Sport O Vraag 6 B0EM.KRAK. KLETTER GEEN KETCHUP VOOR R0NALD0 KAA/IP ORAISUE >o 'One team, one colour. Precies waar Mandela voor gevochten heeft' OOO Ronde van Zwitserland Portugal - Ivoorkust UITSLAGEN WK 2010 sfe Vrouw... Vrouwer... Vrouwst Afrikaans als alle anderen STEPHANWAGEMAN 'ers 2010 MaasstadPers Woensdag 16 juni 2010 2e za- i hun thew peler I met irma- 'Pge- neest nSo- toen tzijn nter- tnes- n. De :r: 'Ik fami- e. We r een sport voor de zwarte Zuid-Afrikanen is - rugby is onder blanken de popu- lairste sport - sloot Booth zich op jonge leeftijd aan bij de gemengde voetbaldub Fish Hoek AFC. In 1996 Mama du Toit, voetbalfen maakte hij zijn profdebuut bij het na- bijgelegen Kaapstad, bij Cape Town Spurs, en van 2002 tot 2008 voetbal- de hij bij de Russische clubs Rostsel- mash Rostov en Krylia Sovetov. Booth ontwikkelde zich, mede van- wege zijn lengte en kale kop, tot een gevreesde verdediger, maar ook tot een geengageerde voetballer. Iemand die zijn populariteit te gelde wil ma- ken voor een betere maatschappij. Want nu raciale problemen van het land naar de achtergrond verschui- ven, doemt een nieuwe tweedeling op in Zuid-Afrika; die tussen de rijk en arm. Educatie is volgens Booth een van de oplossingen om het verschil in welvaart te verkleinen. Daarom orga- niseert hij samen met zijn vrouw on der meer spellingswedstrijden en boekenavonden voor de jeugd. En dat is niet het enige. Voor en na elke WK-wedstrijd zendt de Zuid- Afrikaanse tv een spotje uit waarin de verdediger van Mamelodi Sundowns de mensen waarschuwt voor de geva- ren van HIV. In het nationale elftal wordt Booth door zijn teamgenoten 'de Bibliotheek' genoemd, vanwege alle boeken die hij verslindt. In de loze uurtjes tijdens het WK helpt hij teamgenoot Innocent Mdledle om zijn Engels te verbeteren. Becks De maatschappelijke betrokkenheid van het echtpaar staat haaks op het stempel dat de boulevardkranten graag op de voetballer en het model plakken; dat van de Zuid-Afrikaanse Posh and David Beckham. Maar Mat thew Booth is juist wars van sterren- gedrag. Bij de openingswedstrijd van Bafana Bafana zat zijn vrouw 'in oor- logstenue' op de tribune: spijker- Nietover het hoofdte zien: Matthew Booth REUTERS broek, geel shirt, gele pet en natuur- lijk met de onvermijdeli jke vuvuzela. Net als iedere andere supporter. Na de 1-1 tegen Mexico speelt Zuid-Afrika vanavond zijn tweede wedstrijd van dit WK tegen Uruguay. De spelers van het thuisland zullen hun warming-up op traditionele wijze afwerken. Voorop de dansende en zingende zwarte spelers, daar ach- teraan een voorzichtig heupwiegende en meeneuriende Matthew Booth. De moeder van Ashten du Toit moet elke keer weer lachen als ze de stijve Booth tussen zijn swingende landgenoten ziet lopen, maartegelijk is ze trots. "Want het is het bewijs dat we een team zijn,' zegt ze. 'One team, one colour. Precies waar Nelson Man dela voor gevochten heeft.' O Bij ons op de redactie hebben we een WK-pool. Vraag 6 luidt: wie heeft er tijdens het wereldkampioenschap eerder ru- zie? Wesley Sneijder, Bert Maalder- ink of Stephan Wageman. U be- grijpt, bij sommige collega's heb ik een reputatie. Zelf heb ik Maalder- ink opgeschreven, want het is ook zoiets om op jezelf te stemmen, ze- ker in zo'n mooi rijtje. Na vijf dagen Johannesburg wist ik zeker dat de mensen die mijn naam hadden ingevuld - en ik ver- moed dat dat er nog wel wat zijn - in ieder geval voor vraag 6 geen en- kel punt zouden krijgen. Het WK in