Achtergrond Mag het, cafe- humor? Alle kroegen zaten vol! ooo CorvanderGijp:'Enigesmetje was de credit voor Van Persie. EbiSmolarek:'Ik had het Van Marwijkzogegund. Rob Jacobs:'NOS en RTL7:werschiltussen elite en gewone man'. WK 2010 Hoe kijkt men terug op een maand WK-tv en een verloren finale? 5jc Howard Webb sucks sHoward Webb helemaal op Jabulani wel oke MaasstadPers Woensdagi4juli20io 'NOS-setting was net een Chapelle Ardente waarje mensen begraaft' Jan D. Swart ROTTERDAM In Rotterdam verdween maan- dag frustratiegewijs de eerste oranje franje uit het straat- beeldterwijlhet schoonvegen van de markt zich in veelzeg- gende stilte voltrok. Alle opge- klopte euforie op basis van hoop en verwachting veran- derde in no time in een shock vol zwijgzaamheid, die alleen gisteren bij de huldiging nog even werd doorbroken. Wekenlang voorspelde keurmeester Renevan derGijp (VI Oranje, RTL7) wat men niet wilde horen maar wat in het laatste kwartier van de WK- finale alsnog pijnlijk werke- lijkheid werd: van het alles en iedereen wegtikkende Spanje viel niettewinnen. Niettemin zongen sommige spelers van het Nederlands elftal op zon- dagavond 20.27 uur die on- heil afroepende phrase in ons volkslied mee: 'den Koning van Hispanje heb ik altijd ge- eerd'. Of wisten ze niet wat ze zongen? Na drie dagen van volksrouw tollen de vragen Nederland nog altijd door het hoofd. Hoe komt het dat men in Nederland juist Van Mar- wijk die triomf zo gunde? En naar wie keek men weken lang? Naar Jack van Gelder op Nederland 1 of naar het trio Derksen-Van der Gijp-Genee op 7? Koriom, hoe onderging een deel van ons panel de des- illusie? Ebi Smolarek 'Vooral klote voor Van Mar- wijk en zijn assistent Coocky (Dick) Voorn. Onder die twee heb ik gespeeld bij Borussia Dortmund en ikzeg je: dat was een supertijd. Relaxt. Ik werd in de Bundesliga op de topsco- rerslijst tweede achter Klose. Dat kon omdat Van Marwijk de gave heeft om een speler vertrouwen te geven. Je moet het wel erg bont maken om door hem gepasseerd te wor- den. Dat is zijn kracht. En als je als trainer dan ook nog de mazzel hebt dat je een bank hebt die niet miauwt, heb je rust in de tent. Daarom is Oranje zo ver gekomen. In Voorn heeft Van Marwijk bo- vendien the right man on the right place. Hij is altijd in voor Rotterdam keek met ingehouden adem naar de WK-finale, hier tijdens het North Sea Jazz. Helaas was daar luttele minuten voor het einde de teleurstelling na de winnende goal van Spanje. evelvne jacq een geintje, staat door zijn vriendelijkheid midden in de groep, dolt mee, en nu het slimme: hij hoort daardoor precies wat er speelt, zodat Van Marwijk altijd precies op tijd fmstraties in de kiem kan smo- ren. Ja, ik had het die twee graaggegund'. Koos Postema 'Ik ook. Per slot van rekening beschouw ik Van Marwijk als een halve Rotterdammer. Maar ik had die finale ook graag gewonnen gezien ter- wille van de slotglans aan het debatprogramma van Derk- sen en Van der Gijp op RTL7, want daar heb ik me buitenge- woon bij geamuseerd. Een ko- lossale vondst van die Rotter dammer Erland Galjaard. Erg vermakelijk. Met enerzijds Van derGijp als romanticus en ethicus, maar ook als kenner van het spel met een dodelijk oordeel. En dan die Derksen, met dat verkeerde haar, die viezige snor, die tinteloogjes, die geestigheid van die man en vooral zijn kennis van zaken, die zeer algemeen is. Zet hem naast een minister en die mi nister krijgt lik op stuk. Derk sen acteert ook niet. Het maxi- male waartoe hij in dat opzicht in staat is om positief over Oranje te zijn, omdat zijn blad verkocht moet worden. Elke avond ging ik automatisch om tien voor half elf naar RTL7. Misschien ook omdat Jack van Gelder op Nederland 1 inZuid Afrika in een veel te sombere setting zat. Het leek net een Chapelle Ardente waar ie- mand begraven kon worden. Er