Cultuur O In Japan verkocht hij miljoenen exemplarenvan 71784. Nederland is klaarvoorde Murakami- mix van engesekten, ijspriemmoordenaarsen levenslange liefde. BOEK RECENSIE Roman Haruki Murakami s 'lq84' Fundamentalistische ideeen zijn geestelijk junkfood dat je niet helpt.' Honderdtipswaar je niets aan hebt OOO Apple wilde 'Ulysses' censureren Dolly P. geeft 25 miljoen boeken 9fc Een nacht met Murakami MaasstadPers Woensdag 23 juni 2010 Nieuwe literaire kiloknaller van 2010 Dirk Koppes ROTTERDAM Als in Japan een nieuw boek van Ha ruki Murakami verschijnt, dan is dat meteen de grootste literaire gebeurte- nis van het jaar. De inhoud van lq84 werd in 2009 tot op de dag van publi- catie geheim gehouden. Om 0.00 uur speelden zich Haruki Potter-achtige taferelen af met twintigers en dertig- jarige fans die de roman uit handen van boekverkopers rukten. Inmiddelszijn ruimtwee miljoen exemplarerr verkocht5van lq84 en verschijnt zaterdag de Nederlandse editie. De Engelse versie volgt pas over een jaar. Gaat Nederland deze zomer massaal aan de typische Mura kami-mix van contactgestoorde sin gles in de grote stad, pratende dieren, oude jazz en macabere sekten? Vier redenen waarom iedereen Murakami moet lezen op het strand. ISurrealisme Murakami (1949, Kyoto) is een meester in het langzaam uit de hand laten lopen van alledaagse situaties. Wat begint als een voor iedereen her- kenbare gebeurtenis, ontaardt al snel in een stroom van onverwachte plot- wendingen. Verslavend. Door een ogenschijnlijk simpele neutrale schrijfstijl wordt de lezer aanvanke- lijk op het-verkeerde been gezet. Neem de opening van lq84. Fit- ness-instructeur Aomame zit in een taxi vast in het verkeer. De taxichauf- feur raadt haar aan met een noodtrap de snelwegte verlaten en beneden op de metro te stappen. Niets vreemds aan. Later blijkt dat de ladder een deur is tussen twee parallelle univer- sums. Op dat moment betreedt Ao mame 1 q84, een wereld die sprekend opTokio in 1984 lijkt, maar die twee manen heeft. En er komen Little Men in voor. Geen lieve kleine elfjes, maar creaturen die de balans tussen Goed en Kwaad in de wereld verscheuren. Dat klinkt meer als reguliere horror, maar Murakami weet hun aanwezig- heid in het verhaal tot een minimum te beperken. Uiteindelijk draait lq84 om twee geliefden, die elkaar na de lagere school zijn kwijtgeraakt en twintig jaar later nog steeds naar elkaar ver- Murakami kent de westerse denkwereld van nabij. cedricmartigny langen. Aomame is fitnessinstructeur plus latent lesbische ijspriemmoor- denaar van vrouwenverkrachters. Haar oogappel Tengo is een aspirant schrijver geworden, die een verhaal vervalst om de Nationale Debutan- tenprijs te winnen. 2 Crossover Sommige Japanse critici vinden Haruki's boeken te westers en niet passen in de Japanse verteltraditie. Een minpunt dat juist in zijn voor- deelwerktbij Nederlandse lezers. Mu rakami's hoofdpersonen citeren regel- matig schri j vers als Ts jechov en vooral Dostojevsky, luisteren naar Billie Ho liday, drinken dubbele espresso's en koken Italiaanse pasta. Murakami kent de westerse denkwereld van na bij, hij vertaalde jarenlang Amerikaan- se auteurs in het Japans, werkte aan de Princeton University en runde het jazz-cafe Peter Cat in Tokio. Hamki's hoofdpersonen zijn vaak vrijgevochten loners die hebben ge- metro door de Aum Shinriko sekte hebben grote indruk op hem ge- maakt. In Underground publiceerde hij interviews met 60 overlevenden van de aanval. Hij was 00k gefasci- neerd door het verhaal van Yasuo Hayashi, die lid werd van Aum Shin riko zonder dat hij wist waaraan hij begon en later zo werd gemanipu- leerd dat hij acht mensen doodde. 