Zuid-Afrika Ze isjong, goedlachs en slim. Ze is de 'risingstar' van de DA, de grootste oppositiepartij.Zevenvragenaanparlementslid LindiweMazibuko. Terwijl u dit leest.... Dagblad De Persin Politiek 'Julius Malema is extreem gevaarlijk' Huizencrisis zonder hypotheekrenteaftrek OOO Richard Holmes Duel Nederland vs. Zuid-Afrika ;ge WK-chefs WK-shots 9{c Mazzelaar MaasstadPers Woensdag i6 juni 2010 Hopen op de val van het ANC Mark van Assen KAAPSTAD Lindiwe Mazibuko van de Demo cratic Alliance, wat is de hoop van Zuid-Afrika? 'Dat het ANC zi jn absolute meerder- heid verliest. En dat gaat gebeuren, langzaam maarzeker. Ze hebben het niet waargemaakt. De tegenstellin- gen zijn niet overbrugd, maar juist dieper geworden. Iedereen is bang van elkaar.' Hoe komt dat? 'Dat komt door mensen als Julius Malema, deleidervande ANC Youth League. Die man is extreem gevaar lijk. Alles is wat hem betreft racisme. Hij doet net alsof hij een product is van apartheid, een slachtoffervan de blanken. Maar hij is jongerdan ik!' Wat kun je doen om zo iemand te stoppen? 'Nou, niet met hem in discussie gaan, in elk geval. Hij maakt gehakt van je. Hij gebruikt argumenten die niet ter zake doen, maar wel aanslaan bij een grote groep jonge, arme werklozen zonder hoop. Die zijn boos op alles en iedereen, op de apartheid, op de blanken, op de media. Het is aan ons om hen altematieven te bieden.' Welke dan? 'Een Zuid-Afrika waar verschillen niet ter zake doen. Waar iedereen echt vrij is. Waar een regering echt doet wat ze beiooft.' Dat klinkt heel aantrekkelijk. Maar hoe gaat de Democratic Al liance dat waarmaken? 'Ik snap je wantrouwen, maar we la- ten in de Westkaap al zien dat onze manierwerkt. Wezijn niet voorniets de grootste partij, we deliver. En we hebben Helen Zille. Die heeft eerst als burgemeester Kaapstad op orde gebracht. Nu is ze premier van de provincie.' Is het eigenlijk leuk om politicus te zijn? 'Haha. Veel mensen denken van wel, maar om de verkeerde redenen. Die zien een politicus als een heel be- langrijk iemand, een celebrity, zoals bijvoorbeeld een rapper. De politiek alsgeldmachine. Iedereen vraagtook onmiddellijk of je een groot huis hebt, of hele dure beveiliging.' Hoe ziet Zuid-Afrika er over twin- tig jaaroud? 'Er zijn wat mij betreft twee scena rio's. Als mensen als Julius Malema hun zin krijgen, hebben we dan een soort communistisch-racistische kleptocratie. En die kans zit erzeker in, want extreem links is erg machtig Lindiwe Mazi buko (30): 'Veel mensen dat het leuk is om poli ticus te zijn, maar om de ver keerde redenen.' FRANK GROELIKEN in het ANC. En ik ken eigenlijk geen gematigde jonge ANC'ers. Maar als de partij uiteenvalt of onder de vijf- tig procent zakt, wat 00k echt een mogelijkheid is, dan is er hoop. Ik vecht voor die hoop.' O ...heeft Richard Holmes, weten- schapper aan de voormalig blanke Engelstalige universiteit in Pieter- maritzburg, al een lange dag achter de rug. Om half zes's ochtends gaat thuis de wekker. Snel douchen en ontbijten en dan de kinderen naar school brengen. Tegen de tijd dat Ri chard bij de universiteit aankomt is hij eigenlijk al moe, en van wat hem daar wacht wordt hij 00k niet erg vrolijk. Eerst een bergadministratie en dan een ingewikkeld gesprek met een studente die vindt dat