stond al een pot achter hem. En elke keer vroeg ik me af: waarom moet daar nu ineens een zanger zitten of een confe- rencier? Nota bene van ons geld. Invliegen en dan in korte tijd drie tot vier keer terugko- men om de kosten eruit te ha- Koos Postema len, wat dan wel weerzeer Rot- terdams was. En dan zeggen ze bij de NOS: ja maar wat die jongens in dat Kurhaus doen, dat is cafehumor. Ja, godver- domme, mag het? In heel Ne derland zaten de kroegen vol'. Ernst Happel junior 'Op verlies kan je allerlei theo- rieen loslaten, maar je schiet ergeen moermee op. Mijn va- der keek nooit achterom. Als hem weer eens naar de verlo ren finale in Argentinie werd gevraagd, haalde hij altijd zijn schouders op. Ja, und wass? Passe. Geschiedschrijving. Dat vond hij zonde van de tijd. Toen in 1978 was't het maxi- male en nu weer. Zo is het met geld verdienen in de voetbal- lerij ook. Alles heeft een grens. Mijn vaderzei over geld altijd: als je het bewaart heb je er niks aan, als je het uitgeeft ben je het kwijt'. Cor van der Gijp 'Laat ik om te beginnen zeg gen dat ik het WK in zijn alge- meenheid matigvond. Ik heb niet op het puntje van mijn stoel gezeten. Maarikvind wel dat Bert een groot compliment verdient en weet je waarom? Omdat hij in staat is gebleken een groep zolang gediscipli- neerd bezigte houden. Ikzou het niet kunnen; ik zou uit mijn rol vallen. Hij niet. Bo- vendien koos hij de juiste for- matie. Dat is ook het enige wat een trainer kan doen, want verder is de invloed van een trainer laag. Een goed team bepaalt zijn eigen tactiek. Ik heb eigenlijk maar een paar smetjes ontdekt. In de finale was dat de onmacht om die arbiter te bespelen. Kijk, zo'n man vindt het ook het gewel- dig om die partij te fluiten. Geef hem dan gelijk. Ga niet met je kop schudden. Ga niet als een idioot een sliding ne- men zoals Van Persie. Dan haal je jezelf uit je spel en zo goed was het spel van Van Per sie al niet. Hij speelde een ma- tig tot slecht toernooi en heeft niettemin als lastig mannetje alle credits van Bert gekregen. Maar goed, ik heb ook om Elia zitten gillen dat hij moest in- vallen, maar toen hij inviel, ging er ook geen kracht van uit. Dus zeg het maar'. Rob Jacobs 'Zo'n WK is honderd procent entertainment. En entertain ment is commercie. We zijn wereldwijd een maandje leuk bezig gehouden. Nederland misschien wel het langst, om dat Spanje een verdeeld land is. Dan hebben we niks te kla- gen met een finaleplaats. Te meer niet omdat we ons kon- den verzoenen met het betere Spanje en dit Oranje sympa- thie uitstraalde. In 1974 was maar half Nederland Michels- minded. Dat vond men de elite. In 1978 zat links Neder land te klojen over dat regime daar. Cruijff wilde niet mee. Van Hanegem zegde af. Bo- vendien was het te ver van ons bed. Eigenlijk heeft Happel met een verzwakte selectie nog de beste prestatie gehaald. Maar dit Oranje heeft zich ook overtroffen. Dankzij Van Marwijk, die in alles behou- dend is, nooit hoog van de to- ren blaast en zich door )ohan Derksen gesteund wist. Jon gens uit de provincie he. Dat scheelt in zo'n entertainment- maand toch een slok op de borrel. Het verschil tussen die twee voetbalprogramma's was in wezen ook het verschil tus sen de gewone man, met een biertje op het terras in Scheve- ningen en de safari-elite'. O „Dit waren de moeilijkste momenten uit mijn loop- baan", vertelde scheidsrechter Webb na afloop van de WK-finale. „Ik ben fysiek en emotioneel helemaal op." Keeper Maarten Steekelenburg vindt alle kritiek op de Jabulani, de WK-bal, een beetje overdreven. „We hebben er lang genoeg mee getraind om eraan te wennen." Een Facebook-pagina met haatuitingen aan het adres van WK-scheidrechter Howard Webb is na de finale sterk in populariteit gestegen. Vooral bij Oranjefans.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 3