Zuid-Afrika Zuid-Afrika, it's a jungle out there. Not Lang leve alcohol: 'Wij zwarten, wij neuken en zuipen' ooo arrestaties Terwijl u dit leest... DagbladDe Persin Groendakkie Rare jongens, die Nederlanders Verslaving Elke kleur z'n eigen probleem Niet zelden zitten drie generaties vrouwen aan de drank Of mannen. Lira Nu Bafana Bafana is uitgeschakeld, is er een ding over dat t land bindt: de braai WK-criminaliteit 5jc Dieven met humor FEEFA 2.010 WHIRLD CUP Het nieuwe rijden MaasstadPers Woensdag30juni20io Sinds het begin van het WK zijn er 316 mensen in Zuid-Afrika gear- resteerd vanwege 'WK-gerela- teerde-criminaliteit'. In negentig procent ging het om diefstal, zei de Zuid-Afrikaanse politie gisteren. Meestal werden mobieitjes en laptops gestolen, die door de eige- naar waren vergeten. 206 van de arrestanten waren Zuid-Afrikaans. Dagelijks berichten we over eigenaardige gewoontes van onze WK-gastheren. Met vandaag onze correspondent Eva Ludemann over over- bodige reisadviezen. 'Draaggeen dure merkschoenen. Laat je siera- den thuis. Doe ALTIJD de autodeurop slot, 00k als je er in zit en ri jd nooit met open ramen. Ga nooit onbegeleid naar de townships. Trek al- leen flappen bij een inpandige pinautomaat. Loop niet openli jk rond met je camera. Zorg dat je geld in je broekzak hebt, om overvallers te- vreden te steHe^ Stop na zonsondergang niet bij een stoplicht. Ga niet met het openbaar ver- voer, 00k geen taxi's. Zet's nachts een meubel- stuk tegen de deur van je hotelkamer. Ga niet alleen op pad. Trek zo hard mogelijk aan ie- mands pinken als je wordt aangevallen. Druk je knokkels in z'n adamsappel. Trap met gestrekt been in z'n kruis. En het allerbelangrijkst: blijf ALTIJD lachen. Ook als je wordt verkracht.' De verslaggevers van De Pers negeerden in hun roekeloosheid alle vooraf goedbedoelde reisadviezen. Onze fotograaf ging elke ochtend v6orzonsopganghet labyrint van de townships in voor prachtige foto's, in zijn eentje. Verslag gevers, mannen en vrouwen, reisden rond per trein, busje, taxi, dikwijls ook in hun eentje. Het resultaat van drie weken verblijf in het 'bloedje linke' Zuid-Afrika: een gestolen foto- toestelletje en een uit kontzak gerolde porte- monnee. Had overal kunnen gebeuren. Ons eindoordeel: geniet van dit prachtige land en zijn gastvrije, hartelijke mensen. Laat je niet gek maken. Shit happens. Overal. Zwalkend danst een bejaard paartje over een basketbalveld. Vooral Zulu's drinken zich suf. frank groeliken Hersenbeschadiging, gehandicapte baby's, soa's en hiv: veel Zuid- Afrikanen.vanjongtotoud, zijn verslaafd aan alcohol. 'Het is een gigantisch probleem.' Eva Ludemann KAAPSTAD 'Parkeren? Dat is dan 30 rand (3 euro). En direct betalen, want ik heb zin om te drinken.' Oma - dik, roet- zwart en chagri jnig - heeft dorst, daar windtze geen doekjes om. Ongedul- dig staat ze naast de auto die de ver slaggevers net voor haar huisje heb- ben geparkeerd. 'Naar binnen, vort', krijst ze naar twee nieuwsgierige meisjes die uit het woonkamerraam- pje hangen. Met vlakke hand slaatze het raam dicht. Zodra ze de 30 rand heeft, snelt oma naar Mzoli's, de bar in township Guguletu. Haar vriendin - ofzus, dat zou ook zo maar kunnen, ze zien er beiden even oud en afgeleefd uit - gaat met haar mee. Dertig rand, daar- voor kunnen ze elk een blfkje bier scoren. Zijn ze weer even onder de pannen. Het is geen weekend of feestavond, oma heeft geen speciale reden het op een drinken te zetten. Behalve om tijdelijk te ontsnappen aan haar el- lendige, armoedige situatie mis- schien. Net als de mannen en vrou wen even verderop. Zwalkend dan- sen ze op de muziek van een bandje over een basketbalveldje, een vrouw omklemt innig een vuvuzela als haar danspartner. Een andere trekt haar kleren een voor een uit. 'Alcoholverslaving is een gigan tisch probleem', zegt Andreas Pliid- demann van de Alcohol and Drugs Abuse Unit aan de Cape Town Uni versity. Hij lijkt zelf wel onder in- vloed: hij praat nauwelijks hoorbaar en sloom en zijn oogleden hangen op half zeven. 