Actueel SI IS SI II II II Kabinetsformatie gaat zo stilletjes aan eens beginnen II ^^1 De beveiligers wapenen zich WITTE HUIS BOOS OP GENERAAL HE, EEN PIRAAT IN DE PERISCOOP 11 WIEGEL Formatie WD, PvdA en CDA praten over middencoalitie Nog maar een dikke week bezig en al twee combinaties voorlopig mislukt! 'Ik ken genoeg beveiligers die illegaafmet pepperspray lopen.' cB tfi OOO HANS Agressie Stanley McChrystal Duikboot naar Somalie djc -- Stank Rijk sfc Allemaal beesies MaasstadPers Waensdag 23 juni 2010 De PW is de grote winnaar van de verkiezingen. Maar liefst 24 Kamerzetels. In het zuiden, vooral in Limburg, werd het een ware zegetocht. In Kerkrade haalde de PW 36 procent van de stemmen. De CDA-burgemeester al- daar heeft er een duidelijke verkla- ring voor:'Mijn inwoners begrijpen wat deze man wil. Hij heeft gezag.' EnCDA-depute Driessen voegtdaar aan toe: 'Dicht bij het volk, begrijpe- lijke taal, de mensen centraal'. Dat soort commentaren wijkt aanzienlijk af van hoe er in de media over Geert Wilders werd gesproken en geschreven. Daarin wordt de PW vooral aangevallen vanwege de uit- spraken van Wilders over de immi- gratie en de islam. Hoe kijken ze daar in Limburg te- genaan? De burgemeester van Kerk rade zei: integratie en de islam boeit de mensen hier niet. Een gewone PW-kiezer zegt het zo: 'Hoe ouderje wordt, hoe harderje hebt gewerkt, hoe harderje wordt gepakt. Alles gaat om geld, niet meer om goede verpleegsters, onderwijzers en agenten. Wie gaat er straks voor mij zorgen als ik niets meer kan? Wat ge- beurt er straks met mijn pensioen?' Van die uitspraken moeten de po- litiek en de pers wat leren. Om die re- denen stemden zoveel gewone Rot- terdammers indertijd 00k op Pirn Fortuyn: 'onze Pirn', noemden ze hem. Misschien is de uitslag voor de PW 00k wel zo positief geweest, omdat Geert Wilders zich de weken daarvoor opstelde zoals hij dat deed. Niet verbeten, niet fanatiek, met humor en zelfspot soms. Het zijn al- lemaal een soort van gedrag en op- treden waar veel mensen in het land op gesteld zijn. Zijn het vooral verongelijkte en pessimistische ouderen die voor de winst van de PW hebben gestemd? Ook dat beeld klopt niet. Bij de scho- lierenverkiezingen kwam Geert Wilders als winnaar uit de bus. Waarom schrijf ik dit? Omdat het naar mijn gevoel heel goed mogelijk is dat de PW zich verder kan worte- len in onze samenleving. Intussen hebben de gesprekken over de vorming van een kabinet WD-PW-CDA geen resultaat opge- leverd. Het CDA kon - door de inter ne verdeeldheid daar - ook niet meegaan. Nu niet meegaan. Later in de formatie kan er nog van alles gebeuren. O 1 Mark Rutte zegt onvoldoende perspectief te zien voor Paars Plus, anp De gesprekken tussen de drie recht- se partijen begonnen niet eens, het overleg van de vier paarse leiders stopt al in de snuffelfase. Kustaw Bessems Dirk |acob Nieuwboer DEN HAAG Nu we er middenin zitten lijkt het of er al heel wat in deze formatie is ge- beurd: de stekker uit een rechtse coa- litiegetrokken! Het overleg van Paars Plus geklapt. Maar eigenlijk moet het nog goed en wel op gang komen. Als informateur Uri Rosenthal vandaag de fractievoorzitters van WD, PvdA en CDA ontvangt om te praten over een coalitie van de drie traditionele middenpartijen, is dat waarschijnlijk de laatste inleidende ronde voor het menens wordt. De leiders van de rechtse partijen, die als eersten bij Rosenthal mochten komen, hebben niet eens bij elkaar aan tafel gezeten. Dat wilde het CDA niet. Uit die onderhandelingen kon geen stekker worden getrokken, want die zat er nog niet eens in. En ja, giste- ren gingen de paarse kopstukken na anderhalve dag zonder resultaat uit- een. Vooral Femke Halsema (Groen- Links), die vreest dat haar enige kans op regeringsdeelname haar door de vingers glipt, oogde oprecht teleurge- steld. Maar Rosenthal concludeerde slechts dat het 'thans' geen zin heeft verder te onderhandelen over Paars. Mark Rutte van de WD, die de ge sprekken afbrak, zei dat hi j 'op dit mo ment' onvoldoende perspectief zag. Schijnbewegen Rutte heeft als leider van de grootste partij hoge verwachtingen gewekt door voor de verkiezingen te zeggen dat hij voor 1 juli een kabinet wil. En" alle partijen hameren erop dat te lang aanmodderen bij de huidige de crisis onverantwoord is. Maar in vergelij- king met eerdere formaties gaat het ook in hoog tempo: nog maar ander halve week bezig en nu al twee com binaties voorlopig mislukt! Ter vergelijking: tijdens de forma tie die leidde tot het eerste paarse ka binet, in 1994, liep WD-leider Frits Bolkestein na zes weken van inten- sieve gesprekken weg na een conflict over vijf miljard bezuinigingen. Toch kwam dat kabinet er. Daarbij komt dat er nu veel meer op- ties zijn dan gebruikelijk. Formaties waren in Nederland toch vaak: gaat het CDA over links of over rechts? En soms werd het antwoord eenvoudig door de verkiezingsuitslag gedic- teerd. Er moest dan misschien een andere optie worden afgevinkt