Achtergrond oo 'Sommige platforms staan niks te doen. Die moeten weg. Voor ons een fantastisch vooruitzicht.' Olie De Noordzee moet leeg ooo Op de Noordzee vaIt de komende decennia bijna 40 miljard euroteverdienen. Nietdoorvissersof oliejongens, maardoor'slopers'. He De eerste 18 18 i Arniprornnn woensdag28juii2oio He Noordzee Reserves W a 1 m - 1 MaasstadPers Het is hoog tijd voor een grote schoonmaak Pieter Heerema, de eigenaar van het bedrijf, zijn geld verdiend met het neerzetten van veel van die platforms. Meeklacht. 'En nuverdientzijnzoon dus geld met het weghalen ervan. Toch is het ook wel weer zo dat Pieter Heerema junior zelf nog steeds meer platforms heeft gei'nstalleerd dan weggehaald.' Van veel van de ruim 550 plat forms op de Noordzee die sinds de jaren zeventigzijn neergezet was vol- gens Meek van tevoren absoluut niet voorzien dat ze het zo lang zouden volhouden. 'Sommige staan daar al dertig, veertig jaar', zegt Meek. 'Die dingen draaien nog steeds door. Door de hogere olieprijs zijn ze lan- ger blijven staan, en zo lang ze nog meer opleveren dan ze kosten hoe-, ven ze natuurlijk niet weg.' Hij rekent voor dat het neerzetten van een groot platform inclusief het boren van de putten gemiddeld een miljard dollar kan hebben gekost. 'Dan is het logisch dat je dat niet zo- maar even weghaalt', zegt Meek. Daar komt volgens hem bij dat de techno- logie ook is voortgeschreden. Olie- ingenieurszijn vooral de laatste jaren steeds meer bezig hun brein te bre- ken over methoden om de laatste Edward Deiters Ooit was de Noordzee het walhalla voor olie- maatschap- pijen: ondiep en lekker dichtbij huis. Maar nu drogen de oliebronnen er langzaam op en kraken hoogbejaarde olieplatforms er in hun voegen. Het is de hoogste tijd voor een grote schoonmaak. En die gaat de olie- maatschappijen tientallen miljarden kosten; miljarden waar ze niets voor terugzien. Alleen al op het Britse plat staan 470 olieplatforms, zijn ruim 5.000 oliebronnen en ligt 10.000 kilometer aan olie- en gaspijpleidingen. Veel van die infrastructuur is tientallen ja ren oud. In de komende decennia moeten daarom in de Noordzee jaar- lijks gemiddeld 15 tot 25 productie- platforms worden ontmanteld. De geschatte kosten van deze gigantische schoonmaakoperatie bedragen vol gens energie-consultancyfirma Wood Mackenzie tot 2030 alleen al in het Britse deel van de Noordzee meer dan 21 miljard euro. Voor de totale Noordzee zou het volgens andere ex perts gaan om een bedrag dat ergens tussen de 28 en 39 miljard euro ligt. Rotzooi En daar zien sommige Nederlandse offshorebedrijven gouden haodel in. 'Als de oliemaatschappijen straks al- lemaal tegelijk moeten ontmantelen, gaan dieprijzen natuurlijkgigantisch omhoog', zegt Keesjan Cordia, direc- teurvan hetin Hoofddorpgevestigde Workfox. 'Dit wordt een markt op zich. Daarom zie je nu in een gestaag tempo het aantal projecten toene- men'. En voor de Shells en BP'svan deze wereld valt er maar weinig te kiezen: ze zijn wettelijk verplicht om hun ei- gen rotzooi op te ruimen. Daarbij helpt Workfox graag een handje. Het bedrijfverhuurt werkeilanden aan de offshore-industrie. Het zijn in feite drijvende dorpen, die onder meer zijn voorzien van een helidek, toren- hoge kranen, werkplaatsen en ac- commodatie en vertier voor meer dan honderd man. 'Een productie- platform heeft nauwelijks ruimte voor andere zaken dan het winnen van olie of gas', zegt Cordia. 'Dus wanneerzo'n oud platform gesloopt moet worden, is het handig om een van onze eilanden langszij te heb ben.' Naar de staaloven Het is volgens Cordia zaak om er nu snel bij tezijn. 'De industrie verwacht dat de decommissioning-markt op de Noordzee in de komende achttien maanden tot twee jaar zeer sterk zal gaan groeien', zegt hij. 