'Drankmisbruik is de oorzaak van heel veel problemen. Om er maar een paar te noemen: her senbeschadiging, chronischeziektes, zoals van de lever, gehandicapte ba by's, (huiselijk) geweld, werkloos- heid, soa's en hiv door onveilige seks.' Op praktisch elke straathoek zit een drankhandel, gerund door blan- ken. De klanten zijn vooral zwart. 'Wij zwarten, wij neuken en zuipen', vat Ayanda de situatie pakkend sa- men. Ayanda woont in Kaapstads grootste sloppenwijk Khayalitsha en kent het klappen van de zweep, ze werd op haar zevende jaar verkracht door een dronken famiiievriend. 'Kleurlingen zijn aan de tik (metham- fetamine) en de blanken doen drugs en drank, maar minder excessief.' De statistieken van het South Africa Re search Medical Centre bevestigen haar uitspraak. Vooral Zulu's drinken zich een ongeluk. Dronken tienermoeders Vlakbij de ingang van de universiteit staat een groot bord langs de weg met een plaatje van een scholier en de tekst 'Drinking affects your thinking. In de Kaapprovincie is 34 procent van de middelbare scholieren probleem- drinker, tegenover het nationale ge- middelde van 23 procent, dat al fiks is. Dronken tienermoeders zijn geen uitzondering en je ziet regelmatig kleine kinderen met dicht bij elkaar gelegen in het hoofd liggende ogen en dunne lipjes: het foetaal alcohol syndroom. Oma, mama, dochter, niet zelden zitten drie generaties vrouwen aan de drank. Of mannen. Oma is terug uit Mzoli's bar. Haar ogen lodderen, maar lichten op als ze hoort dat de verslaggevers al weer ver- trekken. Dat biedt perspectieven. Nieuwe parkeerklanten betekent nieuwbier. O ...is Lira aan het afbouwen. Om vier uur ging ze met haar man Chris van huis, om kwart voor vijf staken ze de kolen aan en al om half zes bestelde de eerste klant een 'boerewors'. Sa- men hebben Lira en Chris een braai- vleesstalletje op de Boeremark. In de achtertuin van het Pio- niersmuseum te Pretoria is deze markt al jarenlang een begrip in de stad en de Afrikaner gemeenschap. Behalve op Christelijke Godsdienstige dagen verkoopt men er een 'magdom van suiwelprodukte,tuisgekook, snysernye en warme boerekos'. Chris werkt met twee braaitangen in zijn handen waarmee hij constant vlees draait en verplaatst. Hij speelt een onophoudelijk spel met het vlees, de rook en de vlammen. Lira praat met klanten en maakt reclame voor de nieuwe 'sokker sous'. Nu Bafana Bafana is uitgescha- keld, stelt Lira, blijft er een ding over dat Zuid-Afrika bindt: de braai. Het maakt niet uit of je zwart, wit, geel of groen bent, met een braai maakje vrienden. Vooral nu de overheid een nationale braaidag heeft ingevoerd. Lira heeft in haar stalletje een poster van het evenement opgehangen. Het is een afbeelding van een goed door- bakken steak die de vorm van Afrika heeft. Daaronder prijkt de leus do it for your country. Lira laat het braaien echter over aan haar man, het is een mannending. 'Ons meisies maak die slaai en die sop en die braaibrootjies.' Op de markt verkoopt ze vooral boe rewors en typische Afrikaner hapjes. zoals de 'pofadder' of'skilpadjie', rijk gevulde pakketjes van orgaanvlees in darmen. Tegen zessen is het goed druk. Zelfs de Chinese loempiaver- koper komt langs om wat koffie en een broodje wors te halen. 'Chris, gee my vier wors en 'n chicken sosa- tie, assebliefKlanten drinken slap- pe koffie en luisteren naar boere- muziek. 'Lira, wag, wag nou, ek kan deur die rook nikssien nie.' o Echte mensen zijn soms ook symbolen. Zuid-Afrika-kenners van de Vrije Universiteit in Amsterdam schilderen elke dag een kleurtje van de Rainbow Nation. Vandaag; Dhoya Snijders Fikile Mbalula, een van de eindverantwoordelijken voor de politie tijdens het WK, is beroofd. Inbrekers namen uit zijn huis ondermeer een lcd-tv mee. Een T-shirt met die tekst is populair in Zuid-Afrika. Het shirt van een kunstenaar uit Kaapstad is een protest tegen de marketingwurggreep van de FIFA Zuid-Afrika crimineel? Welnee. Een taxichauffeur uit Durban is twee dagen bezig geweest om de klant te vinden die zijn portemonnee in de taxi liet liggen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 17