De Kwestie Li VOOR D0VEMANS0REN PRDSV00R KOOLHAAS MaasstadPers ooo ZOBEZIEN Het Plan van Aanpak is met succes afgerond. Ex-daklozen blij, omgeving blij, gemeente blij. Maargaan wij Johan dan nietmissen? Straat Wie maakt me blij, wie maakt me blij? 'Het is een fabeltje dat mensen kiezen dakloos te zijn.' MARCO PASTORS 51 SP wil betere voorzieningen Ouvre verdient leeuw 5fj Een groene Meent...hip groen dan 9|e Beeldie hier, monumentje daar Boycot dadels uit Israel n MaasstadPers Woensdag2ijuli20io w Successtory: bijna alle daklozen van de straat eefbaar Rotterdam, de grootste lokale partij I van Nederland, is de enige partij in ons land die geld wil teruggeven aan in- woners. In 2005 hebben we dat 00k gedaan. In 2006 kwamen de gewone partijen echter aan het roer te staan, en toen was het meteen weer over. Alle teruggave- voorstellen van ons die we daarna hebben voorgelegd, zijn afgewezen. 'Wij kunnen het geld veel beter uitgeven dan al die Rotterdammers', zeggen ze dan. Gek genoeg denken heel veel mensen zelf er 00k zo over, 'die paar tientjes per jaar'. De politieke propaganda heeft zijn werk hiergoed gedaan. Toch is het volstrekte on- zin. Hetgaatnietom tientjes maarom honderden euro's. In Rotterdam bijvoorbeeld zelfs om bijna vijfhonderd euro. En dat alleen vanuit de gemeente. Als het rijk 00k zo zou kijken, dan kan heteen veelvoud worden. Andere politieke partijen schermen met kleine groepen mensen die dan weer wat tekort zou- den komen omdat er allerlei heel specifieke subsidies worden verlaagd. Maar daarin zit nou juist de kracht van het idee: maak alle inwo- ners tot doelgroep, dan komt niemand wat te kort. Als u eens zou bekijken wat er al- lemaal aan individuele rege- lingen bestaat voor mensen in bijzondere situaties, bij voorbeeld kwijtschelding van rioolheffing, in kosten van vervoer, van mantelzorg, schoolreisjes, voetverzor- ging, tegemoetkoming hier, tegemoetkomingdaar, dan zouden al die bijzondere uit- kerinkjes kunnen worden vervangen. Dat scheelt een boel administratie en voor- lichting, en 00k een boel be- tutteling. Laat u niet wijs maken dat mensen daar niet mee om kunnen gaan. Ook dat is weer propaganda van de professionals die er zelf hun geld mee verdienen. De meeste mensen zijn nogal- tijd zoals u en ik, best ver- standig. Voor het kleine deel dat dat niet is, zijn veel ge- richtere oplossingen te ver- zinnen, minder anoniem en beter toegankelijk ook dan de huidige wirwar aan inge- wikkelde regelingetjes. Ei- genlijk dus voordelen voor iedereen. Behalve dan voor politieke partijen die probe- ren probleemgroepen van zich afhankelijk van te ma ken, voorgesubsidieerde in- stellingen en professionals die het uitvoeren. Voor de zomer heb ik het nieuwe col lege verzocht er toch nog eens naarte kijken. Ik ben benieuwd naar hun reac- tie. O Anne Dorst ROTTERDAM In Rotterdam zijn nog nauwe- lijks mensen die dag en nacht op straat verblijven. Geloof het of niet, maar in vier jaar tijd hebben 2900 daklozen onderdakgekregen. Ditappel- tje lijkt ongemerkt te zijn ge- schild. En ongezien. Johan brengt nog alti jd zingend voor de Bijenkorfzijn straatkranten aan de man. Net als de vele bouwputten, de hooligans op Stadhuisplein en de Kapsalon- tentjes horen mensen als Jo han en Maarten bij het straat- beeld van Rotterdam. Volgens Wim Gort, pro- grammamanagerbij de GGD, zijn bijna alle daklozen onder de pannen. "In de vorige col- legeperiode is gewerkt aan het Plan van Aanpak Maatschap- pelijke Opvang. Doel was het oplossen van dakloosheid voor 2900 mensen en overlast voor de omgeving voorko- men. Dat is gerealiseerd door voor elke dakloze een per- soonlijk begeleidingsplan op te stellen. Daarvoorzijn orga- nisaties als de gemeente, het Leger des Heils, Bouman GGZ en Politie intensiever met el- kaar gaan samenwerken. Sa- meri bekijken ze welke zorg en hulp iemand nodig heeft." Aan de hand van de zoge- naamde woonladder, een ge- meenteterm, worden daklo zen ingeschaald in een van de verschillende woonvormen. De ene dakloze is de andere niet. Zozijn ergesloten woon- voorzieningen waar 24 uur per dag begeleiding is, maar er zijn ookzelfstandige huurwo- ningen waar de mensen een aantal uur per week begelei ding krijgen. En alles wat daar tussenzit. "Hetwerkt, maarde maatschappij is niet maak- Verstokte daklozen blijven, beleid of niet. Vaak