De Ondernemer WERKLOZE ALS TRAINEE HEEROVER LUCHTRUIM BANEN0PDET0CHT ooo Wiljeje bedrijfeen vliegendestartgeven?Stel dan een vrouw aan en laathaardetouwtjesinhanden nemen. ESPRESSO Het koor Ondernemen Vrouw kan het verschil maken Vrouwen kijken veel meer naar de resultaten op lange termijn WKater 'Dag baas, ik ben, ehh, een beetje ziek' Economie Vakbonden stemmen in met A0W ERNEST VANDERKWAST Jongeren aan de slag als leerlingarbeiders Kunst en Cultuur Aantal fiaillissementen neemt toe $je Doe mij maar een glas fris... Zorgverlof niet populair 5|e Aantal stageplekken stijgt weer MaasstadPers Woensdagi4juli20io W' c ■emigmensen weten hoe groot de aantrek- kingskracht is die ik onderga van wat achter borden Ver- bodenToegang verborgen Iigt,' schrijft Willem Frederik Hermans in Het Sadistische Universum. Ik moet er aan denken op de Binnenrotte. Aan een hek is eenzelfde soort bord bevestigd. Daar- achter Iigt een gat en wordt gewerkt door mannen met besmeurde helmen op hun hoofd. Een kabaal omringt hen. Op deze plek moet de Markthal Rotterdam verrij- zen, een oppervlakte zo groot als een voetbalveld met een boog van veertig meter hoogte. En daaronder een parkeergarage. De ople- vering staat gepland voor 2014, dan kunnen we van's ochtends negen tot's avonds acht, vlees, vis en groenten- kopen. In de boog is ruimte voor 228 appartementen. De computerfoto's zijn indruk- wekkend. Gigantische toma- ten zijn geprojecteerd op de binnenwand van de hal, uit de ramen van de apparte menten straalt warm licht. Het is nauwelijks voor te stellen. De bouwput is een open wond waarin met da- verend geweld wordt geope- reerd met graafmachines en boren. Gruis komt los, slijk spuit uit buizen en vertroe- belt de gezichten van de ar- beiders. In de woorden van Hermans: 'Hier wordt het duidelijk wat onze planeet in werkelijkheid is: een grote steen, inwendig rein, hard, en helder, van buiten wat vuil, slijmerig en versleten.' En hier willen we wonen en werken, parkeren en kopen, en koffie drinken uit kleine kopjes beschilderd met bloe- men. Ik spreek de arbeiders met besmeurde helmen bij het hek. Het zijn schonkige reuzen, mannen met zwarte nagels. Een van hen draagt geen gehoorbescherming. Ik vraag of hij zijn vrou w thuis dan nog wel kan horen. Hij zegt dat hij geen vrouw heeft. Hij kijkt er niet treurig bij. Misschien voelt hij zich net als de misantropische schrijverthuisopdeze plek, achter borden Verboden Toe- gang. 'Het gerammel van de machines klinkt mij in de oren als de muziek van een revolutie. Hier bonst de nut- teloze heldenmoed waar- mee de mens zich ingraaft in zijn steen,' schrijft Hermans. 'Hier weerklinkt het trappe- len van een gevangene op de betonnen vtoer van zijn eel, duizenden malen versterkt.' Wezijnallemaalalleen. O 'Vrouwen hebben veel meer oog voor detail' Angelique van Tilburg ROTTERDAM Ondernemingen met vrou wen in het management doen het financieel beter dan die met een man aan het roer. Dat wisten de dames onder ons natuurlijkal lang, maarerver- schijnen de laatste tijd steeds vaker rapporten die dat ver- moeden 00k bevestigen. Zo blijkt uit onderzoek van The Catalyst dat vrouwelijke be- drijfsleiders opmerkelijk be- tere resultaten behalen dan hun mannelijke collega's. Marjolein van Rosmalen van het Rotterdamse Vrouwelijke Kijk op Zaken' heeft wel een idee hoe dat komt. De eigenschappen die mannen bezitten, komen vol- gens Van Rosmalen vooral goed van pas als een bedrijf wordt opgestart. Mannen zijn over het algemeen doelge- richt, durven meer risico te nemen en willen scoren. Ei genschappen die nodig zijn om klanten binnen te halen, zo veel mogelijk werk te ver- zetten en dus om een bedrijf van de grond te krijgen. Acqui- sitie en verkoop, dat is waar mannen sterk in zijn. Mis schien dat 00k daarom meer mannen dan vrouwen de stap durven nemen om voor zich- zelfte beginnen."_ Ze neemt zichzelf als voor- beeld. Van Rosmalen werkte twaalf jaar lang als leidingge- vende bij verschillende grote bedrijven. Haar laatste werk- gever was een kleine onderne- ming, die ze van de grond af heeft meehelpen opbouwen. „Ik dacht bij mezelf: ik ben hier goed in en wil dit voor mezelf gaan doen. Maar ik vond het een grote stap om een eigen bedrijf te beginnen. Kan ik het wel?, spookte het Marjolein van Rosmalen maakte werk van haar vrouwelijke kwaliteiten. vincent van dordrecht door mijn hoofd. Is het finan- ciele risico niet te groot? Het heeft wel even geduurd voor- dat ik de knoop durfde door te hakken." Vrouwen, stelt van Rosma len, kijken veel meer naar de resultaten op langere termijn. „Wanneer een bedrijf eenmaal van de grond is, worden heel andere dingen.belangrijk. Er wordt misschien wel uitge- breid, er komt personeel in dienst. En dan is het belang- rijk structuur aan te brengen. Goed te communiceren. Een duidelijke taakverdeling te maken. Regels op te stellen voor het personeel. En het is dan belangrijk om niet alleen HetUWV wil meer dan hon- derdjongewerklozenzonder werkervaring aanstellen als trainee. Het UWV gaat zo de strijd aanbinden