Actueel Wat is de houdbaarheid Het raadsei van de ramen ZOMERSE ONGEMAKKEN DISCUSSIE OVER BELEID Defans blijven Sparta steunen. ledereen is ervan overtuigd dat de Jupiler Leage slechts een tijdelijk ongemak is. Open Dag Spartaantjes laten hun cluppie niet in de steek Mysterie Jenevermuseum Tot nu toe zijn er de helft minder seizoenskaarten verkocht 'Wonder boven wonder waren ze slechts licht beschadigd.' OOO Delfshaven overlast Brand op een basisschool in Zuid Rotterdamse evenementen onder druk 5|c Snikhete bussen kunnen echt niet 80 euro per zitplaats korting (Jot MaasstadPers Woensdag28juli 2010 van trainer Jan Everse? Jonge supporters waren zaterdag op jacht naar de handtekeningen van de Spartanen. MSP Van de redactie ROTTERDAM Aan het aantal handtekenin gen verzamelende en foto's schietende jongens en meisjes af te lezen, zou je niet zeggen dat Sparta de eredivisie heeft verlaten en alleen nog maar mag aantreden in de Jupiler Leage. Tijdens de jaarlijkse Open Dag is het meer dan ge- middeld druk op het plein voor het stadion en is de sfeer er in ieder geval niet minder om. Gelukkigloopternogeen behoorlijk aantal aanspre- kende namen rond op het Kasteel en moet de club, als het elftal in deze vorm blijft bestaan, geachtworden diezo verafschuwde Jupiler Leage 00k zo weer te kunnen verla ten. Natuurlijkduurtde trans- ferperiodenogtot31 augustus en is er nog van alles mogelijk, maar als het aan de jonge fans ligt komt Sparta er zo weer bo- venop. Rutger (8) uit Schie dam komt vandaag vooral voor Kevin Strootman, bij ge- brek aan Erik Falkenburg en Edwin van Bueren. En voor de nieuwe trainer. Hij heeft ge- luk, want hij mag bij binnen- komst bijna meteen door naar de perszaal met zi j n twee zussen waar de persconferen- tie voor kinderen wordt ge- houden. Hij heeft een paar pittige vraagjes paraat, waar hij graag een antwoord op wil van de nieuwe trainer Jan Everse. In de perszaal zitten meer jonge persmuskieten die de trainer, Nathan Rutjes, Ruud Knol en Lerin Duarte het hemd van het lijf willen vragen. Rutger blijkt vooral gei'nteresseerd in de houd- baarheidsdatum van Everse en vraagt het hem recht op de man af: „Blijft u netzo kort als de vorige twee trainers?" Ever se kan er wel om lachen en antwoord naar eer en gewe- ten. ,,Het is inderdaad een aardige traditie aan het wor- den dat Sparta elke seizoen minstens een nieuwe trainer heeft. Ik hoop die traditie te verbreken en hier na mijn contract van een jaar gewoon nog een jaar langerte blijven." Hoewel de Open Dag onder de geringe resultaten van het vorige seizoen dus nietzo heel veel telijden had, heeftdever- koop van nieuwe seizoen- kaarten dat wel. Tot nu toe werden er slechts 3100 ver kocht, tegen 7600 vorig jaar. En dan had Sparta 00k nog eens de pech dat de nieuwe clubtenues nog niet voorradig waren, zodat zaterdag alleen de oude collectie in de uitver- koopkon. O Of ze in doeken gewikkeld waren? Er een briefje bij zat? Drie glas-in-loodramen wer den vorig jaar te vondeling gelegd bij het Jenevermuse um. Frank Willemse SCHIEDAM De drie manshoge ramen hin- gen jarenlang in de directieka- mer van distilleerderij Mel- chers aan de Lange Haven. Bij een verwoestende brand in 1985 gingen de historische panden op nummer 74 en 76 in vlammen op. Het meren- deel van de inventaris sneu- velde. Groot was dan 00k de verbazing toen er vorig jaar in- eens drie glas-in-loodramen uit het pand tevoorschi jn kwa- men. Wonder boven wonder waren ze slechts licht bescha- digd en werden ze voor de deurvan hetSchiedamse Jene- vermuseum te vondeling ge legd. Het blijft een raadsei welke omzwervingen de ramen de afgelopen 25 jaar hebben ge- maakt. Volgens Henk Hettin- ga, collectiemedewerker van het museum was het op een vrijdagmiddag toen er ineens een stel ramen voor de deur lag. ,,Achteraf bleken ze te vondeling te zijn gelegd door een vriend van een vriend van een familie die anoniem wenst te blijven." De ramen zouden zeker zes keer verhuisd zijn van de ene rommelzolder naar de andere. Tot ze boven water kwamen in Zwolle uit een nalatenschap. Hoe ze daar precies terecht waren gekomen? Niemand weeterhetfijnevan, maarom- dat de familie 00k wel