ze wordt gediscrimineerd en alsnog een voldoende wil krijgen voor een vak dat ze niet gehaald heeft. Richard voelt zich een beetje klemzitten op de universiteit. Als voormalig anti-apartheidsactivist wil hij graag meewerken aan de hervormingen die de nieuwe zwar- te rector heeft bedacht, maar het is moeilijk iedereen tegelijk tevreden te stellen. Er zijn sinds 1994 veel zwarte studenten bijgekomen, die niet zoals de blanke studenten op hoogstaande privescholen hebben gezeten. Richard en zijn collega's doen hun best om hen te helpen, maar de druk is hoog en aan hun ei- gen onderzoek komen ze nauwe- lijks toe. Hij werkt aan een span- nend artikel over de relaties tussen natuurbeschermers en het Zuid- Afrikaanse leger voor 1994. Hij snapt wel dat het onderzoek geacht wordt maatschappelijk betrokken te zijn, maar soms vindt hij het jammer dat zijn collega's alleen bezig zijn met de 'uitdagingen in eigen land'; de blik naar buiten ontbreekt. Leuk idee, die regenboognatie, denkt Richard, maar in hetonderwijs een stuk makkelijkergezegd dan gedaan. Echte mensen zijn soms 00k symbolen. Zuid-Afrika-kenners van de Vrije Universiteit in Amsterdam schilderen elke dag een kleurtje van de Rainbow Nation. Vandaag: Harry Wels Hoe kijken ze in Zuid- Afrika naar het Nederiandse nieuws? 'Het zou ons land kunnen redden', zegt Ashley Katts, makelaar in Somerset West, als we vragen naar hypotheekren teaftrek in Zuid-Afrika. Terwijl er in Ne derland wordt gediscussieerd over het wel of niet afschaffen van de hypotheek- renteafrek, is dat in Zuid-Afrika nooit een discussiepunt geweest. 'Hier krijgen huizenbezitters geen belastinggeld te- rug. Alleen werkruimtes kun je jaarlijks opgeven bij de belastingdienst.' Volgens Katts zou hypotheekrenteaf trek een uitkomst zijn voor de huizen- markt, maar er is gewoon geen geld voor. 'De huizenmarkt is hier eind vorigjaar ingestort. Begin 2010 was het diepte- punt, daarna is het stabiel gebleven.' Veel mensen hebben gedwongen hun huis met heel veel verlies moeten verko- pen. Meestal nadat ze hun baan zijn kwijtgeraakt. 'Zelf heb ik mijn baan 00k verloren. Maar ik had het geluk dat ik bij dit makelaarskantoor kon beginnen. Al is het werk hier natuurlijk 00k onzeker.' Katts vertelt dat er de laatste tijd heel veel huizen te koop hebben gestaan in de omgeving. 'Een dorpje hier verderop heeft van de 220 huizen er 45 te koop staan. Dat is om triest van te worden.' Hij is er dan 00k van overtuigd dat Ne derland, en al helemaal in een crisis, de hypotheekrenteaftrek moet behouden. 'Huizen kopen stimuleert de economie. Zonder die aftrek zullen er nog meer mensen gedwongen worden hun hui zen te verkopen.' Voor zijn eigen land houdt hij hoop. 'Ze zeggen dat de economie weer zal groeien. Daar houd ik me aan vast.' O De Erinvale Estate Ierse Pub serveert het nationale eten van de voetballende landen. Vanavond Zuid- Afrikaanse bobotie of chivito uit Uruguay. Drankjes! Bij elke goal krijgen alle gasten in de Ierse Opub een shotje van een drankjeEen likeurtje met drop of amandelsmaak in vrolijk gekleurde glaasjes. Een 31 -jarige timmerman uit Kaapstad kan zijn droomboerdeitje kopen. Hij won de jackpot van de nationale loterij: 10 miljoen rand, een miljoen euro.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 19