiwet if: Kosten specialisten Thuiswerken in cao s)e Jeugdwerkloosheid MaasstadPers Woensdag 9 juni 2010 Het onderwijs staat voor een grote uitdaging: Driekwart van de leraren in het voortgezet on derwijs gaat de komende 10 jaar met pensioen of naar een baan buiten het onderwijs. Wat gaan we daar aan doen? Het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap zet in op twee sporen. Om te beginnen komen er maatrege- len om het beroep van leraar aantrekkelijker te maken, zoals een betere beloning, een aan- trekkelijk loopbaanperspectief en een betere positie van lera ren in de Idas. Daamaast wordt er gezocht naar manieren om met minder leraren even goed of zelfs beter onderwijs te ge- ven. Dat vraagt om vernieu- wende ideeen en wie kan die beter leveren dat het onderwijs- veld zelf. In het najaar is een aantal scholen in het primair en voort gezet onderwijs aan de slag ge- gaan met het bedenken van in- novatieve maatregelen die bij- dragen aan het opvangen van het lerarentekort. De scholen hebben hun ideeen de afgelo- pen maanden uitgewerkt tot zogenaamde innovatieconcep- ten en uiteindelijk zijn 44 inno- vatieconcepten ingediend, waarvan er zeven zijn geselec- teerd.In alle concepten wordt vooral ingezet op de toepassing van digitale technieken, zoals digitaal leren, regionale video- lessen en het anders Qiganise- ren van het onderwijsproces. Bijvoorbeeld om in een virtuele campus groepen leerlingen voortgezet onderwijs op maat te geven. In dit concept werken verschillende scholen en exter- ne partijen samen om met een kleiner aantal docenten digitaal onderwijs te geven via e-lear- ning.O Nederlanders zijn een reislustig volkje. Overal op de wereld kom je ze tegen, op zoek naar nieuwe ervaringen. Thuis zijn we echter minder avonmurlijk en blijken we bij- zonder merkentrouw te zijn. Dat blijkt uit het European Trusted Brands Onderzoek 2010 van Reader's Digest. We blijven het liefst in een Opel rij den, boeken massaal onze va kantie via D-Reizen en wassen met Ariel. De Nederlandse con- sumenten laten zich klaarblijke- lijk bij hun merkbeleving min der beinvloeden door prijsaan- biedingen dan gedacht werd op basis van de dagelijkse aanbie- dingen en prijsknallers in de su- permarkt en op de winkelvloer en blijft zijn merk trouw. Nivea mag worden gezien als het meest betrouwbare Eu- ropese merk. In Nederland kon aan 38 merken het predicaat 'Meest Betrouwbare Merk' wor den uitgereikt. De Nederlandse merken Becel Alpro soya, Ra- bobank, Gazelle, V&D en Ziggo kregen de meeste stemmen in hun productcategorie. Bij de mobiele telefoons is het ver- trouwen in Nokia nog steeds hoog, maar constateert Reader's Digest een daling, evenals bij KPN. De winnende merken boekten kleinere winstpercen- tages afgezet tegen de scores in 2009. Visa klimt bijvoorbeeld van 38 naar 42 procent en Ariel gaat van 27 naar 29 procent.O "Werkgevers in Nederland moeten kleur bekennen. Het management moet geloofwaar- diger worden, werknemers moeten meer verantwoordelijk- heid krijgen en het moet afgelo- pen zijn met vriendjespolitiek. Werkend Nederland moet weer met plezier naar het werk." Dat is de boodschap van het manifest 'Goed Werkgever schap', dat op initiatief van Gre at Place To Work Institute Ne derland (GPTW) is opgesteld door Beste Werkgevers, de so- ciale partners AWVN, CNV en VNO-NCW Jong Management en het Nederlands Centrum voor Sociale Innovatie. "Goed werkgeverschap levert veel op', aldus de opstellers, "zoals een gezonde en duurzame econo mic, betere bedrijfsresultaten, meer innovatie en een hoger welzijnsniveau."De basis voor het manifest zijn de uitkomsten van een onderzoek van het GPTW, waarbij een groot aantal bedrijven werd 'doorgemeten' op hun prestaties op werkgever schap. Tegelijk werd een onder zoek onder heel werkend Ne derland gedaan, zodat de resul taten konden worden vergele- ken. De resultaten geven te den ken. Op gebieden als de geloof- waardigheid van het manage ment het onderling respect en de trots op de werkgever valt er wel wat te verbeteren in Neder land. Zo vindt iets meer dan de helft van de werknemers dat managers voortrekgedrag verto- nen. Bij de bedrijven die het predicaat 'great place to work' kregen, was dat met eenderde wat beter. Op andere gebieden waren de verschillen tussen 'ge- wone' en 'goede' werkgevers groter. Als werd gevraagd 'het management doet wat het zegt', scoort werkend Nederland 52 procent; de "beste werkgevers' kwamen op 78 procent.O Manager, maak echt contact, foto ed dewaerheut Minister Oonner vindt dat niet is aangetoond dat zwan- gerschapsverlof langer dan de huidige 16 weken nodig is om de gezondheid van moeder en kind te beschermen. Twee weken langer zwangerschapsver- lof kost 140 miljoen euro extra. Oat zul- len vooral werkge vers merken, want zij betalen de pre mies voor het WW-fonds, waaruit zwangerschaps- en be- vallingsverlof wordt gefinan- cierd. Een voorgestelde toevoe- ging van vaderschaps- verlof wijst de minis ter 00k af. Hij ziet meer in het flexibeler maken van regelingen voor ouderschapsver- lof en arbeidstijden en in verbeteringen voor vrouwen om werk en prive te combineren. Een op de 15 werkende in Ne derland is laaggeletterd. Oe ge- zamenlijke uitzendbureaus schatten dat het onder hun flex-werkers om 45 duizend personen gaat Ze werken wel, maar met een betere beheer- sing van zo- wel het lezen als schrijven kunnen er stappen voor- waarts ge- maakt wor den. In samenwerking met de stichtingen 'Lezen Schrijven' en 'Opleiding Ontwikkeling Flexbranche' hebben werkge vers in de uitzendbranche, waardonder Adecco, Manpo wer, StartPeople en Tempo- Team, ruim 25 duizend flex- krachten bena- derd om laagge- letterdheid on der de aandacht te brengen. Tot in de jaren '70 werden ket- tingkasten gemaakt met zeil- doek, een Britse uitvinding die teruggaat tot ongeveer 1880. Met de uitvinding van de plas tic kettingkast door Willemi- ne van der Woerd kwam daar verande- ring in. Dit en nog 70 op- zienbarende Nederlandse uitvindingen zijn te zien in de reizende, interactieve tentoon- stelling die onder de naam Pa tent Parade door ons land trekt Aanleiding voor de Pa tent Parade is het 100-jarig bestaan van de Rijksoctrooi wet. Waar de tentoonstelling is, staat op www.patent- parade.nl ©De bekostiging van medisch specialisten wordt via de wet aan banden gelegd. Dat staat in een brief van minister Klink aan de Tweede Kamer. O Steeds meer werknemers hebben de mogelijkheid om thuis te werken. Het percentage dat in de cao afspra- ken over thuiswerken heeft, is meer dan verdubbeld. Eerste resultaten van het Actieplan Jeugdwerkloos heid worden zichtbaar; bijna dertigduizend jongeren hebben een baan, leerwerkplek of stage gevonden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 9