Zyid -Afrika Hoe voetbal met de blanken afrekende 4* SLOW MOTION DagbladDe Persin Kolonialisme Paard van Troje OOO Voetballende politici zijn eerlijker' Wife FL0RIS3AN BOVELANDER 3|c Tuut-tuut-tuut Wat is dat witte spul? Opr0tten! MaasstadPers Woensdag 16 juni 2010 m tspui Behalve de zweep en de bijbel brachten de blanke kolonisten Afri ka 00k iets dat later hun eigen on- dergang zou worden: de voetbal. Eva Ludemann KAAPSTAD Het moet even wennen zijn, voor de mensen in Greenpoint. Hun lom- merrijke, welvarende wijk, waar vrij- wel alleen blanken wonen, is donker getint. Kleurlingen en zwarten heb- ben bezit genomen van de brede stoepen langs Somerset Road, de hoofdader van Greenpoint. 'Koel- drank, bobotie, vlaggies!', prijzenze hun waren aan, vanuit vrolijk ge- kleurde houten hokjes. Door de stra- ten trekken zwarte bands en swin- gende zwarte massa's. Op deze plaats begon het alle- maal. Hier, inhetnoordenvan Kaap- stad, werd een van de eerste voetbal- wedstrijden ooit in Zuid-Afrika gespeeld, door Britse, koloniale mi- litairen. Door de gewone soldaten dan, want de militairen met hogere functies haalden hun neus op voor voetbal. Zij speelden rugby en cric ket, in Zuid-Afrika nog steeds de sporten van de blanke elite. De Schotse Kloof cricket- en rugbyclub staat nu vlak naast de spiksplinter- nieuwe McDonald's, die huist in het pand dat eertijds het hoofdkwartier van de Britten in Kaapstad was. Voetbal was voor whites only. De inheemse bevolking was niet ge- wenst in Greenpoint, behalve als slaven. En de enige andere zwarten in dit deel van Kaapstad zaten in de Breakwater-gevangenis. Het gevan- genenblok staat nog overeind, het is tegenwoordig het Commodore Ho tel. Hier huizen nu rijke toeristen, want het splintemieuwe WK-stadion staat op een steenworp afstand. De blanke kolonialisten brachten de lokale Afrikaanse bevolking an- derhalve eeuw geleden drie dingen: de zweep, de bijbel ende voetbal. De laatste bleek een paard van Troje: halverwege de vorige eeuw werd voetbal het instrument om het kolo niale juk af te schudden. Apartheidsregime Samenscholen mochten de zwarten niet, maar blootsvoets een zelfge- maakt balletje rondtrappen, in na- volgingvande blanken, daarinzagen hun onderdrukkers geen kwaad. Te- gen de tijd dat die doorkregen dat hun slaven het spelletje gebruikten om zich politiek en sociaal te organi- seren en de arme massa's te mobili- seren en te rekruteren, was het te laat om de zwellende onafhankelijk- In Goudkust, nu Ghana, speelden vrijheidsstrijders stiekem bij maan- licht het voetbalspel van hun over- heersers na. Politiek leider Kwame Nkrumah, later de eerste president van onafhankelijk Ghana, organi- seerde voetbaltoernooien om de massa's te mobiliseren. Nigeria: voetbal kan mobiliseren en verenigen, zag 00k Benjamin Nnamdi Azikiwe. De amateurvoet- baller en oprichter van een van de eerste Nigeriaanse voetbalteams reisde door zijn land om het publiek heidsdrang nog te kunnen onder- drukken. Onder het apartheidsregime raak- ten in heel Zuid-Afrika voetbal en de zwarte townships onlosmakelijk met elkaar verbonden. Begin jaren zestig richtten de zwarten er hun eigen voetbal- en supportersclubs op. Door de blanke overheersers gezoch- te zwarten, onder wie 00k veleANC- leden, wisten dikwijls aan de politie te ontsnappen door zich als voetbal- ler te vermommen en met elftallen mee te reizen naar een wedstrijd of toernooi elders in het land. op te jutten met antikoloniale toe- spraken. In i960, toen de Britten zich terugtrokken, werd hij de eer ste president van Nigeria. 'Politici- voetballers zijn over het algemeen eerlijker en redelijker', schreef hij. Tijdens de onafhankelijkheids- oorlogtegen Frankrijk reisden op verzoek van amateurvoetballer en verzetsleider Ferhat Abbas de Alge- rijnse spelers in Frankrijk stiekem naar huis om zich daar bij het verzet te voegen. Massa's Algerijnse fans meldden zich daarop 00k aan. O Voetbal was en is veel meer dan een spelletje met een bal', zegt parle- mentslid mevrouw Melema tijdens een werklunch in sloppenwijk Gu- guletu. 'Het geeft ons, Zuid-Afrika- nen, een boost in zelfvertrouwen, een gevoel van eigenwaarde en trots. Omdat we kunnen laten zien dat we niet onderdoen voor de rest van de wereld. Ras, rijkdom, wapens; op het voetbalveld doet dit alles niet ter zake. Op het voetbalveld gelden de- zelfde regels voor iedereen.' 