'Zijn leven was de kiem voor 1 q84', zei Murakami in een krant. "We leven in een tijd waarin het extreem moei- lijk is een eenduidig ethisch oordeel over goed en kwaad tegeven. Degrens tussen mensen die misdaden begaan en de rest is vager dan je zou denken. Daarom laat ik in het boek zien hoe de Voorhoede-commune (vergelijk- baar met Aum Shinriko) aanvanke- lijk begin jaren zeventig een groep Maoistische studenten was, die in de macrobiotische gewassen ging, om als new age sekte te eindigen. In deze chaotische tijden is het makkelijk je broken met hun familieverleden, iets wat in Japan nog steeds ergongebrui- kelijk is maar herkenbaar voor een westers publiek. In lq84 heeft Ao mame geen contact meer met haar diepreligieuze ouders, terwijl Tengo zijn vader haat. Het leed dat gezinsle- ven heet, is universeel. 3Fundamentalisme Murakami gaat niet voorbij aan de maatschappelijke actualiteit. De gifaanvallen in 1995 op deTokiose Haruki Murakami te laten verleiden tot extreem funda mentalistische denkbeelden, geeste lijk junkfood dat je uiteindelijk niet verder helpt.' 4Hoop en liefde De belangrijkste reden waarom lq84 een literaire zomerblockbuster van bijna 800 pagina's wordt, is dat het uiteindelijk om een liefdesge- schiedenis draait. Murakami brengt tussen alle verkrachtingen, moord- aanslagen en gebroken gezinnen door een boodschap van hoop. Op tienjarige leeftijd hadden Enzo en Aomame eenmalig een diepzinnig contact, waarna ze elkaar kwijtraak- ten. Twintig jaar later hopen ze nog steeds op elkaars liefde. Door alle kosmische prietpraat en rare Little People heen blijven zij naar elkaar verlangen. Het maakt lq84 tot een hartverscheurende pageturner. O iq&4 ligt vanaf zaterdag in de winkels XANDERDEROND 4 V s dit dan het geheim van Al- I bert Einstein?', denkje ver- A twijfeld, terwijl je met tegen- zin nog een grote hap aardbeien naar binnen werkt. Je bent op de helft - nog tweeenhalve kilo te gaan. Een kokhalsneiging onder- druk je met een grote slok groene thee. Hoe moet dat straks met die re- pen pure chocola en de zakken drop die nog op je liggen te wachten? En mag dat gejengel van Mozart nou eindelijk eensaf? Tja, alsje slimmer wilt worden, moet je er wat voor over hebben. Het nieuwste plan om dat felbegeerde hogere IQ te bemachtigen: alle tips opvolgen uit het boekje Pimp je brein, met ondertitel Om slimmer te wor den. Dat moet toch lukken met de liefst 92 tips die moleculair bioloog Thijs Hannaart formuleerde naar aanleiding van door hem bij elkaar gezochte onderzoeken. Of toch niet? In eerste instantie lijkt het doel van het handzame boekje dan wel om de lezer tips te overhandigen om beterte kunnen le- ren en slimmer te worden. Een voor- beeld: onderzoek toont aan dat het brein beter werkt op een lege maag. De tip van Hannaart: hebje trek tij- dens het leren? Eet dan niks. Prima, duidelijk, daar kunnen we wat mee. Maar de meeste adviezen halen dit (toch 00k al niet al te hoge) niveau niet. Alsje die werkelijkopvolgt, is je iQ waarschijnlijk sowieso niet meer te redden. Zo schrijft Hannaart dat volgens onderzoek 'slimmeriken veel vaker een kat hebben' en 'hondenbe- zitterseen stukdommerzijn'. Deon- feilbare iogica van de bioloog: 'Neem een kat.' Uhuh, dat gaat vast helpen. Inderdaad, een onzinboekje is het en de meeste tips worden met een vette knipoog gepresenteerd. Slim mer ga je er niet van worden. Waar schijnlijk 00k niet als het je lukt da- gelijks de benodigde vijf kilo aard beien naar binnen te werken (met of zonder Mozart op de achter- grond), al weet je het natuurlijk maar nooit. Maar vermakelijk is dit lekker geschreven boekje wel. Slimme en minder slimme onderzoeken, nutti- ge en onzinnige tips en bij elk hoofdstuk - dat moet gezegd - de heldere toelichting van Hannaart, de slimmerik die zijn eigen boekje Thijs Hannaart Pimp je brein Apple weigerde een stripbewerking van James Joyces Ulysses voor de iPad. Apple wil geen naakt op de iPad. Later gaf het concern zijn vergissing toe. Dolly Parton heeft met haar Imagination Library 2 5 miljoen boeken weggegeven aan arme kinderen. 600.000 kids krijgen maandelijks een boek. Vrijdagavond om 2 2.00 uur vertelt Abdelkader Benali in Selexyz Scheltema over zijn liefde voor Murakami. Om 0.00 uur start de boekverkoop.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 19