Achtergrond OOO 'BP-mensen investeerden inaandelen. Ze wilden hunkinderen daarmee laten studeren. Dieprijsisnu Olielek Geknakte trots ooo Jarenlang dachten werknemers bij BP dat zij de allerbeste waren en bij hetallerbeste bedrijfwerkten. En nu?'Sorry, misschien zijn wetoch nietzogoedals we dachten.' 1901 Groei Iron Lady MaasstadPers Woensdag2ijuli20io Ze zijn boosbij BP. Heel. Em. Boos James Boxell Ed Crooks tm Ongeveer 65 kilometer van de kust van Loui siana, 1,5 kilometer onder de zeespiegel, heeft een team geleid door BP ongekende staaltjes techniek laten zien. Vorige week is er een nieu- we afsluitende kap geschroefd op de ontplofte Macondo-oliebron in de Golf van Mexico, waarmee het lek werd gedicht. Het was de laatste in een reeks pogingen van BP, die de kennis van de technici ernstig op de proef heeft gesteld. De operatie is ver- geleken met hersenchirurgie in het donker, op 1,5 kilometer hoogte. Voor BP-werknemers die prat gaan op de technische capaciteiten van hun bedrijf zijn de vaardigheden en creativiteit van het team dat aan het lek werkt reden tot trots. Andere as- pecten van de crisis daarentegen heb- ben angst, wanhoop en woede aange- wakkerd. BP, ooit de trots van het Britse bedrijfsleven en een van de weinige wereldwijde kampioenen van het land, is een gewonde reus. Gesprekken met huidige en vroe- gere werknemers, die allemaal ano- niem wilden blijven, laten een bedrijf zien waar veel mensen vrezen voor hun baan en hun spaargeld. Ze zijn ontevreden dat hun werkgever be- trokken is bij weereen verschrikkelijk ongeluk, woedend over de manier waarop het management met de cri sis is omgegaan. Een oudere werkne- mer verwoordt het zo: 'Er is een com- plete discrepantie tussen de geweldige technische inspanning om het lek te dichten en de communica- tiecatastrofe.' Critici hebben al genoeg gehoord om zeker te weten wie de schuldige is. Een voormalig werknemer van BP in de Golf van Mexico zegrdat het ma nagement schuldig is aan 'arrogantie en verwaandheid'. 'Ze hebben zich- zelf uit alle risico's gekletst. Het was en is een verkeerde exercitie.Hun cultuur is geen spat veranderd.' Zijnvisiewordtgedeeld. 'ledereen is heel boos', zegt een werknemer in het hoofdkwartier aan St. lames Square in Londen. 'Er is het gevoel dat dit zou kunnen komen door pech. Maar [directeur] Tony Hayward heeft de situatie een miljoen keer er- gergemaakt.' Getalenteerd De afgelopen twee weken gingen fi- nanciele markten hopen dat het erg- ste voorbij was. Voor de eerste keer sinds de explosie lijkt het lek hele- maal gedicht, in iedergeval tijdelijk. Maarzelfs alsdat hetgeval is, blijfter grote onzekerheid over de toekom- stige strategic van BP, de financiele gezondheid van het bedrijf, de drei- ging van een overname en de verant- woordeli j kheid van BP voor de explo- sie op de Deepwater Horizon- boorinstallatie op 20 april, waarbij elf mensen omkwamen. Voor de bedrijfsleiding - er komt waarschijnlijk een nieuwe CEO en een nieuwe bestuursvoorzitter - ligt er een enorme taak. Niet alleen moet de reputatie van het bedrijf weer op- gebouwd worden, ook de gebroken interne moraal moet worden her- steld. Bovendien moet een uittocht van het meest getalenteerde perso- neel worden voorkomen. Voor de wereldwijd 80.000 werk nemers en voor de gewilde pas afge- studeerde natuurwetenschappers en technici, de levensader van een olie- bedrijf, ziet de toekomst van BP er bedenkelijkuit. Het bedrijf was traditioneel een zeer aantrekkelijke werkgever. BP zorgt voor baanzekerheid, biedt vooruit- zicht op een spannende wereldwijde carriere, een mim pensioen en het ge voel deel uit te maken van een bedrijf dat zich voorstaat op de beste vaar digheden en technologie. Het 'BeyondPetroleum' (na de aard- oliej-initiatief, dat in 2000 werd ge- lanceerd door de toenmalige CEO John Browne, droeg bij aan die aan- trekkingskracht. Hoewel Tony Hay- ward er niet aan wilde dat BP bezig was 'de wereld te redden', namenveel personeelsleden het erg serieus. Nu is het beeld van technische deskundig- heid en milieubewustheid bevlekt. De reactie van veel werknemers is vrijwel gelijk geweest aan die van de buitenwereld, volgens een ervaren bedrijfsfunctionaris. 'Het is niet dat mensen de apocalyptische verhalen geloven, maarze horen allemaal de ernstige beschuldigingen aan het adres van BP en ze willen ons verweer horen. Ze stellen de vraag: werk ik voor het bedrijf waar ik dacht dat ik voor werkte, met de juiste waarden?' Verslagen Naast morele kwesties heeft het be drijf te maken met de directe financi ele impact. Debelangrijkstebronvan woede onder de werknemers is de kelderende waarde van opties en aan- delen die ze hebben. 'BP-mensen krijgen in het algemeen niet ontzet- tend veel betaald, dus in de loop der jaren hebben ze geinvesteerd in veel aandelenplannen', zegt een perso- neelslid op het hoofdkantoor. 'Ze waren verslagen toen de prijs instort- te. Je hebt het over mensen die hun kinderen willen laten studeren met BP-aandelen.' Ondanks het recente herstel blijven de aandelen circa veer- tig procent onder hun piek op de dag van het ongeluk. Ernstig De grootste interne zorg is dan ook hoe de etterende desillusie het wer- ven en behouden van talent zal te- genwerken. Technici en wetenschap- pers zijn een schaars goed, waar BP en rivalen ExxonMobil, Shell en Che vron flink om vechten. Recruiters denken dat het bedrijf het moeilijk zal krijgen nieuw personeel aan te trekken. 'Ik heb het nog niet gezien, maar we verwachten het', zegt Jona than Johnson van Fircroft, een inter national recruiter voor kantoor- en productiemedewerkers. Stewart Johnston, een olie- en gas- consultant voor Molten Group, waar- schuwt dat de gevolgen van perso- neelstekorten ernstig kunnen zijn. 'Ze hebben de komende zeven jaar veertig enorme projecten in het voor- uitzicht om een miljoen vaten dage- lijkse productie te vervangen. Als ze zelf geen mensen hebben moeten ze dat uitbesteden, en dat is duur.' De situatie is nog erger voor BP doordat de crisis precies toesloeg op de essentiele E&P-afdeling (verken- ningen productie), die het moet heb ben van de beste technici. Topman Hayward was hoofd van E&P voordat hij CEO werd in 2007. De werkne mers daar worden gezien als Tony's mensen', en worden vaak beter be- Het bedrijf begon in 1901. William Knox D'Arcy kreeg toen toestemming van de sjah van Perzie om in zijn land naar oliebronnen te zoeken. Zeven jaar later werd olie gevonden. Het bedrijf groeide snel en ging de naam AIOC dragen. In 1954 veranderde dat in British Petroleum Company. a Lang had de Engelse overheid een meerderheids- belang in het bedrijf. Maar in haar privatiseringsdrift verkocht Thatcher alle aandelen in de jaren tachtig.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 18