r vAA VERH0REN IN SEKSZAAK BRAM TANKINK IS 0PGEBRAND GESINK TOE AAN RUSTDAG ooo Tour Amerikaan schenkt zichzelf cadeau met zesde plaats 17 Voetballers Infectie Herstellen Zoek de verschillen sfe Nieuwe hit in Liverpool sfe Vuvuzela meenemen svp MaasstadPers Woensdaf d Woensdag2i juli 2010 Sport Thijs Zonneveld TOURMALET Anger is a gift Come on! Uggh! Drop that! Uggh! Come on Yeah Uggh! (Freedom, Rage Against the Machi ne) Voorjaar 2004 Lance Armstrong rijdt tegen de Col du Tourmalet op. Het regent, het is koud. Armstrong ziet af. Hij traint alsof het een koers is, want de eerste grote bergetappe zal dat jaar eindigen in La Mongie - een skidorp op een paar kilometer onder de top van de Tourmalet. Armstrong houdt niet van deze berg. Heeft er angst voor. Zoals hij zelfzegt: 'It's not my mountain.' Vijf keer heeft hij de Tour gewon- nen. Straks, in juli, doet hij een po- gingomzichboven Anquetil, Merckx, Hinault en Indurain te verheffen door zijn zesde te winnen. Maar er is twijfel. Armstrongs voorbereiding verloopt stroef, de concurrentie zaagt aan de poten van zijn troon, en er is die Tourmalet. Not his mountain. Armstrong staart naar zijn benen. Zwoegt. Harkt. Twijfelt. Dan ziet hij vier woorden op een rots langs de kant van de weg: Anger is a gift. Vier woorden uit een liedje van Rage Against the Machine. Vier woorden die de ziel van Lance Armstrong be- schrijven. Oorlog moet er zijn. Vijanden heeft hij nodig. Of het nu een rossige Duitser (Ullrich) is, een Zwitser met een brilletje (Ziille) of een kale Itali- aan (Pantani). Of journalisten die door zijn vuilniszakken spitten, Franse supporters die hem uitfluiten, een berg die niet van hem is - ook goed. Ermoetenerzal haatdoorzijn aderen stromen. Armstrong: 'Ik heb woede nodig. Als het er niet is, dan creeer ik het.' Anger is a gift. Armstrong prent de tekst in zijn hoofd. Hij hervindt zijn adem en zweert dat hij in juli zal aan- vallen bij die ene rots. Juli 2004 De aanval komt er. Armstrong ver- Lance Armstrong: 'Ik heb woede nodig. Als het er niet is, dan creeer ik het.' getty images v Armstrongs magische woorden. pulvert alles en iedereen, behalve de jonge Italiaan Ivan Basso. Die magde rit winnen. Armstrong wint de Tour en eigent zich de Tourmalet toe. Juli 2010 Drie jaar lang was hij met pensioen. Alles had hij: geld, vrouwen, familie. Maar geen woede. Hij hunkerde, snakte, verlangde emaar. En dus is hi j terug. In deTour, op de Tourmalet. Vijf kilometer onder de top staan vier woorden op een rots. Anger is a gift. Een ode aan Lance. Die kan hij wel gebruiken. Dit is niet zijn Tour, ook al begon hij eraan met genoeg woede. Tegen Alberto Contador. Te gen Floyd Landis. Tegen iedereen die dachtdathijte oud was om de Tour te winnen. Maar de woede sijpelde uit zijn lichaam toen hij drie keer tegen de grond sloeg in de Alpen. Hij wei- gerde op te geven. Hij zou Parijs ha- len, misschien wel met een rit-over- winning op zak. Eentje die hij zelf zou winnen. Hij waarschuwde zijn collega's: 'Ik wil niets krijgen. Ik wil geen cadeautjes.' De dagen erop liet hij zich lossen. Met een glimlach. Vandaag geen glimlach. Arm strong heeft zich gefocust op deze rit. Hij heeft zijn krachten samengebald voor een aanval op de Tourmalet. Hij heeft hier een afspraak staan die hij niet kan missen; een afspraak met zijn eigen verleden. Armstrong passeert de rots in de kopgroep. Hoe kan het ook anders. De ogen