Sport ZILPHWR#N STAKEN MAG, MAAR NIET NU 'De voetbalgekken kijken zaterdag om lOuuralnaarde Premier League.' Zelfstandig administrateur WK Meeste buitenlandse fans in Zuid-Afrika komen uit VS L_ OOO Spandoeken Boze stewards Miiller Miiller MaasstadPers Woensdag 16 juni 2010 Simon Kuper JOHANNESBURG Je ziet hier in Johannesburg niet veel buitenlandse supporters, maar de meesten die je ziet, komen uit Ameri- ka. Fans uit de VS hebben meer kaart- jes voor dit WK gekocht dan die uit welk ander land 00k. 'De publieksver- koop aan de VS is hoger dan die aan de twee erop volgende landen samen', aldus een trotse Sunil Gulati, voorzit- ter van de US Soccer Federa tion. Amerika is een echt voetballand geworden, al denken de meeste men- sen dat het niet zo is. Toen het Ameri- kaanse team zaterdag in Rustenburg tegen Engeland speelde, keken er mil- joenen Amerikanen, al waren ze niet allemaal v66r de VS. Sinds 2005 of zo, heeft de globalisering ervoor gezorgd dat voetbal zich, meer dan ooit, over het hele land heeft verspreid. Het is vreemd om terug te denken aan de manier waarop er in 1990 naar het WK werd gekeken. Amerikaanse kinderen trapten toen in keurige par- ken in de voorsteden al wel netjes on- der supervisievanhun ouders tegen de bal; maar slechts enkele zonderlingen keken naar het toernooi op halflegale kabelnetwerken, waarbij de wedstrij- den constant onderbroken werden door reclame. Men vond het ongeveer net zo belangrijk als het kijken naar dwergwerpen. Immigranten Sinds die tijd heeft de globalisering toegeslagen. Het zegt wel iets dat voet bal vooral wordt bekeken door de twee groepen die daar het meest aan heb ben bijgedragen. De eerste groep zijn de immigranten: er wonen nu zo'n 45 miljoen Latijns-Amerikanen in de VS, de meesten uit het voetbalgekke Mexi co. De tweede groep is de intellectuele elite. David Downs, uitvoerend direc- teur van het comite dat het Ameri kaanse bod voor het WK van 2018 of (een stuk waarschijnlijker) 2022 voor- bereidt, zegt over de voetbalconcentra- ties in Amjerika: 'Het zijn niet zo zeer de stoffige boerderijen op het platte- land als wel de voorsteden van Wa shington DC of San Francisco.' Het Amerikaanse voetbal heeft het altijd zonder de steun van de tv moe- ten doen. Dat yeranderde op 7 febru- ari 2005 toen het Fox Soccer Channel werd gestart. ESPN zag 00k brood in de nieuwe doelgroep. Plotseling was het mogelijk om in Minneapolis op de bank te gaan zitten en het hele week end voetbal te kijken, en sommige mensen doen dat 00k. Er is een groei- end aantal Amerikaanse 'soccer nerds', Sunil Gulati dat er op staat de sport 'football' in plaats van 'soccer' te noemen en je om de oren slaat met lange analyses van de problemen die Manchester City met z'n verdediging heeft. 'Dat zijn de mensen die op zaterdag De Alphatron groep is een combinatie van leveranciers van elektronische componenten, beveiligingsoplossingen, medische apparatuur en toebehoren, professionele videosyste- men alsmede observatie-, navigatie- en communicatiesystemen voor diverse markten. De financiele administraties zijn of worden voor een groot gedeelte gedecentraliseerd en de boekhouding vindt op de betreffende divisies plaats. Deze boekhouding omvat debiteuren-, crediteuren- en alle facetten van de grootboekadministratie. Periodiek wordt de verkoopadministratie beoordeeld en dienen tal van rapportages t.b.v. management en holdingadministratie te worden opgesteld. Voor deze veelomvattende functie bij de divisie Alphatron Security Systems, zijn wij op zoek naar een: (evt. parttime) Defunctie-eisen luiden: Meerdere jaren werkervaring op een financiele administratie Opleiding op MBA niveau Gevoel voor commerciele belangen in een internationale handelsonderneming Goede kennis van Microsoft Excel Kennis van Navision en ervaring met het pakket is een belangrijke pre Goede beheersing van de Nederlandse en Engelse taal Wij bieden een volledige veelzijdige functie in een inspirerende, jonge en dynamische werkomgeving met een arbeidsvoorwaardenpakket dat recht doet aan de te dragen ver- antwoordelijkheden. Voor de mogelijkheden tot het initiatiefvol uitbreiden van de functie bieden wij alle ruimte. Een brief, voorzien van een CV, kunt u richten aan: Alphatron Group BV, t.a.v. mevrouw J. Keller, afdeling personeelszaken Postbus 21003, 3001 AA Rotterdam Meer informatie over Alphatron kunt u vinden op www.alphatron.nl om 10 uur's ochtends al naar de Pre mier League zitten te kijken', legt Gu lati uit. 