Achtergrond OOO r5 FR0 Brent Spar: keerpunt in het denken over schonere zeeen Toch niet op... Ongeluk 1 Ongeluk 2 rs MaasstadPers 10 Woensdag28juli 2010 /V ttTPkT"OT,OHfl S 19 De ontmantelingsproblema- tiek werd met de perikelen rond Shells Brent Spar in het midden van de jaren negentig in een keerduidelijk.'Toen reesdevraag: dumpen we de handel in zee, of rui- men we het netjes op?' zegt Jan Meek van het Haagse offshorebe- drijf Heerema. 'De Brent Spar was een relikwie uit de begintijd van de oliewinning op de Noordzee', zegt hij. Hij omschrijft het gevaarte als een soort grote stalen dobber. 'Die fungeerde als drijvende opslagtank waar de geproduceerde olie in werd gepompt. Het enorme netwerk van pijpleidingen lag ertoen nogniet', zegt Meek. 'Dus af en toe kwam er dan een tanker langs die de olie naar de kustbracht.' Met de komst van de pijpleidin gen en de enorme toename van het aantal platforms lag het ding daar plots doelloos rond te dobberen. Shell had alle opties afgewogen en besloten het ding leegte maken om hem ergens diep in zee te dumpen. Heerema's hefschip Thialf tilt voor de Franse oliemaatschappij Elf een afgedankt platform in een keer uit het water. foto'S: heerema druppels uit de oliebronnen te per- sen. Meek: 'We kunnen slimmere puttenboren, meerputtenboren, ho- rizontaal boren en de druk meten in reservoirs om er zo meer olie en gas 'Ze hanteerden de technocratische aanpak', zegt Meek. 'Ze hadden som- metjes zitten maken qua kosten en vervuiling. Hun condusie: dumpen was goedkoper en nog minder belas- tend voor het milieu 00k.' Toen Greenpeace doorkreeg wat Shell van plan was, volgden wereld- wijde acties, Shell werd geboycot en de milieuvoorvechters beweerden dat er nog heel veel olie in het ge vaarte was achtergebleven. 'Later bleek dat ze volledig miszaten, die hoeveelheid olie was nagenoeg ni hil', aldus Meek. 'En dat was natuur- lijk helemaal niet het issue. Het was veel simpeler. Namelijk een maat- schappelijk probleem: jij gebruikt onze aarde en die moet je weer net jes achterlaten. Wij leren onze kin- deren toch 00k dat ze geen blikjes op straat mogen gooien. Het was dus een kwestie van ruim je je eigen rommelopofniet?' En zo kreeg Heerema in 1995 na een hoop gekrakeel tussen Shell en Greenpeace de opdracht om de Brent Sparte ontmantelen. Meek: 'We hebben dat hele ding in schijven ge- zaagd en er een kademuur in Noor- wegen van gemaakt.' Mede door de Brent Spar-affaire mogen er op de Noordzee geen olie- en gasplatformen meergedumpt worden en werd het in Europa wet- telijk verplicht ze te ontmantelen. uit te halen.' Volgens hem beginnen potentiele ontmantelingsopdrachten vaak met een cd-rommetje van de oliemaat schappij die zijn gepensioneerde platforms wil laten weghalen. 'Daar staat alles op', zegt Meek. Tenminste, hoe het ooit ten tijde van de installa- tie was. En hopelijkzoveel mogelijk van de actuele situatie. Die infomatie is vaak niet volledig meer, dat maakt ditwerkbijzonder complex. Ditgaat veel verder dan wat sloperij. Het aan tal uren dat we nodig hebben om al les te berekenen en de werkvoorbe- reiding is ruim 50 procent meer dan wanneer je zo'n platform installeert.' Hij omschrijft de olieplatforms als een soort bouwpakketten, waaraan in de loop der jaren vaak enorm is ge- knutseld omdat 00k de omstandig- heden in het olieveld veranderen. 'Als we na veertig jaar langskomen, zijn die dingen vaak tig keer aangepast en verbouwd. Dat maakt het weghalen behoorlijklastig.' Sinds eind jaren zeventig verwi jderde Heerema al vele tientallen olieplat forms, maar het blijft volgens Meek nog steeds ingewikkeld om er een prijs op te plakken. 'Je kijkt ernaar en je doet het bij wijzevan spreken voorhonderd mil- joen dollar', zegt hij. 'Wanneer de uitvoering dan tachtig mil joen dollar kost hebben we het mooi gedaan. Maar het gaat door omstandigheden 00k wel eens de andere kant op: dus dat het ons ineens 120 miljoen kost.' Met pensioen Heerema heeft in de Noordzee net een heel groot platform van BP weg- gehaald. En hetbedrijfisnuinNoor- wegen bezig om voor oliemaatschap- pij ConocoPhillips een aantal platforms weg te halen in het Eko- fisk-veld. Daarnaast jaagt het Haagse offshorebedrijf momenteel op een mega-opdracht ten noordoosten van Schotland. Shell gaat daar in het Brentfield de vier grote platforms Al pha, Bravo, Charl ie and Delta wegha len. Ze pompten er meer dan dertig jaar - op een waterdiepte van 140 meter - de schatkist van de oliemaat schappij vol, maar moeten nu met pensioen. 'Dat is voor Noordzee-begrippen relatief diep', zegt Meek. 'Ze kijken nu hoe dat moet en wie dat mogen gaan doen, dus wij zijn al tijden dmk aan het rekenen.' Cordia van Workfox kan in zulk diep water niet opereren. 'Dat laat ik aan de Heerema's van deze wereld', lacht hij. Maar in het ondiepere ge- deeltevandeNoordzeeziethij hetde komende jaren helemaal zitten. 'Speciaal voor dit doel zijn we met een nieuwbouwproject bezig', zegt hij. 'Dan moet je denken aan een in- vestering van zo'n 200 miljoen dollar voor een zelfvarende jack-up met grote kranen, om tot een waterdiepte van zeventig meter en wat ingehuur- de expertise alles zelf te kunnen doen. Van het dichten van de putten tot vol- ledige ontmanteling.' Zijn ogen beginnen te glimmen. 'Zo'n grotere unit zou ergens tussen de 150.000 en 200.000 dollar per dag moeten opbrengen.' O EnCore Oil ontdekte in 2001 voor de Schotse kust een Oveld met een miljard vaten. Onlangs sloegen ze opnieuw toe met een veld van 300 miljoen vaten. Inmaart 1980 stierven op de Noordzee 123 oliewerkers, doordat het drijvende hotelplatform Alexander L. Kielland kapseisde in een zware storm. Injulil988kwamen \67 roughnecKsomopde Noordzee toen het Piper Alpha-productieplatf orm van Occidental Petroleum ontplofte door een gaslek.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 19