Sport Bertvan Marwijk heeftgeengeschiedenis kunnen schrijven met het Nederlands elftal. Oranje verloor meti-o. Forian beste, Sneijder wint Zilveren Bal Records vliegen je om de oren in Zuid Afrika SCHANDE VOOR DE SPORT 0MSLAAN IN TROTS EINDE CARRIERE 10 OOO WK 2010 Oranje weer geen wereldkampioen '84.490 mensen zagendatwij een corner verdienden.' Gouden bal Net niet Record Unieke finale atfvOETBAL GENIET NOG EEN KEER VAN ORANJE www.elfvoetbal.nl Hoofdrol voor scheids jfc Zilver levert 19 miljoen op Toch huldiging in Amsterdam 5|e Nieuw-Zeeland true champion Gio klaar met profvoetbal 9|e Ook Ooijer zwaait af MaasstadPers Woensdag i4juli 2010 'We hadden gewoon kunnen winnen' Arjen Robben baalt na afloop. Hij had een, misschien wel twee zekere treffers op zijn schoen. henkjan dijks Van de redactie ROTTERDAM Net na de verloren finale be- sefte Van Marwijk al dat hij een unieke kans heeft laten glippen om wereldkampioen te worden. "Krijg je vlak voor de finish nog een goal tegen, baalde de bondscoach voor de camera van de NOS. "Toen we gingen verlengen was ik niet zo bang meer. Beide ploegen zaten er doorheen. Spanjetrokinde 116stemi- nuut aan het langste eind, door een treffer van Iniesta. Nederland speelde op dat mo ment al met tien man, nadat John Heitingazijn tweedegele kaart van het duel kreeg voor- gehouden doorscheidsrechter Howard Webb en moest ver- trekken. In de reguliere speel- tijd kwamen beide ploegen niet tot scoren. Dat Oranje uiteindelijk de strafschoppenreeks niet wist te halen, had volgens Van Mar wijk 00k een beetje te maken met de scheidsrechter: "Tij- dens de tweede aanval van Robben moet hij eigenlijkook een tweede gele kaart trekken voor Puyol, zodat Spanje op dat moment met tien man komt te staan. Ook hebben, net voor de rode kaart van Hei- tinga, ongeveer 84.490 men- sen kunnen zien dat wij een corner moesten hebben. Dat zijn toch cruciale momenten en dat maakt dit heel bitter. Maar het is sport en sport is hard." "De scheidsrechter heeft de wedstrijdniet goed gecontro- leerd. Over en weer vielen be- hoorlijke overtredingen, voor- al in het begin en in het begin van een wedstrijd, zeker een WK-finale, wordt toch de toon gezet", vervolgde Van Mar wijk. "In de afgelopen dagen werd toch heel duidelijk dat Spanje erg boos was op deze scheidsrechter, na hun eerste wedstrijd tegen Zwitserland. Je zou haast zeggen dat dit van invloed was." Van Marwijk eindigde de persconferentie wel met de woorden: "De beste ploeg heeft uiteindelijk gewonnen. En daar waren de meeste kran- ten in Europa het mee eens. Te grof en te verdedigend, vond men het spel van Nederland. Ook Johan Cruijff had open- lijk kritiek op het vertoonde spel: lelijk, hard en absoluut niet kleurrijk. Oranje had de twijfelach- tige eer om wel de eerste prijs in de wacht te slepen op het gebied van overtredingen. Er werden er maar liefst 126 ge- maakt. O Van de redactie ROTTERDAM Diego Forian is verkozen tot beste speler van het WK. De Uruguayaan eindigde in de strijd om de Gouden Bal voor Wesley Sneijder en David Vil la. De spits van Uruguay, in de halve finale uitgeschakeld door Oranje, kreeg bij de ver- kiezing door vertegenwoordi- gers van de media 23,4 pro- cent van de stemmen. Forian is een opvallende keuze, omdat verwacht werd dat de winnaar zou komen uit een van de twee teams die de finale speelden. Forian scoor- de tijdens het toernooi vier keer, waarondereenmaal in de kleine finale, tegen Duitsland. Uruguay verloor dat duel met 3-2, en eindigde daardoor als vierde op het WK. Wesley Sneijder kreeg de Zilveren Bal, met 21,8 procent van de stemmen. De Neder- lander speelde een goed toer nooi, scoorde vi jf keer en zette in de finale Arjen Robben nog alleen voor de Spaanse keeper Cassilas. David Villa werd derde met 16,9 procent. De Duitser Thomas Miiller viel twee keer in deprijzen. Hij werd topscorer van het toer nooi met vijf goals (en drie as sists). Villa