De Ondernemer 1 1 1 1 1 I HE WAT STAAT DAAR? B0MMENEN GRANATEN! THE DUTCH DO IT BETTER De Noorderboulevard heeft heel wat voorde kiezen gehad.Toch krabbelt de winkelstraat nu op en gaat het beter. Reportage Je waant je in het verre, ver re zuiden De boulevard is op koopavond een groot gekkenhuis Rcgen _J OOO Zomercarnaval Een zomer weekend vol Samba en Bahia N .Vcrboom Kunst en Cultuur voor kinderen VOC wapentuig Rotterdams bureau geselecteerd ERNEST VANDERKWAST Weinig bijstand Oost-Europeanen 5|e Afdanken? Nee, we recyden Kabelbedriiven verliezen macht ctr MaasstadPers Woensdag28juli 2010 n Net terug uit het warme Zui- den en wil je nog geen afscheid nemen van dat zomergevoel? Voor samba, caribian en mo- jito liefhebbers is het feestje nog nietvoorbij. Dit weekend staat de binnen- stad van Rotterdam weer in het teken van het Zomercarna val. De festiviteiten beginnen vrijdag en gaan door tot zater- dagavond laat. Ook dit jaar trekt de bonte stoet van de Binnenweg naar de Coolsingel en zullen diverse praalwagens een ode brengen aan de Zuid- Amerikaanse manier van feestvieren: kleurige hoofd- tooien, weinig verhullende kledingstukken, eten, drinken en muziek. Heel veel muziek. Samba, bossa noVa en natuur- lijk Bahia. De muziek van het feest der feesten in Rio de Janeiro. Laila Blancheville van carnavalsgroep People's Choice is dit jaar Koningin. De Straatparade, het kleur- rijke hoogtepunt van het Zo mercarnaval, begint zaterdag om 13.00 uur. Er zullen weer zeker 2000 carnavalsvierders uit Nederland en ver daar bui- ten te zien zijn die bewonde- rend worden aanschouwd door ongeveer een miljoen be- zoekers. Dit jaar is een recordaantal agenten, medewerkers van Stadstoezicht en particuliere beveiligingsmensen op de been om het festival goed en veilig te laten verlopenBezoe- kers hoeven niet bang te zijn dat het feest gaat leiden tot Duitse taferelen omdat de op- zettotaal anders is. Belangrijk- ste verschil is dat het Zomer carnaval niet afgesloten is en dat bezoekers overal de stad in enuitkunnen. O Slagerij Nico Verboom Zwart Janstraat 18 3035 AS ROTTERDAM Openingstijden ma. t/m vrij. 08:00 - 17:30 zat. 08:00 - 16:00 Tel. 010-4650707 Gsm 06-55345771 Bestaan bij de gratie van kleine winkeliers Van de redactie ROTTERDAM Wie vanaf het Noordplein de Noordmolenstraat in kijkt waant zich af en toe in het buitenland. Kleine winkeliers inevenzo kleine winkelruim- tes geven de winkelstraat de allure van een doorsnee straatje ergens aan de Middel- landse Zee. Het'verkeer dat zich vanaf de Zwaanshals een weg baant naar het Noord plein of de andere kant op, naar de winkelstraat toe en ondertussen met allerlei frat- sen probeert de voetgangers, fietsen, moeders met kinder- wagens en onaangeleide hon- den te ontzien. De Noorder- boulervard isopvrijdagavond kort gezegd een groot gekken- huis. Vanaf het Noordplein heb je rechts een aantal groen- tewinkels en links winkels die in Marokko niet zouden mis- staan, de Rai-muziek dreunt de straat in. Aan de andere kantzitten Rotterdammers op het zonovergoten terrasje van een oud-bruincafe te genieten van de zon, elkaar en een bier- tje. Het tafereel heeft iets ge- moedelijks maar een leeg- staand pand waar in grote letters 'Te Huur' op staat ont- siert het plaatje, het is net alsof dat bord een inbreuk maakt op de zorgeloze sfeer die de straat vandaag uitstraalt. Even verderop genieten vader eh zoontje zichtbaar van een frietje dat onbetwistbaar af- komstig