voor het echte onderhandelen over een regeerakkoord kon beginnen. Dat is nu anders. Er kan van alles: rechts, midden, paars, centrum-links, regenboogcoalitie. Maar aan al die combinaties kleven belangrijke na- delen voor £en of meer deelnemers. En dus neemt het afvinken even tijd. Maar alles gebeurt (nog) wel zonder kwade koppen of slaande deuren. Alles kan later dus weer voorbij- komen. PvdA-leider Job Cohen kan buigen en alsnog meedoen in een ka binet met WD en CDA - al zal hi j dat zeker niet snel doen. Rechts kan op- nieuw worden onderzocht - het CDA wil niet graag maar kan zeggen dat de plicht roept. Paars Plus kan opnieuw in beeld komen. En de mogelijkheid van een extraparlementair of min- derheidskabinet is weer een stapje dichterbij gekomen: het scenario voor als verder niets werkt. O Beveiligers willen best op cursus. Maar nu ze vaker politieagent moe ten spelen, willen ze vooral hand- boeien. Want ze zijn bang. Eveline Domevscek ROTTERDAM Vraag: wat doe je als je in een donkere parkeergarage in de Bijlmermeervoor je neus iemand een mes ziet trekken? Het officiele antwoord: je probeert degene met woorden te sussen en roept om assistentie. Probeert diege- ne jou iets aan te doen, ga dan op - hem zitten en wacht op hulp. Dan het echte antwoord: schat de situatie in, zie dat degene voor je niet meer in staat is tot een normaal gesprek en haal uit met je Maclight (een kleine zaklamp die beveiligers op zak mo- gen hebben). Beveiliger Ruud Visser Dat was tenminste de reactie van Ruud Visser (47) toen iemand voor hem met een mes stond te zwaaien. Acht jaar werkte Visser (die niet met zijn echte naam in de krant wil) als bevei liger in de Bijlmer en twee keer kaartte hij de - te - grote risico's aan bij zijn baas. Hij wilde minimaal voorzien worden van handboeien. Dit werd niet gewaardeerd. Als hij niet zijn mond hield, kon hij gaan. Toen de directeur van beveilig- multinational Trigion Geert van de Laar aankondigde zijn beveiligers te- rug naar school te sturen om hen ver- baal sterkerte maken, wist Visser niet wat hij hoorde. 'Agressieremmende communicatieklinkt leuk maar werkt in de praktijk onvoldoende. Weer zo'n maatregel van een manager die te hoog boven de werkvloer zweeft om te weten wat er werkelijk speelt. Probeer maar eens te praten met ie mand die stijf van de verdovende middelen en drank voor je staat.' Een gevolg van de steeds harder wordende maatschappij en het feit dat beveiligers op straat de taken van'5' politieagenten ovememen, is dat be veiligers het bijltje erbij neergooien of illegaal wapens als pepperspray of tie-rips bij zich dragen. 'Ik ken er ge noeg', zegt Visser. 'En dat zijn niet de kleine jongens of de bangeriken.' O Het Witte Huis heeft de Amerikaan- se generaal Stanley McChrystal ge- maand uitleg te komen geven over zijn controversies uitspraken in het tijdschrijft Rolling Stone dat deze week verschijnt. In het artikel stelt de generaal onder meer dat hij zich verraden voelde door Karl Eikenberry, de Amerikaanse ambassadeur in Af ghanistan, in het debat over het stu ren van meer troepen naar dat land. Eikenberry had daarovertwijfels. In het artikel komt ook een mede- werker van McChrystal aan bod. Die zei dat de generaal na een ontmoe- ting met Obama vorig jaar niet onder de indruk was van de president. 'De baas was behoorlijk teleurgesteld', aldus de medewerker van McChry stal. McChrystal bood gisteren nog zijn excuses aan voor zijn forse kritiek op hoge Amerikaanse regeringsfunc- tionarissen. 'Het was een fout', zei hij over het ar tikel. 'Dit had nooit mogen gebeuren.' McCrystals naaste adviseur Duncan Boothby stapte op. Somalische piraten moeten extra op- letten, want nu komt het gevaar ook van onder de zeespiegel. In de strijd tegen piraterij stuurt Nederland dit najaar een onderzeeboot naar de kust voor Somalie. De NAVO heeft enige tijd geleden om een onderzeeer ver- zocht en daar wordt nu gehoor aan gegeven. Demissionair minister Eimert van Middelkoop (Defensie) heeft dit tij dens een bezoek aan de Nederlandse manschappen in de Golf van Aden aangekondigd, zo maakte het minis- terie van Defensie bekend. De onderzeeboot zal van eind September tot eind november actief zijn voor operatie Ocean Shield, de antipiraterij-missie van de NAVO. De onderzeeer kan met afluister- apparatuur belangrijke informatie vergaren over de piraten, die een groot probleem vormen voor het drukke scheepvaartverkeer in de Golf van Aden. De inzet van de duikboot kost on- geveer 2,3 miljoen euro en wordt betaald door Buitenlandse Zaken. Een massa groene algen drijft naar de oostkust van China. De stinkende vlek van 200 km2 drijft tussen de 13 en 16 kilometer voor de kust van Shandong. Het aantal Nederlandse miljonairs steeg in 2009 met 14,9 procent naar 121.700.Dat is, crisis of niet, een nieuw record. Albert Heijns WK-gadget blijkt populair onder sportvissers. Het beesie fungeert perfect als lokaas.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 17