'Oliebedrijven zijn er nu echt mee bezig. Sommige platforms staan al niks te doen. Die kunnen dus gewoon weg. Voor ons een fantastisch vooruitzicht, we ho- pen onze orderportefeuille snel te gaan vullen.' En daarvoor heeft Workfox onlangs de eerste stap gezet. Samen met een aantal andere partijen is het bedrijf bezig met zijn eerste echte grote ont- mantelingsproject. 'Op het Inde-veld in de zuidelijke Noordzee halen we momenteel via de piece small-metho- de voor Shell drie olieplatforms weg', zegt Cordia. 'Er staat een soort grote schaar op ons eiland of op het plat form zelf, die het dek van zo'n pro- ductieplatform in stukjes knipt. Al dat metaal wordt met schepen naar land gebracht en gaat weer de staal- ovens in. Het doel is tussen de 40 en de 50 ton per dag dus dat ding knab- belt ongeveer vijftig auto's per dag weg.' Voor de oliemaatschappijen is het een dure grap. Zeker omdat ze er niets voor terugzien. 'Onze werkeilanden zijn niet goedkoop', beaamt Cordia. 'En dan moet er vaak ook nog extra materieel bij worden gehuurd. Het kan, afhankelijk van de hoeveelheid werk, intotaal meer dan 100.000 dol lar per dag kosten.' Daarbovenop komt dan nog onder meer de huur en het ve'rvoer van manschappen en schepen die de resten van het boorei- land weer terug naar land moeten varen. Ruwe schattingen in de industrie reppen van bedragen van gemiddeld honderd mil joen dollar om een plat form weg te halen. Jan Meek, Group Director Synergies and Strategy bij het Haagse offshorebedrijf Heerema, nuanceert dat bedrag enigszins. 'Wanneer het om een klein platform gaat waar we gewoon de topside (het dek) en de substructure (de metalen onderbouw) in een keer kunnen op- pakken is dat minder. Bij grote plat forms waar we een half jaar werk aan hebben is het meer.' Omdat iedere klus anders is, is het moeilijk daar een standaardbedrag op te plakken. 'In de Noordzee liggen een heleboel kleintjes die weg moeten. Reken daar voor zo'n 50 a 60 miljoen dollar per platform. Ja, dan zit je inderdaad aan te'kijken tegen een markt die de 30 miljard dollar overschrijdt.' Heerema hanteert een andere me- thode dan Cordia en opereert door- gaans in dieper water. Hetbooreiland wordt niet ter plekke versnipperd, maar liefst in zijn geheel of in grote delen opgetild en vervolgens naar het vasteland vervoerd. Voor al dat hijs- werk zet het Haagse offshorebedrijf een van zijn varende krachtpatsers Hermod ofThialf in. De laatste is met zijn twee kranen en een gezamenlijk hijsvermogen van 14.200 ton het sterkste hefschip ter wereld. Spierballen En dergelijke spierballen zijn bij dit werk geen overbodige luxe. 'Zo'n sub structure kan van 500 ton tot meer dan 10.000 ton wegen', zegt Meek, Ter vergelijking: de Eiffeltoren weegt 7.300 ton.' Meek pakt een A4'tje en begint te tekenen. 'Dit is de zeebodem, hier beneden zit het oliereservoir, daarbo- ven een stalen of betorinen construc- tie. En boven de zeespiegel steekt de topside uit. Die moeten er in ieder geval alti jd af en naar de kust. En van bi jna alle platforms moet ook de sub structure verwijderd worden. Daar voor snijden we onder de zeebodem de stalen heipalen af en zo tillen we de hele substructure eruit.' Ironisch genoeg heeft de vader van De Noordzee is in de olieindustrie een stuk groter. Ook de wateren bij Noorwegen en de Britse 'Atlantic Margin' worden hiermee meestal aangeduid. De commerciele oliewinning op de Noordzee begon met ene lames Young die al in 1851 in ondiep water voor de Schotse kust paraffine-olie won. De Britse en Noorse secties hebben nog reserves, maar volgens voorzichtige schattingen is al ruim meer dan de helft van de Noordzee-olie gewonnen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 18