Zuid-Afrika is geen plek om ruzie te maken. De bevolking is zo openhar- tig, zo vriendelijk en zo trots dat ze er alles aan doen om iedereen van hulp te voorzien. Zelfs toen we de weg kwijt waren in Soweto en aan vier willekeurige voorbijgangers de juiste richting vroegen, eindigde dat korte gesprek met onze vuisten te gen die van hen. Peace brother. De eerste keer dat ik vraag 6 even vreesde was toen ik in het Soccer City Stadium de niet-roken borden negeerde en stiekem een sigaretje opstak. Een grote Zuid-Afrikaanse politieagent zag me staan, zwaaide indringend en kwam in een draf naar me toegelopen. Voordat ik me wilde verontschuldigen, was hij me net voor: 'Sorry man, heb jij mis- schien een vuurtje voor me.' Tuur- lijk. Peace brother. De enige die geen gevoel heeft voor het volksfeest in Zuid-Afrika is de gastheer zelf: de FIFA. De Zuid- Afrikaanse kranten schreven mas- saal vol verontwaarding over de Ba- varia-meisjes die door de FIFA het stadion werden uitgezet tijdens Ne- derland-Denemarken. TheStar wijdde bijna de hele voorpagina aan het voorval. 'Overval in Soccer City', noemden ze het schandalige optre- den van de FIFA tegen onze oranje dames. Na de wedstrijd tegen Denemar- ken stond er zo'n FIFA-meneer in de deuropening naar de persconferen- tie van Bert van Marwijk. Hij ver- sperde zonder enige reden de toe- gang, en wees op zijn blazer. 'Ik ben van de FIFA. Ik ben belangrijk.'Toen hij me daarna ook nog eens met zijn gestrekte arm probeerde weg te du- wen, wist ik al wel hoe ik zou reage- ren en wat daar de gevolgen van zouden zijn. Vraag 6: nul punten. O De vierde etappe van de Ronde van Zwitserland eindigde met een klap: een massale valpartij in de massa- sprint. Het Britse testosteronbom- metje Mark Cavendish sprintte met het hoofd naar beneden tegen con current Heinrich Haussler aan. En- kele secondes later lag het halve sprintersgilde op het asfalt. De rit werd gewonnen door Ales- sandro Petacchi, die als een van de weinigen ontsnapte aan de crash. Voorafgaand aan de wedstrijd deed Cristiano Ronaldo een Van Nistelrooy- tje. In navolging van onze Ruud ver- geleek hij doelpunten met een fles ketchup: 'Je perst, je perst en dan ko- men ze ineens allemaal vanzelf.' Zijn ploeggenoten snapten er niet veel van. Deco: 'Wat moet hij met ketchup dan? Dat moet ik hem toch eens vra- gen.' Hoe hard Ronaldo in de openings wedstrijd tegen Ivoorkust ook perste: er kwam niets uit. De wedstrijd ein digde met dezelfde stand als waar- mee hij begon: o-o. Ronaldo was een keer dichtbij een treffer, maar de paal stond in de weg bij een ziedend afstandsschot. Verder hield hij zich vooral bezig met rollen over het gras. Ivoorkust vierde naast het puntje ook de rentree van sterspeler Didier Drogba, die halverwege de tweede helft inviel. Dat mag een medisch wondertje genoemd worden: de aan- voerder van de Oranje Olifanten brak ampertwee weken geleden zijn elle- boog. Nieuw-Zeeland 1 Slowakije 1 I Portugal Ivoorkust 0 0 De reden voor de blunder van Engelse keeper Robert O Green is gevonden: zijn vriendin (lingeriemodel) had het de avond voor de wedstrijd uitgemaakt. O De Engelse zanger Robbie Williams heeft ook relatie- problemen door het WK. Zijn vriendin heeft hem (tij- delijk) verlaten omdat hij te veel voetbal kijkt. Robbies vriendin logeert bij haar moeder. Ze komt pas terug na het WK. Een anonieme bron: 'Ze snapt niets van voetbal en het interesseert haar geen bal.'

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 21