Dakloos, drugs en moord 'STZ TREFT GEEN BLAAM' RONDJE N00RDEREILAND LONENSTDGENWEER ooo Notoire overlastgevers zorgen volgens Leefbaar Rotterdam voor burenterreur. Maar is de situatie echtzo onhoudbaar? Ricardo Ervaringsdeskundige Op zijn 33e stond hij daar waar hij ook stond toen hij 15 was. Analyse In een wereldstad hoor je je buren nu eenmaal 'De boheme wint het voorlopig van de bourgeoisie, zo hoort het ook' Stadswachten zijn niet voldoende bevoegd Winnaar vorig jaar doet niet meer mee Economie Laag inkomen is gemiddeld 30.000 'Spinnend' over de kop Wereldrecord Duimen in Rotterdam Volledig de weg kwijt...letterlijk MaasstadPers Woensdag2ijuli20io rk £1 "j '1 CkCk I E6n van die 1770 succesver- halen is het verhaal van Ri cardo Mekken. De man wiens verhaal je oren doen klappe- ren. Anne Dorst ROTTERDAM Het leven van Ricardo kent niet bepaald een fleurig ver- loop. Als kind had hij al last van ADHD en depressieve ge- voelens. Hij ging naar een school voor kinderen met ge- dragsproblemen, maar heeft die niet afgemaakt. Puberend kwam hij namelijk in aanra- king met drugs. Een blowtje op zaterdagavond. Het hele weekend stoned. Dan dage- lijks. Een keertje XTC probe- ren. Stapje voor stapje, van kwaad tot erger. Om die grammetjes te kun- nen betalen ging hij stelen. Een paar vrienden hadden sleutels van parkeerautoma- ten, waarmee je toen nog met munten parkeertijd moest ko- pen. Of hij liep een rondje in de bouwmarkt, koos een boor- machine uit en liep ermee naar de klantenservice om te zeggen dat hij hem wilde te- mgbrengen maar het bonnetje vergeten was. Simpel, maar doeltreffend. En van dealen was Ricardo ook niet vies. Het bracht hem in situaties waar zi j n ouders zo bang voor waren. Nachten in hetZuider- park. Bij zogenaamde vrien den op de bank. Kraken. Tuk- kie doen in een bootje van een watersportvereniging. Ricardo kreeg Hepatitis C. Hij heeft twee moorden aanschouwd. Op een dag werd hij wakker en lag zijn vriendin dood naast hem. Een overdosis. Na vijf jaar officieel dak loos te zijn geweest, want tot je 23e ben je voor de gemeente een zwerfjongere, en veel meer jaren van verslaving was dat het keerpunt. Hij wilde weg uit het wereldje. Hij wilde de 15-jarige geschiedenis van 'wonen' op 38 verschillende plaatsen in 14 verschillende gemeenten achterzich laten. Hij zou zich laten oppakken. Het Plan van Aanpak Maat- schappelijkeOpvangbestond toen nog niet en wie zou hem serieuS'rfiemen als hij zegt dat hij zijn leven wilbeteren, maar tien minuten later weer een snuifje neemt? De gevangenis zou hem goed doen, de rust geven die hij nodig had. Zo bedacht, zo gedaan. In een roes ging Ri cardo naar een winkel en heeft daar wat gestolen, een dek- bedovertrek meent hij zich te herinneren.Terwijl hij datver- telt lacht hij de paar tanden die hij aan die periode heeft overgehouden bloot. De iro- nie. Vanuit de gevangenis kreeg hij inderdaad de bege- leiding waar hij op hoopte. Daarna kreeg hij zelfs een 50+ woningtoegewezen. Maar hoe verder? Op zijn 33e stond hij daar waar hij ook stond toen hij 15 was. Hij was clean en had een dak boven zijn hoofd Dat bleek een aardig begin. Hij kreeg nog steeds begelei- ding vanuit Pameijer toen daar de functie van doelgroe- pambassadeur vrijkwam. Ri cardo werd aangenomen. Hij kreeg een certificaat. Goed voorzijnzelfvertrouwen, want behalve een zwemdiploma uit een ver verleden had hij niets aan papieren. Als ambassa- deur van daklozen praatte hij met buurtbewoners en gaf voorlichting op scholen. Drie jaar lang heeft hij dat gedaan. Tot er in februari een nieuwe vacature was, die van erva ringsdeskundige. Sinds een paar maanden begeleidt hij ex-daklozen die orde op zaken willen stellen. Als de beste, want hij kan er over meepra- ten. Ricardo is nu 36 jaar, sinds de winkeldiefstal clean, woont in een huurhuis, heeft een vriendin, zijn ouders zijn trots op hem en hij heeft laatst een bootje gekocht. O Burenoverlast, terreur en zeer grate woorden De meeste Rotterdammers hebben nog altijd fijne buren. rob kamminga Van de redactie ROTTERDAM Wonen in een grote stad bete- kent dat buren elkaar horen, wie daar niet mee om kan gaan moet maar in een hutje op de hei gaan wonen. Dat jg over het algemeen genomen de heersende mening onder kos- mopolieten en of stedelingen. Kortom; de boheme wint het vooralsnog van de bourgeoisie en misschien hoort dat ookzo te zijn in een grote stad. In ie- der geval in een grote stad met wereldstedelijke allures en pretenties zoals Rotterdam. Datsemi-genoeglijkestads- geluiden ookgrenzen kennen, wordt meer dan duidelijk op het moment dat burengeluid omslaat in burenterreur, een aanduidende term die vorig jaar het licht zag dankzij Leef- baar Rotterdam.