is uit de frituurbak van de beste patatbakker van RotterdamZonder het zich te realiseren geeft het duo iets van die gemoedelijkheid te rug. Ze gaan zo in elkaar op dat de vier jonge meiden die naast hen op de bank een plaatsje willen bemachtigen, hen niet eens opvallen. Luid- Nog tot en met 15 augustus kunnen kinderen, samen met hun ouders of begeleiders, in Villa Zebra aan de slag in maar liefst zes bouwplaatsen. In de tentoonstelling gaat het niet aileen om het maken van indi- viduele bouwwerken, belang- rijk is ook hoe deze construc- ties met elkaar een stad kun nen vormen. Kinderen worden in Bouwstad gei'nspireerd door werken van beeldend kunste- naars zoals Erik Sep, Thea Noorderboulevard op een drukke koopavond, je moet er wel van houden. rob kamminga ruchtig zijn ze, die meiden. Luidkeels doen ze kennelijk een wedstrijd hard praten en winnen vervolgens allemaal. Tegenover het bankje is de ei- genaresse van de bloemen- zaak druk bezig de lavendel- planten en rozen water te geven als een grote bus voor haar stopt met een lading nieuwe flora. Het is de Zwart Jan ten top; de winkels wor den niet alleen op maandag- ochtend bevoorraad maar de hele week door, met alle ge- volgen van dien. Stilstaand verkeer, ruziende automobi- listen, brutale fietsers en voet gangers die oversteken alsof ze het leven zelf zat zi j n en ho- pen dat een onoplettende au- tomobilist ze uit hun ellen- dige leven helpt. Het is een kant van de Noorderboulevard, in de volksmond natuurlijk ge- woon Zwart Jan geheten, die iedereen kent en niet bij ie- dereen in goede aarde valt. De Zwart Jan is een roerige straat, een levendige straat en een straat met een eigen karakter. Je moet er van houden, of je haat het. lets ertussen bestaat niet. En misschien is dat juist de charme van de Noorder boulevard. Kleine winkeliers die proberen te overleven, be- woners die het buitenleven gewoon zijn en er hele dagen slijten, paraderend of haastig, om het even. De Noorderboulevard be staat van oudsher bij gratie van de kleine, lokale onderne mer en panden die nu ver- huurd worden aan grote fast- foodrestaurants en Schulz, Shafelly Snijders en Chris JVIudde. In iedere bouwplaats wordt gewerkt met verschillend ma- teriaal en krijgen de kinderen een spannende opdracht: 'Hoe maak je een constructie van Lego waar je doorheen kunt kijken?' of 'Kun je een toren bouwen die op een bijzondere manier in elkaar stort?' Voor meer informatie en aanmel- dingen kunt u kijken op www. villazebra.nl. Het cruiseschip MS Wester- dam heeft maandagochtend aan de Rotterdamse Wilhelmi- nakade een bijzonderstuk la ding gelost. Kort na aankomst van het schip werd een vroeg- I7de-eeuws admiraliteitska- non met een kraan op de kade getakeld. Het kanon uit de tijd van de VOC maakte deel uit vandeantiekverzamelingaan boord van de Westerdam. Na de eerste selectieronde zijn drie kandidaten uitgekozen voor de Dutch Design Work space, het incubatorproject voor Nederlandse ontwerpers in Shanghai. De kandidaten zijn het in Rotterdam geves- tigde architectenbureau MVRDV, museum- en ten- toonstellingsvormgevers Nor- thernLight uit Amsterdam en het multidisciplinaire vormge- vingsbureau Five Spices uit DenHaag. Zijzijneralledriein Euroknaller-winkels doen de winkelstraat geen recht. Mis schien wel groot onrecht want het haalt de existentiele aard onder de Noorderboulevard vandaan. Liefhebbers van de straat proberen die aard te be- houden. Zo is de Rotterdamse kunstenaar Chris Ripken sinds kort neergestreken in de straat. Met een mooi atelier waar zijn bekende beelden tentoongesteld staan, is de Zwart Jan een lokale onderne mer rijker. Dit soort onderne- mers geven de winkelstraat de eigen identiteit terug. 