en Sneijder scoor- den ook allebei vijf keer, maar hadden slechts een assist ach- ter hun naam. Miiller werd ook het grootste talent. O Van de redactie ROTTERDAM Nederland-Spanje was in meerdere opzichten een unie ke WK-finale. Spanje is name- lijk het eerste Europese land dat buiten Europa de wereldti- tel heeft gewonnen. Totnogtoe waren het Zuid- Amerikaanse landen die tij dens de WK's op andere conti- nenten het laatste woord hadden. De Spanjaarden kre- gen het ook als eerste land voor elkaar om na een neder- laag in de openingswedstrijd alsnog de wereldtitel te pak- ken. In het verleden speelden West-Duitsland (1982), Ar- gentinie (1990) en Italie (1994) de finale nadat ze de eerste wedstrijd hadden verlo ren. De Duitsers werden in de finale echter verslagen door Italie (3-1), Argentinie ging onderuit tegen Duitsland (1- 0) en Italie verloor na straf- schoppen van Brazilie. Scheidsrechter Howard Webb vestigde zondagavond eveneens een record. De En- gelse leidsman trok veertien gele kaarten, waarvan twee voor John Heitinga. Uiteinde lijk waren er slechts drie Oran- je-spelers die geen gele kaart kregen: Stekelenburg, Sneijder en Kuyt. O NU OVERAL TE KOOP [UNIEK BEWAflRNUMMERl Wesley Sneijder kon de ne- derlaag in de WK-finale maar moeilijk verkroppen. De middenvelder denkt dat de arbiter een rol gespeeld kan hebben in de nederlaag. „Het is een schande voor de sport," neemt de middenvel der van Internazionale abso luut geen blad voor de mond tegenover Teles port. „iniesta moet rood hebben voor natrappen, de bal daar- op was een zuivere corner voor ons en aan de goal van Spanje ging buitenspel vooraf. In een minuut wordt de wed strijd op die manier voor je be- slist." Sneijder verweet het echter niet alleen de leidsman. „We hebben zelf de beste kan- sen gehad. Robben kan de 1-0 maken en misschien daarna de 2-0 en dan word je gewoon te- recht wereldkampioen. Maar dat gebeurde niet en zo is sport nu eenmaal." Oranje heeft op het WK in Zuid-Afrika bijna 19 miljoen euro aan premies verdiend. Per voetballer wordt 200.000 euro uitgekeerd voor deplek in de finale. Ondanks de nederlaag in de WK-finale tegen Spanje werd het Nederlands elftal dinsdag toch gehuldigd in Amsterdam. De selectie keerde maandag- middag terug op Nederlandse bodem. Een dag later ging de ploeg van Bert van Marwijk op de koffie bij demissionair mi nister-president Jan-Peter Balkenende, in het Catshuis. Daarna stond een bezoek aan koningin Beatrix op het pro- gramma, in Paleis Noordeinde. De plechtigheden eindigden met een huldiging op het Mu- seumplein in Amsterdam. De rondvaart door de grachten ging gelukkig toch door. Ei- genlijk zou die alleen door- gaan als Nederland wereld kampioen werd, maar burge- meester Van der Laan besloot op het laatste moment toch anders. Met name om de men- senstroom te spreiden en de veiligheid beterte kunnen be- waken. Tijdens het WK is slechts 66n land erin geslaagd onge- slagen te blijven. Niet wereldkampioen Spanje. maar het nietige Nieuw- Zeeland. Zij speelden drie keer gelijk. In de losde minuut van de WK- finale was de actieve voetbal- carriere van Giovanni van Bronckhorstten einde. De aanvoerder van Oranje hangt zijn voetbalschoenen aan de wilgen. De oud-Feyenoorder werd in de verlenging gewisseld voor Edson Braafheid. Daarmee was zijn carriere plots ten ein de. Voor het WK liet Van Bronck- horst al weten dat het mondi- ale toernooi in Zuid Afrika zijn laatste kunststukje zou zijn. De inmiddels35-jarige Van Bronckhorst begon te voet- ballen bij de jeugd van LM0 en werd opgepikt door Fey- enoord. Daar brak hij door en na peri- odes bij RKC Waalwijk, Glas gow Rangers, Arsenal en Barcelona, keerde de Krim- penaar in 2007 terug naar De Kuip. Gio van Bronckhorst heeft inmiddels af scheid geno- men van het Nederlands elftal, maar ook Andre Ooijer nam zondag op zijn 36e verjaardag afscheid.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 10