-Volgens de grootste oppositiepartij gaat een aanzienlijk deel van de Rotterdammers gebukt onder de zogeheten burenterreur. Sterker nog; 'Rotterdammers die vorig jaar in een online onderzoek aangaven met over- last te maken te hebben, wer- den onvoldoende of niet ge- holpen door de daartoe bevoegde instanties. Ze kregen zelfs het advies om maar te gaan verhuizen', aldus Leef baar Rotterdam-raadslid Ro bert Simons in een brief aan het college van b w eerder deze week. Simons wil nu we- ten hoe het staat met het Ac- tieplan Woonoverlast Rotter dam. Dat plan werd vorig jaar door het stadsbestuur bedacht om burenoverlast terug te dringen. Het college nam zich voor om in 2014 het aantal meldingen van overlast terug te dringen met 25 procent. In absolute cijfers betekent dat van 49 duizend meldingen tot 36.650 meldingen. Verder heeft de gemeente beloofd dat 'elke overlastsituatie binnen drie maanden wordt beein- digd'. Daarvoor hanteert de gemeente Rotterdam een kaar- tensysteem van gele en rode kaartenVoor notoire overlast- gevers volgt na een aantal waarschuwingen (gele kaar ten) huisuitzetting (rode kaart). Volgens wethouder wonen en bouwen, Hamit Ka- rakus, gaat het tot dusver om een huisuitzetting. Zo liet hij MaasstadPers al in maart we- ten. Rotterdam telde toen 320 notoire overlastgevers (in de volksmond 'tokkies' geheten Maar laten we wel wezen: in een stad met ruim 600 dui zend inwoners is dat aantal verwaarloosbaar te noe- men. O De Stadswachten en par- keerwachters die zaterdag avond de fatale steekpartij op het Pijnackerplein zagen gebeuren, konden niets doen. Ze zijn niet bewapend en niet getraind om in zo'n geval te kunnen ingrijpen, zegt hun baas. Dat meldt rtv Rijnmond. De Stadswachten hebben met hun portofoon de politie gewaarschuwd en zich teruggetrokkeri, zoals ze horen te doen in zo'n geval. "We zijn wel opgeleid in ge- weldsbeheersing in het con tact met de burger", zegt hoofd Stadstoezicht Fred Marree. "Maar in andere situaties is het niet zo dat wij zomaar overal in kunnen springen, ze- ker niet als de andere partij bewapend is." Het slachtoffer van de steekpartij zaterdag avond was een 30-jarige Rot- terdammer. De man werd mis- handeld en neergestoken en overleed ter plekke. Komende zondag staat de zwemwedstrijd Rondje Noor- dereiland op het programma, maar de winnaar van de vorige editie Koen Florijn doet niet mee. Zijn prijzengeld van 1000 euro is nog steeds niet uitbe- taald door organisator Erik van Loon. Dordtenaar Florijn had het prijzengeld bestemd voor een goed doel in Kenia, maar een jaar na zijn winst heeft hij nog geen cent van de organi- satiegehad. Hij probeerde Van Loon en zijn stichting Aquarius in gebreke te stellen, maar op zijn brieven werd nietgereageerd. Verdere juridische stappen ondernam de verpleegkundige niet, om- dat hem dat meer zou kosten dan het zou opleveren. Florijn neemt het Van Loon vooral kwalijk dat hij prijzengeld heeft beloofd, maar later weer beweerde dat het geld niet noodzakelijkerwijs gekoppeld was aan de prijswinnaar. Mensen met een lagere func tie hebben hun salaris het af- gelopen jaar relatief flink zien stijgen. Uitvoerend personeel ging er gemiddeld 2,4 procent op vooruit. Aan de top stegen de salarissen met 0,4 procent. Dat blijkt uit de beloningsmo- nitor 2010/2011 van salarisver- werker ADP, adviesbureau Be- renschot en Springer Uitgeve- rij. Voor de monitor is gekeken naar tachtig veel voorkomen- defuncties. Uitvoerend perso neel verdient volgens de mo- nitorgemiddeld 30.000 euro per jaar. Dat is 700 euro meer dan in 2009. Het vastejaar- salaris van werknemers met een topfunctie bedroeg ge middeld 81.400 euro, 300 euro meer dan in 2009. Niet vooralle beroepen is het sa laris gestegen. Zo moet de monteurelektrotechniek het met 2,6 minder doen en de medewerker personeelsza- ken krijgt 2 minder. Een klein spinnetje heeft een ongeluk in zijn schoenen geschoven gekregen. De automobiliste sloeg bij het zien van het beestje over de kop bij Brielle. Zes Nederlandse gamers hebben de afgelopen dagen in Rotterdam het wereldrecord non-stop gaming verbro- ken. Zij speelden 50 uur lang een computerspel. Een dronken man heeft vannacht in Spijkenisse auto- mobilisten de stuipen op het lijf gejaagd door midden op de Heemraadlaan te gaan liggen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 3