verborgen achterzijn bril, de wenkbrauwen in een diepe V, de kin op zijn borstkas. Zijn gezicht is grijs. Om hem heen andere oude strijders. Schuin voor hem Christophe Moreau (39), naast hem ploeggenoot Chris Homer (38). The Boss waant zich in een Tour uit een vroeger wielerleven. Maar de Tour van 2010 is niet de Tour van 2004. Armstrong heeft niet meer de benen die hij toen had. Hij wil wel, maar hij kan niet. Renners zoals Bar- redo, Fedrigo en Plaza spelen met hem. Ze demarreren hem het licht uit zijn ogen. Met z'n negenen rijden ze af op de finish in Pau. De laatste tien kilome ter neemt Armstrong niet meer over. Hijzet alles wathij heeft opde sprint. Een woedende, heerlijke, krachtsin- spanning om zijn laatste Tour een heel klein gouden randje te geven. Op tweehonderd meter gaat hij aan. Zesde wordt hij. Het enige dat hij vandaag krijgt, is woede. Een mooier cadeau had hij zich niet kunnen wen- sen. Yeeeaaahhhh! Uggh! Aumrw, bring that shit in! Uggh! Hey! O De Franse voetballers Franck Ribery en Karim Benzema zijn gisteren op een politiebureau in Parijs verhoord over hun aandeel in een geruchtma- kend seksschandaal. De twee inter nationals zouden seksuele contac- ten hebben gehad met een minder- jarige prostituee. Volgens politie- bronnen moeten Ribery en Benze ma 48 uur op het bureau blijven voor verhoor. De zaak kwam in april aan het licht. De Nederlandse wielrenner Bram Tankink is gisteren uit de Ronde van Frankrijkgestapt. De coureur van Ra- bobank heeft een bacteriele infectie aan de luchtwegen, zo liet een woordvoerdervan de ploeg weten. Tankink is de tweede Nederlandse uitvaller in de Tour. Niki Terpstra stap- te al na drie dagen af omdat hij hoge koorts had. De 31-jarige Tukker had de afgelopen dagen al behoorlijk last van zijn luchtwegen. Tankink verklaarde zondag na de eerste rit door de Pyre- neeen: 'Het leek alsof mijn longen in de fik stonden.' Tankink kwam maan- dagop bijna een half uur van ritwin- naar Thomas Voeckler over de finish. Mede daardoor zakte hij naar de 5ge plaats in het algemeen klassement, op 1.25.18 van geletruidrager Alberto Contador. Tankink was daarmee na Robert Gesink de hoogst geklasseerde Nederlander in het klassement. De ervaren coureur behoorde aanvanke- lijk niet tot de Tourselectie van Rabo- bank. Tankink werdechter alsnogop- geroepen omdat Laurens ten Dam nietmee kondoen. Robert Gesink geeft eerlijk toe dat hij wel toe is aan wat rust. De zes- tiende etappe had er bij de Rabo- renner ingehakt. 'Vanaf kilometer nul was het koers. Ik ben zeker toe aan een rustdag. Nadeel is dat de anderen ook rust hebben en kunnen herstellen', vertelde Gesink, die gis teren op de eerste klim even achter- op kwam te liggen. 'Ik kwam daarna beter in het ritme. De klimmen daarna waren echter ook pittig.' Frangois Kompany, broer van Vincent, liep deze week stage bij Oldham. Een BBC-verslaggever dacht echter een hele wedstrij d dat het om Vincent ging. Liverpool heeft er een ster bij. Sylvan Richardson, voormalig gitarist van Simply Red, is als masseur aangesteld bij de 'Reds'. Veel Engelse clubs hebben de vuvuzela verboden, maar Blackpool, nieuw in de Premier League, heeft zijn fans opgeroepen de blaastoeter mee te nemen. Armstrong krijgt de woede die hij wil Lance Armstrong had een afspraak met zijn eigen verleden. Op de Tourmalet. En hij kreeg wat hij verdiende.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 17