Crime breur f/r ooo Hans Schaafsma schreefeen boekoverjeugdcriminelen en overlast. Hij beetzich vast in het onderwerp. Wat hield de politie bezig? SPIN BRENGT ONGELUK CONTROLE NIET DUIST Recensie Boek over jeugdige criminelen is verhelderend Te gek voor woorden dat er zoveel geld gaat naar snotaapjes.' 8 MISDAADJOURNAAL UW BEVEILIGING TEGEN INBRAAK Auto twee keer over de kop door insect Uitzondering of regel? Jongeren komen makkelijk aan alcohol Cold case in Engels MaasstadPers Woensdag2ijuli20io Een andere blik op jeugdcriminaliteit De jongeren op de foto hebben geen link met het verhaal. robkamminga Van de redactie ROTTERDAM Jongeren ontwikkelen zich in rap tempe van overlastveroor- zakers tot door de wolgeverfde criminelen wanneer ze niet tijdig worden gecorrigeerd. Want het merendeel van de roofovervallen wordt gepleegd door de jeugd. Dat schrijft Hans Schaafsma in zijn boek 'De Buurt is Bang, knelpunten in de opsporing van criminele jeugdgroepen'. Schaafsma is journalist en schrijver en werkt bij Blauw, het politievakblad. Schaafsma verdiepte zich acht jaar lang in de politie. In de proloog van het boek van Schaafsma wordt meteen dui- delijk waarom hij vond dat er een boek moest komen over dit fenomeen. Oplossingen en aanbevelingen gaat hij ook niet uit de weg. Sterker nog, hij heeft er meer dan zat, zo leren we aan het eind van 'De Buurt is Bang'. ,,Met bestuurlijke maatregelen trachten politie en gemeenten de buurten vei- 1 ig te maken, maar het tij keen niet", schrijft Schaafsma. Cy- nisch vervolgt hij:Jongeren leren namelijk snel hoe je uit handen van de politie moet blijven. Tijdens de verhoren houden ze hun kaken stijf op elkaar. Wanneer ze een beetje geluk hebben, zitten ze langer in voorarrest dan is toegestaan en houden ze er ook nog een aardigzakcentje aan over. Re- cherchecapaciteit is schaars, tijd kost geld, en eigenlijk is het te gek voor woorden dat de politie met loodzware opspo- ringsmiddelen, zoals stelsel- matige observaties, een stelle- tjesnotapen moetvervolgen", aldus Schaafsma. Het moet radicaal anders, vindt de schrijver. Een Rotterdams pro ject, het zogenoemde Pagang- team, wordt in zijn aanbeve- lingen aangehaald als voorbeeld van hoe het wel moet. Het Pagangproject is een opsporingsteam dat ooit werd ingesteld als tijdelijk project na een aantal schietin- cidenten in Rotterdam Zuid waarbij vooral Antillianen, Somaliers en Pakistanen be- trokken waren. De groep was buitengewoon gewelddadig. Het project was zo succesvol dat de einddatum steeds wordt uitgesteld, zo schrijft Schaaf sma. Het project onderzoekt permanent dertig tot zestig za- ken en daardoor groeit de ex pertise binnen het opspo ringsteam. Dat is slechts een aanbevelingspunt, Schaafsma heeft er meer. Misschien een zomer- aanradervoorbeleids- makers. O We kunnen de hele krant wel vullen met nieuwsberichtjes over misdaad uit de regio. Doen we niet. Hierbij wel een samen- stelling van de politieberichten van de afgelopen 7 dagen. Geen belletje-trekverhalen, maarcij- fers van het echte boevenwerk. Blijkbaar worden we in de zo mer allemaal wat korzeliger, brutaler en soms ook wat agressiever. Misschien wel door het warme weer en een grotere consumptie van alco- holischedranken. De politie had de afgelopen week in ieder geval de handen vol aan het beteugelen van al die brutaliteit. Acht jongeren tussen de 18 en 30 jaar werden het afgelopen weekend op de bon geslingerd voor het bele- digen van agenten, prijzen va- rieerdenvan 350 tot 450 euro. Een dronken man die door de politie van de grand werd ge- tild maakte het helemaal bont. In plaats van 'dank je wel' kwam er een klodder spuug uit zijn mond. Een agente kon door naar het ziekenhuis nadat een 17-jarige brommerrijder uit Bergschen- hoek in Schiedam op haar was ingereden. Toen ze hem een stopteken gaf op de Burge- meester van Haarenlaan gaf hij nog een dotje extra gas en reed op haar in. De brommer rijder is aangehouden voor 'agressief rijgedrag In dat licht bezien is het ver- scheuren van een bekeuring nog een mild vergrijp, al kreeg de 41-jarige Rotterdammer die dit op de Willemskade deed omdat hij het niet eens was met zijn bon er wel een extra bekeuring voor in