't Wijn- huis bijvoorbeeld, waar elke maand een proeverij plaats- vindt. De kleine kledingwin- keltjes waar in de rekken de meest onverwachte kleding hangt en de bakker waar je buiten naar het leven dat er voorbij trekt kunt kijken. Zo laat de Noorderboulevard zich in een woord vangen: le ven. O geslaagd de selectiecommis- sie te overtuigen met uitste- kende voorstellen over hun toekomstige zakelijke ont- wikkeling in China. Ook de timing is goed, want vanaf 30 juli kunnen de eerste deelne- mers in Shanghai aan de slag. De officiele opening van de Dutch Design Workspace zal plaatsvinden tijdens de Shanghai International Crea tive Industry Week in Sep tember. Ik ontmoet Anton Kom- patsch in de bergen van Noord-ltalie. Hij daalt de Monte Cavone af, wij be- klimmen deze berg. Wij, dat wil zeggen: mijn zoon en ik. Hij zit in een speciale tas op mijn rug. Zo nu en dan roept hij: 'Wilde dieren!' Want die wil mijn zoon graagzien. De beer, de wolf, de tijger. Maar we komen geen wilde dieren tegen. Wel Anton Kom- patsch. Een man met een blauwe schort en een hoedje op zijn hoofd. Hij is zesent- achtig. Een levendiger mens van zijn leeftijd heb ik nooit gezien. Hij heeft de steile berg al bedwongen die wij beklimmen. Hij is op weg naar het dal, wij naar de top. We lopen langs elkaar en zeggen netjes 'GriiB Gott'. Daar had de kennismaking kunnen ophouden. Maar mijn zoon roept: 'Wilde die ren!' Anton Kompatsch staat stil en lachtvriendelijk. Iksta stil en rust uit. Dan raken we aan de praat. Eerst over het weer en het uitzicht. Daarna gaat het over onszelf. Hij woont in Urns, een dorpje aan de voet van de berg. Elke zomer beklimt hij de Monte Cavone, maar hij vreest dat dit jaar de laatste keer is. 'Ik word te oud,' zegt hij. Daar sta je dan met je zoon die voor het eerst deze berg be klimt. Even is het stil, dan schreeuwt hij: 'Wilde die ren!' Ik vertel dat ik Neder- lander ben, maar dat mijn vriendin uit deze omgeving komt. 'Holland,' zegt Anton Kompatsch. 'Ich war einmal in Rotterdam.'Trots vertel ik dat ik uit Rotterdam kom. 'Regen,' zucht Anton Kom patsch. 'Regen, regen, regen. En ik was verliefd op een meisje dat Marieke heette. Maar ze heeft me verlaten.' Zo gaat dat dus door de eeu- wen heen. Het regent en vrouwen verlaten je. Anton Kompatsch lacht. 'Fey- enoord,' zegt hij. 'Auch Rot terdam.' Ik knik. En zo wordt het toch een gesprek dat Rot terdammers overal op de wereld voeren. Wie Reims zegt, zegt champagne. Wie Rotterdam zegt, zegt Fey- enoord. Maar bovenop de Monte Cavone denk ik aan de regen die in de jeugd van An ton Kompatsch isgevallen. Heel in de verte, dikke drup- pels, de herfst die altijd in aantocht is. O Ernest van der Kwast is schrijver. Slechts weinig Oost-Europeanen die in Nederland wonen, hebben een WW-uitkering of bijstand. Zo blijkt uit cijfers die het CBS heeft gepubliceerd. Nederlandse consumenten hebben het afgelopen half Ojaar meer gebruikte, maar afgedankte, spullen gerecy- cled dan een jaar eerder. Dat berekende de NVMP. Televisiekijkenvia dekabelwordtbinnenkorteen stuk ©goedkoper. Met ingang van volgende week wordt de alleenheerschappij van de kabelbedrijven doorbroken.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 5