'De mensen die naar de Mexi- caanse competitie kijken, en naar die van El Salvador en die van Italie.' Er zijn er zelfs die naar de Australische competitie kijken. Al die mensen kijken 00k naar het WK. Amerikaanse tv-maatschappijen hebben 425 miljoen dollar uitgegeven voor de rechten van de WK's in 2010 en 2014, dat was het hoogste bedrag dat ooit eigens voor zo'n deal is neergeteld. Op het toernooi van 2002 stonden de VS slechts op de dertiende plaats qua aantal kijkers. In 2006 waren ze opgeschoven naar de achtste plaats, zo stelt Kevin Alavy van sportonderzoeksbureau Futures sport+entertainment. Dit jaarzullen de VS nog wel hoger scoren. Buitenlanders die zeuren dat de Amerikanen niet eens naar hun eigen profcompetitie kijken, begrijpen niet waar het om gaat. Major League Soccer is maar een puzzelstukje in het geheel van de Amerikaanse voetbalcultuur. Trouwens, ze kijken tegenwoordig wel; het gemiddeld aantal toeschouwers bij een league wedstrijd in het afgelo- penseizoen, 18.452, lag hoger dan dat van de National Basketball Associati on of van de National Hockey League; Het Amerikaan se voetbalelftal op bezoek bij (v.l.n.r.) vice- president Joe Biden, Barack Obama en oud- president Bill Clinton, reuters hierbij moet aangemerkt worden dat voetbalteams mindervaak spelen. Toen ik twee weken geleden in New York was, was daar meer aandacht voor het WK dan in Parijs waar ik woon. De New Yorkers liepen invoet- balshirtjes, op de bussen waren recla mes voor de tv-uitzendingen te zien en de bars nodigden de mensen met spandoeken uit om bij hen te komen kijken. Net voor het Amerikaanse team naar Zuid-Afrika vloog, werden ze door Barack Obama en Bill Clinton ontvangen in het Witte Huis. Meestal zie je alleen twee presidenten samen als er een ramp is gebeurd. Beide presidenten staan achter het WK-bid van de VS. Gulati zegt dat het past in Obama's algemene strategic: 'reaching out', contact maken met de rest van de wereld. De Calro-toespraak ging hier 00k over: maak contact met de rest van de wereld op allerlei ma- nieren, zodat het 00k makkelijker is geworden om een Amerikaans pas- poort te hebben. Het feit dat er zoveel Amerikanen in Rustenburg zitten te kijken of vanaf hun eigen bank of in hun eigen bar, geeft een signaal af; de wereld komt binnen in het dagelijks leven van de Amerikanen. O De mannen en vrouwen die de stadi- ons moeten beveiligen pikken het niet meer. Vlak voor de wedstrijd tus- sen Italie en Paraguay, terwijl de sup porters richting het stadion liepen, begon een groot aantal stewardsjuist de andere kant op te lopen. Even dreigde een WK-wedstrijd zonder veiligheidspersoneel, tot de plaatse- lijke politie in allerijl duizend trainees optrommelde, die probeerden hun stakende landgenoten te vervangen. Volgens de boze beveiligers moe ten ze veel te lange werkdagen ma ken tegen veel te weinig geld. Zo zouden ze 19 tot 21 euro per dag krij- gen, terwijl een beloning van 50 euro per dag was beloofd. Toen een boze groep stewards verhaal ging halen, kregen ze te maken met de ME, waarop sommigen er vandoor gingen. De rest staakte verder rond het stadion. De beveiliging is tot nader order overgenomen door agenten. De de politie laat weten dat ze de stakers respecteert, maar dat ze wel een beetje onverantwoordelijk zijn. OEr bloeit iets moois tussen Der Bomber Gerd Miiller en Duitse aanvaller Thomas Miiller. Gerd: 'Thomas is een fantastische speler. En 00k een fijne jongen.' Amerika is voetballand geworden In de VS keken het afgelopen seizoen meer mensen naar voetbal dan naar basketbal en ijshockey. Dat komt door de globalisering.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 18