verband met een milieu-overtreding. Agressie was er ook in een fastfoodrestaurant aan de Coolsingel waar een vrouwe- lijk personeelslid werd plat gescholden door twee broers die het ook op andere klanten hadden voorzien. Toen de twee weigerden te vertrekken werd de politie erbij gehaald. En natuurlijk wordt er ook weer volop ingebroken in va- kantietijd. In Poortugaal wer den twee inbrekers, Roeme- nen, door diensthond Jari uit de sloot gehaald. Omdat er de laatste tijd veel wordt in gebroken in Poortugaal en Rhoon surveilleert de politie er nu extra. Dat had meteen resultaat want toen de poli tie twee mensen op de Dijk- werker zag lopen die volde- den aan het signalement ging zij er meteen op af. De mannen verstopten zich in de landerijen, maarde politie heeft diensthond Jari, die zich als een ware Lassie ma- nifesteerde en de dieven ontmaskerde. Aan de Klaprooslaan in Rot terdam hadden een 16-jarig meisje en 19-jarige jongen il- legaal hun intrek genomen. De eigenaar van het huis bleek enige tijd geleden te zijn opgenomen in een ver- zorgingshuis. Maar ook bouwterreinen zijn doelwit. Op de G.B. Shawplaats werden twee mannen gesnapt die goede- ren in een bestelbusje aan het laden waren. Toen de mannen in de gaten kregen dat de politie ze op de hielen zat, vluchtten ze weg. Maar uiteindelijk wist de politie op de scooter van een voorbij- ganger er een te achterhalen bij de Tagoreplaats. De politie is in de hectiek helemaal ver- geten de naam van de jongen te vragen en wil die graag alsnog weten (0900-8844). De andere man kon in de om- geving van de President Wilsonweg worden aange houden. Een man die spullen kapot had gegooid op een bouwterrein aan de Blijven- burgstraat is ook aangehou den. De afgelopen week ook weer genoeg vreemde voorvallen. Een verwarde man bijvoor- beeld die in Spijkenisse op de rijbaan lag. Passerende auto- mobilisten wisten hem nog maar net te ontwijken. En een Vlaardinger die in paniek over brand belde. Bij nader onderzoek bleek het om een wierrookkaarsjetegaan. En wat heel Schiedam in de greep hield: De hond die op de Groenelaan een klein hondje doodbeet. O BfcVEILIGINGEN Breur BeveiUgbtgen J Rivkirn Boulevard 1471270° Cajjelte a/d IJsset I Tel. B10 - 2888 422 WWW.BREURBEYE'UGINGEN.NL Een 43-jarige vrouw uit Oost- voorne is maandagmorgen zo geschrokken van een spin in haar auto, dat ze niet meer op de weg lette, met haar auto in de berm raakte en uiteindelijk twee keer over de kop sloeg met auto en al. Het ongeval vond plaats op de Schrijversdijk in Brielle. Ach- terin de auto zaten twee kin- deren van 7 en 8 jaar. Door de schrikreactie van de vrouw kwam de auto in de berm en sloeg hij twee keer overde kop. Hetavontuurein- digde aan de andere kant van dewegindeberm. Toen de politie ter plaatse kwam, waren de vrouw en haar twee kinderen al uit de auto geklommen. Het drietal raakte niet gewond, maar is toch ter controle overgebracht naar het Ruwaard van Putten ziekenhuis in Spijkenisse. De auto liep behoorlijk wat scha- deop. Van Heemst (PvdA) vindt het vreemd dat er 2 brand- weerwagens en 6 politie-auto's uitrukten toen er wat dozen in brand stonden op de Lijnbaan. Het college niet. Steeds minderjongeren pro- beren alcohol te kopen, maar als ze het wel doen, lukt dat meestal wel. Vooral in de ho- reca laat de leeftijdscontrole nog steeds veel te wensen over. Dat blijkt uit een maan- dag gepubliceerd onderzoek van de nieuwe Voedsel en Wa ren Autoriteit. Ten opzichte van 2001 is het aantal jongeren onder de 16 dat een bestelling deed voor bier, wijn of mix- drankje in de horeca of super- markt gehalveerd. Voor het bestellen van sterke drank in horeca en slijterij geldt het- zelfde beeld. De 'slaagkans' voor jongeren om aan drank te komen, blijft wel hoog: tussen de 87 en 98 procent. Veel alcoholverstrekkers vra gen nog steeds niet naarde leeftijd. Wel is het voor 14- en -i5-jarigen moeilijkergewor- den zwakalcoholische drank te kopen. De controle is scherperinsupermarkten. In de talkshow van Club Ram Horna, in restaurant Engels, gaat het 28 juli over de Brekelveldse moord- zaakdie in '63 heel Rotterdam Zuid in de greep hield.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 8