'Uhhuh', knikt Litta Musyinu- Ogana instemmend, op een toon zoals alleen zwarte vrouwen die kun nen produceren: zangerig, maar re- soluut. Ze is op haar paasbest ge- kleed, in een blauwe bloemetjes jurk met felgele banieren, op haar hoofd een bijpassende hoed. Musyinu- Ogana vertegenwoordigt Kenia in de Afrikaanse Unie en is voor het WK naar Kaapstad gekomen. Voetbal is onze taal, de taal van alle Afrikanen. Het is een kans om aan armoede te ontsnappen. En het geeft jongens discipline, houdt ze van de straat, weg van drugs, drank en geweld.' Turqoise Beide dames hebben zich het afgelo- pen jaar fiks geergerd aan het gebrek aan vertrouwen in Zuid-Afrika. De hele wereld vroeg zich af: kunnen Afrikanen wel zo'n groot toernooi organiseren? Moesten de Europea- nen niet komen helpen? Mevrouw Memela snuift. 'Die hulp, die wilden we niet. En kijk: het gaat allemaal prima. Zuid-Afrika heeft het'm ge- lapt en alle Afrikanen zijn er trots op.' Dan lacht ze breeduit en wijst naar de goudkleurige broche op de revers van haar turqoise jasje, een miniatuur van de cup met de grote oren. Vij staan als een man achter alle zes Afrikaanse teams. Kijk maar goed, hij is voor ons, Afrikanen!' O De kop is er af en wat een droomstart. Zoals heel Ne- derland inmiddels vertelt en zich van vorige edifies nog wel her- innert, moet je een toernooi niet te goed beginnen. Ruimte houden om in het toernooi te groeien en niet te vroeg pieken, want de prijzen wor den pas aan de meet verdeeld. Na- tuurlijk moet je de meet wel halen, dat is duidelijk, maar je beste spel in de groepsfase etaleren heeft nog nooit iemand een titel opgeleverd. Het meest opvallende tot nu toe vind ik overigens de prachtige slow motion beelden. Beelden waarmee we dieper in de spelers kunnen kij- ken. Nog beter de ongekende klasse van spelers zien. Nog beter krijgen we inzicht in het ware verhaal op het veld. We leren de gemene trucjes, de onderlinge verhoudingen en per- soonlijkheden kennen. De gratie waarmee de Deense kee per naar de hoek zweefde was een mooi voorbeeld. Beeldje voor beeldje, tergend langzaam zagen we hem met zijn lichaam totaal in balans naar de hoek zweven. Alsof hij verlost was van zwaartekracht. De focus en de concentratie in zijn ogen, op zijn ge- zicht. Centimeter voor centimeter gleed hij zich steeds verderstrekkend doorde lucht. De al evenzo traag vliegende bal landde veilig klem in de machtige keepershandschoenen. De daling wordt al even slow ingezet. Het li chaam schudt en buigt als het op het gras neer komt. Een prachtig beeld dat de kracht, gratie en souplesse van de sportman weergeeft. Even daarvoor zagen we hoe ge- raffineerd de noppen van Van der Wiel in de Deense wreef werden ge- boord. Het gaf een mooi kijkje in de voetballer. Dat wat normaliter voor ons verborgen blijft, wat je wel denkt maar wat nooit zo duidelijk naar vo- ren gehaald was. Het gaf perfect aan hoe vuil, vies en geslepen deze tackle was. Het raken van de bal was secun- dair, het zou mooi meegenomen zijn maar het was bijzaak. Het ging hem er om zichzelf te laten zien, te mani- festeren, te laten voelen. Hier ben ik en met mij valt niet te sollen. Even een tikkie uitdelen. Alle verdedigers kennen het en doen het, zoals de ont- vangers het 00k kennen. Ze zijn er mee opgegroeid. Het hoort bij de mo res van het voetbalspel. We zagen dat koppers hun ogen sluiten, close-ups van vreugde en frustratie bij speleren begeleiding. Prachtig in beeld gebracht. Wat dat betreft gaat het nog een mooi WK worden. En onze Oranje mannen? De start is goed en veelbelovend. Het enige gevaar is dat de bondscoach zwicht voor korte termijn succes en te veel bijna-toppers op gaat stellen. Laat de groten groeien, op het veld, want zij zullen het uiteindelijk moeten doen. O Floris Jan Bovelander is oud-hoc- key-international. De vuvuzela gehaat? Welnee. Meer dan een miljoen telefoongebruikers hebben de toeter al gedownload als ringtone. Voor de WK-fans die deze week afreizen naar Zuid- Afrika: neem uw wanten mee. Het sneeuwt d zelfs in het noorden van Zuid-Afrika. Doorde regen moesten de Fransen uitwijken naar een andertrainihgsveld. Coach Domenech klopte aan bij de Denen. Die verboden de Fransen hun veld te betreden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 23