Zuid-Afrika Doe mij maar een buitenlander 'Zuid-Afrikanen krijgen een baan en gaan meteen klagen' Arbeidsmarkt Zuid-Afrikanen kunnen niet werken Wie het rookverbod omzeilt, zal het weten Maasstadpers DagbladDe Persin Duel Nederland vs. Zuid-Afrika jfj Verborgen werkloosheid Conservatieve Boeren Psst... minuutje kopen? Woensdag23juni20io m a Zuid-Afrikaanse bedrijven willen iedereen aannemen, als het maar geen landgenoot is. Want daar heb je helemaal niks aan. Camil Driessen KAAPSTAD 'Ze hebben thuis in verschillende oorlogen gevochten en weten hoe ze met conflictsituaties moeten om- gaan.' En dus heeft Rosso, eigenaar van de bar Bohemia in Stellenbosch, Congolozen in dienst als uitsmijter. 'Ze zien een gevecht al voordat het gaatgebeuren, zezijn scherp, hebben goede manieren en kunnen met ie dereen communiceren.' Eigen schuld Congolezen zijn de beste uitsmijters, Malawi's top-marktverkopers. En Zimbabwanen zijn goed in alles: van bedienen tot chauffeuren, bouwen en rekenen. In Zuid-Afrika zijn vier op de vijf wiskundeleraren Zimbab- waans. Ondertussen klagen donkere Zuid-Afrikanen steen en been dat buitenlanders 'hun' werk afpakken, al vinden werkgevers dat hun eigen schuld. 'Buitenlanders willen wer- ken. Mensen van hier niet, die willen alleen geld', constateert Rosso. 'Ik neem het liefste buitenlanders aan, vanwege hun werkmentaliteit', vertolkt directeur Jurgen Kuhnel van bouwbedrijf Cape Core Construction de modus vivendi in de Zuid-Afrikaan se bouwwereld. 'Wij werken het liefst met Zimbabwanen. Die hebben een goed arbeidsethos. Ze zijn altijd op tijd, werken over als het moet en kun nen ook zelf nadenken bij een klus.' Zimbabwanen, Malawi's, Mozam- bikanen, Oegandezen; volgens schat- tingen van het South African Institute of Race Relations wonen er zo'n vijf miljoen Afrikaanse migranten in Zuid-Afrika (evenveel als het aantal blanken) op een totale bevolking van 48 miljoen. Onder de gelukszoekers staat het land bekend als de Verenig- de Staten van Afrika. Wie thuis geen werk kan vinden, jaagt de Zuid-Afri- kaanse droom na. In Zuid-Afrika nemen de migran ten elke baan die ze kunnen krijgen. De locals verwijten de buitenlanders dat ze hun banen afpakken - de wer- keloosheid is 25 procent - omdatze voor hongerloontjes werken. Max uit Malawi 'Dat is te simpel, hoor. In de bouw- sector is er een minumumloon van 12 rand peruur', zegt Kuhnel. 'Locals krijgen, als ze niet werken, onder be- paalde voorwaarden een werkeloos- heidsuitkering van 400 tot 500 rand van de overheid. Buitenlanders krij gen dat niet. Daarnaast moeten ze wel hard werken om voor hun familie thuis tezorgen', is Kuhnels verklaring voor de drive van buitenlanders die ze populaire werknemers maakt. Geduld Max uit Malawi kijkt op de Green- market in Kaapstad om zich heen. Hij verkoopt handgemaakte slippers. Een paar per dag, drie als het goed gaat. Per verkocht paar verdient hij 50 rand (zo'n 5 euro). 'Kijk maar eens om je heen', wijst hij naar de tientallen kraampjes met petjes, sjaals, beelden en schilderijen. 'Hier staat geen Zuid-Afrikaanse ver- koper tussen. Het zijn allemaal bui tenlanders.' Max werkt zeven dagen per week om rond te komen. 