gaat het om mensen met psychische problemen. arie kivit/hh baar. De gemeente kan nooit beloven dat er over een paar jaar geen daklozen meer zijn. Dat is het doel van Het Plan ook helemaal niet. Wij willen daklozen op een positieve ma- nier laten terugkeren in de maatschappij," vertelt Gort. Zo geschiedde. "2900 dak lozen hebben onderdak ge- kregen. Nachtwerkers zien bijna geen buitenslapers meer." De 2900 daklozen zijn mensen vanaf 23 jaar die geen huis hebben, op straat leven en een binding hebben met Rotterdam. ,,Let wel dat er door de economische crisis wellicht nieuwe daklozen bij zijn gekomen die niet onder Het is slecht gesteld met de toegankelijkheid van deelge- meentelijke kantoren en ver- gaderzalen voor mensen met een gehoorprobleem. In meer dan de helft van de deelge- meenten zijn geen voorzienin gen aanwezig om ervoor te zorgen dat doven en slechtho- renden terecht kunnen op de deelgemeentekantoren en dat zij in staat zijn op locatie een raadsvergadering bij te wo- nen. Dat blijkt uit de antwoor- den die SP-raadslid Josine Strdrmann kreeg op vragen die zij eerderstelde. Strormann had, na diverse meldingen, ge- vraagd een overzicht te geven van de diverse deelgemeente kantoren en deelgemeentelij- ke vergaderzalen en hun toe gankelijkheid voor doven en slechthorenden. Die toegan kelijkheid kan geboden wor den door middel van een ring- leidingof een (veelduurdere) doventolk. de 2900 van het Plan van Aan pak vallen", waarschuwt Gort. Het succesgetal 2900 is boven- dien een bmto aantal, want als je iemand van de straat haalt moet je wel zorgen dat die van de straat blijft. Gort: "Er zijn zo'n 1770 succesverhalen van mensen die niet langer tot de daklozen behoren, gezond zijn en stabiel blijven. Het is voor die mensen heel fijn dat De Rotterdamse architect Rem Koolhaas krijgt voor zijn gehe- le oeuvre een Gouden Leeuw op de Architectuur Biennale in Venetie, later dit jaar. De baanbrekende architect Koolhaas wordt in Venetie ge- eerd als een van de grootste le- vende architecten, die de hori zon van de architectuur ver- breed en verruimd heeft, zo schrijft de jury in haar rapport. ze hun leven weer op orde kri j - gen. Daarnaast is het voor de omgeving prettig dat er min der overlast en criminaliteit is." Volgens Gort is het een fa beltje dat daklozen niet tussen vier muren zouden kunnen leven. "Het leven op straat in Nederland is heel hard, heel koud en niet leuk. Het is wel zo dat veel daklozen in eerste instantie hulp wantrouwen, maar uiteindelijk grijpt meer dan 90 procent van de daklo zen de kans om van de straat te komen." Gelukkig heeft Johan overdag nogtijd om iedereen, meteen steeds verdergebogen rug, toe te zingen. "Wie maakt me blij, wie koopt een krantje bij mij?'Hethoortgewoonbij Rotterdam. O Op de site dakloosinrotter- dam.nl geeft de gemeente informatie over alle aspec- ten van dakloosheid. Van beleid tot praktijk. De site is bedoeld voor (bijna) daklo zen, omwonenden en pro fessionals en wordt naast informatie gevuld met pos ters van de mensen die het succes van het beleid be- wijzen, zoals John (41) die trots laat zien: 'Vorigjaar woonde ik nog in het park. Nu werkiker'. Bezorgklachten: Telefoon: 0900-4245 726 www.maasstadpers.nl/bezorgklachten PrinsHendrikkade 16a 3071 KB Rotterdam Postbus 1162,3000 BD Rotterdam Telefoon: 010-4699500 Fax:010-4699504 www.maasstadpers.nl info@maasstad.nl Sluitingstijden: Advertenties:totmaandag 15.00uur Redactie:totdinsdag9.00uur Redactie: L.el Barkanyen K. Moerman Telefoon: 010 - 4699 527 redactie@maasstad.nl Hoofdredacteur: M.G.J. Jochemsen Advertenties: Telefoon:010-4699525 Fax:010-4699504 advertentie@maasstad.nl Commercieel directeur: R. Feenstra Oplage: 365.205 MaasstadPers is een uitgave van PLM Lokale Media in samenwerkingmet Dagblad De Pers. Algemenevoorwaardenzijnopaanvraagbeschikbaar. De Meent moet de groenste winkelstraat van Rotter- ©dam worden, althans dat vindt GroenLinks. De partij wil dat groene ondernemers ruimte in de straat krijgen. Rotterdam telaevorigjaarrond dezetijd 501 Rijksmo- numenten en 2 30 gemeentelijke monumenten, daar zijn er dit jaar 100 bij gekomen. De Rotterdamse SP roept samen met 30 andere organi- saties op tot een boycot van dadels uit Israel tijdens de Ramadan, de heilige maand van moslims.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 2