tegen werk- loosheid onder jongeren. Die kunnen vanaf maandag solli- citeren, aldus het UWV. Het is de tweede keer dat het UWV met deze aanpak jongeren zonder werkervaring aan de bak helpt. Het afgelopen jaar leidde de instantie een verge- lijkbare groep op tot junior werkcoach. De jongeren moeten hun leef- tijdsgenoten ondersteunen bij het vinden van een baan of een opleiding. Directeur van UWV Werkbedrijf Andre Tim- mermans is tevreden over de resultaten tot nu toe. "De trai nees hebben veel nieuwe ideeen bedacht en uitgevoerd om jongeren verderte helpen op de arbeidsmarkt. Vaak heb ben ze hierbij gebruik ge- maakt van nieuwe media." gericht te zijn op het binnen- halen van nieuwe klanten, maar juist 00k bestaande klan ten tevreden te houden." En dat is waar de eigenaresse van Vrouwelijke Kijk op Zaken om de hoek komt kijken. Als vrouw helpt zij mannen op een praktische manier met het aanbrengen van structuur en overzicht in het bedrijf. Ze leeft zich in en heeft oog voor detail. Even was ze bang dat man nen niet open zouden staan voor vrouwelijke inbreng bin nen hun bedrijf. Maar dat bleek een vooroordeel. „De mannelijke' ondernemers die ik heb gesproken reageren po- sitief. Ze weten heel goed wat hun sterke en minder sterke kanten zijn. En dat een vrouw op bepaalde punten het ver schil kan maken. Zeker op het gebied van omgang met het personeel en de dagelijkse gang van zaken op kantoor." Aanstaande zaterdag opent in De KunstSuper Galerie een groepstentoonstellingvan derdejaars studenten aan de Willem de Kooning Academie, richting Autonoom. Leidend voor deze expositie is de psychologische roman Lord of the Flies (1954) van Nobel- prijs winnaar William Golding. Het boek verhaalt over een groep Engelse schooljongens. Van de redactie ROTTERDAM Werknemers zijn afgelopen maandag, na een teleurstel- lende WK-finale, weergewoon aan het werk gegaan. Anders dan verwacht liep het ziekte- verzuim niet op. Van de werk nemers meldde 4,38 procent zich ziek en dat is een fractie hoger dan het gemiddelde van vorige week. Dat meldt de ver- zuimbarometer die gedurende het WK het verzuim bijhield van ruim 80.000 bedrijven met in totaal 1,2 miljoen me- dewerkers. De Verzuimbarometer is een initiatief van softwarele- veranciers. "Het WKvoetbal is voorvelen synoniem aan drin ken en feesten. Toch Iigt het aantal ziekmeldingen tijdens grote sportevenementen niet hoger dan normaal", aldus de Verzuimbarometer. O Vrouwen blijken volgens Van Rosmalen met name ge- knipt voor het leiden van een overname. Bij zo'n lastige klus wordt regel matig de voor- keur gegeven aan een vrouw, omdat juist zij het personeel het gevoel kan geven dat er re- kening met ze wordt gehou- den." Een vrouw op de werk- vloer kan dus net het verschil maken tussen goed en uitste- kend presteren. Of het er nou maar een of juist meer zijn. Van Rosmalen geeft het voor- beeld van een vrouw die werd aangenomen op een afdeling metenkel mannen. „Ze maak te echt het verschil. De hele dynamiek veranderde. De mannen deden meer hun best, communiceerden meer met elkaar en de productiviteit nam toe." O Meer informatie over Vrouwelijke Kijk op Zaken www.vkoz.nl Van de redactie ROTTERDAM Net als de leden van vakcen- trale FNV, heeft maandag 00k de achterban van de christe- lijke vakcentrale CNV inge- stemd met het nieuwe AOW- en pensioenakkoord. Deze week maakte het CNV de uitslag bekend van leden- bijeenkomsten en digitale en- quetes. Daaruit bleek dat een meerderheid van de leden po- sitief is over de plannen. In mei sloten de vakbonden met de werkgevers een overeen- komst over de AOW en de pensioenen. Belangrijkstewij- ziging met de bestaande rege- ling is dat de pensioenleeftijd stapsgewijsomhooggaat. Het akkoord is pas definitief als de achterbannen van de onder- handelende partijen groen licht hebben gegeven. O In Nederland zullen in 2010 opnieuw veel bedrijven bank- roetgaan. Het aantal faillisse- menten neemt dit jaar met 3 procent af vergeleken met 2009, maar dat betekent dat nog altijd ongeveer 8000 be drijven de deuren moeten sluiten. Dat condudeert kredietverze- keraar Euler Hermes maandag op basis van een wereldwijd onderzoek. Ondanks de lichte dating is het faillissementscijfer hoger dan voor de crisis. Vergele ken met tien jaar geleden is sprake van een toename van 118 procent. In 2009 steeg het aantal fail- lissementen met 73 "Dat cijfer is alleen overschreden doorSpanjeen lerland. De economie in Nederland is voor 80 afhankelijk van export. Dat heeft in 2009 een flinke klap gegeven", stelt di recteur Walter Toemen. Nederlanders zijn vorig jaar meer fris, water, sap en siroop gaan drinken. Dat blijkt uit cijfers van de vereni- ging Frisdranken, Waters, Sappen (FWS). Weinig werknemers die voor een langdurig ziek kind, partner of ouder zorgen, hebben hier vorig jaar verlof voor opgenomen. Het landelijke aanbod van stageplaatsen is ten opzichte van een jaar geleden met 9 procent gestegen. Studenten vinden nu dan ook'sneller een stage.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 6