'Er is een reden waarom buitenlanders alle barran krijgen. Zelfs als je weinig verdient, moet je geduld hebben. Zuid-Afrika nen krijgen een baan en gaan meteen klagen dat ze te weinig verdienen. Een buitenlander werkt een paar maanden, laat zien wat hij waard is en vraagt dan om opslag.' O ....weerklinkt het schatergelach van baby's tegen de kerkmuren. Julia past vandaag op. Ooit was haar kerk, de Central Methodist Church in hartje Johannesburg, het pronkstuk van de Zuid-Afrikaanse methodis- ten. Het massieve gebouw met zes verdiepingen had onbevlekte vloe- ren, een heilig schoon altaar en reli- gieuze rust. Dat is niet meer. De kerk biedt nu opvang voor diegenen die elders geen onderdak vinden. Toen Zuid- Afrika in 2008 het toneel was van xenofobisch geweld vonden zo'n 3.000 mensen, voornamelijk Zim babwanen, hun weg naar de ge- meente van bisschop Verryn. Nu is dit aantal gehalveerd: bijna 1.500 mensen slapen in de gangen, op de trappen en op de vloeren van het gebouw. Door velen wordt de kerk afge- schilderd als Gomorra op aarde. Ge- ruchten van steekpartijen, georga- niseerde misdaad en babyhandel doen de ronde. Met een peuter op haar schouder wandelt Julia door de gangen. Het stinkt naar kip, pap, vet en rook. Niet ver van degasbrander- tjes liggen kleurrijke dekens in plaats van bedden. Ze loopt verder, langs de gaarkeuken en de kliniek, naar haar creche. Er zijn een hoop kinderen in de kerk; een aantal van de kleinsten is er zelfs geboren. Ze worden gewassen in plastic teiltjes, verstoppen zich onder kerkbanken en slingeren in doeken om moeders nek. Julia weet dat er nare dingen gebeuren in de kerk. Verkrachtin- gen, misbruik, exploitatie, haat en geweld. 'It happens. Er wordt hier gegeten en gedronken, gehandeld en gefeest, gehaat en bemind'. O Echte mensen zijn soms ook symbolen. Zuid-Afrika-kenners van de Vrije Universiteit in Amsterdam schilderen elke dag een kleurtje van de Rainbow Nation. Vandaag: Dhoya Snijders Laurent Dansikpe (28, met zijn armen overelkaar) komtuitTogo. Hij werkt als uitsmijter in een nachtclub. oupankosi/twentyten Hoe kijken ze in Zuid- Afrika naar het Nederlandse nieuws? In Nederland raken we niet uitgepraat over roken in de kroeg. Rokers balen dat ze buiten moeten roken of in een onge- zellig hok achterin het cafe belanden. Niet-rokers komen er achter dat een dis- cotheek nog veel erger stinkt als er niet wordt gerookt. En kroegbazen klagen dat hun omzet daalt, omdat een kroeg zonder asbakken gewoonweg voor veel mensen een stuk minder gezellig is. De laatste tijd gaat het vooral over de grootte van een kroeg: moeten kleine horeca met maar een persoon achter de bar een andere behandeling krijgen? Sinds vijf jaar is ook in Zuid-Afrika een rookverbod van kracht. Heel gek was deze beslissing niet: tabaksgebruik is in Zuid-Afrika de grootste oorzaak van vroeggeboortes. Terwijl er in Nederland veel horecabedrijven zijn die zich niet aan het rookverbod houden, is dat in Zuid-Afrika geen optie. 'Als je zo'n maatregel neemt, moet dat wel gecontroleerd worden. En dat ge- beurt dus ook. Een overtrading kost me minimaal 2150 euro', zegt Bob, eigenaar van Bob's Bar 81 Bistro in het centrum van Kaapstad. Er is wel een groot ver- schil met het rookverbod in Nederland, merkt hij op. 'In Nederland is het rook verbod in de horeca ingesteld ter verbe- tering van de werkomstandigheden van het personeel. Hier is het anders- om. Wij werken in een rokerige ruimte, en ergens achterin is een ruimte voor niet-rokers. Aan het personeel wordt dus niet gedacht. Klagen heeft geen zin. Dat hebben we al vaak geprobeerd. Dit zijn nu eenmaal de regels.' O Werknemers, daar zijn er in Zuid-Afrika eigenlijk £SSk altijd te veel van. In een restaurant staan vrijwel altijd zes of zeven mensen niets te doen. Kaapstad en omgeving is een andere wereld vergele- ken met het noorden van het land. De Boeren daar vinden de Kaap een vrijzinnig 1 iberaal stuk land. Zelfs in de meest armoedige wijken van Johannes burg ziejeze:de jongens en meisjes van de mobiele operators. Ze verkopen belminuten.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 23