Achtergrond Rutte liegt en geeft Wilders 'n koekje van eigen deeg' ZegtWilderswatdegemiddelde Nederlandervindt?Rotterdammeren Groenlinksstremmer Nico Haasbroek duiktmetJan D. Swart in het PW-programma. Nico Haasbroek 'Ik begrijp het als ze tegen Aboutaleb zeggen: tief dan maar op' m OOO populairder na mislukking PW Verkeerde stropdas Boos op Wilders MaasstadPers Woensdag23juni 2010 'Het is heus niet allemaal bagger wat Geert Wilders prodameert' Jan D. Swart ROTTERDAM Wei of niet gesouffleerd door onzichtbare gelovigen heeft Maxime Verhagen (CDA) de PW geluidloos met het was- waterweggespoeld. Een snea ky furore. Tegenstanders zeggen dat dit soort trues van zijn gezicht zijn afte lezen. Maxime Verha gen bouwde ogenschijnlijke onderdanigheid om in zwij- gende dominantie, zodat voor Mark Rutte (WD) verdere flirts met Wilders om reden van besmetting onverstandig waren. Schaken kunnen on zichtbare topliberalen dus ook. Maar is het nu werkelijk al lemaal bagger wat de PW in haar programma heeft? Of mocht deze schuilplaats voor onmacht niet betreden wor- den? Is de angst voor Marok- kaans tuig nu slechts angst voor het onbekende (Volen- dam) of is het de angst van de werkelijkheid (Culemborg)? Is Rotterdam inderdaad een sociaal laboratorium waar lui- heid wordt gestimuleerd of komen allochtonen in het witte bedrijfsleven eenvoudig niet aan het werk? Moeten we knuffelen met de imams en hen maar op hun woord gelo- ven? En dan dit. Is het nu werke lijk zo raar dat meer dan een miljoen Nederlanders liever de eigen zorg verbeterd ziet dan die in het verre ontwikke- lingsgebied? Wij peilden dit keer een lid van ons panel: Nico Haas broek, ex-buitenland corres pondent VARA, ex-hoofdre- dacteur Radio Rijnmond, ex-hoofdredacteur NOS-jour- naal, thans docent master re search journalistiek. Haas broek is Rotterdammer in het westen van de stad. Problema- tiekkenner. Sympathisantvan wijlen Pirn Fortuyn. Groen- linksstemmer. Verfijnd Euro- peaan. Is Wilders bewust politiek gemangeld? Haasbroek: 'Ja, want Rutte liegt. Wilders heeft de WD ge- provoceerd en schade aange- richt. Het is de wet van het koekje en de eigen deeg. Zo gaat de hardnekkigheid in Nico Haasbroek: „Het populisme heeft permanent wortel geschoten, internationaal. Men stelt vast zonder naar oorzaken te kijken." hh/marcookhuizen Den Haag. Ook Pirn Fortuyn zou daar onder hebben gele- den. Den Haagstaatvoordeal- tjes, compromissen en de in- vloedrijke parlementaire journalistiek. Daarom hebben ook mensen met een goede opleiding voor de PW geko- zen; zij haten Den Haag'. Staat de mangeling los van de extremen als kopvod- Heeft Wilders al een voet tussen de deur in Den Haag? hh dentax en toezicht op vrij- heid van godsdienst? Haasbroek: 'De elite heeft er als argument dankbaar ge- bruikvangemaakt. Hetrabiate deel van het PW-standpunt is strategisch niet handig ge- bracht. Proteststemmers hou- den niet van straatterreur, maar dan ook niet van extre men. Wilders nam daarmee een afbreukrisico. Gevestigde partijen zullen zich nooit met die extremen willen vereenzel- vigen. Maar voor de rest is het PW-programma zeker geen bagger. Erzit alleen geen logica in. Het is alleen logisch door de onlogica, conform de geest van detijd. Daarzitde parallel met Pirn Fortuyn. Waarschu- wen voor de mystiek van de islam, die ik begrijp en tegelij- kertijd het ijs willen breken voor de eigen zorg, maar waar haal je het geld vandaan?' Van onder meer ontwikke- lingssamenwerking? Haasbroek: 'De PW en WD doen alsof we geld aan dicta tors geven. Ouwe fixatie. Veel economisch verkeer komt te- genwoordig voort uit de her- vormde ontwikkelingssamen- werking. Ik maak zelf deel uit van de PUM, dat is een groep seniorexperts uit het bedrijfs leven. Dat is kennisoverdracht en handel drijven vanuit een nieuw tweerichtingsverkeer. En los daarvan, wat is erop te gen om straatarme kinderen te helpen?' Niks. Maar als de eigen zorg er onder lijdt krijg je weer- stand. Geef dan geen aanlei- ding. Verdubbel ook die po- litiemacht zodra de avond valt. Maar verbiedt het be- keuringsquotum. Wilders zegt wat de gemiddelde Ne- derland vindt. Een over- groot deel van de Marok- kaanse jeugd heeft bier in Nederland nu eenmaal geen vreugde gebracht. Haasbroek: 'Maar daar is de politieke meerderheid het ook over eens, vergis je niet. Ook Cohen. Maar ik ben tegen etni- sche registratie en terugzetting naar eigen land, welk land dan? Ze zijn hiergeboren. Het populisme heeft permanent wortel geschoten, internatior naal. Men stelt vast zonder naar oorzaken te kijken. Als bedrijven allochtonen niet aan werk willen helpen, ko men ze op straat en in de ver- leiding. Alsergeen uitkeringen zouden zijn, wordt ergestolen. Dat is de cydus, die niet met extreme verrechtsing bestre- den moet worden. De PW had veel beter een buitenparle- mentaire actiegroep kunnen worden. Danwasdekritieklo- gischer en nuttiger geweest. Want waarschuwen kan geen kwaad. Dat doen ze goed. Deed Fortuyn ook. Ik ben niet blind voor misstanden. Ik ben niet tegen straffen als er ge- straft moet worden. Het mag zelfs zwaar. En als een imaan over de schreef gaat keur ik dat ook af. Maar ik ben niet tegen veranderingen en pro globali- sering'. Dus de macht van de intel ligentsia, die is gaan globa- liseren tegen de wens van de meerderheid in. Haasbroek: 'Maar als de meer derheid zomers op vakantie gaat naar Span je, wil die meer derheid daar ook gastvrij wor den ontvangen. Wilders wil zaken terugdraaien die niet te- rug te draaien zijn. Na de oor- log stonden er elf Rotterdam- mers in het eerste elftal van Feyenoord. In de jaren zestig waren het elf Nederlanders en nu komt bijna de helft uit het buitenland'. En toch blijf ik er moeite mee hebben dat Rotterdam een burgemeester heeft met een dubbel paspoort en een Marokkaans accent. Haasbroek:'Ik heb ook moeite met hem, maar niet vanwege zijn Marokkaanse afkomst. Ik alleen omdat ik hem als burge meester in kwaliteit vind te- genvallen. Daarom begrijp ik ook heel goed wanneer Rotter- dammers zeggen: tief dan maar op naar jeeiland'. O nislukken van de formatie WD-PW-CDA TToain^ i Na het mislul lopen kiezers over naar de PW. De partij van Wilders zou volgens peilingen nu op 28 zetels uitkomen. 6 Terwijl Wilders verwoede pogingen doet een rechtse coalitie te vormen gaf hij tijdens zijn beediging in de Kamer met zijn stropdas een ander signaal af: paars. De Stichting MA de Ruyter is boos omdat Wilders als De Ruyter poseerde voor een blad. De stichting vindt dat hij zich niet mag vergelijken met de zeeheld.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 5