inzag dat dat nooit zuivere koffie kon zijn geweest toonde ze be- rouw en wilde ze de ramen zo snel mogelijk teruggeven. De glas-in-loodramen zijn net na de oorloggemaakt door de gebroeders Henderickx. In Schiedam en omstreken geen onbekenden. De ramen stel- len hulpmiddelen voor de fa- bricage van de oude jenever voor. Zoalseen distilleerketel, peilstok maar er staan 00k kruiken en manden op waar de jenever in vervoerd werd. Op het middenpaneel als re clame de kruik en fles van het merk De Locomotief. Het raam hing tussen kantoor en distilleerderij om de klanten met schone kunstte impone- ren. ,,Zo'n groot glas-in-lood- raam blijft bij verzamelaars niet lang geheim," zegt Het- tinga, die naast jenevercollec- tioneur 00k lid is van vereni- gingen als De Oude fles, verzamelaars die internet en beurzen afstruinen naar jene- Verspulletjes. Het probleem is nu dat de ramen nodig gerestaureerd moeten worden. En dat kost heel veel geld. Geld, dat het museum niet heeft. Daarom gaat dit weekend, tijdens de waterdagen Scyedam Vaert, de actie 'Red de Locomptief-ra- men' van start. Het museum wil geld inzamelen door dub- bele spullen als etiketten, boe- ken en glaswerk te verkopen. Maar 00k bijzondere spullen als redameborden, die meer dan honderd euro moeten op- brengen, gaan van de hand. Naast de verkoop komt er 00k een loterij met prijzen uit het museum zoals een work shop Jenever stoken met mees- terknecht Jaco van Luyn. Gelukkig heeft een subsi- diefonds al duizend euro toe- gezegd voor de restauratie van de ramen, zodat de eerste flin- kebodem gelegd is. Daar moet komend week end, tijdens het waterspekta- kel, dus het nodige geld bijko- men. Eind September hoopt het museum de gerestaureerde ra- men al te tonen op de familie- dag van Melchers. De familie die hier vroeger de jenever stookte. O De WD-fractie vindt dat de veiligheid in Delfshaven steeds vaker onder druk. WoordvoerderJan-Willem Verheij zegt dat er actie on- dernomen moet worden. „Het gaat om rondhangen tot diep in de nacht, zeker in deze warme zomer. Bewo- ners moeten zelfs hun ramen sluiten voor al dat lawaari. Behalve overlast is er volgens de bewoners 00k sprake van vermeende drugshandel, be- krassen van auto's, intikken van ramen en het lastigvallen van vrouwen." De fractie wil nu van het college weten of het hiervan op de hoogte is en wat eraan wordt gedaan. Ver heij: „ln de wijk waar het om gaat, hangen camera's. Net als de bewoners willen wij graag weten waarom deze niet ge- bruikt worden voor snelle op- sporing. De camera's hangen er nu voor niets", zo stelt de VVD- woordvoerder. gen brand heeft dinsdageen school aan de Polderlaan in Zuid in de as gelegd. De brandweer was met groot >0/ materiaal aanwezig en naar de oorzaak wordt gezocht. Er moet een discussie komen over het evenementenbeleid in de stad Rotterdam. Dat zegt Guus Dutrieux van Ducos pro ductions, een grote evene- mentenorganisator in de stad. Zo meldt rtv Rijnmond. Je kon er natuurlijk op wachten want eerder uitte JMR productions een andere grote organisator van evenementen zich hieral over. Dat de Love parade in Duisberg op een drama is uit- gelopen, doet de evenemen- tensector geen goed volgens Dutrieux. Hij organiseert met het bureau Ducos productions dit weekeinde het Zomercar- naval in Rotterdam. De organisatoren van evene menten in Rotterdam zitten in een lastig parket. De economie zit niet mee, Rotterdam legt evenementen aan banden en de eisen voor veiligheid ne- mentoe. Juist daarom is een discussie over het evenemen tenbeleid noodzakelijk. De provincie moet Arriva op de vingers tikken voor het rijden met snikhete stadsbussen in Dordrecht. Dat stelt de Statenfractie van de SP in schriftelijke vragen. Uw oude fauteuil of bank is geld waard bij Lagerwaard Design. Tijdelijk krijgt u een maximum van 10% van de aankoop- waarde) op uw nieuwe zitmeubel. Uiteraard zorgen wij voor het meenemen van uw 'inruil'. Uitgezonderd toonkamer- modellen en aanbiedingen. Vraag naar de voorwaarden. Kanaalweg 39-53, Capelle aan den IJssel Telefoon 010-4507466, Fax 010-4588992 email: info@lagerwaard.nl, www.lagerwaard.nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 3